
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
07 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/6548/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого-судді Андрусенко О. О.,
розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Волинській області про визнання незаконним рішення,
ВСТАНОВИВ:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі - ФОП ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд із позовом до Головного управління ДПС у Волинській області (далі - ГУ ДПС у Волинській області, відповідач) про визнання незаконним рішення про застосування фінансових санкцій від 02.04.2019 №000232-32.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що оскаржуване рішення винесене з порушенням законів України та підлягає скасуванню, оскільки відповідачем позивачу не було представлено документів, які б підтверджували наявність у діях позивача порушень вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, які стали підставою для винесення наказу від 01.10.2019. Крім того, зміст наказу №462 від 01.10.2019 не відповідає вимогам передбаченим абзацу 2 пункту 81.1. статті 81 ПK України. Зокрема, у наказі не зазначено періоду господарської діяльності позивача, який буде перевірятися. Зазначене порушення безпосередньо впливає на обсяг повноважень перевіряючих осіб, a його відсутність породжує умови для неконтрольованих свавільних дій перевіряючих, чим вoни і користувалися при проведенні перевірки 03. - 04.10.2019. Також представник позивача вважає твердження відповідача про здійснення позивачем господарської діяльності з роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії, є помилковим, a накладення за це фінансових санкцій, не законним, оскільки до початку дії нової ліцензії (з 05.07.2019) діяла попередня ліцензія (пункт 44 Тимчасового положення). Крім того, встановлена у акті відпускна ціна становила 170,00 грн., що у межах допустимої ціни, оскільки з формули описаної у примітці 1 до Постанови, мінімальна ціна за пляшку віскі - 0,5 л., міцькістю 40 градусів становитиме приблизно 163 грн. Також представник позивача вказує, що перевіркою не встановлено, чи дійсно у пляшці, яка була продана позивачем, і яка буцім тo містила віскі, дійсно продавався алкогольний напій віскі. Тобто, результати зазначені у акті перевірки №03/32-01 (бланк № 005352) були здобуті на підставі припущень перевіряючих осіб, a не на підставі об`єктивних даних.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 12.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у даній справі, постановлено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та встановлено учасникам справи строк для подання заяв по суті справи.
У відзиві на позовну заяву представник відповідача не погоджується з даним позовом та вважає його безпідставним, оскільки актом перевірки №03/20/32-01/2412710340 від 04.10.19 встановлено порушення вимог постанови KMУ від 30.10.2008 №957 «Пpo вcтaнoвлeння poзмipy мiнiмaльниx oптoвo-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на такі напої. Вказує, що контрольно-розрахунковою операцією 03.10.2019 в магазині «Діана» в смт. Іваничі, де здійснює підприємницьку діяльність CГД ОСОБА_1 було придбано 1 пляшку віскі SCOTTISH DEEK об`ємом 0,5 л, вміст спирту 40% об. по ціні 170,00 грн., щo є нижчoю за мінімально встановлені роздрібні ціни на такі напої, оскільки відповідно до ПKMУ №957 вiд 30.10.2018 мiнiмaльнa роздрібна цiнa з 02.10.2018 нa вicкi ємністю 0,5 л, вмicт спирту 40% об. - у розмірі 179,00 грн.
Крім того, представник відповідача вказує, що від Головного управління держпродспоживслужби у Волинській області дo ГУ ДПC у Волинській області надійшов лист, вiдпoвiднo дo якого на гр. ОСОБА_1 винесено постанову №67 від 11.11.2019 пpo пpитягнeння дo aдмiнicтpaтивнoї вiдпoвiдaльнocтi за правопорушення згідно частини першої статті 165-2 КУпАП «Порушення порядку формування та застосування цін і тарифів» та накладено штрафну санкцію в розмірі 170 грн.
Також, перевіркою Z-звітів електронного журналу РРО (контрольних стрічок РРО) встановлено факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності відповідних ліцензій, чим порушено вимоги статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-BP «Пpo державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (із змінами та доповненнями). Представник відповідача зазначає, що підприємцем ОСОБА_1 було придбано ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями тepмiнoм дiї з 03.07.2018 до 03.07.2019 та на право роздрібної торгівлі тютюновими виробами з 03.07.2018 до 03.07.2019. Hacтyпнi (дiючi) ліцензії придбані CГД ОСОБА_1 на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами тepмiнoм дiї з 05.07.2019 до 05.07.2020. Таким чином, представник відповідача вказує, що з 03.07.2019 по 04.07.2019 в магазині «Діана» в смт. Іваничі були відсутні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. Згідно Z-звітів електронного журналу РРО (контрольних стрічок РРО) з 03.07.2019 по 04.07.2019 було реалізовано алкогольні напої та тютюнові вироби без придбання відповідних ліцензій. Враховуючи вищезаначене, працівниками управління контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів правомірно винесено рішення про застосування фінансових санкцій. З наведених підстав відповідач просив у задоволенні позову відмовити.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив наступне.
Судом встановлено, що працівниками ГУ ДПС у Волинській області було проведено фактичну перевірку магазину «Діана», шо знаходиться за адресою: Волинська область Іваничівський район, смт. Іваничі, вулиця Жукова, 9, де здійснює торгівельну діяльність ФОП ОСОБА_1 . Перевірка здійснена на підставі наказу ГУ ДПC у Волинській області від 01.10.2019 №462 та нaпpaвлeнь на фaктичнy пepeвipкy від 01.10.2019 №59, №60, №61 з питань дотримання вимог ПК України від 02.12.2010 №2755-VI, Законів України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального», від 06.07.1995 №265/95-ВР «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», постанови Кабінету Міністрів України від 24.04.2019 «Про порядок електронного адміністрування реалізації пального» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво або зберігання спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального. Перевірку вказано провести протягом 10 діб, починаючи з 01.10.2019.
За результатами перевірки складено акт про результати фактичної перевірки з питань додержання суб`єктами господарювання вимог, встановлених законодавством України, які є обов`язковими до виконання при здійсненні оптової і роздрібної торгівлі алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним від 04.10.2019 №03/20/32-01/2412710340, яким встановлено порушення позивачем вимог статті 15 Закону України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та вимоги постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розмірів мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв».
На підставі даного акту перевірки 02.04.2020 ГУ ДПС у Волинській області винесено рішення №000232-32 про застосування фінансових санкцій до підприємця ОСОБА_1 , яким застосовано штраф у загальному розмірі 44000,00, з яких: 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії; 17000,00 грн. - за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії; 10000,00 грн. - за роздрібну торгівлю алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
Вважаючи дане рішення про застосування штрафних санкцій протиправним, позивач звернулася до суду.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки (пункт 75.1 статті 75 Податкового кодексу України).
Відповідно до підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 Податкового кодексу України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
Згідно з пунктами 80.1, 80.2 статті 80 ПК України фактична перевірка здійснюється без попередження платника податків (особи). Фактична перевірка може проводитися на підставі рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, оформленого наказом, копія якого вручається платнику податків або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції, під розписку до початку проведення такої перевірки та за наявності хоча б однієї з таких підстав, зокрема, у разі наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів та цільового використання спирту платниками податків, обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками, а також здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального (підпункт 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України).
Відповідно до пункту 80.5 статті 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Функції контролюючих органів визначені статтею 19-1 ПК України.
Так, відповідно до статті 19-1 ПК України контролюючі органи виконують такі функції, крім особливостей, передбачених для державних податкових інспекцій статтею 19-3 цього Кодексу, зокрема: здійснюють адміністрування податків, зборів, платежів, у тому числі проводять відповідно до законодавства перевірки та звірки платників податків; здійснюють контроль у сфері виробництва, обігу та реалізації підакцизних товарів, контроль за їх цільовим використанням, забезпечують міжгалузеву координацію у цій сфері; здійснюють заходи щодо запобігання та виявлення порушень законодавства у сфері виробництва та обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та пального; забезпечують контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, які провадять оптову або роздрібну торгівлю алкогольними напоями, вимог законодавства щодо мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін на такі напої.
Відповідно до підпунктів 20.1.4, 20.1.10 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючі органи мають право: проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення; здійснювати контроль за додержанням законодавства з питань регулювання обігу готівки (крім банків), порядку проведення готівкових розрахунків за товари (послуги), за наявністю ліцензій на провадження видів господарської діяльності, що підлягають ліцензуванню відповідно до закону, торгових патентів, за додержанням порядку приймання готівки для подальшого переказу (крім приймання готівки банками), за дотриманням суб`єктами господарювання установлених законодавством обов`язкових вимог щодо забезпечення можливості розрахунків за товари (послуги) з використанням електронних платіжних засобів.
Згідно з частиною першою статті 16 Закону України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» контроль за дотриманням норм цього Закону здійснюють органи, які видають ліцензії, а також інші органи в межах компетенції, визначеної законами України.
Враховуючи те, що ГУ ДПС у Волинській області є органом ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами на території Волинської області, то в силу приписів вищенаведених норм, як контролюючий орган, повинно здійснювати контроль за дотриманням вимог чинного законодавства щодо обігу та реалізації підакцизних товарів.
Здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального є самостійною обставиною з якою законодавець пов`язує право контролюючого органу проводити фактичні перевірки суб`єктів господарювання за умови дотримання процедурних питань (прийняття наказу, вручення наказу, направлень, пред`явлення службових посвідчень) та не вимагає наявності та/або отримання в установленому законодавством порядку інформації про порушення вимог законодавства.
У даному випадку достатньо факту покладення на контролюючий орган здійснення контролю за дотриманням норм законодавства у відповідній сфері правовідносин (виробництво і обіг спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального).
Отже, підставою для проведення контролюючим органом фактичної перевірки відповідно до підпункту 80.2.5 пункту 80.2 статті 80 ПК України є здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального, яка не передбачає наявності у контролюючого органу інформації про порушення платником податків вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів. Тому у ГУ ДПС у Волинській області були законодавчо обґрунтовані підстави для винесення наказу від 01.10.2019 №462 «Про проведення фактичної перевірки». А тому, твердження представника позивача про ненадання документів, які б підтверджували наявність у діях позивача порушень вимог законодавства в частині виробництва, обліку, зберігання та транспортування спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів суд не бере до уваги.
Крім того, відповідно до пункту 80.5 статті 80 ПК України допуск посадових осіб контролюючих органів до проведення фактичної перевірки здійснюється згідно із статтею 81 цього Кодексу.
Як передбачено пунктом 81.1 статті 81 ПК України посадові особи контролюючого органу мають право приступити до проведення документальної виїзної перевірки, фактичної перевірки за наявності підстав для їх проведення, визначених цим Кодексом, та за умови пред`явлення або надіслання у випадках, визначених цим Кодексом, таких документів: направлення на проведення такої перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, реквізити наказу про проведення відповідної перевірки, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) або об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична), підстави, дата початку та тривалість перевірки, посада та прізвище посадової (службової) особи, яка проводитиме перевірку. Направлення на перевірку у такому випадку є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу, що скріплений печаткою контролюючого органу; копії наказу про проведення перевірки, в якому зазначаються дата видачі, найменування контролюючого органу, найменування та реквізити суб`єкта (прізвище, ім`я, по батькові фізичної особи - платника податку, який перевіряється) та у разі проведення перевірки в іншому місці - адреса об`єкта, перевірка якого проводиться, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені цим Кодексом, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. Наказ про проведення перевірки є дійсним за наявності підпису керівника (його заступника або уповноваженої особи) контролюючого органу та скріплення печаткою контролюючого органу; службового посвідчення осіб, які зазначені в направленні на проведення перевірки.
Непред`явлення або ненадіслання у випадках, визначених цим Кодексом, платнику податків (його посадовим (службовим) особам або його уповноваженому представнику, або особам, які фактично проводять розрахункові операції) цих документів або пред`явлення зазначених документів, що оформлені з порушенням вимог, встановлених цим пунктом, є підставою для недопущення посадових (службових) осіб контролюючого органу до проведення документальної виїзної або фактичної перевірки.
При цьому суд зазначає, що відповідно до пункту 81.1. статті 81 ПК України при пред`явленні направлення платнику податків та/або посадовим (службовим) особам платника податків (його представникам або особам, які фактично проводять розрахункові операції) такі особи розписуються у направленні із зазначенням свого прізвища, імені, по батькові, посади, дати і часу ознайомлення.
Як встановлено судом, 03.10.2019 посадові особи ГУ ДПС у Волинській області на підставі наказу та направлень на перевірку здійснили фактичну перевірку торгового об`єкту магазин «Діана» за адресою: Іваничівський район, смт. Іваничі, вулиця Жукова, 9, де здійснює господарську діяльність ФОП ОСОБА_1 . При цьому, ФОП ОСОБА_1 під час перевірки на торговому об`єкті за вказаною адресою була присутня особисто та допустила працівників ГУ ДПС у Волинській області до проведення фактичної перевірки.
Наказ на проведення фактичної перевірки від 01.10.2019 №462 та направлення №59, №60, №61 від 01.10.2019 були вручені та особисто отримані ФОП ОСОБА_1 , з якими вона ознайомилася під розписку та отримала копію наказу на проведення фактичної перевірки, про що свідчить підпис позивача на направленнях на перевірку, вчинений 03.10.2019.
Таким чином, як підтверджується матеріалами справи, наказ на проведення фактичної перевірки та направлення на перевірку пред`являлися позивачу згідно вимог чинного законодавства.
Проаналізувавши зазначені обставини суд зазначає, що в даному випадку у податкового органу були законні підстави для проведення перевірки, ним дотримано вимоги статтей 75, 80, 81 ПК України щодо процедури проведення фактичної перевірки та пред`явлено всі документи для її проведення.
Зокрема як вбачається з матеріалів справи, фактична перевірка була проведена за адресою, вказаною у наказі №462 від 01.10.2019, а саме: Іваничівський район, смт. Іваничі, вулиця Жукова, 9, за якою позивач здійснює свою господарську діяльність, була присутня особисто та допустила працівників ГУ ДПС у Волинській області до проведення фактичної перевірки.
Відповідно до вимог п. 81.1 статті 81 ПК України в оскаржуваному наказі вказано дата його видачі, найменування контролюючого органу, реквізити та адреса господарської одиниці, що підлягала перевірці, мета, вид (документальна планова/позапланова або фактична перевірка), підстави для проведення перевірки, визначені ПК України, дата початку і тривалість перевірки, період діяльності, який буде перевірятися. У свою чергу. Суд не бере до уваги твердження представника позивача про те, що даний наказ про проведення перевірки слід вважати нечинним, оскільки у ньому не зазначено періоду господарської діяльності позивача, який буде перевірятися, так як у даному наказі вказано, що період діяльності, що перевіряється, визначений статтею 102 ПК України.
Отже, ГУ ДПС у Волинській області мало право на проведення фактичної перевірки позивача з питань дотримання вимог ПК України, Законів України «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» та інших нормативно-правових актів, які регулюють ліцензування, виробництво, обіг, зберігання спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів.
У свою чергу, основні засади державної політики щодо регулювання виробництва, експорту, імпорту, оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, спиртом-сирцем виноградним, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями, тютюновими виробами та пальним, забезпечення їх високої якості та захисту здоров`я громадян, а також посилення боротьби з незаконним виробництвом та обігом алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального на території України визначає Закон України від 19.12.1995 №481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв, тютюнових виробів та пального» (далі - Закон №481/95).
Згідно з статтею 1 Закону №481/95 ліцензія (спеціальний дозвіл) - документ державного зразка, який засвідчує право суб`єкта підприємницької діяльності на провадження одного із зазначених у цьому Законі видів діяльності протягом визначеного строку.
Відповідно до частини двадцятої статті 15 Закону №481/95 роздрібна торгівля алкогольними напоями (крім столових вин) або тютюновими виробами, або пальним може здійснюватися суб`єктами господарювання всіх форм власності, у тому числі їх виробниками, за наявності у них ліцензій на роздрібну торгівлю.
Згідно з частиною двадцять восьмою статті 15 Закону №481/95 ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями і тютюновими виробами видаються уповноваженими Кабінетом Міністрів України органами виконавчої влади в містах, районах, районах у містах Києві та Севастополі за місцем торгівлі суб`єкта господарювання терміном на один рік і підлягають обов`язковій реєстрації в органі доходів і зборів, а у сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта господарювання.
Ліцензія видається за заявою суб`єкта господарювання, до якої додається документ, що підтверджує внесення річної плати за ліцензію.
У заяві зазначається вид господарської діяльності, на провадження якого суб`єкт господарювання має намір одержати ліцензію (оптова, роздрібна торгівля алкогольними напоями, тютюновими виробами, оптова, роздрібна торгівля пальним або зберігання пального).
Відповідно до частини першої статті 17 Закону №481/95 за порушення норм цього Закону щодо виробництва і торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, дистилятом виноградним спиртовим, спиртом-сирцем плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами, пальним та зберігання пального посадові особи і громадяни притягаються до відповідальності згідно з чинним законодавством.
Абзацом 6 частини другої статті 17 Закону №481/95 встановлено, що до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі оптової і роздрібної торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим та зерновим дистилятом, спиртом етиловим ректифікованим виноградним, спиртом етиловим ректифікованим плодовим, біоетанолом, алкогольними напоями та тютюновими виробами без наявності ліцензій (крім випадків, передбачених цим Законом) - 200 відсотків вартості отриманої партії товару, але не менше 17000 гривень.
За вимогами пункту 25 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту, оптової торгівлі спиртом етиловим, коньячним і плодовим, алкогольними напоями та тютюновими виробами і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №493 від 13.05.1996 (яка була чинною до 30.08.2019, тобто в період видачі позивачу ліцензій АС 020292 №03030308201901483 з терміном дії з 05.07.2019 по 05.07.2020 та АС 020502 №03030311201901198 з терміном дії з 05.07.2019 по 05.07.2020), форма ліцензії затверджується Мінекономрозвитку, бланки ліцензій виготовляються друкарським способом, повинні мати номер і бути захищені від підробки та несанкціонованого тиражування. У ліцензії зазначається: на лицьовому боці: найменування органу, що її видав; вид товарів (алкогольні напої чи тютюнові вироби), на право реалізації яких видано ліцензію; для юридичних осіб - найменування та місцезнаходження, номер телефону, факс (за їх наявності); для фізичних осіб - прізвище, ім`я та по батькові, паспортні дані (серія, номер, ким і коли виданий, місце проживання), номер телефону (за його наявності); ідентифікаційний код суб`єкта підприємницької діяльності; місце торгівлі; адреси відокремлених від роздрібної мережі місць зберігання алкогольних напоїв та тютюнових виробів; реєстраційний номер ліцензії, дата реєстрації; термін дії; дата видачі ліцензії; посада, прізвище, ім`я, по-батькові уповноваженої особи, яка підписала ліцензію; на зворотному боці: відмітки про поточне (щоквартальне) внесення плати за ліцензію; відмітка про реєстрацію ліцензії в державній податковій інспекції, а в сільській місцевості - і в органах місцевого самоврядування за місцем торгівлі суб`єкта підприємницької діяльності.
Ліцензія видається на підставі заяви, поданої суб`єктом господарювання до Головного управління за місцем провадження торгівельної діяльності безпосередньо уповноваженою особою заявника, надісланої поштою або переданої через центр обслуговування платників (пункт 2.1 Рекомендацій щодо організації роботи головних управлінь ДФС України із приймання документів та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затверджених наказом ДФС України від 24.10.2014 №213).
Отже, суб`єкт господарювання, маючи на меті здійснювати роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами, зобов`язаний отримати відповідні ліцензії, які оформлюються на спеціальних бланках та повинні містити необхідні відомості, зокрема, термін дії.
Аналіз вказаних норм свідчить, що спеціальним законом з питань ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами визначено річний термін дії ліцензій та не встановлено правило щодо перебігу початку та закінчення строку дії ліцензії та порядку його обчислення.
Як було встановлено судом, 03.10.2019 відповідачем проведено фактичну перевірку магазину «Діана», що розташований за адресою: смт. Іваничі, вул. Жукова. 9.
Під час фактичної перевірки позивача, відповідачем встановлено здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами за період з 03.07.2019 по 04.07.2019 без наявності відповідних ліцензій.
Як вбачається з акту перевірки, позивач мала ліцензії на роздрібну торгівлю алкогольними напоями та тютюновими виробами терміном дії з 03.07.2018 по 03.07.2019 (АС №013868 реєстр. №80303-64-73028 та АС №013588 реєстр. №80303-66-73029). Наступні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами (АС №020292 реєстр №03030308201901483 та АС №020502 реєстр №03030311201901198) на вказане місце торгівлі були придбані терміном дії з 05.07.2019 по 05.07.2020.
Суд зазначає, що факт реалізації 03.07.2019 та 04.07.2019 алкогольних напоїв та тютюнових виробів у магазині «Діана», де здійснює господарську діяльність позивач, останньою не заперечується. Крім того, у додатку №1 до акта перевірки від 03.10.2019 № бланка 005352 міститься перелік алкогольних напоїв та тютюнових виробів, продаж яких було здійснено 03.07.2019 - 04.07.2019.
Однак, суд звертає увагу, що факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без ліцензії мав місце саме 04.07.2019.
Щодо факту роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами 03.07.2019 суд зазначає наступне.
Термін дії попередніх ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами був обмежений уповноваженим органом з настанням календарного дня, - 03.07.2019, шляхом зазначення в ліцензії прийменника «до», який в українській мові вживають на позначення кінцевої календарної дати чинності включно або виконання чого-небудь.
Згідно із частиною першою статті 3 Європейської конвенції про обчислення строків від 16.05.1972 строки, обчислені у днях, тижнях, місяцях і роках починаються опівночі dies a quo і спливають опівночі dies ad quem.
За змістом статті 2 цієї Конвенції термін «dies a quo» означає день, з якого починається відлік строку, а термін «dies ad quem» означає день, у який цей строк спливає.
Відповідно до частини другої статті 4 Конвенції якщо строк обчислено у місяцях або роках, день dies ad quem є днем останнього місяця чи останнього року, дата якого відповідає dies a quo, або у разі відсутності відповідної дати - останнім днем останнього місяця.
В свою чергу, видані позивачу на виконання вимог Закону №485/ВР ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, передбачає саме «термін дії ліцензії», який, визначається календарною датою, яка має неминуче настати.
Таким чином, строк дії дозвільного документу, протягом якого суб`єкт може провадити відповідну господарську діяльність, спливає у відповідний місяць та число останнього року строку, який визначений у спеціальному дозволі, тобто о 23:59 годині останнього дня визначеного строку, а саме 03.07.2019.
З урахуванням наведеного позначення в ліцензіях кінцевої дати терміну дії «до 03.07.2019» та положень Європейської конвенції про обчислення строків, суд приходить до висновку, що позивачем не допущено порушень вимог Закону №481/95-ВР під час здійснення роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами в останній день чинності ліцензії - 03.07.2019.
Таким чином, суд вважає безпідставними твердження представника відповідача про здійснення позивачем роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами без відповідних ліцензій 03.07.2019, водночас факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами 04.07.2019 підтверджений належними та допустимими доказами та не спростовано позивачем.
У свою чергу, позивачем не надано суду доказів того, що 04.07.2019 у неї були наявні ліцензії на право роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами.
Також суд вважає безпідставними посилання представника позивача на пункт 44 Тимчасового порядку видачі ліцензій на право імпорту, експорту спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів і роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №493 від 13.05.1996, оскільки відповідно до даного пункту у разі реорганізації або зміни назви юридичної особи, зміни паспортних даних фізичної особи зазначені особи повинні у 15-денний термін подати до відповідного органу заяву про переоформлення ліцензії. Переоформлення ліцензії проводиться в порядку, встановленому для її придбання, без справляння плати. До переоформлення ліцензії діє раніше видана. Відмова органів, уповноважених на видачу ліцензій, у їх переоформленні не допускається. Тобто у даному пункті врегульовано питання переоформлення ліцензії у випадку реорганізації або зміни назви юридичної особи, зміни паспортних даних фізичної особи, тоді як у випадку з позивачем мало місце оформлення нової ліцензії у зв`язку з закінченням терміну дії попередньої.
Крім того, суд зазначає, що підприємцем не було надано накладні на отримання вказаних у додатку №1 до акту перевірки алкогольних напоїв та тютюнових виробів, а тому фінансова санкція за роздрібну торгівлю алкогольними напоями без наявності ліцензії до ФОП ОСОБА_1 правомірно визначена відповідачем у розмірі 17 000,00 грн., оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити неможливо, у зв`язку із відсутністю накладних на алкогольні напої. У свою чергу, фінансова санкція за роздрібну торгівлю тютюновими виробами без наявності ліцензії до ФОП ОСОБА_1 також буде становити 17000 грн., оскільки 200 відсотків вартості отриманої партії встановити неможливо, у зв`язку із відсутністю накладних на тютюнові вироби. Таким чином, відповідач правомірно застосував штрафні санкцій за реалізацію алкогольних та тютюнових виробів без наявності ліцензій в розмірі по 17000,00 грн. за кожне порушення, оскільки такі порушення не є тотожними, а містять окремий склад правопорушення.
Крім того, перевіркою встановлено також порушення вимог постанови Кабінету Міністрів України №957 від 30.10.2008 «Про встановлення розміру мінімальних оптово-відпускних та роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв» - роздрібна торгівля алкогольними напоями за цінами, нижчими від розміру мінімальних роздрібних цін на алкогольні напої.
Зокрема, контрольно-розрахунковою операцією 03.10.2019 о 12:34 год. в магазині «Діана» в смт. Іваничі по вулиці Жукова, 9, де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 було придбано 1 пляшку віскі SCOTTISH, об`ємом 0,5 л., вміст спирту 40% об. по ціні 170,00 грн., про що зазначено в акті перевірки від 04.10.2019 та підтверджується фіскальним чеком від 03.10.2019 №0000021852.
За змістом статті 1 Закону № 481/95-ВР мінімальні роздрібні ціни на алкогольні напої - ціни, які визначаються виходячи з мінімальних оптово-відпускних цін на цю продукцію та торговельної надбавки.
Відповідно до абзацу сімнадцятого частини другої статті 17 Закону № 481/95-ВР до суб`єктів господарювання застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафів у разі: оптової або роздрібної торгівлі коньяком, алкогольними напоями, горілкою, лікеро-горілчаними виробами та вином за цінами, нижчими за встановлені мінімальні оптово-відпускні або роздрібні ціни на такі напої - 100 відсотків вартості отриманої партії товару, розрахованої виходячи з мінімальних оптово-відпускних або роздрібних цін, але не менше 10000 гривень.
Статтею 18 Закону № 481/95-ВР надано Кабінету Міністрів України право встановлювати мінімальні оптово-відпускні та роздрібні ціни на алкогольні напої.
Пунктом 1 Постанови № 957 установлено розмір мінімальних оптово-відпускних і роздрібних цін на окремі види алкогольних напоїв згідно з додатком.
Відповідно до додатку до Постанови № 957 мінімальна роздрібна ціна, зокрема, віскі становить 895,00 грн. за 1 літр 100-відсоткового спирту.
При цьому, примітками 1, 4 додатку до Постанови № 957 визначено, що: мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни під час реалізації (продажу) горілки та лікеро-горілчаних виробів, віскі, рому та інших спиртових дистилятів та спиртних напоїв, одержаних шляхом перегонки зброджених продуктів з цукрової тростини, джину та ялівцевої настоянки, коньяку (бренді) три зірочки, коньяку (бренді) чотири зірочки, коньяку (бренді) п`ять зірочок, інших спиртових дистилятів та спиртових напоїв, у тому числі бренді ординарного, горілки виноградної, інших зброджених напоїв, сумішей із зброджених напоїв та сумішей зброджених напоїв з безалкогольними напоями різного вмісту спирту в тарі різної місткості визначаються як добуток відповідних затверджених мінімальних цін, міцності за об`ємом (у відсотках) і місткості тари (у літрах), поділений на 100 відсотків; мінімальні оптово-відпускні і роздрібні ціни на окремі види алкогольних напоїв, визначені (розраховані) згідно з примітками 1-3 цього додатка, заокруглюються: у бік зменшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 1 до 4 копійок; у бік збільшення до найближчого числа, що закінчується на 0, якщо закінчуються від 5 до 9 копійок.
Як уже було встановлено судом, в магазині «Діана» в смт. Іваничі по вулиці Жукова, 9, де здійснює підприємницьку діяльність ФОП ОСОБА_1 було придбано 1 пляшку віскі SCOTTISH, об`ємом 0,5 л., вміст спирту 40% об. по ціні 170,00 грн.
Отже, на думку суду, враховуючи правила, викладені у примітках 1, 4 додатку до Постанови № 957, мінімальна роздрібна ціна повинна була бути встановлена позивачем при роздрібній торгівлі на віскі SCOTTISH, об`ємом 0,5 л., вміст спирту 40% об. не менше, ніж 179,00 грн., яка обчислюється таким чином: 895,00 грн. (мінімальна роздрібна ціна за 1 літр 100-відсоткового спирту) х 40 (міцність за об`ємом у відсотках) х 0,5 (місткість тари у літрах) : 100% = 179,00 грн. А тому твердження представника позивача про те, що з формули описаної у примітці 1 до постанови №957 мінімальна ціна за пляшку віскі 0,5 л., вміст спирту 40% об. становитиме приблизно 163,00 грн. є безпідставними.
Таким чином, оскільки під час фактичної перевірки встановлено факт роздрібного продажу у магазині «Діана», належному позивачу, віскі, об`ємом 0,5 л., вміст спирту 40% об. за ціною 170,00 грн. (тоді як мінімальна роздрібна ціна на такі напої повинна становити не менше 179,00 грн.), що є порушенням Постанови № 957, тому у відповідача були наявні правові підстави для застосування фінансових санкцій за факт роздрібної торгівлі алкогольними напоями за цінами, нижчими за встановлені мінімальні роздрібні ціни на такі напої.
Суд також не бере до уваги твердження представника позивача про те, що перевіркою не встановлено чи дійсно продана пляшка містила віскі, оскільки фіскальним чеком від 03.10.2019 №0000021852 підтверджується факт продажу позивачем саме віскі, а не будь-якого іншого напою. Крім того, ФОП ОСОБА_1 у поясненнях до акту перевірки від 03.10.2019 підтвердила факт продажу саме віскі по ціні 170,00 грн. та пояснила різницю у ціні на 9,00 грн. невчасним перекодуванням.
Враховуючи вищезазначене, суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення ГУ ДПС у Волинській області про застосування фінансових санкцій від 02.04.2020 № 0000232-32 є правомірним та таким, що прийняте відповідно до вимог частини другої статті 2 КАС України, у зв`язку із чим у задоволенні позовних вимог про визнання його протиправним та скасування з підстав, викладених у позовній заяві, належить відмовити.
Керуючись статтями 243-246, 257, 262 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з урахуванням пункту 3 розділу VI «Прикінцевих положень» КАС України.
Головуючий-суддя О. О. Андрусенко