Рішення № 90207929, 15.06.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.06.2020
Номер справи
480/115/20
Номер документу
90207929
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

15 червня 2020 р. Справа № 480/115/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Соп`яненко О.В.,

за участю секретаря судового засідання - Усенко І.М.,

представника позивача Солошенко Л.С.

представника відповідача Гусак Ю.Д.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головнеого управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач звернувся до суду з позовом, який мотивує тим, що наказом ГУ ДПС у Сумській області від 24.07.2019 був звільнений з податкової міліції у запас Збройних Сил України за п.п. "б" п. 64 ( через хворобу) Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ. На момент звільнення вислуга років у календарному обчисленні становила 24 роки 02 місяці 13 днів, у пільговому - 25 років 04 місяці 05 днів. Вислуга для виплати вихідної допомоги 10 років 09 місяців 03 дні. Відповідачем не були враховані 13 років 05 місяців 10 днів. Допомога виплачена лише за 10 років вислуги.

Крім того, виплачена відповідачем сума одноразової допомоги також розрахована не вірно. Відповідно до вимог закону допомога виплачується у розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Відповідачем виплачено 64107,50 грн. За 10 повних років. Виходячи з розміру місячного грошового забезпечення навіть при підрахунку, що здійснено відповідачем, мало бути виплачено 68375,35 грн. за 10 років.

Вважає, що відповідачем безпідставно не здійснено виплату за повних 24 роки вислуги.

У період з січня 1997 по жовтень 2008 проходив службу в УДСО при УМВС в Сумській області. При звільнені одноразову грошову допомогу не отримував. За таких обставин, у відповідності до вимог ст. 9 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" відповідач мав виплатити позивачу одноразову грошову допомогу за весь час служби, а не лише за час служби у податковій міліції.

Відповідач безпідставно посилається на ч. 6 ст. 9 зазначеного закону, якою дійсно передбачена виплата допомоги при повторному звільненні лише за час служби з дня останнього зарахування на службу, крім тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги. На момент звільнення у 2008 році з УДСО позивач не мав права на пенсію, тому не міг отримати одноразову грошову допомогу. Відповідач такі вимоги закону до уваги не узяв, та допустив протиправну бездіяльність в частини не виплати позивача грошової допомоги при звільненні у повному обсязі.

Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо непроведення нарахування та виплати одноразової грошової допомоги, зобов`язати провести нарахування та виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за повних 24 роки з врахуванням вже виплаченої суми.

Відповідач - ГУ ДФС у Сумській області у письмовому відзиві позов не визнав. Пояснив, що позивач проходив службу у Збройних Силах України 1 рік 07 місяців 17 днів, у відділі ДСО при УМВС України в Сумській області 11 років 09 місяців 23 дні та у податковій міліції 10 років 09 місяців 03 дні. На момент звільнення у 2008 році з ВДСО при УМВС України в Сумській області позивач мав вислугу більше 10 років та набув право на отримання одноразової грошової допомоги. Відповідно до вимог ч. 6 ст. 9 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у зв`язку з повторним звільнення зі служби одноразова грошова допомога була виплачена за період служби у податковій міліції, за 10 повних років.

Крім того, ст. 9 зазначеного закону та Порядком № 393 передбачена виплата допомоги за рахунок коштів Державного бюджету України Міністерством оборони, МВС, ДПА та ін. грошова допомога за період служби позивача у Відділі ДСО при УМВС у Сумській області має виплачуватися за рахунок коштів на утримання цієї установи. Просить у задоволенні позову відмовити.

У судовому засіданні представник позивача та представник відповідача - ГУ ДФС у Сумській області вимоги та заперечення підтримали із зазначених підстав.

Представник відповідача - ГУ ДПС у Сумській області у судове засідання не з`явився, про причини неявки суду не повідомив.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Відповідно до наказу ГУ ДФС у Сумській області від 24.07.2019 № 232-о звільнений з 31.07.2019 з посади та податкової міліції у запас Збройних Сил України за п.п. "б" пункту 64 положення ( через хворобу). На момент звільнення мав вислугу років 24 роки 02 місяці 13 днів в календарному обчисленні та 25 років 04 місяці 05 днів у пільговому. Вислуга років для виплати одноразової грошової допомоги 10 років 09 місяців 03 дні (а.с. 8).

Відповідно до довідки ГУ ДФС у Сумській області ОСОБА_1 проходив службу у Збройних Силах України 1 рік 07 місяців 17 днів, у відділі ДСО при УМВС України в Сумській області 11 років 09 місяців 02 дні та у податковій міліції 10 років 09 місяців 03 дні (а.с. 48).

Вихідна допомога відповідачем виплачена за 10 повних років служби у податковій міліції (а.с. 12, 49).

Суд вважає, що при виплаті вихідної допомоги при звільненні відповідач виходив з хибного тлумачення закону.

Відповідно до ст. 1-2 п."б" закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (у редакції чинній на момент звільнення позивача) право на пенсійне забезпечення на умовах цього Закону мають звільнені зі служби (крім випадків призначення пенсії в разі втрати годувальника дружині (чоловіку) з урахуванням вимог частини п`ятої статті 30 цього Закону, яка призначається незалежно від звільнення зі служби) особи начальницького складу податкової міліції. Відповідно до ст. 9 ч. 1 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом та звільняються зі служби за станом здоров`я виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 50 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби. Відповідно до ч.6 ст. 9, зазначеного закону, особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, у разі повторного їх звільнення зі служби одноразова грошова допомога, передбачена цією статтею, виплачується за період їх календарної служби з дня останнього зарахування на службу без урахування періоду попередньої служби, за винятком тих осіб, які при попередньому звільненні не набули права на отримання такої грошової допомоги.

Як вбачається з наведених норм, на момент звільнення позивача 31.07.2019 зі служби у податковій міліції дійсно передбачалась при повторному звільненні зі служби виплата одноразової допомоги лише за час служби з моменту останнього зарахування на службу. При цьому законом встановлено, що це правило не застосовується до осіб, що на момент попереднього звільнення не набули права на отримання такої грошової допомоги.

Відповідно довідки Управління поліції охорони в Сумській області Козубиця О.А, проходив службу з 04.01.1997 по 27.10.2008 та звільнений наказом УДСО при УМВС України в Сумській області 23.10.2008 за власним бажанням. Відповідно до ст. 9 ч. 2 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" у редакції на момент звільнення позивача з УДСО особам рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу та деяким іншим особам, які мають право на пенсію за цим Законом, при звільненні зі служби за власним бажанням, через сімейні обставини або інші поважні причини, перелік яких визначається Кабінетом Міністрів України, виплачується одноразова грошова допомога в розмірі 25 відсотків місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби.

З наведеної норми вбачається, що на момент звільнення позивача у 2008 році обов`язковою умовою для виплати одноразової грошової допомоги була наявність права на пенсію за законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно ж до ст. 12 (у редакції на 23.10.2008) пенсія за вислугу років призначається: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, незалежно від віку в разі, якщо вони мають на день звільнення зі служби вислугу 20 років і більше, за винятком осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону; б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, іншим особам, зазначеним у пунктах "б"-"д" статті 1-2 цього Закону, в разі досягнення ними на день звільнення зі служби 45-річного віку, крім осіб, зазначених у частині третій статті 5 цього Закону, за наявності у них страхового стажу 25 років і більше, з яких не менше ніж 12 календарних років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ, державній пожежній охороні, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України.

Станом на ІНФОРМАЦІЯ_1 позивач, будучи 1976 року народження, 45-річного віку не досяг. Відповідно до досліджених судом доказів не мав позивач на цей момент і вислуги 20 років або більше. Відповідно, на момент звільнення зі служби 23.10.2008 року позивач не набув право на пенсію за вислугу років. Відповідачем не подано будь-яких доказів того, що на цей момент ОСОБА_1 набув право на будь-який інший вид пенсії з передбачених законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідно, він не мав права на отримання одноразової грошової допомоги при звільненні та при звільненні 31.07.2019 до нього має застосовуватися виключення, передбачене ч. 6 ст. 9 закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Відповідачем ГУ ДФС у Сумській області при звільненні позивача ці обставини безпідставно не прийняті до уваги і одноразова грошова допомога позивачу протиправно виплачена лише за час проходження служби у податковій міліції.

З подання подання про призначення пенсії, яке направлене до органів Пенсійного фонду України відповідачем та повідомлення про розмір пенсії ГУ ПФУ в Сумській області вбачається, що розрахунок пенсії позивача проведено виходячи з розміру його грошового забезпечення у 13675,07 грн. (а.с. 9, 10). Відповідно до довідки-розрахунка вихідної допомоги відповідачем нарахування проводилось виходячи з розміру грошового забезпечення позивача у 12821,50 грн. Будь-яких доказів обґрунтованості такої розбіжності та правомірності своїх дій відповідачем не подано, а тому суд вважає такі його дії протиправними.

На підставі викладеного, суд вважає необхідним позов задовольнити. Визнати протиправною бездіяльність ГУ ДФС у Сумській області в частині не проведення нарахування та виплати одноразової грошової допомоги позивачу з розрахунку повної вислуги років. Зобов`язати ГУ ДФС у Сумській області провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 одноразову грошову допомогу при звільненні у розмірі 50% грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби з урахуванням вже виплаченої частини у розмірі 64107,50 грн.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Сумській області, Головного управління ДФС у Сумській області про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління ДФС у Сумській області щодо непроведення нарахування та виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги відповідно до ч. 1 ст. 9 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб".

Зобов`язати Головне управління ДФС у Сумській області (код ЄДРПОУ 39456414) провести нарахування та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу при звільненні в розмірі 50% місячного грошового забезпечення за кожний повний календарний рік служби, а саме: за повних 24 роки за вирахуванням суми 64 107,50 грн., яка вже була виплачена.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Відповідно до п. 3 розділу VI "Прикінцеві положення" Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу продовжуються на строк дії такого карантину.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Повний текст рішення виготовлено 25 червня 2020 року.

Суддя О.В. Соп`яненко