
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 червня 2020 року ЛуцькСправа № 140/103/20
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Валюха В.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Ковельської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Ніколайчука Сергія Васильовича про визнання протиправними та скасування припису та постанови,
ВСТАНОВИВ:
Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Ковельської міської ради (далі - УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради) звернулося з позовом до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (далі - УДАБІ у Волинській області) Ніколайчука Сергія Васильовича про визнання протиправними та скасування припису та постанови.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 19.12.2019 головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчук С.В. склав припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил. Крім того, 26.12.2019 відповідач виніс постанову № 14 про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності, згідно з якою на УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради накладено штраф в сумі 31530,00 грн.
Вказані припис та постанова винесені за результатами позапланової перевірки, проведеної на об`єкті будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області», якою встановлено, що пункт 2 припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого 06.11.2019 начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради Стернічуку А.В. не виконані, а саме не внесені зміни в завдання на проектування об`єкта будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області», що є порушенням підпункту «а» пункту 3 частини третьої статті 41 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 № 3038-VI (далі - Закон № 3038-VI), підпункту 3 пункту 11 Порядку здійснення державного архітектурно-будівельного контролю, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.05.2011 № 553 (далі - Порядок № 553).
Позивач вказує на незаконність оскаржуваних припису від 19.12.2019 та постанови про накладення штрафу від 26.12.2019 № 14 з огляду на те, що приписи від 06.11.2019 складені незаконно та оскаржені у судовому порядку, у справі № 140/3502/19 відкрито провадження за позовом УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчука С.В., головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Возного І.П. про визнання протиправними та скасування приписів.
Позивач просить визнати протиправними та скасувати припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 19.12.2019 та постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26.12.2019 № 14.
Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 14.01.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у даній справі, судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а. с. 15).
В поданому до суду 29.01.2020 відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні з підстав правомірності оскаржуваних припису та постанови, що винесені за результатами позапланової перевірки, проведеної на об`єкті будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області» (а. с. 34-38).
24.01.2020 суд постановив ухвалу, відповідно до якої судовий розгляд справи ухвалено проводити за правилами загального позовного провадження, у справі призначено підготовче засідання (а. с. 29).
Ухвалою суду від 05.03.2020 провадження у справі було зупинене до набрання законної сили судовим рішенням у справі № 140/3502/19 за позовом УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчука С.В., головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Возного І.П. про визнання протиправними та скасування приписів (а. с. 72).
06.05.2020 суд постановив ухвалу про поновлення провадження у справі, якою також призначив підготовче засідання на 10:00 29.05.2020 (а. с. 79).
Ухвалою суду від 29.05.2020 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 10:00 18.06.2020 (а. с. 88).
До судового засідання, призначеного на 10:00 18.06.2020, від учасників справи надійшли клопотання про розгляд справи за їх відсутності (а. с. 90, 101).
Суд, враховуючи наявність у справі заяв по суті справи та доказів, необхідних для її вирішення, враховуючи позицію учасників справи, які просять розглянути справу за їх відсутності, на підставі частини третьої статті 193, частини четвертої статті 229 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) дійшов висновку про здійснення судового розгляду справи в порядку письмового провадження на підставі наявних у суду матеріалів, без фіксування технічними засобами.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов необхідно задовольнити з таких мотивів та підстав.
Судом встановлено, що на підставі наказу УДАБІ у Волинській області від 06.12.2019 № 274П «Про проведення позапланової перевірки» (а. с. 39), направлення для проведення позапланового заходу від 06.12.2019 № 274 (а. с. 40), головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчуком С.В. проведена позапланова перевірка на об`єкті будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності , 73 в м. Ковелі Волинської області», про що складено акт за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності від 19.12.2019 № 274А (а. с. 7-10).
В акті від 19.12.2019 № 274А вказано, що за результатами перевірки встановлено, що вимоги пункту 2 припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого 06.11.2019 начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради Стернічуку А.В. не виконані, а саме не внесені зміни в завдання на проектування об`єкта будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області».
Крім того, 19.12.2019 головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчук С.В. склав протокол про правопорушення у сфері містобудівної діяльності, у якому зафіксував вказане вище порушення, виявлене за результатами позапланової перевірки (а. с. 11-12).
19.10.2019, за результатами позапланової перевірки, головним інспектором будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчуком С.В. було видано припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, яким вимагалося усунути виявлені порушення згідно чинного законодавства до 19.01.2020 (а. с. 4). З припису вбачається, що за результатами позапланової перевірки, проведеної на об`єкті будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області», встановлено, що вимоги пункту 2 припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого 06.11.2019 начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради Стернічуку А.В. не виконані, а саме не внесені зміни в завдання на проектування об`єкта будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області», що є порушенням підпункту «а» пункту 3 частини третьої статті 41 № 3038-VI, підпункту 3 пункту 11 Порядку № 553.
26.12.2019, на підставі акту перевірки № 274А від 19.12.2019 та протоколу про правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 19.12.2019, головний інспектор будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчук С.В. виніс постанову про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності № 14, згідно з якою УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого пунктом 1 частини шостої статті 2 Закону України «Про відповідальність за правопорушення у сфері містобудівної діяльності» від 14.10.1994 № 208/94-ВР (далі - Закон № 208/94-ВР), та на позивача накладено штраф в сумі 31530,00 грн. (а. с. 5-6).
Судом також встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020, яке набрало законної сили, у справі № 140/3502/19 за позовом УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчука С.В., головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Возного І.П. про визнання протиправними та скасування приписів в задоволенні позову відмовлено (а. с. 76-78).
При вирішенні даного спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.
За приписами частини першої статті 41 № 3038-VI державний архітектурно-будівельний контроль - це сукупність заходів, спрямованих на дотримання замовниками, проектувальниками, підрядниками та експертними організаціями вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил під час виконання підготовчих та будівельних робіт. Державний архітектурно-будівельний контроль здійснюється органами державного архітектурно-будівельного контролю в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини третьої статті 41 Закону № 3038-VI посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час перевірки мають право, зокрема: складати протоколи про вчинення правопорушень, акти перевірок та накладати штрафи відповідно до закону; у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: а) усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; б) зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Згідно із підпунктом 3 пункту 11 Порядку № 553 посадові особи органів державного архітектурно-будівельного контролю під час проведення перевірки мають право: у разі виявлення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, містобудівних умов та обмежень, затвердженого проекту або будівельного паспорта забудови земельної ділянки видавати обов`язкові для виконання приписи щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил; зупинення підготовчих та будівельних робіт.
Пунктом 1 частини шостої статті 2 Закону № 208/94-ВР передбачено, що суб`єкти містобудування несуть відповідальність у вигляді штрафу за такі правопорушення: невиконання приписів органів державного архітектурно-будівельного контролю щодо: усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил - у розмірі п`ятнадцяти прожиткових мінімумів для працездатних осіб.
Як вбачається із оскаржуваних припису та постанови, підставою для їх складення є матеріали позапланової перевірки, проведеної на об`єкті будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області», якою встановлено, що вимоги пункту 2 припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил, виданого 06.11.2019 начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради Стернічуку А.В. не виконані, а саме не внесені зміни в завдання на проектування об`єкта будівництва «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області», що є порушенням підпункту «а» пункту 3 частини третьої статті 41 № 3038-VI, підпункту 3 пункту 11 Порядку № 553.
Суд наголошує, що у даній справі не надається правова оцінка припису про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.11.2019 (а. с. 43-44), проте підлягає встановленню обставина, чи було належним чином вручено вказаний припис позивачу.
Рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020 у справі № 140/3502/19 (за позовом УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради до головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Ніколайчука С.В., головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу УДАБІ у Волинській області Возного І.П. про визнання протиправними та скасування приписів) встановлено, що оскаржувані приписи від 06.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та про зупинення підготовчих та будівельних робіт видані відповідачами за результатами перевірки, проведеної на об`єкті «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м . Ковелі Волинської області», Стернічуку Андрію Васильовичу , як фізичній особі, а не як начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради. Суд у вказаній справі дійшов висновку про те, що між УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради та відповідачами взагалі відсутній публічно-правовий спір у розумінні КАС України та відсутнє порушене право або законний інтерес УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради з боку відповідачів, оскільки оскаржувані приписи від 06.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил та про зупинення підготовчих та будівельних робіт видані не УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради, а фізичній особі Стернічуку Андрію Васильовичу (а. с. 78).
Згідно із частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Відтак, оскільки рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 06.02.2020 у справі № 140/3502/19 встановлено, що припис від 06.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил видано Стернічуку Андрію Васильовичу , як фізичній особі, а не як начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради, тому вказана обставина в силу приписів частини четвертої статті 78 КАС України при розгляді цієї справи не доказується.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку про те, що припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.11.2019 (за невиконання пункту 2 якого винесені оскаржувані у цій справі припис від 19.12.2019 та постанова від 26.12.2019 № 14) саме позивачу УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради вручений не був, що свідчить про безпідставність та протиправність винесених відповідачем припису від 19.12.2019 та постанови від 26.12.2019 № 14.
При цьому, суд звертає увагу, що у даній справі, виходячи із змісту заяв по суті справи, відсутній спір щодо вручення оскаржуваного припису від 19.12.2019 Стернічуку А.В. як начальнику УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради, тому суд виходить з того, що такий припис було вручено саме позивачу.
Крім того, в оскаржуваному приписі від 19.11.2019 про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил міститься вимога про усунення виявлених порушень згідно чинного законодавства до 19.01.2020 (а. с. 4), проте у ньому не зазначено, яких саме заходів щодо усунення порушень необхідно вчинити особі, якій його видано, які дії останнього будуть достатніми для його усунення, тобто, у приписі відсутня конкретна вимога щодо усунення порушень вимог законодавства, що суперечить принципу чіткого формулювання конкретних юридичних волевиявлень суб`єкта владних повноважень.
Отже, оскільки суд дійшов висновку про те, що припис про усунення порушення вимог законодавства у сфері містобудівної діяльності, будівельних норм, стандартів і правил від 06.11.2019 саме позивачу УКБЖКГ виконкому Ковельської міської ради вручений не був, тому висновки акту позапланової перевірки від 19.12.2019 № 274А про невиконання вимог пункту 2 вказаного припису від 06.11.2019 не знайшли свого підтвердження під час судового розгляду цієї справи, відтак, позовні вимоги про визнання протиправними та скасування припису від 19.12.2019 та постанови від 26.12.2019 № 14, які прийняті за результатами позапланової перевірки, підлягають до задоволення.
Згідно з частиною першою статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань УДАБІ у Волинській області (посадова особа якого виступала відповідачем у справі) судові витрати у вигляді судового збору в розмірі 4204,00 грн. (а. с. 3, 17).
Керуючись статтями 243 - 246 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправним та скасувати припис головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Ніколайчука Сергія Васильовича від 19 грудня 2019 року, виданий за результатами позапланової перевірки на об`єкті «Капітальний ремонт частини покрівлі адміністративного приміщення по вул. Незалежності, 73 в м. Ковелі Волинської області».
Визнати протиправною та скасувати постанову головного інспектора будівельного нагляду інспекційного відділу Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області Ніколайчука Сергія Васильовича про накладення штрафу за правопорушення у сфері містобудівної діяльності від 26 грудня 2019 року № 14.
Стягнути з Управління Державної архітектурно-будівельної інспекції у Волинській області (43010, Волинська область, м. Луцьк, вул. Кременецька, 38) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Управління капітального будівництва та житлово-комунального господарства виконавчого комітету Ковельської міської ради (45000, Волинська область, м. Ковель, вул. Незалежності, 73, ідентифікаційний код 20130489) судові витрати в розмірі 4204 гривні 00 копійок (чотири тисячі двісті чотири гривні нуль копійок).
Рішення набирає законної сили в порядку та строки, визначені статтею 255 КАС України, та може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.М.Валюх
Повний текст рішення складений 01 липня 2020 року