
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
03 липня 2020 року м. Житомир
справа № 240/187/20
категорія 113040000
Житомирський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Горовенко А.В.,
за участю секретаря судового засідання Демчук О.М.,
за участю:
представника позивача – Ізвєкова В.В. (в порядку самопредставництва юридичної особи);
представника відповідача – Самчук Р.А. (в порядку самопредставництва суб"єкта владних повноважень),
розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні суду за адресою: 10014, місто Житомир, вул. Мала Бердичівська, 23, клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" про зупинення провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" до управління Держпраці у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови, -
встановив:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" звернулось до суду з позовом, у якому (з урахуванням заяви про зміну предмету позову від 03.03.2020 за вх.№5760/20) просить:
- визнати протиправною та скасувати постанову управління Держпраці у Житомирській області про накладення штрафу №ЖИ124/ЖТ2401/94/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 05.12.2019.
Відповідно до ухвали Житомирського окружного адміністративного суду від 27.01.2020 провадження у справі відкрито, справу призначено до розгляду у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження.
30 червня 2020 року позивач подав до суду клопотання (за вх.№22572/20) про зупинення провадження у справі до набрання законної сили рішенням суду у справі №640/17424/19 на підставі до п.3 ч. 1 ст. 236 КАС України.
В обґрунтування заявленого клопотання зазначає, що згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 24.09.2019 відкрито провадження у справі №640/17424/19 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» №823 від 21 серпня 2019 року.
Оскільки інспекційне відвідування Товариства з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" відповідачем проведено на підставі підпункту 3 пункту 2 Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 (далі - Постанова №823), то у разі задоволення позову у справі №640/17424/19 та визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» №823 від 21 серпня 2019 року, рішення у справі №640/17424/19 може безпосередньо вплинути на рішення у справі №240/187/20.
02 липня 2020 року на електронну адресу суду від управління Держпраці в Житомирській області до суду надійшли письмові заперечення щодо клопотання позивача про зупинення провадження у справі (за вх.№22918/20).
В обґрунтування вказаних заперечень відповідач зазначає, що предметом спору у даній справі є постанова управління Держпраці у Житомирській області про накладення штрафу №ЖИ124/ЖТ2401/94/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 05.12.2019. Зазначає, що зважаючи на приписи ч.2 ст. 265 КАС України, та те, що на час проведення інспекційного відвідування позивача постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 року №823 була чинною та до теперішнього часу не втратила чинності, то посилання позивача на оскарження вказаного нормативно-правового акту не може слугувати достатньою підставою для зупинення провадження у даній справі.
У підготовче судове засідання 03.07.2020 прибули представник позивача та представник відповідача.
Представник позивача підтримав заявлене клопотання про зупинення провадження у справі з підстав, викладених у ньому та просив його задовольнити.
Представник відповідача заперечив проти задоволення клопотання про зупинення провадження у справі, з підстав викладених у письмових запереченнях та просив відмовити у його задовольнити.
Суд розглянувши заявлене позивачем клопотання та заслухавши думку представника відповідача, зазначає наступне.
Статтею 236 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) передбачено підстави для обов`язкового зупинення провадження у справі, а також підстави за яких суд має право здійснити таку процесуальну дію.
Водночас зупинення провадження можливе за наявності обставин, що перешкоджають або унеможливлюють вирішення спору з дотриманням встановлених принципів адміністративного судочинства.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України суд зупиняє провадження у справі, в разі об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Тобто, суд зобов`язаний зупинити провадження у справі у разі неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
Дана підстава виникає тоді, коли постановлення рішення можливо після підтвердження фактів, що мають преюдиційне значення для даної справи, в іншій справі, що розглядається в порядку конституційного, цивільного, господарського, кримінального чи адміністративного судочинства.
При цьому, для вирішення питання про зупинення провадження у справі адміністративний суд у кожному випадку повинен з`ясовувати, як справа, що розглядається іншим судом, пов`язана з даною, а також чим обумовлюється неможливість розгляду даної справи.
Матеріали справи свідчать, що предметом спору у даній справі є визнання протиправною та скасування постанови управління Держпраці у Житомирській області про накладення штрафу №ЖИ124/ЖТ2401/94/АВ/П/ПТ/ТД-ФС від 05.12.2019, яка прийнята за результатами інспекційного відвідування Товариства з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" проведеного 28.11.2019 на підставі положень Порядку здійснення державного контролю за додержанням законодавства про працю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 №823 (далі - Постанова №823).
Згідно із інформацією із веб-сайту "Єдиний державний реєстр судових рішень" відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 24 вересня 2019 року відкрито провадження в адміністративній справі №640/17424/19 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 № 823.
Відповідно до ухвали Окружного адміністративного суду міста Києва від 26.09.2019 відкрито провадження у справі №640/18199/19 за позовом до Кабінету Міністрів України про визнання протиправною та нечинною постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 №823.
Згідно з ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 03 грудня 2019 року об`єднано в одне провадження позови у справах №640/17424/19 та №640/18199/19 для їх спільного розгляду і вирішення.
Положеннями частини 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, - суб`єкти владних повноважень повинні дотримуватись вимог нормативних актів, чинних саме на час вчинення конкретної дії.
Оскільки відповідно до частини 2 статті 265 Кодексу адміністративного судочинства України, нормативно-правовий акт втрачає чинність повністю або в окремій його частині з моменту набрання законної сили рішенням суду, то суд має перевірити дотримання відповідачем вимог постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 № 823 на час інспекційного відвідування, тобто в період дії обов`язкового до виконання нормативного акту.
Зважаючи на те, що постанова Кабінету Міністрів України «Деякі питання здійснення державного нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю» від 21.08.2019 №823 якою, зокрема було затверджено Порядок здійснення державного нагляду за додержанням законодавства про працю на момент виникнення спірних правовідносин була чинною, то суд дійшов до висновку, що в даному випадку відсутні підстави для зупинення провадження у справі відповідно до п.3 ч.1 ст.236 КАС України - до набрання законної сили рішенням суду у справі №640/17424/19.
Керуючись статтями 22, 236, 243, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, Житомирський окружний адміністративний суд, -
ухвалив:
1. У задоволенні клопотання Товариства з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" про зупинення провадження у справі за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Гор.Інвест Агро" до управління Держпраці у Житомирській області про визнання протиправною та скасування постанови до набрання законної сили судовим рішенням у справі №640/17424/19, - відмовити.
2. Вступну та резолютивну частини ухвали складено у нарадчій кімнаті і проголошено 03 липня 2020 року.
3. Ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення та окремо від рішення суду в апеляційному порядку оскарженню не підлягає.
Суддя А.В. Горовенко
Повний текст ухвали складено 07 липня 2020 року.