
Справа № 750/3379/20
Провадження № 2/750/957/20
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2020 року м. Чернігів
Деснянський районний суд м. Чернігова у складі:
головуючого судді Требух Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Будаш М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні справу №750/3379/20
за позовом Управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради
до відповідача ОСОБА_1
про стягнення надміру перерахованої допомоги
в с т а н о в и в:
В квітні 2020 року позивач звернувся до суду з позовом до відповідача, в якому просив стягнути з останнього надміру перераховану допомогу в розмірі 60668 грн. 44 коп. відповідач відзиву не надала.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з`явився, про час і місце розгляду справи сповіщався завчасно і належним чином.
Фіксування судового засідання технічним записом не здійснювалося відповідно до ч. 2 ст. 247 ЦПК України.
Судом встановлено такі факти та відповідні їм правовідносини.
17 жовтня 2014 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , разом з донькою, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 звернулись до управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради із заявою про взяття на облік особи, яка переміщується з тимчасово окупованої території України або району проведення антитерористичної операції.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 р. № 1706-VII (далі - Закон), внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно п.п. 2, 3 ст. 7 Закону Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв`язання проблем, пов`язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам. Громадянин пенсійного віку, особа з інвалідністю, дитина-інвалід та інша особа, яка перебуває у складних життєвих обставинах, яких зареєстровано внутрішньо переміщеними особами, мають право на отримання соціальних послуг відповідно до законодавства України за місцем реєстрації фактичного місця проживання такої внутрішньо переміщеної особи.
Як вбачається зі змісту ч. 1 ст. 4 Закону, факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Підставами для взяття на облік внутрішньо переміщеної особи є наявність реєстрації місця проживання на території, де виникли обставини, зазначені в ст. 1 цього Закону, на момент їх виникнення.
На управління праці та соціального захисту населення Деснянської районної у місті Чернігові ради, відповідно до п. 5 «Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 509 від 01.10.2014 р. (у редакції, що діяла на момент звернення) (далі - Порядок № 509), покладено обов`язок ведення Єдиної інформаційної бази даних про взятих на облік осіб, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, держателем якої є Мінсоцполітики, до якої включається інформація про особу, яка переміщується, зазначена у поданій заяві про взяття на облік відповідно до пункту 3 цього Порядку, а також дата видачі довідки, назва уповноваженого органу, що її видав, та інформація про задоволення заявлених потреб, надані послуги (виплати).
Так, у відповідності до п. 6 вищезазначеного Порядку, ОСОБА_1 була видана довідка № 7423/000089 від 17.10.2014 р., а відповідна інформація була внесена до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб по Деснянському району міста Чернігова. До довідки ОСОБА_1 було включено інформацію та дані про її неповнолітню доньку - ОСОБА_2 .
Пунктом 2 «Порядку надання щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 505 від 01.10.2014 р. (далі - Порядок № 505) визначено, що грошова допомога надається внутрішньо переміщеним особам, які стоять на обліку в структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у м. Києві держадміністрацій, виконавчих органах з питань соціального захисту населення міських, районних у містах (у разі утворення) рад, з дня звернення за її призначенням і виплачується по місяць зняття з такого обліку включно, але не більше ніж шість місяців.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку, грошова допомога особам, які переміщуються, призначається на сім`ю та виплачується одному з її членів за умови надання письмової згоди довільної форми про виплату грошової допомоги цій особі від інших членів сім`ї.
17 жовтня 2014 року Відповідачем, як уповноваженою особою від всієї родини, до управління була також подана заява для призначення щомісячної адресної допомоги особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг. Відповідач була ознайомлена з умовами призначення, виплати та припинення допомоги й взяла на себе зобов`язання повідомити у триденний термін про зміну обставин, що впливають на призначення допомоги. Крім того, у бланку заяви засвідчила підписом інформацію про відсутність у будь-кого із членів сім`ї житлового приміщення, розташованого в регіонах, інших ніж тимчасово окупована територія України та районів проведення антитерористичної операції та про поінформованість, що інформація подана нею у заяві, а також документи, додані до неї, можуть бути перевірені органом соціального захисту населення для забезпечення цільового використання бюджетних коштів (копії доказів додаються у додатку).
Отже, 21.10.2014 р., на підставі заяви та поданих документів, рішенням управління відповідачу, як уповноваженому представникові сім`ї, було призначено щомісячну адресну допомогу особам, які переміщуються з тимчасово окупованої території України та районів проведення антитерористичної операції, для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг на період з 17.10.2014 по 16.04.2015 р. у розмірі - 1326 грн.
У подальшому, відповідно до Порядку № 505, ОСОБА_1 як уповноважена особа від всієї родини, повторно зверталась до управління з заявами (від 05.05.2015 р., від 28.10.2015 р., 23.05.2016 р., від 25.11.2016 р., від 27.06.2017 р., від 04.01.2018 р., від 04.07.2018 р., від 11.01.2019 р., від 18.07.2019 р., та від 23.01.2020 р.) для призначення грошової допомоги на наступні шестимісячні строки.
На підставі поданих документів, рішенням управління Мейті Ю. В. , як уповноваженому представникові сім`ї, було призначено грошову допомогу на наступні періоди: з 24.04.2015 по 23.10.2015 р. у розмірі - 1326,00 грн.; з 24.10.2015 по 23.04.2016 р. у розмірі 884,00 грн.; з 23.05.2016 по 22.11.2016 р. у розмірі 1326,00 гр. (з 23.07.2016 по 22.09.2016 р. - 1105,00 грн., з 23.09.2016 по 22.11.2016 р. - 884,00 грн. - у зв`язку з непрацевлаштуванням), з 25.11.2016 по 24.05.2017 р. у розмірі 884,00 грн.; з 27.06.2017 по 26.12.2017 р. у розмірі 884,00 гр.; з 04.01.2018 по 03.07.2018 р. у розмірі 884,00 гр.; з 04.07.2018 по 03.01.2019 р. у розмірі 1000,00 грн.; з 11.01.2019 по 10.07.2019 р. у розмірі 1000,00 грн.; з 18.07.2019 по 17.01.2020 р. у розмірі 1000,00 гр.
У січні 2017 року, при зверненні за іншим видом соціальної допомоги (державна соціальна допомога сім`ям з дітьми, а саме: допомога на дітей одиноким матерям) ОСОБА_1 надала до управління копію трудовою книжки. Згідно даної трудової книжки управлінню стало відомо про те, що вона була прийнята на роботу в ТОВ «АТБ-маркет» з 16.03.2015 р., а звільнена 20.08.2015 р., інших записів стосовно працевлаштування відповідача не має.
Відповідно до п. 10 Порядку, надання щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.10.2014 р. № 505, (зі змінами), уповноважені органи мають право перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення грошової допомоги, а також здійснювати запити та безоплатно отримувати відомості від підприємств, установ та організацій усіх форм власності, необхідні для призначення грошової допомоги та контролю за правильністю її надання.
Оскільки, Відповідач при зверненні за грошовою допомогою зазначала місце роботи ТОВ «АТБ-маркет», то управління здійснило запит до даної організації.
15 травня 2017 року у відповідь на запит управління від даного товариства надійшла довідка про доходи № 342-ОК від 10.05.2017, в якій зазначено, що ОСОБА_1 працювала на посаді продавця-консультанта у такі періоди: з 17.10.2014 по 27.11.2014 та з 26.12.2014 по 17.01.2015.
Таким чином управлінням було виявлено вперше подання недостовірної інформації Відповідачем.
Відповідно до абз. 5 п. 12 Порядку виплата грошової допомоги припиняється у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
Тобто, відповідач при зверненні ще 05 травня 2015 року повідомила управлінню недостовірну інформацію про місце роботи та час, з якого вона працює.
Крім того, згідно п. 11 Порядку, на уповноваженого представника сім`ї, якому призначено грошову допомогу, покладено обов`язок повідомляти уповноваженому органу про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги, протягом трьох днів з дня настання таких обставин.
Відповідно до абз. 2 п. 11 Порядку, суми грошової допомоги, виплачені надміру внаслідок подання документів з недостовірними відомостями, повертаються уповноваженим представником сім`ї на вимогу уповноваженого органу.
У зв`язку з цим, було здійснено перерахунок в межах терміну призначення за період з 01.09.2015 по 23.10.2015 р., а на заміну рішень про призначення допомоги переміщеним особам на проживання від 30.10.2015 та 31.05.2016 р. були прийняті нові від 02.03.2017 р., згідно яких також було здійснено перерахунок раніше призначеної допомоги з урахуванням працевлаштування ОСОБА_1 .
Згідно заяви Відповідача від 27.06.2017 р. та розпорядження № 14000 від 30.06.2017 р. було прийнято рішення про утримання переполученої суми допомоги у розмірі 50%.
08 серпня 2019 року донька Відповідача ОСОБА_2 звернулась особисто до управління з заявою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи як неповнолітня особа. У відповідності з п 2. Порядку № 509 (зі змінами) ОСОБА_2 було взято на облік внутрішньо переміщеної особи и видано довідку № 7423-5000084654 від 17.10.2014 р. В свою ж чергу, у ОСОБА_1 було вилучено попередню довідку й видано нову вже без зазначення неповнолітньої доньки.
23.01.2020 року Відповідачем було подано заяву для призначення грошової допомоги на наступний шестимісячний строк. Відповідно до п. 10 Порядку № 505 в результаті проведення перевірки було встановлено, що у власності ОСОБА_2 є квартира загальною площею 13,7 кв.м, що знаходиться за адресою АДРЕСА_1 , право власності на яку зареєстровано 04.07.2012 року (договір купівлі-продажу), що підтверджується Інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо суб`єкта № 198112542 від 29.01.2020 року (вх. №09-27/671).
За приписами п. 6 Порядку № 505, грошова допомога не призначається у разі, коли: будь-хто з членів сім`ї має у власності житлове приміщення, розташоване в регіонах, інших, ніж тимчасово окупована територія України, райони проведення антитерористичної операції та населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення.
Таким чином, вже при першому зверненні за призначенням грошової допомоги ОСОБА_1 не мала права на її призначення. Отже позивачем було виявлено повторне надання недостовірної інформації Відповідачем.
Відповідно до п. 12 Порядку виплата грошової допомоги житлового приміщення, що істотно вплинуло на право призначення грошової допомоги.припиняється у разі виявлення уповноваженим органом факту подання недостовірної інформації або неповідомлення про зміну обставин, які впливають на призначення грошової допомоги.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 08.06.2016 року №365 «Деякі питання здійснення соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам» рішенням комісії по призначенню усіх видів державної соціальної допомоги (Протокол № 5 від 31.01.2020 р.) та у відповідності з п. 6 Порядку № 505 було відмовлено ОСОБА_1 у призначенні щомісячної адресної допомоги з 23.01.2020 р. про що було її особисто повідомлено й направлено рекомендований лист.
14 лютого 2020 року управлінням винесено розпорядження № 05-16/24 про здійснення перерахунку ОСОБА_1 виплаченої грошової допомоги у період з 17.10.2014 по 17.01.2020 р. Згідно листа відділу соціального забезпечення окремих категорій осіб розмір надміру виплачених бюджетних коштів за період складає 60 668 грн. 44 коп.
Особова справа Відповідача була передана до юридичної служби управління, про що листом № 11-06/4044 від 23.03.2020 року її було повідомлено та повторно запропоновано повернути надміру виплачені кошти у розмірі 60 668 грн. 44 коп. до 20 квітня 2020 року, у разі несплати коштів у добровільному порядку управління змушене буде звернутися до суду.
Відповідно до ч.1 ст.1212 ЦК України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Згідно до змісту ст.1166 ЦК України майнова шкода, завдана діями чи бездіяльністю правам фізичної або юридичної особи, а також шкода завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову.
Також, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню судові витрати у відповідності до стю.141 ЦПК України в розмірі 2102 грн.
Керуючись ст.12, 13, 81, 258, 259, 265, 354 ЦПК України, суд -
в и р і ш и в:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) суму надміру перерахованої щомісячної адресної допомоги внутрішньо переміщеним особам для покриття витрат на проживання, в тому числі на оплату житлово-комунальних послуг в розмірі 60668 грн. 44 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Управління праці та соціального захисту населення Деснянського районної у м. Чернігові ради (місцезнаходження: вул. Шевченка, 44, м. Чернігів, код ЄДРПОУ - 03196191) 2102 грн. у відшкодування сплаченого судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи, а також особи, які не брали участі у справі, якщо суд вирішив питання про їхні права, свободи, інтереси та (або) обов`язки, мають право оскаржити в апеляційному порядку рішення суду першої інстанції повністю або частково.
Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30 днів з дня його проголошення.
Повне рішення виготовлено 06.07.2020 року.
Суддя Н.В.Требух