
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
06 липня 2020 року м. РівнеСправа №460/2587/20
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Дорошенко Н.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом:
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання відмови протиправною, зобов`язання вчинення певних дій,В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач) звернувся до Рівненського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі - ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач), у якому просить визнати протиправною відмову відповідача у перерахунку пенсії з 01.02.2020, виходячи із заробітної плати за період із січня 1988 року по січень 1989 року та із травня 1990 року по грудень 1993 року на підставі довідки АТЗТ "Житлобуд6" від 01.03.2008 №28, та за період з березня 1989 року по травень 1990 року на підставі довідки АТВТ "Укршин" від 14.06.2016 №27-Д/МГ; зобов`язати відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії починаючи із 01.02.2020, виходячи із заробітної плати за період із січня 1988 року по січень 1989 року та із травня 1990 року по грудень 1993 року на підставі довідки АТЗТ "Житлобуд6" від 01.03.2008 №28, та за період з березня 1989 року по травень 1990 року на підставі довідки АТВТ "Укршин" від 14.06.2016 №27-Д/МГ.
Позов обґрунтовано тим, що позивач, перебуваючи на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області, отримує пенсію за віком, що призначена йому відповідно до ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" на виконання постанови Рівненського міського суду Рівненської області від 20.03.2017 та постанови Житомирського апеляційного адміністративного суду від 12.06.2017 у справі №569/3174/17. При обчисленні пенсії позивача відповідач не врахував його заробітну плату за періоди роботи на АТЗТ "Житлобуд-6" із січня 1988 року по грудень 1993 року. На заяву позивача від 31.01.2020 з проханням повідомити про наявність/відсутності підстав для перерахунку пенсії з урахуванням вищезазначеної заробітної плати, відповідач листом від 02.03.2020 №2314-1458/Л-03/8-1700/20 повідомив, що у зв`язку з тим, що АТЗТ "Житлобуд-6" припинило свою діяльність 09.12.2008, підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 01.03.2008 №28 немає. Також відповідач вказав, що ним направлено запит до Вірменської республіки з метою перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату за період роботи з 01.03.1989 по 31.05.1990, проте відповідь не надходила. У зв`язку з чим відповідач відмовив у перерахунку пенсії ОСОБА_1 за відсутністю підстав. Вважає, що оспорювана відмова є протиправною та такою, що порушує його гарантоване державою право на соціальний захист у формі пенсійного забезпечення.
Ухвалою суду від 06.04.2020 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні). Встановлено строк для подання відповідачем відзиву на позовну заяву.
Відповідач подав відзив, у якому він заперечив проти заявлених позовних вимог. Зокрема, зазначив, що обов`язковою умовою для обчислення пенсії з урахуванням заробітної плати за період роботи до 1 липня 2000 року є підтвердження нарахування такої заробітної плати первинними документами. До заяви позивачем долучено довідку від 01.03.2008 №28, видану АТЗТ "Житлобуд-6", та довідку від 14.06.2016 №27-Д/МГ, видану АТВТ "Укршин", яка міститься в пенсійній справі. Відповідач вказав, що згідно з витягом із Єдиного Державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців АТЗТ "Житлобуд-6" припинило свою діяльність 09.12.2008 за судовим рішенням про припинення юридичної особи у зв`язку з визнанням її банкрутом. Відтак, довідка від 01.03.2008 №28, видана АТЗТ "Житлобуд-6", не відповідає Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", чинного на дату звернення 31.01.2020. Крім того, 11.01.2020 Рівненським міським відділом обслуговування громадян (сервісним центром) повторно направлено запит до Вірменської республіки з метою перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату за період роботи з 01.03.1989 по 31.05.1990 в АТВТ "Укршин". Відповідь на момент написання відзиву не надійшла. Відтак, у зв`язку з неможливістю перевірити долучені до заяви ОСОБА_1 довідки про заробітну плату, підстави для перерахунку пенсії у відповідача відсутні. Вважає, що відповідач діяв в межах своїх повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією України та законодавством України. Просив у задоволенні позовних вимог відмовити повністю.
Ухвалою суду від 21.05.2020 витребувано у відповідача додаткові докази.
З`ясувавши доводи та аргументи сторін, на яких ґрунтуються їх вимоги та заперечення, перевіривши їх дослідженими доказами, оцінивши їх у сукупності на підставі чинного законодавства, суд встановив та врахував таке.
ОСОБА_1 , 30.11.1959 року, перебуває на обліку в органі Пенсійного фонду та отримує пенсію за віком.
Пенсія ОСОБА_1 призначена на виконання рішень судів у справі №569/3174/17 відповідно до пункту "б" статті 13 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (а.с.7-11).
31.01.2020 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ в Рівненській області із заявою про повідомлення його щодо наявності чи відсутності підстав для перерахунку пенсії з урахуванням заробітної плати за період із січня 1988 року по січень 1989 року та із травня 1990 року по грудень 1993 року на підставі довідки АТЗТ "Житлобуд-6" №28 від 01.03.2008 та за період з березня 1989 року по травень 1990 року на підставі довідки АТВТ "Укршин" від 14.06.2016 №Д/МГ (а.с.42).
Проте, листом від 02.03.2020 №2314-1458/Л-03/8-1700/20 позивачу повідомлено, що у зв`язку з тим, що АТЗТ "Житлобуд-6" припинило свою діяльність 09.12.2008, підстав для перерахунку пенсії з урахуванням довідки від 01.03.2008 №28 немає. Крім того, зазначив, що ним направлено запит до Вірменської республіки з метою перевірки достовірності видачі довідки про заробітну плату за період роботи з 01.03.1989 по 31.05.1990, а також повторний запит, проте жодної відповіді не надходило (а.с.43-44).
Вважаючи таку відмову органу Пенсійного фонду протиправною, ОСОБА_1 звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, які виникли між сторонами, суд зазначає наступне.
Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами пункту 6 частини першої статті 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон №1058-IV).
За приписами статті 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
Відповідно до пункту 1 частини першої статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Згідно з частиною другою статті 24 Закону №1058-IV, страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.
Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом (ч.4 ст.24 Закону №1058-IV).
Згідно з ч.1 ст.56 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ), в стаж роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору, а також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків.
Відповідно до пункту "а" частини третьої статті 56 Закону №1788-ХІІ, до стажу роботи зараховується також будь-яка інша робота, на якій працівник підлягав державному соціальному страхуванню, або за умови сплати страхових внесків, період одержання допомоги по безробіттю, а також робота в`язнів і робота за угодами цивільно-правового характеру за умови сплати страхових внесків.
Частиною першою статті 40 Закону №1058-IV передбачено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абз.5).
Частиною першою статті 44 Закону №1058-IV, заява про призначення (перерахунок) пенсії та необхідні документи подаються до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, визначеному правлінням Пенсійного фонду за погодженням із центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сферах трудових відносин, соціального захисту населення, особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально.
Згідно з ч.4 ст.45 Закону №1058-IV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться в такі строки:
у разі виникнення права на підвищення пенсії - з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа;
у разі настання обставин, які тягнуть за собою зменшення пенсії, - з першого числа місяця, в якому настали ці обставини, якщо вони мали місце до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо вони мали місце після 15 числа.
Відповідно до п.п.3 п.2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 №22-1 (далі - Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати відділом персоніфікованого обліку надаються індивідуальні відомості про застраховану особу за період з 01 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) до 01 липня 2000 року із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
Згідно з п.4.1 Порядку 22-1, орган, що призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 3). Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію.
Крім того, пунктом 4.3 Порядку 22-1 передбачено, що не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії ( в тому числі документів, одержаних відповідно до абз. 2 п.п3 п.4.2 цього розділу) орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без врахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Тобто, незалежно від наявності права особи на перерахунок пенсії, законодавством передбачена обов`язкова процедура прийняття рішення пенсійним органом, яка, серед іншого, пов`язана з поданням пенсіонером заяви про призначення/перерахунок пенсії..
За змістом заяви від 31.01.2020 судом встановлено, що позивач просив відповідача: 1) повідомити його про наявність підстав для перерахунку його пенсії, виходячи із заробітної плати за період із січня 1988 року по січень 1989 року та із травня 1990 року по грудень 1993 року на підставі довідки АТЗТ "Житлобуд-6" №28 від 01.03.2008, та за період з березня 1989 року по травень 1990 року на підставі довідки АТВТ "Укршин" від 14.06.2016 №Д/МГ, що міститься в матеріалах пенсійної справи з дотриманням строків, встановлених ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»; 2) копії документів, що підтверджують листування із підприємствами, установами, організаціями задля перевірки достовірності видачі довідки АТВТ «Укршин» від 14.06.2016 №Д/МГ надати у строк, встановлений Законом України «Про доступ до публічної інформації» (а.с.42).
Отже, ОСОБА_1 31.01.2020 звернувся до органу пенсійного фонду з заявою про повідомлення його про наявність підстав для перерахунку пенсії та надання йому копій запитуваних ним документів, при цьому заява не містить прохання про перерахунок пенсії позивача з 01.02.2020.
Крім того, суд зазначає, що така заява не відповідає формі, визначеній у додатку 3 до Порядку 22-1.
Враховуючи викладене, лист органу Пенсійного фонду від 02.03.2020 №2314-1458/Л-03/8-1700/20 (а.с.43-44) за своєю правовою природою не є рішенням суб`єкта владних повноважень за наслідками розгляду заяви про перерахунок пенсії.
Таким чином, зазначені позивачем довідка АТЗТ "Житлобуд-6" №28 від 01.03.2008 та довідка АТВТ "Укршин" від 14.06.2016 №Д/МГ, за відсутності заяви встановленого зразка про перерахунок пенсії, не могли слугувати підставою для перерахунку пенсії позивача.
При цьому, доводи позивача про те, що у 2017 році працівники органу Пенсійного фонду не прийняли у нього заяву про перерахунок пенсії на підставі вказаних довідок, як на обставину протиправності відмови відповідача у проведенні перерахунку, суд не бере до уваги та оцінює їх критично, адже на підтвердження вказаних обставин позивач не надав жодного доказу, зокрема, доказів оскарження таких дій працівників органу Пенсійного фонду в адміністративному порядку, доказів звернення щодо таких дій до правоохоронних органів, що ставить під сумнів реальність вказаної події.
Відтак, встановлені в ході судового розгляду справи фактичні обставини свідчать на користь висновку про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії позивача за результатами його звернення до органу пенсійного фонду від 31.01.2020.
Суд зазначає, що застосуванню судового захисту прав, свобод та інтересів особи передує встановленого судом факту їх порушення.
Статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (право на ефективний засіб юридичного захисту) передбачено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.
При цьому під ефективним засобом (способом) слід розуміти такий, що призводить до потрібних результатів, наслідків, дає найбільший ефект.
Тобто, ефективний спосіб захисту повинен забезпечити поновлення порушеного права, бути адекватним наявним обставинам.
Таким чином, передумовою задоволення позовної вимоги про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити дії, в даному випадку - здійснити перерахунок пенсії (похідна вимога) повинна бути наявність факту порушення прав особи, яка звернулася до суду за захистом порушених прав, тобто вчинення таким суб`єктом протиправних дій, допущення бездіяльності чи прийняття протиправного рішення (основна вимога), які за обставинами справи відсутні.
З огляду на викладене, позов задоволенню не підлягає.
Підстави для застосування положень статті 139 КАС України у суду відсутні.
Керуючись статтями 241-246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В :
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) в позові до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (вул. Короленка, 7, м. Рівне, 33028; код ЄДРПОУ 21084076) про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинення певних дій відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06 липня 2020 року.
Суддя Дорошенко Н.О.