Рішення № 90217350, 06.07.2020, Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області

Дата ухвалення
06.07.2020
Номер справи
303/3485/20
Номер документу
90217350
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

Справа №303/3485/20 2-а/303/100/20 ряд.стат.звіту №131

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 липня 2020 року м.Мукачево Мукачівський міськрайонний суд Закарпатської області в особі : головуючого-судді Монич В.О. при секретарі Штець І.І.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в місті Мукачево адміністративну справу за позовом Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення,-

в с т а н о в и в:

Позивач звернувся до суду з адміністративним позовом до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 про продовження строку затримання з метою забезпечення примусового видворення. Адміністративний позов мотивує тим, що 14 січня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області задоволено позов Мукачівського прикордонного загону про затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, а саме до 12.07.2020 року. Підставою для прийняття такого рішення стало те, що 12 січня 2020 року відповідач здійснив спробу незаконного, поза пунктами пропуску, в складі групи осіб, без документів, що посвідчують особу та дають право на перетин кордону, перетину кордону з України в Угорщину на ділянці відповідальності відділення інспекторів прикордонної служби «Бодалово» відділу прикордонної служби «Лужанка» Мукачівського прикордонного загону. 23 січня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було прийнято рішення про примусове видворення за межі України. 28 січня 2020 року відповідач був поміщений до Волинського пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні Державної міграційної служби України у Волинській області, з місцем розташування с.Журавичі, Ківерцівського району Волинської області. Шестимісячний строк тримання відповідача в Волинському ПТПІ закінчується 14 лютого 2020 року. За результатами вжитих заходів по ідентифікації Посольством Республіки Ірак в Україні особу відповідача було встановлено. Відповідач виявився громадянином Республіки Ірак ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому Посольством виписано свідоцтво на повернення до Республіки Ірак (one way laissez-passer) № НОМЕР_1 , дійсне до 14.12.2020 року, яке дає право відповідачу на однократний в`їзд та тільки до Іраку. Поряд з тим, на даний час Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV2» до 31 липня 2020 року встановлено карантинні обмеження, в тому числі на відвідування пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та пунктів тимчасового розміщення біженців, крім осіб, які надають правову допомогу особам, які перебувають в таких пунктах. Також в зв`язку із ситуацією у світі пов`язаною з вжиттям заходів по запобіганню поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, незважаючи на внесення постановою КМУ від 17.06.2020 № 500 (набула чинності 22.06.2020), якою встановлено що п. З та 4 Постанови КМУ від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» не застосовуються до внутрішніх та міжнародних авіаційних пасажирських перевезень в частині діяльності (функціонування) аеропортів щодо прийняття та відправлення повітряних суден, що здійснюють такі перевезення, авіаперевізники як українські так і іноземні не здійснюють авіаційних перевезень до Іраку. Вказані обставини унеможливлюють виконання рішення Мукачівського міськрайонного суду про примусове видворення відповідача. Враховуючи вищевикладене, встановлені наступні обставини справи, зокрема те, що шестимісячний термін утримання відповідача в пункті тимчасового тримання іноземців, які незаконно перебувають на території України, визначений ч. 11 ст. 289 КАСУ, закінчується 12 липня 2020 року, встановлення особи відповідача, отримання документа, що дає на право виїзду з України, неможливість на даний час здійснити видворення відповідача до Республіки Ірак через відсутність авіаційних рейсів до Республіки Ірак, в зв`язку із ситуацією в Україні та в світі, пов`язаною з вжиттям заходів по запобіганню поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19 в багатьох країнах світу. Тому, на підставі вищенаведеного, позивач звертається до суду та просить продовжити строк затримання громадянину Республіки Ірак ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше як до 18 місяців, а саме до 00 год. 30 хв. 12 січня 2021 року. Представник позивача подав до суду заяву, в яких просить позовні вимоги задовольнити з підстав наведених у позовній заяві. Відповідач подав до суду заяву, в якій зазначає, справу розглянути у його відсутності. Вивчивши тадослідивши матеріали справи, оцінивши належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок наявних у справі доказів у їх сукупності, суд приходить до наступного висновку. Судом встановлено, що 14 січня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду відносно відповідача громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 було прийнято рішення про його затримання з поміщенням до пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення за межі України, а саме до 12.07.2020 року (а.с.6-7). 23 січня 2020 року рішенням Мукачівського міськрайонного суду Закарпатської області відносно відповідача було прийнято рішення про примусове видворення за межі України (а.с.8). За результатами вжитих заходів по ідентифікації Посольством Республіки Ірак в Україні особу відповідача було встановлено. Відповідач виявився громадянином Республіки Ірак ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , якому Посольством виписано свідоцтво на повернення до Республіки Ірак (one way laissez-passer) № НОМЕР_1 , дійсне до 14.12.2020 року, яке дає право відповідачу на однократний в`їзд та тільки до Іраку. Поряд з тим, на даний час Постановою Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 року «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV2» до 31 липня 2020 року встановлено карантинні обмеження, в тому числі на відвідування пунктів тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, та пунктів тимчасового розміщення біженців, крім осіб, які надають правову допомогу особам, які перебувають в таких пунктах. Також в зв`язку із ситуацією у світі пов`язаною з вжиттям заходів по запобіганню поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, незважаючи на внесення постановою КМУ від 17.06.2020 № 500 (набула чинності 22.06.2020), якою встановлено що п. З та 4 Постанови КМУ від 20.05.2020 № 392 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV2, та етапів послаблення протиепідемічних заходів» не застосовуються до внутрішніх та міжнародних авіаційних пасажирських перевезень в частині діяльності (функціонування) аеропортів щодо прийняття та відправлення повітряних суден, що здійснюють такі перевезення, авіаперевізники як українські так і іноземні не здійснюють авіаційних перевезень до Іраку. Вказані обставини унеможливлюють виконання рішення Мукачівського міськрайонного суду про примусове видворення відповідача. Частиною 1 статті 26 КАС України встановлено, що позови до фізичної особи пред`являються в суд за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем її проживання або перебування, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Закон України «Про свободу пересування та вільний вибір місця проживання в Україні» (далі Закон) відповідно до Конституції України регулює відносини, пов`язані зі свободою пересування та вільним вибором місця проживання в Україні, що гарантуються Конституцією України, а також визначає порядок реалізації свободи пересування та вільного вибору місця проживання і встановлює випадки їх обмеження. Дія цього Закону поширюється також на іноземців та осіб без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах, відповідно до їх прав та свобод, передбачених Конституцією, законами чи міжнародними договорами України. Статтею 2 Закону встановлено, що іноземцям та особам без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, гарантуються свобода пересування та вільний вибір місця проживання на її території, за винятком обмежень, які встановлені законом. Статтею 3 Закону встановлено, що терміни вживаються в такому значенні: свобода пересування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають в Україні, вільно та безперешкодно за своїм бажанням переміщатися по території України у будь-якому напрямку, у будь-який спосіб, у будь-який час, за винятком обмежень, які встановлюються законом; вільний вибір місця проживання чи перебування - право громадянина України, а також іноземця та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України, на вибір адміністративно-територіальної одиниці, де вони хочуть проживати чи перебувати; місце перебування - адміністративно-територіальна одиниця, на території якої особа проживає строком менше шести місяців на рік; місце проживання - житло, розташоване на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особа проживає, а також спеціалізовані соціальні установи, заклади соціального обслуговування та соціального захисту, військові частини; довідка про реєстрацію місця проживання - документ, який видається органом реєстрації особі за її вимогою та підтверджує реєстрацію місця проживання або місця перебування особи; документи, до яких вносяться відомості про місце проживання, - паспорт, громадянина України, тимчасове посвідчення громадянина України, посвідка на постійне проживання, посвідка на тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, посвідчення особи, якій надано тимчасовий захист; документ, до якого вносяться відомості про місце перебування, - довідка про звернення за захистом в Україні; Статтею 5 Закону встановлено, що законними підставами для перебування на території України для іноземців та осіб без громадянства - підстави, встановлені Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства". Відповідач законних підстав для перебування на території України для іноземців та осіб без громадянства, встановлених Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства" не має, в зв`язку з чим відносно нього судом прийнято рішення про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення. Статтею 12 Закону «Обмеження свободи пересування» свобода пересування обмежується щодо осіб, до яких відповідно до процесуального законодавства застосовано запобіжні заходи, пов 'язані з обмеженням або позбавленням волі. Згідно із статтею 13 Закону вільний вибір місця проживання обмежується щодо осіб, до яких згідно із процесуальним законодавством застосовано запобіжні заходи, пов`язані з обмеженням або позбавленням волі, іноземців та осіб без громадянства, які не мають законних підстав для перебування на території України. Таким чином, із урахуванням винесених судом рішень про примусове видворення та затримання з метою ідентифікації та забезпечення примусового видворення свободу відповідача та право на вільний вибір місця проживання обмежено. На підставі вказаних вище рішень суду відповідач (фізична особа) утримується в Волинському пункті тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, на території України перебуває незаконно, що встановлено під час попередніх судових засідань. Згідно із Положенням про пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, затвердженим наказом МС України від 16.10.2007 року, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 14.11.2007 року за № 1268/14535, пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні, є державною установою, призначеною для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні і підлягають адміністративному видворенню за її межі в примусовому порядку. Пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні не являється адміністративно-територіальною одиницею, на території якої особа проживає, а також спеціалізованою соціальною установою, закладом соціального обслуговування та соціального захисту або військовою частиною, житлом, розташованим на території адміністративно-територіальної одиниці, в якому особи проживають. До функцій пункту тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні не входить реєстрація у встановленому законом порядку місця проживання або перебування іноземця або особи без громадянства, та не уповноважена надавати житло особам, а призначена для тимчасового тримання іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні. Механізм реєстрації/зняття з реєстрації місця проживання/перебування осіб в Україні встановлено Правилами реєстрації місця проживання, що затверджені постановою КМУ від 02.03.2016 року № 207 (далі Правила). Згідно із п. 18 Правил для реєстрації місця проживання особа подає заяву та документ, до якого вносяться відомості про місце проживання. Документи видані компетентними органами суміжних держав підлягають легалізації в установленому порядку, документи що посвідчують право на проживання в житлі. У разі відсутності зазначених документів реєстрація місця проживання здійснюється за згодою власника/співвласників житла. Із урахуванням вищевикладеного, у відповідності до чинного законодавства України жодної згоди на реєстрацію місця проживання Волинський пункт тимчасового перебування іноземців та осіб без громадянства, які незаконно перебувають в Україні надавати не має повноважень. Пунктом 25 Правил («Реєстрація місця перебування») чітко вставлено, що реєстрація місця перебування стосується виключно осіб, які звернулись за захистом в Україні на визначений законом строк на підставі документів, визначених пунктом 18 Правил. Відповідач дійсної довідки про звернення за захистом в України з проставленими в них відповідними штампами реєстрації місця проживання/перебування не має. Таким чином, відповідач у встановленому законом порядку за місцем проживання або перебування не зареєстрований. На підставі вищенаведеного, повного і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, суд приходить до висновку, що адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України до громадянина Республіки Ірак ОСОБА_1 - підлягає до задоволення, оскільки в разі не продовження строку затримання останній, існує ризик її втечі. Керуючись ст.ст.6, 12, 20, ч.2 ст.25, 55, 59, 60, 160, 161, 166-168, 195, 245, 259, 289 Кодексу адміністративного судочинства України, ст.29 ч.2 Конституції України, Законом України "Про правовий статус іноземців та осіб без громадянства", суд, -

у х в а л и в :

Адміністративний позов Мукачівського прикордонного загону Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України - задовольнити. Продовжити строк затримання громадянину Республіки Ірак ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 з метою забезпечення примусового видворення за межі території України, але не більше як до 18 місяців, а саме до 00 год. 30 хв. 12 січня 2021 року. Допустити негайне виконання рішення суду. Рішення може бути оскаржено сторонами в апеляційному порядку шляхом подання апеляційної скарги в десятиденний строк з дня його складення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: Мукачівський прикордонний загін Західного регіонального управління Державної прикордонної служби України, код ЄДРПОУ - 14321676, м.Мукачево, вул.Недецеї, 45, Закарпатської області, поштовий індекс - 89600.

Відповідач : громадянин Республіки Ірак ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1 , місце перебування : АДРЕСА_1 .

Головуючий В.О.Монич