
ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
Справа № 500/1103/20
06 липня 2020 рокум. Тернопіль
Тернопільський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Мірінович У.А., розглянувши в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Тернопільській області про скасування постанови,
ВСТАНОВИВ:
До Тернопільського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) про скасування постанови про відкриття виконавчого провадження № 60708071 від 28.11.2019.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що 28.11.2019 головний державний виконавець Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області Іваніцька І.Ю. (далі - державний виконавець) винесла постанову ВП № 60708071 про відкриття виконавчого провадження з виконання вимоги № Ф-4484-54-У від 06.02.2019, винесеної Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, про стягнення з позивача боргу в розмірі 18276,72 грн.
Позивач вважає оскаржену постанову протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки відповідно до частини першої статті 12 Закону України "Про виконавче провадження" від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII) виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців.
Таким чином, позивач вважає, що відповідач зобов`язаний був повернути виконавчий документ - вимогу № Ф-4484-54-У від 06.02.2019 про сплату боргу (недоїмки) ГУ ДФС у Тернопільській області без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня її пред`явлення, оскільки таку вимогу останній пред`явив до виконання лише 25.11.2019, тобто з пропуском встановленого законодавством тримісячного строку з дня набрання нею чинності.
Ухвалою суду від 19.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін та призначено у справі судове засідання.
Ухвалою суду від 28.05.2020 залучено до участі у справі третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДФС у Тернопільській області.
Ухвалою суду від 05.06.2020 допущено процесуальне правонаступництво шляхом заміни зазначеної третьої особи - Головне управління ДФС у Тернопільській області на третю особу - Головне управління ДПС у Тернопільській області.
Позивач у судове засідання не з`явився, подав до суду клопотання, в якому просить розглядати справу в порядку письмового провадження.
Відповідач в судове засідання повторно не з`явився, хоча належним чином повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи судом. Про причини неявки суд не повідомив.
Представник зазначеної третьої особи у судове засідання також не з`явився, подав до суду клопотання, в якому просить розглядати справу без його участі та відмовити у задоволенні позовних вимог. Водночас, представник зазначеної третьої особи у поясненні просить відмовити у задоволенні позовних вимог, мотивуючи тим, що строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.
Відповідно до пункту 2 частини третьої статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України від 06.07.2005 № 2747-IV (далі - КАС) якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі повторної неявки в судове засідання учасника справи (його представника), незалежно від причин неявки.
У зв`язку з неявкою у судове засідання 01.07.2020 всіх осіб, які беруть участь у справі, суд, керуючись частиною четвертою статті 229 КАС не здійснював фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу. Також з урахуванням клопотань учасників справи про розгляд справи без їхньої участі та повторної неявки відповідача - суд згідно ухвали від 01.07.2020 перейшов до розгляду справи № 500/1103/20 в порядку письмового провадження на підставі наявних у ній доказів.
Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
06.02.2019 Головне управління ДФС України у Тернопільській області винесло вимогу про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4484-54-У, якою позивача зобов`язано сплатити борг (недоїмку) з єдиного соціального внеску в розмірі 18276,72 грн протягом десяти календарних днів з дня отримання цієї вимоги. Дана вимога набула чинності 04.07.2019, про що зазначено у відповідному розділі вимоги (арк. справи 7).
28.11.2019 головний державний виконавець винесла постанову ВП № 60708071 про відкриття виконавчого провадження з виконання вимоги № Ф-4484-54-У від 06.02.2019, винесеної Головним управлінням ДФС у Тернопільській області, про стягнення з позивача боргу в розмірі 18276,72 грн (арк. справи 5).
Визначаючись щодо позовних вимог, суд виходить з того, що відповідно до частини другої статті 2 КАС у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Відповідно до статті 1 Закону № 1404-VIII виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України "Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів".
Пунктом 7 частини першої статті 3 Закону № 1404-VIII визначено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, рішень інших державних органів, які законом визнані виконавчими документами.
Відповідно до частини четвертої статті 25 Закону України "Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування" від 08.07.2010 № 2464-VI (далі - Закон № 2464-VI) вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.
Отже, відповідно до змісту наведених норм зазначена вимога Головного управління ДФС України у Тернопільській області про сплату боргу (недоїмки) № Ф-4484-54-У від 06.02.2019 є виконавчим документом та підлягає примусовому виконанню органами державної виконавчої служби.
Відповідно до частини першої статті 4 Закону № 1404-VIII у виконавчому документі зазначаються: 1) назва і дата видачі документа, найменування органу, прізвище, ім`я, по батькові та посада посадової особи, яка його видала; 2) дата прийняття і номер рішення, згідно з яким видано документ; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або прізвище, ім`я та, за наявності, по батькові (для фізичних осіб) стягувача та боржника, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або адреса місця проживання чи перебування (для фізичних осіб), дата народження боржника фізичної особи; 4) ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань стягувача та боржника (для юридичних осіб за наявності); реєстраційний номер облікової картки платника податків або серія та номер паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання в установленому порядку відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний контролюючий орган і мають відмітку в паспорті) боржника (для фізичних осіб платників податків); 5) резолютивна частина рішення, що передбачає заходи примусового виконання рішень; 6) дата набрання рішенням законної сили (крім рішень, що підлягають негайному виконанню); 7) строк пред`явлення рішення до виконання.
Всупереч вимогам даної норми у зазначеній вимозі Головного управління ДФС України у Тернопільській області не вказано строк її пред`явлення до виконання.
Водночас, строки пред`явлення виконавчих документів до виконання встановлені статтею 12 Закону № 1404-VIII.
Зокрема, згідно з частинами першою-другою цієї статті виконавчі документи можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох років, крім посвідчень комісій по трудових спорах та виконавчих документів, за якими стягувачем є держава або державний орган, які можуть бути пред`явлені до примусового виконання протягом трьох місяців. Строки, зазначені в частині першій цієї статті, встановлюються для виконання рішення з наступного дня після набрання ним законної сили чи закінчення строку, встановленого в разі відстрочки чи розстрочки виконання рішення, а якщо рішення підлягає негайному виконанню з наступного дня після його прийняття.
Отже, вимога контролюючого органу про сплату боргу (недоїмки) з єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування може бути пред`явлена до примусового виконання протягом трьох місяців з дня, наступного після набрання нею чинності.
Враховуючи, що вимога Головного управління ДФС у Тернопільській області від 06.02.2019 № Ф-4484-54-У набула чинності 04.07.2019, позивач був зобов`язаний сплатити визначений нею борг (недоїмку) протягом 10 календарних днів, кінцевий строк її пред`явлення до виконання 15.10.2019.
Єдині вимоги щодо створення управлінських документів і роботи зі службовими документами в державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях незалежно від форм власності (далі установи) встановлені Правилами організації діловодства та архівного зберігання документів у державних органах, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах і організаціях, затвердженими наказом Міністерства юстиції України від 18.06.2015 № 1000/5, які зареєстровані в Міністерстві юстиції України 22.06.2015 за № 736/27181 (далі - Правила № 1000/5).
Відповідно до пункту 1 Правил № 1000/5 ці Правила є нормативно-правовим актом, обов`язковим для виконання всіма установами.
Пунктами 5, 9 розділу 2 "Приймання, первинне опрацювання документів та їх попередній розгляд" Правил № 1000/5 встановлено, що факт надходження документа до установи обов`язково фіксується шляхом проставлення на вхідних документах відмітки про його надходження до установи, яка проставляється від руки або за допомогою штампа, автоматичного нумератора на лицьовому полі у правому куті нижнього поля першого аркуша оригіналу документа. Елементами зазначеного реквізиту є скорочене найменування установи - одержувача документа, реєстраційний індекс, дата (у разі потреби година і хвилини) надходження документа. У разі застосування автоматизованої системи реєстрації зазначена інформація наноситься за допомогою штрих-коду.
Документи підлягають попередньому розгляду в службі діловодства у день їх надходження або в перший наступний робочий день у разі надходження їх після закінчення робочого дня, у вихідні та святкові неробочі дні.
Суд встановив, що Головне управління ДФС у Тернопільській області скерувало до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Тернопільській області зазначену вимогу супровідним листом від 09.07.2019 № 4646/10-5/19-00-54-54-09/17187, в якому також просило про її примусове виконання (арк. справи 6).
Проте, як вбачається з копії цього супровідного листа, на ньому проставлений штамп вхідної кореспонденції відповідача з відміткою про його отримання 25.11.2019 за № 24702.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що виконавчий документ - вимогу № Ф-4484-54-У від 06.02.2019 до примусового виконання пред`явлено з пропуском встановленого законом тримісячного строку.
Відповідно до пункту 2 частини четвертої статті 4 Закону № 1404-VIII виконавчий документ повертається стягувачу органом державної виконавчої служби, приватним виконавцем без прийняття до виконання протягом трьох робочих днів з дня його пред`явлення, якщо пропущено встановлений законом строк пред`явлення виконавчого документа до виконання.
Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Враховуючи зазначене, суд дійшов висновку, що оскільки було пропущено строк пред`явлення до примусового виконання вимогу № Ф-4484-54-У від 06.02.2019, то державний виконавець не мав правових підстав відкривати виконавче провадження за цим виконавчим документом, а повинен був повернути стягувачу дану вимогу без прийняття до виконання.
При цьому, суд відхиляє посилання третьої особи на положення частини шістнадцятої статті 25 Закону № 2464-VI, згідно з якої строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується, оскільки дана норма стосується нарахування, застосування та стягнення сум єдиного соціального внеску (з врахуванням штрафів та пені), органом, який контролює сплату цього внеску, однак не може бути застосована до спірних правовідносин щодо правомірності чи протиправності постанови державного виконавця, так як питання здійснення виконавчого провадження врегульовані спеціальним Законом № 1404-VIII.
Частиною другою статті 19 Конституції України визначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статей 9, 77 КАС кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 90 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.
Частиною першою статті 139 КАС визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Тернопільській області про скасування постанови задовольнити.
Скасувати постанову про відкриття виконавчого провадження ВП № 60708071 від 28.11.2019.
Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Тернопільського міського відділу державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) судові витрати на суму сплаченого судового збору 840 (вісімсот сорок) грн 80 коп. згідно квитанції № 0.0.1704171804.1 від 14.05.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06.07.2020.
Реквізити учасників справи:
позивач - ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 );
відповідач - Тернопільський міський відділ державної виконавчої служби Південно-Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Івано-Франківськ) (місцезнаходження: вул. Князя Острозького, 14, м. Тернопіль, 46008, код ЄДРПОУ: 40330167);
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача Головне управління ДПС у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Білецька, 1, м. Тернопіль, 46003, код ЄДРПОУ: 43142763).
Головуючий суддя Мірінович У.А.