Рішення № 90192741, 03.07.2020, Сумський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2020
Номер справи
480/2732/20
Номер документу
90192741
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

вул. Герасима Кондратьєва, 159, м. Суми, 40021, E-mail: inbox@adm.su.court.gov.ua

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

03 липня 2020 р. Справа № 480/2732/20

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді - Павлічек В.О.,

розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

Позивач, ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Сумського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (далі по тексту - відповідач, ГУ ПФ України в Сумській області), в якій просить визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у невиконанні вимог п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» щодо виплати ОСОБА_1 щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області щомісяця, починаючи з 01 січня 2020 року, виплачувати ОСОБА_1 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач з 2009 року перебуває на обліку в ГУ ПФ України в Сумській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". На виконання рішень судів, відповідачем був зроблений перерахунок пенсії позивача з 01.01.2016, у зв`язку з чим, у відповідача обліковується заборгованість по виплаті пенсії. З метою врегулювання виплати вказаної категорії заборгованості, Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову №1088 від 24 грудня 2019 року Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян. Однак відповідач, застосовуючи вказану Постанову до спірних правовідносин, порушив порядок розрахунку визначення місячної виплати вказаної заборгованості починаючи з 01.01.2020. У зв`язку з чим, починаючи з січня 2020 року позивач отримує вказану виплату в неповному обсязі.

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі без виклику сторін та встановлено строк відповідачу для подання відзиву та доказів, які наявні у відповідача.

На виконання зазначеної ухвали відповідачем було подано відзив на позовну заяву, в якому проти позовних вимог заперечує та просить відмовити в їх задоволенні, зокрема зазначивши, що на виконання рішення суду головним управлінням на підставі довідки про грошове забезпечення у серпні 2019 року здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2016, при якому враховано максимальну величину грошового забезпечення, з якої сплачений єдиний внесок на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування на рівні 34450,00 грн. При цьому відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян”, що набрала чинності з 01.01.2020, виплата пенсій позивачу здійснюється у підвищеному розмірі з урахуванням 100 % підвищення суми пенсії, визначеного станом на 01.03.2018 (а.с. 25-26).

В подальшому позивачем подано до суду відповідь на відзив, в якому не погоджується з доводами відповідача, викладеними у відзиві на позовну заяву (а.с. 21-22).

Ухвалою Сумського окружного адміністративного суду було зупинено провадження у даній справі до набрання законної сили рішенням у справі № 640/620/20.

В подальшому ухвалою Сумського окружного адміністративного суду задоволено клопотання позивача та поновлення провадження у даній справі.

Відповідно до ч. 1, 4 ст. 229 Кодексу адміністративного судочинства України, суд під час судового розгляду адміністративної справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою відео- та (або) звукозаписувального технічного засобу в порядку, визначеному Положенням про Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему. У разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, дослідивши матеріали справи, проаналізувавши докази у їх сукупності, вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Сумській області, як пенсіонер органів внутрішніх справ, якому була призначена пенсія за вислугу років, відповідно до положень Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (а.с. 11).

Рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 12.03.2019 у справі № 480/532/19 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо зменшення ОСОБА_1 відсоткового розміру пенсії з 88% до 70% суми грошового забезпечення при здійсненні перерахунку пенсії за вислугу років та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 з 01.01.2016 року у розмірі 88 % відповідних сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Також рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 у справі № 480/1908/19 задоволено позовну заяву ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в Сумській області. Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, що полягає у непроведенні перерахунку ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01 січня 2016 року як пенсіонеру органів внутрішніх справ на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої УМВС України в Сумській області 03.05.2019 № 11/166 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за вислугу років з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ України на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої УМВС України в Сумській області 03.05.2019 № 11/166, без обмеження максимального розміру пенсії.

Разом з тим рішенням Сумського окружного адміністративного суду від 17.01.2020 у справі № 480/4969/19 визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у обмеженні розміру грошового забезпечення, вказаного у Довідці УМВС України в Сумській області від 03.05.2019 року №11/166 про розмір грошового, при перерахунку пенсії ОСОБА_1 та зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області провести перерахунок та виплату у перерахованому розмірі пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01 січня 2016 року, на підставі виготовленої УМВС України в Сумській області довідки від 03.05.2019 року №11/166 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, без обмеження вказаного у довідці розміру грошового забезпечення.

У лютому 2020 року Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , після чого її розмір склав 34 287,26 грн. (а.с. 28).

В подальшому, на звернення позивача, листом від 17.03.2020 року № 764-786/Я-02/8-1800/20 Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області, зокрема, повідомило ОСОБА_1 , що кошти, які перераховані на виконання рішень судів, які по дату набрання цими рішеннями законної сили, залишились не виплаченими, будуть виплачені у разі надходження коштів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 24.01.2020 № 22 “Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2020 рік” для погашення заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями судів. Крім того в даному листі відповідач зазначив, що з 01.01.2020 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 грудня 2019 року № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян” (далі - Постанова № 1088) здійснюється виплата пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 року, що з 1 січня 2016 року перераховані з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії встановленим законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільово: грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом). Проте зазначеною постановою не визначено порядку виплати заборгованості з пенсійних виплат, зокрема, нарахованих згідно з рішеннями судів (а.с. 12).

Не погодившись з такою позицією відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон №2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною 4 статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" встановлено, що усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

24.12.2019 року Кабінетом Міністрів України було прийнято постанову № 1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».

Відповідно до пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24 грудня 2019 року №1088, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) з 1 січня 2020 р. виплачується пенсія, яка з 1 січня 2016 р. перерахована з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсії, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом), та щомісяця проводиться виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 р., та місячним розміром пенсії, отриманої особою за період з 1 січня 2016 р. по 31 грудня 2017 р., до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Судом встановлено, що на виконання рішення Сумського окружного адміністративного суду від 15.07.2019 року по справі №480/1908/19 пенсія позивача була перерахована з 01.01.2016 як пенсіонеру органів внутрішніх справ України на підставі довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, виготовленої УМВС України в Сумській області 03.05.2019 № 11/166 - з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського.

При цьому листом від 17.03.2020 року №764-786/Я-02/8-1800/20 Головне управління пенсійного фонду України в Сумській області підтвердило наявність заборгованості у зв`язку із перерахунком пенсії позивача з 01.01.2016 року. Зазначена обставина також підтверджується Інформаційною довідкою від 24.04.2020 року №104 (а.с. 12, 14).

Таким чином, суд зазначає, що на позивача, як на пенсіонера органів внутрішніх справ, якому пенсія перерахована з 01.01.2016 з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, у повній мірі поширюються приписи пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088.

Проте, всупереч вимогам вказаної постанови, при виплаті пенсії за січень-квітень 2020 року позивачу не була проведена виплата 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 1 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, яку позивач отримував за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

При цьому твердження Головного управління Пенсійного фонду України у Сумській області, що постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24 грудня 2019 року № 1088 не визначено порядку виплати заборгованості з пенсійних виплат, зокрема, нарахованих згідно рішення суду, суд вважає необгрунтованими, оскільки відсутність у зазначеному вище нормативно-правовому акті застережень щодо його поширення/непоширення на виплату пенсій, перерахунок яких проведено на підставі судових рішень, свідчить про те, що такий нормативно-правовий акт підлягає застосуванню з 01.01.2020 при виплаті пенсій усім особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), яким пенсія була перерахована з 01 січня 2016 року з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, не залежно від підстав такого перерахунку.

Також суд вважає безпідставними посилання представника відповідача у відзиві на пп. 1 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 24.12.2019 № 1088 “Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян”, оскільки в даному випадку позивач є пенсіонером органів внутрішніх справ, а відтак на спірні відносини поширюються приписи пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24.12.2019 №1088. Будь-яких інших обгрунтувань щодо невиплати позивачу заборгованості у зв`язку із перерахунком пенсії з 01.01.2016 року на виконання рішень суду, представником відповідача у відзиві не зазначено.

Таким чином наведене вище свідчить про протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щодо виконання вимог пп. 2 п. 1 постанови Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» від 24 рудня 2019 року №1088 шляхом щомісячної виплати ОСОБА_1 , починаючи з 01 січня 2020 року, різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої ним за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача

Проте в порушення вимог ч. 2 ст. 77 КАС України, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Сумській області, як суб`єктом владних повноважень, не доведено правомірності своєї бездіяльності щодо виплати позивачу щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Враховуючи викладене та те, що відповідачем було допущено бездіяльність відносно позивача щодо виконання вимог п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян», суд доходить висновку, що в даному випадку належним способом захисту прав позивача є саме визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, яка полягає у невиконанні вимог п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» щодо виплати ОСОБА_1 щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці. А відтак позовна вимога щодо визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, які полягають у невиконанні вимог п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» щодо виплати ОСОБА_1 щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці задоволенню не підлягає.

Щодо позовної вимоги про зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області щомісяця, починаючи з 01 січня 2020 року, виплачувати ОСОБА_1 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч. 1 ст. 55 Конституції України права і свободи людини і громадянина захищаються судом.

Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси. (ч. 1 ст. 5 КАС України)

Право на захист - це самостійне суб`єктивне право, яке з`являється у володільця регулятивного права лише в момент порушення чи оскарження останнього.

З аналізу викладеного вбачається, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

У зв`язку із викладеним, у порядку адміністративного судочинства підлягають захисту лише порушені права. Суд позбавлений можливості задовольняти вимоги на майбутнє.

Враховуючи викладене, суд доходить висновку щодо задоволення позовних вимог в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, починаючи з 01 січня 2020 року, виплатити ОСОБА_1 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці, відповідно до п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».

Крім того, суд зазначає, що враховуючи положення ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України, суд вважає за необхідне стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області суму судового збору у розмірі 420,40 грн., сплаченого відповідно до квитанції від 30.04.2020 року № 2 (а.с. 6).

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії – задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), яка полягає у невиконанні вимог п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян» щодо виплати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) щомісяця 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отриманої за період з 01 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Сумській області (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013), починаючи з 01 січня 2020 року, виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) 100 відсотків різниці між місячним розміром підвищеної пенсії, розрахованої з 01 січня 2016 року, та місячним розміром пенсії, отримуваної за період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2017 року, до забезпечення повної виплати розрахованої суми різниці, відповідно до п.п. 2 п. 1 постанови Кабінет Міністрів України від 24 рудня 2019 року №1088 «Деякі питання виплати пенсій окремим категоріям громадян».

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України (вул. Пушкіна, 1, м. Суми, 40009, код ЄДРПОУ 21108013) суму судового збору в розмірі 420,40 грн. (чотириста двадцять гривень 40 коп.).

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення. Апеляційні скарги до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подаються через Сумський окружний адміністративний суд.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Відповідно до п. 3 розділу VI “Прикінцеві положення” Кодексу адміністративного судочинства України під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строки визначені, зокрема, статтею 295 цього кодексу, продовжуються на строк дії такого карантину.

Суддя В.О. Павлічек