
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
03 липня 2020 р. Справа №480/2412/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Осіпової О.О., розглянувши в письмовому провадженні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо перерахунку йому пенсії у відповідності до статей 22, 58 Конституції України і статей 13, 63 Закону №2262 XII в розмірі 70% замість 83% грошового забезпечення;
- зобов`язати відповідача визначити відсотковий розмір грошового забезпечення для підвищення пенсії з 01.01.2018 року за 31 рік вислуги в розмірі 83% та зобов`язати здійснити новий перерахунок та виплату пенсії з 01.01.2018 р. загальною сумою в повному обсязі, щомісячно без відтермінування виплат.
Свої вимоги мотивує тим, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як пенсіонер органів внутрішніх справ з 01 січня 2009 року. Пенсія йому була нарахована відповідно до діючої на той час редакції Закону України № 2262-ХІІ від 09.04.92 року «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» із суми грошового забезпечення, а саме: посадового окладу, окладу за військове звання, процентної надбавки за вислугу років та різного роду доплат та надбавок, основний розмір призначеної пенсії становив 83% грошового забезпечення. Позивач зазначає, що у 2018 році відбувся перерахунок пенсії з грубим порушенням вимог Закону України № 2262 - XII, в розмір 70 % грошового забезпечення із врахуванням тільки розміру посадового окладу, за військове звання, процентної надбавки за вислугу років, що призвело до значного зниження суми грошового забезпечення, з якого має обчислюватись розмір пенсії і, як наслідок, до незаконного звуження обсягу прав і свобод позивача.
Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду від 04 травня 2020 року провадження у справі відкрито, розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Вивчивши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов підлягає частковому задоволенню.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , є пенсіонером, отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб". Розмір пенсій позивача при її призначенні склав 83% розміру грошового забезпечення (а.с.9,10).
На виконання постанови Кабінету Міністрів №103 від 21.02.2018 "Про перерахунок пенсії особам, які звільнені з військової служби, та деяких іншим категоріям громадян" позивачу проведено перерахунок пенсії та з 01.01.2018 її розмір визначено 70% грошового забезпечення. Таким чином, з 01.01.2018 розмір пенсії позивача зменшено на 13% (а.с.13).
На звернення позивача щодо відновлення його порушеного права на належний розмір пенсійного забезпечення, відповідач листом від 14 лютого 2020 року № 165-334/Т-02/8-1800/20 повідомив позивача, що частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-ХІІ, згідно з яким позивачу призначено пенсію, передбачено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. З урахуванням повноважень, наданих Законом 2262-ХІІ, Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову від 21.02.2018 № 103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", якою, зокрема, визначено механізм, умови, порядок проведення перерахунку пенсії та виплати перерахованих коштів. На її виконання позивачу у 2018 році проведений перерахунок пенсії з 01.01.2016 року. Зазначеною постановою визначено складові грошового забезпечення, з яких проведені перерахунки пенсій (а.с.8).
Суд, надаючи правову оцінку обставина справи, зазначає наступне:
ОСОБА_1 є пенсіонером з числа колишніх працівників органів внутрішніх справ та перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області та отримує пенсію відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (далі - Закону).
Пенсію позивачу визначено та призначено у розмірі 83% (вислуга років 31 рік) сум грошового забезпечення відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" (а.с.9,10).
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №103 "Про перерахунок пенсій особа, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" визначено, що перерахунок пенсій, призначених згідно із Законом №2262 до 1 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особа начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції та поліцейських), проводиться з урахуванням розміру посадового окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення зі служби, визначені станом на 1 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб". Перерахунок проводиться з 01.01.2016. Виплата перерахованих пенсій проводиться з 01.01.2018 року.
Відповідно до пункту «а» статті 13 цього Закону пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, які звільняються з військової служби на умовах Закону України "Про державні гарантії соціального захисту військовослужбовців, які звільняються зі служби у зв`язку з реформуванням Збройних Сил України, та членів їхніх сімей" (пункт "в" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів відповідних сум грошового забезпечення із збільшенням цього розміру на 3 проценти за кожний повний рік вислуги понад 20 років, але не більше ніж 65 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43).
При цьому, максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), а особам, які під час проходження служби брали участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і віднесені в установленому законом порядку до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.
Так, при перерахунку розміру пенсії позивача з 01.01.2018, відповідач протиправно застосував норми Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», які набрали чинності 01.05.2014 року, зокрема частину 2 статті 13 даного Закону, де зазначено, що «максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Слід зазначити, що на момент настання права на пенсійне забезпечення позивача ця норма Закону ще не діяла і зворотної дії в часі не має згідно з положеннями ст.58 Конституції України.
Згідно з ч.1 ст.55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Відповідно до приписів ч.3 ст.51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Таким чином, рішення відповідача щодо зменшення основного розміру пенсії позивача з 83% (саме такий розмір пенсії позивач отримував до здійснення перерахунку згідно постанови КМУ №103 від 21.02.2018, що не заперечувалося відповідачем) до 70% грошового забезпечення починаючи з 01.01.2018 не відповідає вимогам закону, отже є протиправним, а право позивача на отримання пенсії виходячи з грошового забезпечення 83% підлягає судовому захисту шляхом зобов`язання ГУ ПФУ в Сумській області здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 з 01.01.2018 пенсію за вислугу років у розмірі 83% грошового забезпечення.
З урахуванням викладеного, суд вважає правомірними та обґрунтованими вимоги позивача щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату його пенсії у розмірі 83%.
Щодо вимоги позивача зобов`язати відповідача виплатити пенсію з 01.01.2018 загальною сумою, в повному обсязі, щомісячно - без відтермінування виплат, суд зазначає, що дані вимоги є передчасними, оскільки, перерахунок пенсії ще не здійснено, а тому, у її задоволенні необхідно відмовити.
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо перерахунку ОСОБА_1 пенсії з 01 січня 2018 року у розмірі 70% замість 83% грошового забезпечення.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (40009, м. Суми, вул. Пушкіна, буд. 1, код ЄДРПОУ 21108013) здійснити новий перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 01.01.2018 р. у розмірі 83%.
У задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 03 липня 2020 року
Суддя О.О. Осіпова