
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
Держпром, 8-й під`їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41
________________
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"25" червня 2020 р.м. ХарківСправа № 922/380/20
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аріт К.В.
при секретарі судового засідання Горбачовій О.В.
розглянувши в порядку загального позовного провадження справу
за позовом Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр", м.Харків до 1. Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", м.Харків , 2. Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", м.Київ про визнання права споживання за участю представників:
позивача - Закаблуков А.С. (довіреність №7 від 02.01.2020 року);
відповідача -1 - Юркова Т.С. (довіреність №Др-301-1219 від 27.12.2019 року;
відповідача - 2 - не з`явився.
ВСТАНОВИВ:
В провадженні господарського суду Харківської області знаходиться справа за позовом Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (після подання заяви про забезпечення позову до його подання від 31.01.2020 року у справі №183з-20) до Акціонерного товариства "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" та до Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (з урахуванням збільшення позовних вимог, прийнятих ухвалою суду від 25.03.2020 року, та з урахуванням наданих позивачем уточнень номерів договорів) про визнання права КП "Обласний інформаційно-технічний центр" на споживання природного газу:
1) у лютому 2020 року:
- за договором №3274/1920-ТЕ-32 від 15.11.2019 року в обсязі 2000,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3275/1920-БО-32 від 15.11.2019 року в обсязі 950,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року в обсязі 92,000 тис.куб.метрів.
2) у березні 2020 року:
- за договором №3274/1920-ТЕ-32 від 15.11.2019 року в обсязі 1800,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3275/1920-БО-32 від 15.11.2019 року в обсязі 800,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року в обсязі 80,000 тис.куб.метрів.
Стягнути з відповідачів судовий збір".
Позов обґрунтовано тим, що обсяги природного газу на спірні періоди за відповідними договорами є узгодженими та підтвердженими, а відтак ненадання номінацій (не підтвердження обсягів природного газу) та виключення позивача з Реєстру споживачів на лютий, березень 2020 року, з боку Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" є неправомірним та безпідставним та не звільняє останнього від обов`язків постачати природний газ позивачу, тобто КП "Обласний інформаційно-технічний центр" має безумовне право на споживання природного газу у вказані періоди.
Заперечення проти позову мотивовані тим, що:
- відповідач-1 є газорозподільним підприємством, а не власником газу;
- у спірні періоди КП "Обласний інформаційно-технічний центр" мало перед АТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" заборгованість за спожитий у минулі періоди природний газ та не виконало вимоги пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018 року;
- позивач - КП "Обласний інформаційно-технічний центр" не включено в реєстр споживачів Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" на лютий, березень 2020 року;
- в силу вимог пункту 11 постанови Кабінету Міністрів України №867 від 19.10.2018 року Комунальне підприємство "Обласний інформаційно-технічний центр" не мало права станом на 23.02.2019 року та 23.03.2019 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу в Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України", а Акціонерне товариство "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" не мало правових підстав постачати природний газ КП "Обласний інформаційно-технічний центр".
Під час підготовчого провадження сторонами надано до суду наступні документи:
- заява позивача про збільшення позовних вимог (т.1 а.с.138-142).
- пояснення позивача (т.1 а.с.244-252) з копією постанови Верховного суду по справі №922/599/19 від 21.02.2020 року, обставини в якій аналогічні даній справі;
- відзив відповідача-1 (т.1 а.с.124-128) про відмову в задоволенні позову;
- відзив відповідача-2 (т.1 а.с.157-163) про відмову в задоволенні позову;
- уточнення позивача щодо номерів договорів (т.2 а.с.21-22).
Всі надані сторонами документи судом прийняті до розгляду та долучені до матеріалів справи.
Розгляд справи неодноразово відкладався, у зв`язку з карантином.
У судовому засіданні 25.05.2020 року представник позивача позов підтримував та просив його задовольнити, відповідач-1 проти позову заперечував, відповідач-2 не з`явився, про час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином.
Розглянувши матеріали справи, вислухавши пояснення сторін, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги та заперечення проти них, всебічно та повно дослідивши надані докази, суд встановив наступне.
Комунальне підприємство «Обласний інформаційно - технічний центр» (надалі- позивач, КП «ОІТЦ») звернувся до суду за захистом своїх прав та законних інтересів, у зв`язку з наступним.
28 січня 2020 року від Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» (надалі - відповідач-1) на адресу КП «Обласний інформаційно - технічний центр» надійшло повідомлення про припинення (обмеження) газопостачання № 04 від 28.01.2020 року, в якому підприємству у зв`язку з відсутністю у Реєстрі споживачів жодного постачальника з 02.02.2020 року було запропоновано у термін до 07-00 години 02 лютого 2020 року самостійно відключити від газових мереж газоспоживання (обмежити газоспоживання до рівня 0,000 тис. куб.м на добу) і підготувати до пломбування газоспоживне обладнання підприємства. У разі невиконання цієї вимоги транспортування газу підприємства буде припинено (обмежено) в примусовому порядку (додаток 2).
27.01.2020 року КП «Обласний інформаційно - технічний центр» було отримано від АТ НАК «Нафтогаз України» повідомлення № 23-104-20 від 23.01.2020 року про припинення (обмеження) газопостачання з 01.02.2020 року (додаток 3).
02.02.2020 року позивач не допустив представників Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» до газоспоживного обладнання підприємства для його відключення в примусовому порядку, в зв`язку з чим, з боку відповідача-1 був складений акт про порушення №368 від 02.02.2020 року (додаток 4).
КП "Обласний інформаційно-технічний центр", як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до ліцензій та Статуту (додаток 5) є суб`єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об`єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківській області, у тому числі у місті Куп`янськ, смт.Чкаловське, тощо (додаток 6).
Відповідно до пункту 3.1 Статуту діяльність КП "ОІТЦ" спрямована на досягнення високоякісних організаційних, економічних, соціальних результатів у сфері житлово-комунального господарства, а також координації роботи підприємств житлово - комунальної галузі.
Предметом діяльності КП "ОІТЦ" згідно з пунктом 3.4 Статуту є вироблення, транспортування, використання, розподіл та реалізація теплової енергії на базі спалювання всіх видів палива, у тому числі побутових і виробничих відходів, а також використання енергетичних ресурсів незалежно від відомчої належності джерел тепла для забезпечення тепловою енергією абонентів та виробництв, що забезпечують або сприяють їх безперебійному і якісному функціонуванню; надання послуг теплопостачання (вироблення, транспортування, реалізація централізованого опалювання), водопостачання, водовідведення, експлуатації житлового фонду і таке інше.
На підставі умов публічного типового договору, до якого КП «ОІТЦ» приєдналося заявою №09420\Ґ9В628Т107 від 01.10.2017 року, АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» здійснює розподіл природного газу для КП «ОІТЦ» (додаток 7), постачальником якого є АТ НАК «Нафтогаз України» на підставі укладених договорів від 15.11.2019 року №3274/1920-ТЕ-32, №3276/1920-КП-32, №3275/1920-БО-32 (додаток 8).
Статтею 11 Закону України «Про ринок природного газу» передбачено, що з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених КМУ після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства.
Постановою Кабінету Міністрів України від 19.10.2018 року №867 затверджено «Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу» (надалі - Положення №867). Цим положенням на АТ НАК «Нафтогаз України» (надалі - відповідач-2) покладаються спеціальні обов`язки постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору) - пункт 3 Положення № 867.
Згідно з п.11 Положення №867 виробник теплової енергії має право з 01 листопада 2018 року по 01 травня 2020 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК «Нафтогаз України».
Згідно з положеннями ст.12 Закону України «Про ринок природного газу» - постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачені договором. Якість та інші фізико-хімічні характеристики природного газу визначаються згідно із встановленими стандартами та нормативно-правовими актами.
Згідно з п.2.1. Договору №3275/1920-БО-32 від 15.11.2019 року Постачальник передає Споживачу у листопаді 2019 року - квітні 2020 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 4 635,000 тис.куб. метрів, в тому числі по місяцях:
листопад 2019 року - 750,000, грудень 2019 року - 990,000, січень 2020 року - 1050,000, лютий 2020 року - 950,000 березень 2020 року - 800,000, квітень 2020 року- 95,000.
Згідно з п.2.1. Договору №3274/1920-ТЕ-32 від 15.11.2019 року Постачальник передає Споживачу у листопаді 2019 року - квітні 2020 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 10170,000 тис.куб. метрів, в тому числі по місяцях: листопад 2019 року - 1730,000, грудень 2019 року - 2090,000, січень 2020 року - 2350,000, лютий 2020 року - 2000,000, березень 2020 року - 1800,000, квітень 2020 року - 200,000.
Згідно з п.2.1. Договору №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року Постачальник передає Споживачу у листопаді 2019 року - квітні 2020 року замовлений споживачем обсяг природного газу в кількості 440,000 тис.куб. метрів, в тому числі по місяцях: листопад 2019 року - 75,000, грудень 2019 року - 80,000, січень 2020 року - 105,000, лютий 2020 року - 92,000, березень 2020 року - 80,000, квітень 2020 року - 8,000.
Згідно з п.2.2 вищезазначених Договорів - Споживач підтверджує, що замовлені ним обсяги природного газу, які визначені в п.2.1 цих договорів повністю покривають потреби Споживача у відповідних розрахункових періодах для потреб, визначених пунктом 1.2 цих договорів, і несе відповідальність за правильність їх визначення.
З метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2019/20 року, Розпорядженням КМУ від 29.09.2019 року №921-р «Деякі питання опалювального періоду 2019/2020 року» (додаток 9) встановлено:
1. Акціонерному товариству "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України":
укласти до 15 жовтня 2019 року договори із суб`єктами господарювання, що здійснюють виробництво теплової енергії для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню та/або виробництва теплової енергії для релігійних організацій, з дотриманням вимог Примірного договору про постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29 квітня 2016 року №357 (Офіційний вісник України, 2016 р., № 46,ст.1666), та принципу недискримінації;
разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювального сезону 2019/20 року безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах.
укласти договори про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ з теплопостачальними та теплогенеруючими організаціями, - включеними до Реєстру теплопостачальних та теплогенеруючих організацій, підприємств централізованого водопостачання та водовідведення, що беруть участь у процедурі врегулювання заборгованості за спожиті енергоносії відповідно до Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії".
2. Операторам газорозподільних мереж:
до початку опалювального сезону забезпечити постачання природного газу на джерела теплової енергії теплогенеруючих та теплопостачальних організацій;
заборонити відключення та обмеження енергопостачання об`єктів теплогенеруючих та теплопостачальних організацій від системи розподілу газу в опалювальний сезон нижче технологічного мінімуму споживання природного газу.
Згідно з приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Стаття 117 Конституції України, якій кореспондує частина перша статті 49 Закону України "Про Кабінет Міністрів України", визначає обов`язковість актів Кабінету Міністрів України до виконання.
В опалювальний період 2019/2020 р.р., КП «ОІТЦ», який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати газ. Процес відбору газу в опалювальний період не припиняється, варіюється тільки обсяг споживання, в залежності від температури повітря на вулиці. Дії з боку Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» та АТ НАК «Нафтогаз України» щодо припинення, обмеження газопостачання на котельнях підприємства КП «ОІТЦ» та їх пломбування, неминуче призводить до припинення подачі тепла та може призвести до руйнування внутрішньо будинкових мереж та мереж теплопостачання, може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного характеру та завдати непоправної шкоди мешканцям територіальних громад, селищ, міст Харківської області. Тому відключення котелень КП «ОІТЦ» від газу, припинення (обмеження) постачання газу в опалювальний період неможливо.
За таких обставин, АТ "НАК "Нафтогаз України" наділений спеціальними обов`язками щодо постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії, яка споживається населенням, бюджетними установами/організаціями та іншими споживачами, є ліцензіатом та монополістом з постачання природного газу, а тому на підставі укладених договорів постачання природного газу та спеціальних підзаконних нормативних актів, якими є Положення про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу, Правила постачання природного газу та Розпорядження КМУ від 29.09.2019 року № 921-р, було зобов`язане постачати природний газ КП "Обласний інформаційно-технічний центр", як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, у тому числі, шляхом своєчасного підтвердження номінацій (підтвердження обсягів природного газу), і це є обов`язком АТ "НАК "Нафтогаз України", а не правом.
При цьому, з огляду на встановлений спеціальним законодавством у сфері газопостачання механізм постачання природного газу, можливість відбору КП «ОІТЦ» із газотранспортної системи погоджених у відповідних договорах з АТ "НАК "Нафтогаз України" обсягів природного газу перебуває у безпосередній залежності від належного виконання АТ "НАК "Нафтогаз України" своїх зобов`язань з підтвердження обсягів природного газу шляхом своєчасного підтвердження номінацій, та включення КП «ОІТЦ» до Реєстру споживачів Постачальника - є однією з гарантій безперебійного та безперешкодного постачання виробнику теплової енергії природного газу з метою виробництва теплової енергії в опалювальний сезон 2019/2020 р.р. Відповідно, не підтвердження номінацій або виключення КП «ОІТЦ» з Реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" є неправомірним та унеможливлює безперешкодне отримання КП "Обласний інформаційно-технічний центр" необхідних обсягів природного газу, оскільки у тому числі може мати наслідком обмеження або взагалі припинення надання АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» послуг з розподілу природного газу.
З огляду на вищезазначене, обсяги природного газу на період з листопада 2019 року по квітень 2020 року, зокрема на лютий та березень 2020 року за Договорами №№3274/1920-ТЕ-32, 3275/1920-БО-32, 3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року, умови яких в силу ст.629 ЦК України є обов`язковими до виконання, є узгодженими та підтвердженими, а тому ненадання номінації (не підтвердження обсягів природного газу) та виключення КП «ОІТЦ» з Реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" на лютий та березень 2020 року з боку відповідача-2 є неправомірним та безпідставним та не звільняє АК "Нафтогаз України" від обов`язків постачати природний газ позивачу, тобто позивач має безумовне право на споживання природного газу.
Припинення газопостачання позивачу з боку відповідачів через відсутність КП «ОІТЦ» у реєстрі споживачів жодного постачальника порушує права та зобов`язання позивача забезпечувати виробництво теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, надавати послуги з опалення та постачання гарячої води населенню, та, відповідно, ставить під загрозу безперебійне постачання природного газу цілого регіону.
Відповідно до пункту 10 статті 1 Закону України «Про ринок природного газу» КП «ОІТЦ» є захищеним споживачем, тобто підприємством, що здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Статтею 6 Закону України «Про теплопостачання» передбачено, що державна політика у сфері теплопостачання базується зокрема на принципах забезпечення захисту прав та інтересів споживачів, забезпечення технологічної безпеки функціонування систем теплопостачання під час припинення газопостачання, підвищення екологічної безпеки систем, теплопостачання та ін.
Згідно з ст.25 Закону України «Про теплопостачання» теплопостачальні, теплотранспортні і теплогенеруючі організації зобов`язані забезпечувати надійне постачання обсягів теплової енергії відповідно до умов договору та стандартів.
Відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги" комунальні послуги надаються споживачу безперебійно.
Постановою Кабінету міністрів України від 13 листопада 2013 року № 886 затверджено Методику визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об`єктів у сфері теплопостачання.
Ця Методика застосовується для визначення мінімального рівня використання природного газу об`єктом у сфері теплопостачання незалежно від форми власності, який забезпечує номінальне функціонування підприємства з метою виробництва теплової енергії для опалення та гарячого водопостачання.
Відповідно до п.2 Методики метою визначення технологічного мінімуму споживання природного газу для об`єктів у сфері теплопостачання є недопущення виникнення надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру. Із змісту Методики (п.п.3,4) вбачається, що технологічний мінімум повинен забезпечувати постачання газу виробникові теплової енергії у обсязі, який є достатнім для створення температури повітря закладів охорони здоров`я і дошкільних навчальних закладів +20°С; загальноосвітніх закладів і житлових будинків +18°С; температура гарячої води у споживачів становила не нижче +40°С.
Також сприятливими умовами життєдіяльності людини за змістом Закону України "Про забезпечення санітарного та епідемічного благополуччя населення" вважається такий стан середовища життєдіяльності, при якому відсутній будь-який шкідливий вплив його факторів на здоров`я людини і є можливості для забезпечення нормальних і відновлення порушених функцій організму.
У відповідності до п.1-1 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 24.03.2004 року № 368, порушенням нормальних умов життєдіяльності визнається відсутність питного водопостачання, водовідведення, електро-, газо- і теплопостачання (в осінньо-зимовий період) та/або така зміна технічного стану житлового будинку (приміщення), внаслідок якої він став аварійним або не придатним до експлуатації, та/або зміна стану території (об`єкта), внаслідок якої проживання населення і провадження господарської діяльності на території (об`єкті) є неможливим.
Відключення в осінньо-зимовий період від джерел газопостачання КП «ОІТЦ», яке забезпечує тепловою енергією населення, а також підприємства, установи та організації Харківської області незалежно від форм власності призведе до надзвичайної ситуації техногенного характеру, яка за своїми наслідками може бути визнана надзвичайною ситуацією регіонального або державного рівня (в залежності від обсягу збитків) згідно пунктів 4-9 Порядку класифікації надзвичайних ситуацій техногенного та природного характеру за їх рівнями.
За змістом ст. 13, ст. 16 Конституції України, забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України та забезпечення соціальної спрямованості економіки є обов`язком держави.
Отже, право припинення, обмеження газопостачання (розподілу природного газу), яке надано відповідачу-1 діючим законодавством при наявності певних обставин, може бути реалізовано виключно за умов забезпечення гарантованого захисту прав та інтересів споживачів теплової енергії та послуг з теплопостачання, що у випадку виконання повідомлення Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківгаз» про припинення (обмеження) газопостачання № 04 від 28.01.2020 року порушить ці права і інтереси.
Надаючи правову кваліфікацію викладеним обставинам, з урахуванням правових підстав позовних вимог, суд виходить з наступного.
Відповідно до частини першої ст.16 ЦК України кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу.
За змістом статей 3, 15, 16 ЦК України правовою підставою для звернення до господарського суду є захист порушених або оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів. За результатами розгляду такого спору має бути визначено, чи було порушене цивільне право особи, за захистом якого позивач звернувся до суду, яке саме право порушено, в чому полягає його порушення, оскільки в залежності від цього визначається належний спосіб захисту порушеного права, якщо воно мало місце.
Як вбачається із матеріалів справ, позивач - КП "Обласний інформаційно-технічний центр" звернувся з вимогою про визнання його права на споживання природного газу за договорами з АТ НАК "Нафтогаз України" у визначених обсягах, зокрема, у лютому, березні 2020 року. Отже, позивачем заявлено вимогу, спрямовану на визнання порушеного, оспорюваного або невизнаного права, яке існує, яке може бути поновлене і, як наслідок, може бути реалізоване у випадку його визнання.
Відповідно до п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу" захищені споживачі - побутові споживачі, приєднані до газорозподільної системи, підприємства, установи, організації, що здійснюють надання важливих суспільних послуг та приєднані до газотранспортної або газорозподільної системи, а також виробники теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
КП "Обласний інформаційно-технічний центр" - є захищеним споживачем природного газу у розумінні п. 10 ст. 1 Закону України "Про ринок природного газу", оскільки здійснює надання важливих суспільних послуг та є виробником теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Позивач, як споживач природного газу за договором, має право отримувати природний газ у відповідному опалювальному періоді виключно від постачальника (Національної акціонерної компанії "Нафтогаз України"), на якого покладені спеціальні обов`язки.
Згідно з положеннями ст.11 Закону України "Про ринок природного газу" з метою забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу на суб`єктів ринку природного газу у виключних випадках та на визначений строк можуть покладатися спеціальні обов`язки в обсязі та на умовах, визначених Кабінетом Міністрів України після консультацій із Секретаріатом Енергетичного Співтовариства. Такі обов`язки мають бути чітко визначеними, прозорими, недискримінаційними та заздалегідь не передбачати неможливість їх виконання. Обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, покладених Кабінетом Міністрів України на суб`єктів ринку природного газу, мають бути необхідними та пропорційними меті задоволення правомірного загальносуспільного інтересу та такими, що створюють найменші перешкоди для розвитку ринку природного газу. До загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу належать: національна безпека, а також безпека постачання природного газу; стабільність, належна якість та доступність енергоресурсів; захист навколишнього природного середовища, у тому числі енергоефективність, збільшення частки енергії з альтернативних джерел та зменшення викидів парникових газів; захист здоров`я, життя та власності населення. Рішення Кабінету Міністрів України про покладання спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу має визначати: загальносуспільний інтерес у процесі функціонування ринку природного газу, для забезпечення якого покладаються спеціальні обов`язки на суб`єктів ринку природного газу; обсяг спеціальних обов`язків; коло суб`єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки; обсяг прав суб`єктів ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки, необхідних для виконання таких обов`язків; категорії споживачів, яких стосуються спеціальні обов`язки; територію та строк виконання спеціальних обов`язків; джерела фінансування та порядок визначення компенсації, що надається суб`єктам ринку природного газу, на яких покладаються спеціальні обов`язки, за умови, що виробництво теплової енергії для потреб таких споживачів або підприємств, установ, організацій здійснюється за допомогою об`єктів, не пристосованих до зміни палива та приєднаних до газотранспортної або газорозподільної системи.
Згідно з ст.12 Закону України "Про ринок природного газу" постачання природного газу здійснюється відповідно до договору, за яким постачальник зобов`язується поставити споживачеві природний газ належної якості та кількості у порядку, передбаченому договором, а споживач зобов`язується оплатити вартість прийнятого природного газу в розмірі, строки та порядку, передбачених договором.
На виконання п.17 ч.3 ст.4 Закону України "Про ринок природного газу" розроблені Правила постачання природного газу, які регулюють відносини, що виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи (далі - Оператори ГРМ/ГТС).
Пунктом 2 розділу 2 Правил постачання природного газу передбачено, що постачання природного газу споживачу здійснюється за договором постачання природного газу, який укладається відповідно до вимог цього розділу, за яким постачальник зобов`язаний поставити споживачу природний газ у необхідних для споживача об`ємах (обсягах), а споживач зобов`язаний своєчасно оплачувати постачальнику вартість природного газу у розмірі, строки та порядку, що визначені договором.
Постачальник забезпечує споживача необхідними підтвердженими обсягами природного газу відповідно до умов договору постачання природного газу (п.9 розділу 2 Правил постачання природного газу).
Згідно з п.19 розділу 2 Правил постачання природного газу постачальник зобов`язаний, зокрема, забезпечувати постачання природного газу на умовах, визначених договором постачання природного газу.
Споживач має право, зокрема, на отримання природного газу в обсягах, визначених договором постачання природного газу, за умови дотримання його умов (п. 21 розділу 2 Правил постачання природного газу).
Згідно з приписами статті 117 Конституції України Кабінет Міністрів України в межах своєї компетенції видає постанови і розпорядження, які є обов`язковими до виконання.
Постановою Кабінету Міністрів України № 867 від 19.10.2018 року, яка чинна з 01.11.2018 року та діє до 01.05.2020 року, затверджено Положення "Про покладення спеціальних обов`язків на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу" (далі - Положення).
Положення визначає обсяг та умови виконання спеціальних обов`язків, що покладаються на суб`єктів ринку природного газу для забезпечення загальносуспільних інтересів у процесі функціонування ринку природного газу (далі - спеціальні обов`язки), зокрема для забезпечення стабільності, належної якості та доступності природного газу, підтримання належного рівня безпеки його постачання споживачам без загрози першочерговій цілі створення повноцінного ринку природного газу, заснованого на засадах вільної конкуренції з дотриманням принципів пропорційності, прозорості та недискримінації (п. 1 Положення).
Даним Положенням покладаються спеціальні обов`язки на ПАТ НАК "Нафтогаз України" постачати природний газ на умовах та у порядку, що визначені цим Положенням, виробникам теплової енергії, зокрема, виробникам теплової енергії, які здійснюють виробництво теплової енергії для всіх категорій споживачів (фізичні або юридичні особи, які використовують теплову енергію на підставі договору) (п.3 Положення).
Відповідно до п.11 Положення виробник теплової енергії має право з 01 листопада 2018 року по 01 травня 2020 року придбавати природний газ для всіх категорій використання природного газу у НАК "Нафтогаз України" у разі виконання таких умов:
- укладення виробником теплової енергії договору постачання природного газу з НАК "Нафтогаз України" відповідно до законодавства;
- виконання виробником, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання" або якому надано в користування (оренду, концесію, управління тощо) цілісний майновий комплекс або індивідуально визначене майно з вироблення теплової енергії, що використовувалися виробником теплової енергії, на якого станом на 30 вересня 2015 року поширювалася дія статті 19-1 Закону України "Про теплопостачання", обов`язку щодо відкриття рахунків із спеціальним режимом використання;
- виконання виробником теплової енергії, що також придбаває природний газ, у тому числі для виробництва електричної енергії, установлених розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20 травня 2015 року № 670 "Про порядок розрахунків за спожитий природний газ виробниками електричної енергії, які використовують природний газ для її виробництва" (Офіційний вісник України, 2015, № 53, ст. 1722) вимог щодо проведення розрахунків з використанням механізму розподілу коштів, що надходять за відпущену електричну енергію на рахунки із спеціальним режимом використання.
Крім того, виробнику теплової енергії необхідно виконувати одну з таких умов:
- досягнення станом на 23 число місяця, що передує місяцю постачання природного газу, рівня розрахунків виробника теплової енергії (без урахування штрафних санкцій) з урахуванням суми нарахованих та неперерахованих пільг і субсидій згідно з Порядком фінансування видатків місцевих бюджетів на здійснення заходів з виконання державних програм соціального захисту населення за рахунок субвенцій з державного бюджету, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 04 березня 2002 року № 256 (Офіційний вісник України, 2002, № 10, ст.482; 2003, №44, ст.2309), за усіма укладеними з НАК "Нафтогаз України" договорами про постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо) не нижче 90 відсотків (у період з 01 грудня 2018 року до 01 квітня 2019 року - не нижче 78 відсотків, а для виробника теплової енергії, управління майном якого здійснює Фонд державного майна і який використовує природний газ для виробництва теплової та електричної енергії, у період з 16 листопада 2018 року до 01 квітня 2019 року - не нижче 60 відсотків); або
- укладення з НАК "Нафтогаз України" договору про реструктуризацію заборгованості за спожитий природний газ згідно з типовим договором у рамках реалізації Закону України "Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії" (за наявності відповідної заборгованості) та виконання зазначеного договору; або
- подання виробником теплової енергії до НАК "Нафтогаз України" погодженого НАК "Нафтогаз України" та виконавчим органом відповідної місцевої ради графіка погашення заборгованості (рівними частинами до 01 січня 2021 року щодо всіх договорів з НАК "Нафтогаз України"), складеного на підставі довідки щодо заборгованості, виданої НАК "Нафтогаз України", та виконання такого графіка, а також здійснення поточних розрахунків за використаний природний газ. Наявність графіка погашення заборгованості не змінює порядку розрахунків, установленого між постачальником та виробником теплової енергії у договорах постачання природного газу (купівлі-продажу, про закупівлю, відступлення права вимоги тощо).
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 03.10.2018 року № 717-р "Деякі питання опалювального сезону 2018/19 року" з метою забезпечення своєчасного початку та сталого проходження опалювального сезону 2018/19 року покладено на ПАТ "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" обов`язок разом з операторами газотранспортних та газорозподільних систем забезпечити протягом опалювального сезону 2018/19 безперебійне постачання природного газу виробникам теплової енергії для виробництва теплової енергії для бюджетних установ, релігійних та інших організацій, для надання послуг з постачання теплової енергії та гарячої води населенню в необхідних обсягах.
КП "Обласний інформаційно-технічний центр" як теплогенеруюча, теплотранспортуюча та теплопостачальна організація, відповідно до статуту та ліцензій є суб`єктом господарювання в сфері теплопостачання з особливим статусом природної монополії на ринку постачання теплової енергії в межах мереж, що ним експлуатуються та є об`єктом життєзабезпечення і стратегічного значення в Харківській області, зокрема в м. Куп`янськ; смт. Ківшарівка, сел. Подоли, Глушківка, Лісна стінка, Кіндрашівка, Курилівка, Грушівка, Петрівка, Гусинка, Сеньково, Ягідне Куп`янського району; смт.Чкаловське, смт.Кочеток Чугуївського району; м.Барвінкове; Дергачівському районі.
Пунктом 3.4 статуту визначено, що предметом діяльності позивача - КП "ОІТЦ" є вироблення, транспортування, використання, розподіл та реалізація теплової енергії на базі спалювання всіх видів палива, у тому числі побутових і виробничих відходів, а також використання енергетичних ресурсів незалежно від відомчої належності джерел тепла для забезпечення тепловою енергією абонентів та виробництв, що забезпечують або сприяють їх безперебійному і якісному функціонуванню; надання послуг теплопостачання (вироблення, транспортування, реалізація централізованого опалювання), водопостачання, водовідведення, експлуатації житлового фонду і таке інше.
В опалювальний період 2020 року позивач - КП "ОІТЦ", який технологічно виробляє теплову енергію з газу, не може не брати природний газ. Процес відбору газу в опалювальний період не припиняється, варіюється тільки обсяг споживання, в залежності від температури повітря на вулиці. Дії щодо припинення, обмеження газопостачання на котельні підприємства та їх пломбування, неминуче призводить до припинення подачі тепла та може призвести до руйнування внутрішньо будинкових мереж та мереж теплопостачання, може призвести до надзвичайних ситуацій техногенного характеру та завдати непоправної шкоди мешканцям територіальних громад, селищ, міст Харківської області. Тому, відключення котелень КП "ОІТЦ" від газу, припинення (обмеження) постачання газу в опалювальний період є неможливим.
Як вбачається із матеріалів справи позивачем станом на початок опалювального сезону 2019/20 дотримано зазначених вище вимог п.11 Положення щодо укладання з НАК "Нафтогаз України" договорів постачання природного газу, а також надання НАК "Нафтогаз України" графіка погашення заборгованості.
Таким чином, вказані обставини свідчать про виникнення у АТ НАК "Нафтогаз України" законодавчо встановленого обов`язку постачати природний газ позивачу, як споживачу по укладеним між ними договорами постачання природного газу. При цьому планові обсяги постачання природного газу були визначені сторонами в договорах, які в силу ст. 629 ЦК України є обов`язковими до виконання.
Відтак, врахувавши вищенаведене, суд дійшов висновку, що на підставі укладених між позивачем - КП "ОІТЦ" та АТ НАК "Нафтогаз України" договорів на постачання природного газу та спеціальних підзаконних нормативних актів, якими є вищеназвані Положення, Правила та Розпорядження, АТ НАК "Нафтогаз України" зобов`язане було постачати природний газ позивачу, як виробнику теплової енергії для виробництва теплової енергії, у тому числі шляхом своєчасної видачі номінацій, оскільки це є обов`язком АТ НАК "Нафтогаз України", а не правом.
При цьому, з огляду на встановлений спеціальним законодавством у сфері газопостачання механізм постачання природного газу, можливість відбору КП "ОІТЦ" із газотранспортної системи погоджених у відповідних договорах з НАК "Нафтогаз України", обсягів природного газу, перебуває у безпосередній залежності від належного виконання НАК "Нафтогаз України" своїх зобов`язань з підтвердження обсягів природного газу, шляхом своєчасного підтвердження номінацій, тобто підтвердження (видача) НАК "Нафтогаз України" номінацій та включення КП "ОІТЦ" до Реєстру споживачів постачальника є однією з гарантій безперебійного та безперешкодного постачання виробнику теплової енергії природного газу з метою виробництва теплової енергії в опалювальний сезон 2020 року. Відповідно, не підтвердження номінацій або виключення КП "ОІТЦ" з Реєстру споживачів АТ "НАК "Нафтогаз України" унеможливлює безперешкодне отримання КП "Обласний інформаційно-технічний центр" необхідних обсягів природного газу, оскільки , у тому числі, може мати наслідком обмеження або взагалі припинення надання АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз" послуг з розподілу природного газу.
Таким чином, обсяги природного газу на період лютий, березень 2020 року за спірними договорами є узгодженими та підтвердженими, тому ненадання номінації (не підтвердження обсягів природного газу) та виключення КП "ОІТЦ" з Реєстру споживачів НАК "Нафтогаз України" на лютий, березень 2020 року є неправомірним та не звільняє НАК "Нафтогаз України" від обов`язків постачати природний газ позивачу.
Так, видача номінацій виробникам теплової енергії є обов`язком, а не правом АТ "Нафтогаз України".
При цьому суд враховує висновки щодо застосування норм права у подібних правовідносинах, викладених у постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 21.02.2020 року у справі №922/599/19, від 04.09.2018 року у справі № 922/4187/17, від 12.11.2019 року у справі №909/953/18, від 04.12.2019 року у справі № 910/483/19.
Наведені у відзиві відповідача-2 аргументи не можуть бути підставами для відмови у задоволенні позовних вимог, оскільки вони не підтверджуються матеріалами справи, ґрунтуються на неправильному тлумаченні норм чинного законодавства і не спростовують тверджень позивача.
Крім того, суд враховує також те, що позивач не має правових підстав змінити постачальника природного газу і зобов`язаний здійснювати закупівлю природного газу виключно у відповідача-2.
З огляду на наведене, КП «Обласний інформаційно-технічний центр» на законних підставах звернулося до суду за захистом порушеного права.
Відповідно до ч.3 ст.13 ГПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
Згідно зі ст.73 ГПК України доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.
Відповідно до статті 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення.
Згідно з ст.77 ГПК України обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Докази, одержані з порушенням закону, судом не приймаються.
Статтею 78 ГПК України передбачено, що достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи.
Статтею 79 ГПК України передбачено, що наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.
Відповідно до статті 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Приписами статті 236 ГПК України передбачено, що судове рішення повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.
Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права.
Обґрунтованим є рішення, ухвалене на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин, на які сторони посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку що позовні вимоги до АТ "НАК "Нафтогаз України" щодо визнання права КП «Обласний інформаційно-технічний центр» на споживання природного газу у обсягах, встановлених у пунктах 2.1. договорів постачання природного газу у лютому - березні 2020 року є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, оскільки матеріалами справи доводиться неналежне виконання відповідачем-2 своїх обов`язків за договорами про постачання природного газу.
При цьому суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог до АТ "Оператор газорозподільної системи "Харківгаз", оскільки порушень прав позивача з боку відповідача-1 судом не встановлено. Отже в цій частині позов не підлягає задоволенню. Виникнення спору у справі пов`язано виключно із поведінкою відповідача-2.
Пунктом 2 частини 1 статті 129 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що судовий збір у спорах, що виникають при виконанні договорів та з інших підстав, покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки спір щодо визнання права позивача на споживання природного газу виник внаслідок неправомірних дій АТ НАК "Нафтогаз України", сплачений позивачем судовий збір покладається на відповідача-2.
Керуючись статтями 13, 73-79, 86, 129, 233, 236, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати право Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (місцезнаходження: 61022, м.Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 9-й під`їзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ 32335218) на споживання природного газу у лютому 2020 року:
- за договором №3274/1920-ТЕ-32 від 15.11.2019 року в обсязі 2000,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3275/1920-БО-32 від 15.11.2019 року в обсязі 950,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року в обсязі 92,000 тис.куб.метрів.
Визнати право Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (місцезнаходження: 61022, м. Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 9-й під`їзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ 32335218) на споживання природного газу у березні 2020 року:
- за договором №3274/1920-ТЕ-32 від 15.11.2019 року в обсязі 1800,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3275/1920-БО-32 від 15.11.2019 року в обсязі 800,000 тис.куб.метрів;
- за договором №3276/1920-КП-32 від 15.11.2019 року в обсязі 80,000 тис.куб.метрів.
Стягнути з Акціонерного товариства "Національна акціонерна компанія "Нафтогаз України" (місцезнаходження: 01601, м.Київ, вул.Б.Хмельницького, 6; код ЄДРПОУ 20077720) на користь Комунального підприємства "Обласний інформаційно-технічний центр" (місцезнаходження: 61022, м.Харків, майдан Свободи, 5, Держпром, 9-й під`їзд, 5 поверх; код ЄДРПОУ 32335218) 12612,00 грн. судового збору.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
В частині позовних вимог щодо Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи "Харківгаз» відмовити.
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги в порядку, встановленому статтями 254, 256 - 259 Господарського процесуального кодексу України.
Повне рішення складено "06" липня 2020 р.
Суддя К.В. Аріт