
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 червня 2020 р. Справа № 480/1597/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Кунець О.М.,
за участю секретаря судового засідання - Токар Ю.В.,
представника позивача - Алфімова В.В.,
представника відповідача - Єрьоменка В.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу №480/1597/20 за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "Антарес АгроІнвест" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю "Антарес АгроІнвест" звернулось до суду з позовною заявою до Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека), в якій просить суд визнати протиправною та скасувати постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №131946 від 17.02.2020.
Позовні вимоги обгрунтовані тим, що 17.02.2020 начальником Управління Укртрансбезпеки у Сумській області винесено постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №131946. Позивач вважає оскаржувану постанову протиправною, оскільки адміністративно-господарський штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт може бути застосовано виключно до автомобільних перевізників - суб`єктів господарювання. Позивач звертає увагу суду на те, що в даному випадку позивач не є автомобільним перевізником та просить суд врахувати, що у товарно- транспортній накладній автомобільним перевізником зазначено іншу особу - ТОВ "Скайавтотранс" (копія ТТН №1004242 від 08.01.2020р. у справі).
Ухвалою суду від 16.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
03.04.2020 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якій вказує, що під час перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом - під час перевезення вантажу (соняшник) згідно товарно-транспортної накладної (далі - ТТН) №1004242 від 08 січня 2020, автомобільний перевізник ТОВ "Антарес Агроінвест" здійснив порушення, а саме: на момент перевірки фактична маса транспортного засобу склала 41,83 т при допустимій 40,0 т, фактичне навантаження на строєну вісь склало 25,35 т, при допустимій 22,0 т, чим порушено вимоги п. 22.5 ПКМУ №1306 від 10.10.2001. За результатами рейдової перевірки посадовими особами Управління Укртрансбезпеки у Сумській області виявлено порушення законодавства про автомобільний транспорт та складено Акт від 08.01.2020 №180203 (далі - Акт).
Управління Укртрансбезпеки у Сумській області, листом від 17.02.2020 №14377/35/24-20, запросило ТОВ «Антарес Агроінвес» прибути 17.02.2020 на 10:00 год. на розгляд справи. Лист-повідомлення про розгляд справи направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, який отримано позивачем 17.01.2020. Проте, 17.02.2020 уповноважена особа позивача не з`явилась на розгляд справи. Відповідно до вимог пункту 27 Порядку №1567, розгляд справи відбувся без участі представника позивача. За результатами розгляду справи начальником Управління Укртрансбезпеки у Сумській області винесено Постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №131946 від 17.02.2020 (далі - Постанова), якою до ТОВ "Антарес Агроінвест" застосовано штраф у сумі 17000 грн. Копію вказаної постанови направлено поштою з рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, який отримано позивачем 21.02.2020.
Обставини на які посилається позивач, як на підставу для скасування оскаржуваної постанови відповідач вважає необґрунтованими. Так, Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.1997р. №363 затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила). Відповідач звертає увагу суду на те, що за загальними нормами Правил товарно - транспортна накладна є документом на вантаж, а не документ , якай визначає автомобільного перевізника. При цьому, відповідач просить суд врахувати, що під час перевірки водієм транспортного засобу було надано на перевірку свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір оренди та поліс обов"язкового страхування. Вказані документи підтверджують, що відповідальною особою, яка використовує транспортний засіб є ТОВ "Антарес Агроінвест".
Зважаючи на викладене, відповідач просив суд відмовити позивачу в задоволенні позовних вимог.
Ухвалою суду від 14 квітня 2020 року розгляд справи №480/1597/20 призначено в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін. Позивача зобов`язано надати суду оригінал товарно-транспортної накладної №1004242 від 08.01.2020 та запропоновано надати суду відповідь на відзив. Явка представника Державної служби України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) визнана обов`язковою.
17.04.2020 на виконання ухвали суду від 14.04.2020 позивачем надано до суду відповідь на відзив, у якій наголошує, що згідно ТТН №1004242, на яку йде посилання у Акті №180203 від 08.01.2020 Форми №1-ТН автомобільним перевізником зазначено Товариство з обмеженою відповідальністю "Скайавтотранс". Тобто, на переконання позивача, у спірних правовідносинах, у розумінні положень Закону України "Про автомобільний транспорт", він не є автомобільним перевізником і не може нести відповідальність, передбачену абзацем 15 частини 1 статті 60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
27.04.2020 відповідач подав до суду заперечення на відповідь на відзив, у яких наводить доводи на спростування тверджень позивача.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, просив позов задовольнити.
Представник відповідача заперечила проти позовних вимог з підстав, зазначених у відзиві на позовну заяву та запереченнях.
Суд, заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши письмові матеріали справи, вважає, що позов не підлягає задоволенню, виходячи з наступного.
У судовому засіданні встановлено, що 08.01.2020 на автодорозі Батурин-Конотоп-Суми представниками Управління Укртрансбезпеки у Сумській області проведено перевірку додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом.
У результаті перевірки виявлено, що автомобілем Renault з державним номерним знаком НОМЕР_1 , що використовує ТОВ Антарес Агроінест" на підставі Договору оренди від 02.01.2019р. (а.с.38) (Орендодавець - ФОП ОСОБА_1 , Орендар - ТОВ "Антарес-Агроінвест"), водієм ОСОБА_2 (водій є працівником ТОВ "Антарес Агроінвест"), здійснювалось перевезення вантажу (соняшника) згідно ТТН №1004242 від 08.01.2020 з перевищенням допустимого навантаження.
За наслідками проведеної перевірки працівникамии відповідача було встановлено, що загальна фактична маса транспортного засобу склала 41,83 т, фактичне навантаження на строєну вісь - 25,35 т., при допустимій 22,0 т, чим порушено вимоги п.22.5 Постанови КМУ №1306 від 10.10.2001.
За результатами перевірки складено Акт №180203 від 08.01.2020 (а.с.8).
В подальшому, листом від 13.01.2020 за №14377/35/24-20 Управління Трансбезпеки у Сумській області запросило ТОВ "Антарес Агроінвест" прибути до Управління Укртрансбезпеки у Сумській області 17.02.2020 о 10:00 год. для з`ясування обставин та розгляду справи про порушення законодавства на автомобільному транспорті, скоєного 08.01.2020 при перевезенні вантажу автомобілем Renault, р.н. НОМЕР_1 (а.с.43).
Лист направлено на адресу позивача та вручено повноважному представнику 17.01.2020 (а.с.44).
17.02.2020 уповноважена особа ТОВ "Антарес Агроінвест" на розгляд справи не з`явилась, а тому, відповідно до вимог пункту 27 Порядку №1567, розгляд справи відбувся без участі представника позивача.
За результатами розгляду справи, начальником Управління Укртрансбезпеки у Сумській області було складено постанову №131946 від 17.02.2020 про стягнення з ТОВ "Антарес Агроінвест" адміністративно-господарського штрафу у сумі 17000 грн. (а.с.7) за допущене порушення ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт", відповідальність за яке передбачена абз.15 ч.1 ст.60 Закону України "Про автомобільний транспорт".
Копію постанови направлено на адресу позивача засобами поштового зв`язку та вручено 21.02.2020 (а.с.47).
Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.
Відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень, врегульовано Законом України "Про автомобільний транспорт" від 05.04.2001 №2344-ІІІ (далі - Закон №2344-ІІІ).
Статтею 1 Закону №2344-ІІІ визначено, що автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; таксі - легковий автомобіль, обладнаний розпізнавальним ліхтарем оранжевого кольору, який встановлюється на даху автомобіля, діючим таксометром, сигнальним ліхтарем із зеленим та червоним світлом, розташованим у верхньому правому кутку лобового скла, і який має нанесені композиції з квадратів, розташованих у шаховому порядку на дверцятах автомобіля з лівого та правого боків, призначений для надання послуг з перевезення пасажирів та їхнього багажу в індивідуальному порядку.
Згідно з статтею 33 Закону №2344 а в т о м об і л ь н им п е р е в і з ником, що здійснює перевезення вантажів на договірних умовах, є суб`єкт господарювання, який відповідно до законодавства та одержаної ліцензії надає п о с л у г у згідно з договором про п е р е в езе н н я в а нт а ж у транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті.
Згідно з п.8 вказаного Положення Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.
Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567 (далі - Порядок №1567) (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.
Відповідно до п.3 вказаного Порядку органами державного контролю на автомобільному транспорті (далі - органи державного контролю) є Укртрансбезпека, її територіальні органи.
Згідно з п.4 Порядку №1567 державний контроль на автомобільному транспорті (далі - державний контроль) здійснюється посадовими особами органу державного контролю (далі - посадові особи) у форменому одязі, які мають відповідне службове посвідчення, направлення на перевірку, сигнальний диск (жезл) та індивідуальну печатку, шляхом проведення рейдових перевірок (перевірок на дорозі).
В силу п.14 зазначеного Порядку №1567, рейдова перевірка транспортних засобів проводиться в будь-який час на окремо визначених ділянках дороги, маршрутах руху, автовокзалах, автостанціях, автобусних зупинках, місцях посадки та висадки пасажирів, стоянках таксі і транспортних засобів, місцях навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, місцях здійснення габаритно-вагового контролю, під час виїзду з підприємств та місць стоянки, на інших об`єктах, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту.
Також, відповідно до ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт", рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 15 Порядку №1567 передбачено, що під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.
Згідно з пунктами 16, 17 Порядку № 1567, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис "Укртрансінспекція", та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.
Рейдова перевірка проводиться із зупиненням транспортних засобів або без їх зупинення. Зупинення транспортних засобів здійснюється відповідно до вимог пункту 15 Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Укртрансінспекції".
Пунктом 20 Порядку №1567 визначено, що виявлені під час перевірки порушення вимог законодавства та норм і стандартів щодо організації перевезень автомобільним транспортом зазначаються в акті з посиланням на порушену норму.
Згідно з п.21 Порядку №1567 у разі виявлення в ході перевірки транспортного засобу порушення законодавства про автомобільний транспорт посадовими особами, що провели перевірку, складається акт за формою згідно з додатком 3 (акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом).
Відповідно до п.6 Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 р. № 422, у разі виявлення порушень правил перевезення великогабаритних, великовагових і небезпечних вантажів посадові особи складають акти за формою згідно з додатками 2 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних параметрів) і 3 (акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів) до цього Порядку та повідомляють відповідний підрозділ МВС про такі порушення.
Статтею 1 Закону України "Про автомобільний транспорт" визначено, що рейдова перевірка (перевірка на дорозі) - перевірка транспортних засобів суб`єкта господарювання на маршруті руху в будь-який час з урахуванням інфраструктури (автовокзали, автостанції, автобусні зупинки, місця посадки та висадки пасажирів, стоянки таксі і транспортних засобів, місця навантаження та розвантаження вантажних автомобілів, контрольно-вагові комплекси та інші об`єкти, що використовуються суб`єктами господарювання для забезпечення діяльності автомобільного транспорту).
Відповідно до ч.12 ст.6 Закону України "Про автомобільний транспорт" та пункту 2 Порядку №1567 державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.
Постановою Кабінету Міністрів України №879 від 27 червня 2007 року "Про заходи щодо збереження автомобільних доріг загального користування" затверджено Порядок здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні (надалі - Порядок №879).
Відповідно до пункту 2 Порядку №879 габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.
Пунктом 3 Порядку №879 передбачено, що габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування здійснюється Укртрансбезпекою, її територіальними органами та уповноваженими підрозділами Національної поліції.
За результатами габаритно-вагового контролю на стаціонарному або пересувному пункті водієві транспортного засобу видається довідка про здійснення габаритно-вагового контролю із зазначенням часу і місця його здійснення (пункту 18 Порядку №879).
Крім того, за результатами габаритно-вагового контролю посадові особи та/або працівники Укртрансбезпеки або її територіальних органів визначають належність транспортного засобу до великовагових та/або великогабаритних. У разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України (пункти 20, 21 Порядку №879).
Разом із тим, відповідно до підпункту 3 пункту 2 Порядку №879 великовагові та великогабаритні транспортні засоби - транспортні засоби, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні навантаження на вісь (осі) та загальна маса або габарити яких перевищують один з параметрів, що зазначені у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року №1306 (надалі - Правила дорожнього руху).
Водночас, абзацом 1 пункту 22.5 Правил дорожнього руху за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м.
Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється (абзац 3 пункту 22.5 Правил дорожнього руху).
Як вбачається з матеріалів справи, 08.01.2020 відбулася рейдова перевірка транспортного засобу марки Renault, номерний знак НОМЕР_1 , на підставі направлення на рейдову перевірку №005521 та яка була оформлена актом від 02.01.2020 (а.с.8).
В ході проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень вантажу транспортним засобом Renault, номерний знак НОМЕР_1 встановлено перевищення нормативно допустимої фактичної маси транспортного засобу - 41,83 т, при допустимій 40,0 т., на строєну вісь - 25,35 т, при допустимій - 22,0 т (а.с.8).
Слід зазначити, що під час перевірки водієм транспортного засобу перевіряючим було надано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу, договір оренди від 02.01.2019р. №2 (згідно умов якого ТОВ "Антарес Агроінвест" орендує вищезазначений транспортний засіб у ФОП ОСОБА_1 (а.с.38-39) та поліс обов"язкового страхування (а.с.40_ від 23.04.2019р. за яким суб"єктом цивільно-правової відповідальності є саме ТОВ "Антарес Агроінвест". Працівником Укртрансбезпеки було зроблено копії зазначених документів та надано до суду як додаток до відзиву.
Слід зазначити, що обґрунтовуючи заявлені позовні вимоги, позивач наголошує, що у акті йдеться посилання на ТТН №180203 від 08.01.2020 (а.с.34). Позивач просить суд звернути увагу на те, що перевізником вантажу зазначено - ТОВ "Скайавтотранс". Оскільки адміністративно-господарський штраф за порушення законодавства про автомобільний транспорт може бути застосовано виключно до автомобільних перевізників - суб`єктів господарювання, а згідно ТТН №180202 від 08.01.2020 позивач таким не є.
Щодо таких посилань позивача суд зазначає наступне.
Наказом Міністерства транспорту України від 14.10.97 №363, затверджено Правила перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні (далі - Правила).
Відповідно до п.1.1 Правил, основним документом на перевезення вантажів є товарно-транспортна накладна, форму якої наведено в додатку 7 до цих Правил.
Товарно-транспортну накаладну суб`єкт господарювання може оформлювати без дотримання форми, наведеної в додатку 7 до цих Правил, за умова наявності в ній інформації про назву документа, дату і місце його складання, найменування (прізвище, ім`я, по батькові) Перевізника та/або експедитора, замовника, вантажовідправника, вантажоодержувача, найменування та кількість вантажу, його основні характеристики та ознаки, які дають можливість однозначно ідентифікувати цей вантаж, автомобіль (марка, модель, тип, реєстраційний номер), причіп/напівпричіп (марка, модель, тип, реєстраційний номер), пункти навантаження та розвантаження із зазначенням повної адреси, посади, прізвища та підписів відповідальних осіб вантажовідправника, вантажоодержувача, водія та/або експедитора.
Слід відмітити, що дана норма є альтернативною, в якій зазначається, що обов`язковою інформацією в товарно-транспортній накладній має бути інформація про перевізника та/або експедитора.
Крім того, загальними нормами Правил, визначено, що товарно-транспортна накладна - документ на вантаж, а не документ, який визначає автомобільного перевізника.
Судом також встановлено, що під час перевірки водієм транспортного засобу Renault, державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 , надано свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу Серії НОМЕР_2 (а.с.35-36), договір оренди транспортного засобу №2 від 02.01.2019 (а.с.38-39) та поліс обов`язкового страхування №АО/5220518 (а.с.40), відповідно до яких, відповідальною особою, яка використовує транспортний засіб є ТОВ «Антарес Агроінвес».
Так, відповідно до частини .2 статті 802 Цивільного кодексу України, порядок страхування відповідальності орендаря за шкоду, яка може бути завдана іншій особі у зв`язку з використанням автомобіля, встановлюється законом. Відповідно до Закону України «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів» (далі - Закон №1961) обов`язок страхування цивільно-правової відповідальності покладено на власників транспортних засобів.
За визначенням п.1,6 ст.1 Закону №1961, власники транспортних засобів - юридичні та фізичні особи, які відповідно до законів України є власниками або законними володільцями (користувачами) наземних транспортних засобів на підставі права власності, права господарського відання, оперативного управління, на основі договору оренди або правомірно експлуатують транспортний засіб на інших законних підставах.
Отже, перед використанням орендованого автомобіля орендар повинен застрахувати свою цивільну відповідальність, що позивачем і було вчинено.
При цьому, водій який керував відповідним транспортним засобом є працівником Товариства "Антарес Агроінвест", що не заперечувалось та підтверджувалось представником позивача, відповідний транспортний засіб використовувався позивачем у власній господарській діяльності для перевезення вантажу (згідно умов Договору оренди). Жодних ґрунтовних пояснень та доказів відносно підприємства ТОВ "Скайавтотранс" як фактичного автомобільного перевізника позивачем не надано. Отже, позивачем не підтверджено, що ТОВ "Скайавтотранс" вживав будь-які активні дії щодо перевезення у відповідних договірних правовідносинах з вантажовідправником та вантажоодержувачем. Не надано грунтовних пояснень і стосовно того, на якій підставі ТОВ "Скайавтотранс" використовує автомобіль, який фактично перебував у оренді у позивача. Не надано пояснень позивачем - на якій підставі водій будучи працівником ТОВ "Антарес Агроінвест" здійснює перевезення вантажу (за умови, що перевізником , як стверджує позивач, визначено інше підприємство - ТОВ "Скайавтотранс", до якого водій ОСОБА_2 немає жодного відношення).
Виявлені відповідачем порушення які були виявлені в ході перевірки позивачем не спростовуються, йдеться лише посилання на те, що в товарно-транспортній накладній автомобільним перевізником визначено інше підприємство.
Однак, доводи позивача суд вважає необґрунтованими, оскільки фактичні обставини відповідних подій підтверджуються іншими доказами у справі, які свідчать про те, що фактично у розумінні положень статті 33 Закону №2344 позивач фактично є автомобільним перевізником, оскільки саме ТОВ "Антарес Агроінвест", як а в т о м об і л ь н и й перевізник здійснював пе р ев е з е н н я в а н т а ж ів на договірних умовах транспортним засобом, що використовують на законних підставах.
Таким чином, суд приходить до висновку про необгрунтованість позовних вимог Товариства з обмеженою відповідальністю "Антарес АгроІнвест".
Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
В И Р І Ш И В:
В задоволенні адміністративного позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Антарес АгроІнвест" до Державної служби України з безпеки на транспорті про визнання протиправною та скасування постанови - відмовити.
Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 01.07.2020 року.
Суддя О.М. Кунець