Рішення № 90202879, 01.07.2020, Кіровоградський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
340/2273/19
Номер документу
90202879
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

КІРОВОГРАДСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 року м. Кропивницький Справа №340/2273/19

Кіровоградський окружний адміністративний суд у складі головуючого – судді Момонт Г.М., розглянув у порядку спрощеного провадження (письмового провадження) в м. Кропивницькому адміністративну справу

за позовом: Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1

до відповідача-1: Головного управління ДПС у Кіровоградській області

відповідача-2: Державної податкової служби України

про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про:

- визнання протиправним та скасування рішення комісії Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №1264585/3320614552 від 02.09.2019 р. про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2018 р. на суму ПДВ 28 860,00 грн.;

- зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкову накладну №11 від 31.07.2018 р. на суму ПДВ 28 860,00 грн. датою її фактичного надходження – 15.08.2019 року.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що за господарською операцією з перевезення вантажу для МПП «Тарон» ним сформовано податкову накладну №11 від 31.07.2019 р. та передано на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних, однак реєстрація зупинена. Позивач вказує, що 30.08.2019 р. ним подані пояснення та первинні документи фінансово-господарської діяльності щодо податкової накладної №11 від 31.07.2019 р., але комісією Головного управління ДПС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій первинних документів. Позивач вважає оскаржуване рішення неправомірним та таким, що суперечить чинному законодавству. Позивач з посиланням на правовий висновок Верховного Суду, викладений у постанові від 02.04.2019 р. у справі №822/1878/18, вказує, що акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які зачіпають права. свободи й законні інтереси громадян, а тому підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, встановленому діючим законодавством. Також позивач зауважує, що контролюючим органом не конкретизовано, яких саме первинних документів не надано позивачем, що ставить під сумніви висновки відповідача про неподання таких первинних документів. Позивач наголошує на тому, що всі первинні документи. Які підтверджують виконання господарської операції з перевезення вантажу в липні 2019 року були надані податковому органу разом з повідомленням про надання пояснень та документів №5 від 30.08.2019 р. На думку позивача, комісією не зазначено мотивів неврахування поданих позивачем первинних документів на підтвердження наявності підстав для реєстрації податкової накладної чи про встановлення порушень у їх формі чи змісті документів.

Представником відповідача-1 подано відзив на позовну заяву у якому він заперечив щодо задоволення позову в повному обсязі (а.с.71-73). Представник відповідача-1 вказав, що відповідно до рішення комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області про відмову у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування ФОП ОСОБА_1 відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2019 р., у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів, а саме: договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, також не було надано розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків. На думку представника відповідача-1, дії контролюючого органу з приводу зупинення реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2019 р. є законними та обґрунтованими.

Ідентичний за змістом відзив на позовну заяву подано представником відповідача-2 (а.с.77-79).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 16.09.2019 р. позовну заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Головного управління Державної податкової служби у Кіровоградській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення та зобов`язання вчинити дії – залишено без руху (а.с.59).

Ухвалою судді Кіровоградського окружного адміністративного суду від 30.09.2019 р. відкрито провадження у справі та призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (а.с.1-2).

29.10.2019 р. проведено перше судове засідання та розпочато розгляд справи по суті (а.с.81).

Заяв, клопотань від учасників процесу до суду не надходило. Інші процесуальні дії у справі не вчинялися.

Дослідивши подані позивачем та відповідачами документи і матеріали, з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, адміністративний суд,

ВСТАНОВИВ:

01.07.2019 р. між МПП «Тарон» (Замовник) та ФОП ОСОБА_1 укладено договір перевезення вантажу автомобільним транспортом (а.с.19-20).

За вказаним договором ФОП ОСОБА_1 виписано на МПП «Тарон» податкову накладну №11 від 31.07.2019 р. на суму 173 160,00 грн., у тому числі ПДВ – 28 860,00 грн. (а.с.10).

Відповідно до квитанції від 16.08.2019 р. №9183592486 податкову накладну №11 від 31.07.2019 р. прийнято ДФС, реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, оскільки обсяг постачання товару/послуги 49.41 перевищує величину залишку обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає вимогам пп.2.1 п.2 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (а.с.11). При цьому запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

З огляду на повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено від 30.08.2019 р. №5 встановлено, що ФОП ОСОБА_1 подано до Головного управління ДФС у Кіровоградській області пояснення та додатки (а.с.12).

Так, ФОП ОСОБА_1 пояснив, що основним видом його діяльності за КВЕД є 49.41 «Вантажний та автомобільний транспорт». Позивач зазначив, що станом на 31.07.2019 р. у нього працює 2 водії, а також вказав, що має власні та орендовані транспортні засоби. Позивач повідомляв, що у липні 2019 року він надав послуги перевезення відсіву в кількості 740 т. для МПП «Тарон», що підтверджується актом виконаних робіт №013 від 31.07.2019 р., товарно-транспортні накладні за період з 19.07.2019 р. по 31.07.2019 р. та податкова накладна №11 від 31.07.2019 р. Також позивач зазначив, що заправку транспортних засобів здійснював у ТОВ «Інтеграл-Плюс» (а.с.13). До пояснень ФОП ОСОБА_1 додано податкову накладну №11 від 31.07.2019 р., сформовану по першій події (а.с.10), квитанцію до податкової накладної №11 від 31.07.2019 р. (а.с.11), договір найму транспортного засобу №5 від 01.07.2019 р. (а.с.48), договір найму транспортного засобу №6 від 02.07.2019 р. (а.с.49), податкову декларацію платника єдиного податку фізичної особи-підприємця за 2 півріччя 2019 року, квитанції до податкової декларації, договір перевезення вантажу автомобільним транспортом від 01.07.2019 р. (а.с.19-20), техпаспорти на автомобільний транспорт (а.с.44-47), акт виконаних робіт №ОУ-0000013 від 31.07.2019 р. (а.с.21), товарно-транспортні накладні (з 19.07.2019 р. по 31.07.2019 р.) (а.с.22-43), договір поставки нафтопродуктів від 18.07.2019 р. (а.с.50-51), платіжне доручення ТОВ «Інтеграл-Плюс» від 18.07.2019 р., податкову накладну №84 від 30.07.2019 р. (а.с.53), квитанцію до податкової накладної (а.с.54), видаткова накладна ТОВ «Інтеграл-Плюс» від 30.07.2019 р. (а.с.52).

Рішенням про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.09.2019 р. №1264585/3320614552 відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2019 р. в Єдиному реєстрі податкових накладних у зв`язку з ненаданням платником податку копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб. які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків (а.с.17).

Згідно з пп.«а» п.185.1 ст.185 Податкового кодексу України (далі за текстом – ПК України) об`єктом оподаткування є операції платників податку з: постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно до статті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з безоплатної передачі та з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з п.187.1 ст.187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до п.188.1 ст.188 ПК України база оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (крім акцизного податку на реалізацію суб`єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, збору на обов`язкове державне пенсійне страхування, що справляється з вартості послуг стільникового рухомого зв`язку, податку на додану вартість та акцизного податку на спирт етиловий, що використовується виробниками – суб`єктами господарювання для виробництва лікарських засобів, у тому числі компонентів крові і вироблених з них препаратів (крім лікарських засобів у вигляді бальзамів та еліксирів).

Згідно з п.201.1 ст.201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

З огляду на п.201.7 ст.201 ПК України податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Відповідно до абз.1, 2, 5, 10, 12, 13, 14 п.201.10 ст.201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку – продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Згідно з п.201.16 ст.201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначено Порядком зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117, чинним на час виникнення спірних правовідносин (далі за текстом – Порядок зупинення реєстрації).

Відповідно до пунктів 5, 6, 7 Порядку зупинення реєстрації, податкова накладна/розрахунок коригування, які підлягають моніторингу, перевіряються на відповідність критеріям ризиковості платника податку, критеріям ризиковості здійснення операцій та показникам позитивної податкової історії платника податку.

У разі коли за результатами моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає критеріям ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами моніторингу податкова накладна/розрахунок коригування відповідають критеріям ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який має позитивну податкову історію платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Зважаючи на п.10 Порядку зупинення реєстрації, критерії ризиковості платника податку, критерії ризиковості здійснення операцій, перелік показників, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку, визначає ДФС та надсилає на погодження Мінфіну в електронній формі через систему електронної взаємодії органів виконавчої влади.

Згідно з п.12 Порядку зупинення реєстрації, у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Пунктом 13 Порядку зупинення реєстрації, встановлено, що у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування; 2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена; 3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Пунктом 2 листа ДФС України від 07.08.2019 р. №1962/99-99-29-01-01 визначено критерії ризиковості здійснення операцій. Зокрема, відповідно до пп.2.1 п.2 операція, відображена у податковій накладній/розрахунку коригування, відповідає критеріям ризиковості здійснення операцій, якщо: обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку(ий) подано на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних, дорівнює або перевищує величину залишку, що визначається як різниця обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 рази, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75 відсотків загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД та послуг з кодами згідно з ДКПП, перелік яких визначено ДФС відповідно до додатка, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в Таблиці даних платника податку як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється).

Суд зауважує, що у випадку зупинення реєстрації податкової накладної на підставі пп.2.1 п.2 Критерії ризиковості здійснення операцій, контролюючий орган повинен зазначити підстави на підтвердження такого рішення. зокрема, навести детальний розрахунок в обґрунтування відповідності податкової накладної такому критерію.

Однак, квитанція від 16.08.2019 р. такого розрахунку не містить. Не наведено відповідного розрахунку і у відзивах на позовну заяву.

Окрім того, суд враховує, що квитанція від 16.08.2019 р. не містить конкретизації документів, які необхідно надати платнику податків для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної.

Таким чином, контролюючим органом не доведено наявності підстав для зупинення реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2019 р. у Єдиному реєстрі податкових накладних.

Також суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постановах від 02.04.2019 р. у справі №822/1878/18, від 21.05.2019 р. №815/2791/18, від 09.07.2019 р. у справі №140/2093/18, від 30.07.2019 р. №320/6312/18, відповідно до якої акти, які затверджують критерії ризиковості здійснення операцій мають на меті встановити норми права, які стосуються прав, свобод і законних інтересів громадян, а тому підлягають обов`язковій реєстрації у порядку, встановленому чинним законодавством. Листи міністерств, інших органів виконавчої влади не є нормативно-правовими актами, не є джерелом права відповідно до ст.7 КАС України.

Відповідно до п.14 Порядку зупинення реєстрації, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

- договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

- договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

- первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

- розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

- документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Пунктами 15, 16, 18 Порядку зупинення реєстрації, передбачено, що письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного у податковій накладній/розрахунку коригування.

Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 14 цього Порядку, платник податку подає до ДФС в електронній формі засобами електронного зв`язку, визначеними ДФС, з урахуванням вимог Законів України «Про електронні довірчі послуги», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів.

Згідно з п.п.19, 20, 21 Порядку зупинення реєстрації, комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

- ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

- ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

- надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Організаційні та процедурні засади діяльності комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, а також права та обов`язки її членів визначені Порядком роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117, чинного на час виникнення спірних правовідносин (далі за текстом – Порядок роботи комісій).

Відповідно до п.п.2, 3 Порядку роботи комісій, комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС).

Комісія контролюючого органу діє в межах повноважень, визначених у Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Згідно з п.п.19, 21-23 Порядку роботи комісій, рішення, прийняті комісіями контролюючих органів, підлягають реєстрації в окремому Реєстрі податкових накладних/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена.

Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

Розгляд питання на засіданні комісії контролюючого органу включає такі етапи: доповідь секретаря комісії; доповідь члена комісії, співдоповідь (у разі потреби); внесення пропозицій членами комісії, їх обговорення; оголошення головою комісії рішення про припинення обговорення питання; голосування; оголошення головою комісії результатів голосування; оформлення протоколу, який підписується учасниками засідання.

Протокол засідання комісії контролюючого органу повинен містити перелік осіб, присутніх на засіданні, порядок денний засідання, питання, що розглядалися на засіданні, перелік осіб, які виступали під час засідання, результати голосування, прийняті такою комісією рішення.

З огляду на п.1 Порядку розгляду скарг на рішення комісій регіонального рівня, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 р. №117 (далі за текстом – Порядок розгляду скарг) розгляд скарг на рішення комісій регіонального рівня, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації, здійснюється комісією центрального рівня за участю уповноваженої особи Мінфіну.

Відповідно до п.п.12, 13 Порядку розгляду скарг, за результатами розгляду скарги комісія приймає рішення щодо скарги за формою згідно з додатком 2, яке надсилається платнику податку в порядку, визначеному статтею 42 Кодексу.

За результатами розгляду скарги комісія приймає одне з таких рішень: задовольняє скаргу та скасовує рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних; залишає скаргу без задоволення та рішення комісії контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без змін; залишає скаргу без розгляду.

Згідно з п.16 Порядку розгляду скарг, про залишення скарги без розгляду комісія повідомляє платнику податку із зазначенням обґрунтованих причин у строк, визначений пунктом 56.23 статті 56 Кодексу.

Пунктом 18 Порядку розгляду скарг визначено, що рішення комісії не підлягає подальшому адміністративному оскарженню та може бути оскаржене в судовому порядку.

Таким чином, як рішення контролюючого органу про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, так і рішення за результатами розгляду скарги повинні бути обґрунтованими, тобто містити конкретні підстави та мотиви його прийняття.

Суд враховує, що в рішенні про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.09.2019 р. №1264585/3320614552 не зазначено, які вимоги законодавства порушено при складанні документів та яких саме конкретно документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної, поданої позивачем.

Посилання відповідача в рішенні про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 02.09.2019 р. №1264585/3320614552 на те, що платником податків не надано копій документів: договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб. які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції, розрахункових документів, банківських виписок з особових рахунків, зроблені без врахування суті і обставин господарської операції, а також документів поданих ФОП ОСОБА_1 .

При цьому посилання на вказану підставу в обґрунтування прийняття рішення про відмову, за відсутності встановленого законодавством вичерпного переліку документів та за умови не наведення комісією доказів того, що документи, подані є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності наданої інформації, свідчить про протиправність такого рішення.

Окрім того суд зауважує, що ухвалою від 30.09.2019 р. про відкриття провадження в адміністративній справі відповідачам встановлено строк для подачі усіх наявних доказів, однак представниками відповідачів не додано до відзивів на позовну заяву жодного доказу, у тому числі й копії протоколу засідання комісії ГУ ДПС у Кіровоградській області на якому винесено рішення №1264585/3320614552 від 02.09.2019 р., яким відмовлено у реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2019 р.

Зважаючи на викладене суд дійшов висновку, що оскаржуване рішення №1264585/3320614552 від 02.09.2019 р. не містить чітко визначених підстав для відмови у реєстрації податкової накладної №11 від 31.07.2019 р., тобто є необґрунтованим.

На підставі ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

При цьому, в силу ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідачами, як суб`єктами владних повноважень, не виконано покладеного на них обов`язку щодо доведення правомірності оскаржуваних рішень.

Таким чином, рішення Головного управління ДПС у Кіровоградській області №1264585/3320614552 від 02.09.2019 р. є необґрунтованим, винесене не у відповідності до вимог чинного законодавства, у зв`язку із чим підлягає визнанню протиправним та скасуванню.

Стосовно позовної вимоги про Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних, складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 податкову накладну №11 від 31.07.2018 р. на суму ПДВ 28 860,00 грн. датою її фактичного надходження – 15.08.2019 року, суд зазначає наступне.

Згідно з п.п.2, 4, 10 ч.2 ст.245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про: визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень; визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії; інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до п.п.19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. №1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:

- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;

- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення);

- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

У разі надходження до ДФС рішення суду про реєстрацію або скасування реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування, яке набрало законної сили, такі податкові накладні та/або розрахунки коригування реєструються після проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), або їх реєстрація скасовується. При цьому датою реєстрації або скасування реєстрації вважається день, зазначений в такому рішенні, або день набрання законної сили рішенням суду.

Із аналізу зазначених норм суд дійшов висновку, що податковий орган реєструє податкову накладну, в тому числі, на підставі рішення суду датою набрання ним законної сили або іншою датою, вказаною у рішенні.

Зважаючи на встановлені обставини суд вважає, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 31.07.2019 р. на суму 173 160,00 грн., в тому числі ПДВ 28 860,00 грн., складену фоп ОСОБА_1 днем її подання – 15 серпня 2019 року.

Принагідно суд зазначає, що у даній справі не надає оцінку реальності здійснення господарської операції між позивачем та його контрагентом, за результатом якої складено спірну податкову накладну, оскільки зазначене питання підлягає дослідженню при здійсненні податкового контролю, який, відповідно до положень п.61.1 ст.61 ПК України включає в себе систему заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, зокрема, шляхом здійснення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин.

Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При зверненні до суду позивачем понесені судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1 921,00 грн. (а.с.3), а тому суд стягує на користь ФОП ОСОБА_1 документально підтверджені судові витрати (судовий збір) в розмірі 1 921,00 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області, яким прийнято рішення, що зумовило звернення позивача до суду з відповідним позовом.

Керуючись ст.ст.132, 139, 242-246, 255, 293, 295-297 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов задовольнити в повному обсязі.

2. Визнати протиправним та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС у Кіровоградській області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації №1264585/3320614552 від 02 вересня 2019 року про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, яким відмовлено у реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної №11 від 31 липня 2019 року на суму 173 160,00 грн., у тому числі ПДВ 28 860,00 грн., складеної фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 .

3. Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №11 від 31 липня 2019 року на суму 173 160,00 грн., у тому числі ПДВ 28 860,00 грн., складену фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 , днем її подання – 15 серпня 2019 року.

Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) понесені ним судові витрати (судовий збір) у розмірі 1 921,00 грн. (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна грн. 00 коп.) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Кіровоградській області (код ЄДРПОУ 43142606, м. Кропивницький, вул. Велика Перспективна, 55).

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Кіровоградський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня його проголошення.

Дата складання повного рішення суду – 01 липня 2020 року.

Суддя Кіровоградського

окружного адміністративного суду Г.М. Момонт