Рішення № 90193157, 03.07.2020, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2020
Номер справи
824/252/20-а
Номер документу
90193157
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2020 р. м. Чернівці справа № 824/252/20-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Маренича І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області, державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Чернівецькій області" про визнання дій протиправними,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом, у якому просить :

- визнати протиправними дії Ліквідаційної комісії УМВС України в Чернівецькій області (далі - відповідач-1) щодо відмови у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 14.03.2018 року у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень);

- зобов`язати Ліквідаційну комісію УМВС України в Чернівецькій області підготувати та надати до ГУ Пенсійного фонду України в Чернівецькій області нову довідку про розмір грошового забезпечення станом на 14.03.2018 року у відповідності до вимог ст. 43, 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" із обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень), а саме :

1. грошове забезпечення збільшено на 100% - 406,00 грн;

2. робота з таємними виробами, носіями 16,00 грн;

3. за особливі умови служби 145,00 грн;

4. за службу на посадах слідчих 72,50 грн;

5. за очікувану пенсію 595,79 грн;

6. за безперервну службу 1477,16 грн;

7. надбавка за виконання особливо важливих завдань 809,34 грн;

8. надбавка за ОРД 110,00 грн.

Свої вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначена пенсія з 01.10.1997 року на підстав Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон № 2262). Згідно внесених змін до ст. 63 Закону № 2262, якими передбачено, що перерахунок пенсій особам, які одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, встановлених законодавством для поліцейських. Довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії №13/3414 від 14.03.2018р. містить не всі види грошового забезпечення або не в повному обсязі, що звужує права позивача.

25.02.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику сторін) та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами. Вказаною ухвалою відповідачу надано час для надання відзиву протягом п`ятнадцяти днів з дня вручення ухвали про відкриття провадження у справі.

12.03.2020 р. від Головного управління Національної поліції надійшло клопотання про заміну належного відповідача.

03.04.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду призначено справу до судового розгляду на 09:00 год. 22.04.2020 р.

22.04.2020 р. судове засідання не відбулось у зв`язку з неявкою сторін.

22.04.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного судупозовну заяву залишено без руху. Надано термін для усунення недоліків.

27.05.2020 р. ухвалою Чернівецького окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження у справі та призначено розгляд справи на 09:00 год. 22.06.2020 р. Залучено в якості відповідача державну установу "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Чернівецькій області" (далі - відповідач-2).

15.06.2020 р. від відповідача-2 надійшов відзив на позов відповідно до змісту якого вказує, що позовні вимоги не стосуються державної установи "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Чернівецькій області". Зазначив що уповноваженим структурним підрозділом МВС з приводу позовних вимог є Управління координації пенсійних та соціально - гуманітарних питань Департаменту персоналу МВС України. Тобто в даному випадку не має владних повноважень щодо вчинення таких дій.

19.06.2020 р. відповідачем - 1 подано клопотання про заміну належного відповідача у зв`язку з тим, що облікова справа позивача знаходиться в державній установі "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Чернівецькій області".

У судове засідання призначене на 22.06.2020 р. позивач не з`явився, явку представника не забезпечив, про підстави неприбуття не повідомив, хоча належним чином повідомлений про дату час та місце судового розгляду, що підтверджується повідомленням про вручення поштового повідомлення від 01.06.2020 р.

22.06.2020 р. відповідачем-1 та відповідачем-2 подано клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження.

Відповідно до ч. 3 ст. 194 КАС України учасник справи має право заявити клопотання про розгляд справи за його відсутності.

Частиною 1 ст. 205 КАС України визначено, що неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею.

Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта (ч. 9 ст. 205 КАС України).

Враховуючи приписи ст. ст. 194, 205 КАС України, суд вважає, що подане позивачем клопотання про розгляд справи в порядку письмового провадження, а також неприбуття відповідача, належним чином повідомленого про дату, час і місце судового розгляду, не є перешкодою для розгляду і вирішення справи за наявними у справі матеріалами в порядку письмового провадження.

Суд дослідивши письмові докази по справі встановив наступне.

Позивач - ОСОБА_1 є пенсіонером органів внутрішніх справ України та отримує пенсію на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", що підтверджується пенсійним посвідченням №1848 (а.с. 6).

На підставі Постанови КМУ №1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу" здійснено перерахунок пенсії позивача за нормами, чинними на 01.01.2008 (а.с. 14)

Відповідно до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії від 07.04.2008 р. №-13/3414 основні і додаткові види грошового забезпечення позивача на підставі норм, чинних на 01.01.2008, визначено в наступних розмірах: посадовий оклад 1100,00 грн, підвищення посадового окладу : оклад за звання підполковник - 130,00 грн, надбавка за вислугу років 40% - 492,00 грн, надбавка за виконання особливо важливих завдань - 47% - 809,34 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10 % - 110,00 грн, надбавка за ОРД 10 % - 110,00 грн, премія 18%-495,24 грн. Всього: 3246,58 грн (а.с. 14 зворотній бік).

03.02.2017 Міністерством внутрішніх справ України направлено Пенсійному Фонду України лист № 1461/05/22-2017, яким повідомлено про наявність підстав для перерахунку пенсій особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, а також про готовність уповноважених органів МВС подати до головних управлінь Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі довідок для перерахунку пенсій у порядку та в терміни, визначені законодавством.

28.03.2017 року за вих. № 9493/02-23 Пенсійним Фондом України повідомлено свої територіальні органи (Головні Управління ПФУ) та Міністерство внутрішніх справ України про підготовку та надання списків пенсіонерів МВС, які мають право на перерахунок пенсій до Ліквідаційних комісій.

14.03.2018 р. УМВС України у Чернівецькій області виготовлено довідку № 13/3414 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі норм, чинних на 01.01.2016 із зазначенням таких основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3250,00 грн, підвищення посадового окладу -0,00 грн, оклад за звання підполковник - 2200,00 грн, стаж служби в поліції 50% -2725,00 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 325,00 грн, премія - 5,74 % - 487,90 грн. Всього: 8987,90 грн (а.с. 13).

14.06.2019 р. позивач звернувся до Голови ліквідаційної комісії ГУ МВС України в Чернівецькій області зі скаргою, в якій просив обґрунтувати види грошових забезпечень (а.с.8).

01.07.2019 р. УМВС України в Чернівецькій області надала відповідь, відповідно до змісту якої пояснила, що перерахунок пенсії здійснений відповідно до законодавства України (а.с. 10).

31.01.2020 р. позивач звернувся з заявою до ГУНП в Чернівецькій області щодо направлення нової довідки про розмір грошового забезпечення до ГУ ПФУ у Чернівецькій області (а.с. 9).

14.02.2020 р. УМВС України в Чернівецькій області надала відповідь, відповідно до змісту якої пояснила, що аналогічна відповіді на аналогічні звернення було надано позивачу неоднарозово. Окрім того пояснило, що для отримання роз`яснень з питань пенсійного забезпечення пропонують звернутись до сектору із соціального - гуманітарних питань (а.с. 11).

Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, позивач звернувся за захистом своїх прав до суду з даним позовом.

До вказаних правовідносин суд застосовує наступні положення чинного законодавства та робить висновки по суті спору.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини щодо пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби регулюються Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Відповідно до частини 2 статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії.

Згідно з частинами 3-4 статті 63 Закону № 2262-ХІІ (у редакції, чинній на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії), перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

З урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 (набрала чинності 02.12.2015), у позивача виникло право на перерахунок пенсії з 01.01.2016

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року №45 (далі - Порядок № 45; в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Відповідно до пункту 1 цього Порядку, перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Згідно з пунктом 2 Порядку № 45 на підставі зазначеного в пункт 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв`язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п`ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям.

Пунктом 3 зазначеного Порядку № 45 визначено, що на підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Таким чином, на Міністерство внутрішніх справ України покладено обов`язок інформувати безпосередньо Пенсійний Фонд України про виникнення підстав для перерахунку пенсії певному колу осіб, а не щодо конкретного пенсіонера органів внутрішніх справ.

Судом встановлено, що відповідачем виконано обов`язок щодо направлення до ГУ ПФУ у Чернівецькій області довідки від 14.03.2018 № 13/3414 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до Закону № 2262-ХІІ.

Щодо врахування надбавок та премій, суд зазначає, що відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Як вбачається з листа ГУ МВС у Чернівецькій області від 01.07.2019 № 13/141, виплата надбавок, які позивач пропонує включити для розрахунку грошового забезпечення та які відносяться до інших щомісячних надбавок, доплат, підвищень не може бути задоволена, оскільки діє в межах своїх повноважень та у відповідності законів.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45, суд зазначає, що оскільки надбавки, які просить включити позивач до довідки про перерахунок пенсії, на момент виникнення у нього права на перерахунок пенсії у грудні 2015 року вже не виплачувались, тому такі надбавки правомірно не вказано відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення від 14.03.2018 № 13/3414.

Вказана правова позиція висловлена Верховним Судом у складі колегії Касаційного адміністративного у рішенні від 12 березня 2018 року № Пз/9901/1/18 (зразкова справа № 802/2196/17-а), залишеного без змін рішенням Великої палати Верховного Суду від 12 грудня 2018 року, в якому зокрема зазначено, що висновки Верховного Суду у цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

Відповідно до частини другої статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно із статтею 90 Кодексу адміністративного судочинства України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Підсумовуючи викладене, оцінивши докази, які містяться в матеріалах справи, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.

У зв`язку з відмовою в задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат не вирішується.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову відмовити в повному обсязі.

Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 )

Відповідач - Ліквідаційна комісія УМВС України в Чернівецькій області (вул. Головна, 24, м. Чернівці, 58008)

Державна установа "Територіальне медичне об`єднання МВС України по Чернівецькій області" (вул. Героїв Майдану, 228, м. Чернівці, 58013 Код ЄДРПОУ 08734606)

Суддя І.В. Маренич