
Справа № 420/5479/19
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді ТанцюриК.О., розглянувши у порядку письмового провадження у м.Одесі справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позовом ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання протиправною бездіяльності Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , з урахуванням головних і додаткових складових грошового забезпечення на базі грошового атестату за 1999рік, визнання протиправною бездіяльності Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 01.01.2018р., з урахуванням всіх складових грошового забезпечення та 80% від повної суми грошового забезпечення, зобов`язання Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій поряд з головними складовими грошового забезпечення: посадовим окладом, окладом за військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років на базі грошового атестату ОСОБА_1 за 1999 рік включити щомісячні постійні доплати: професійна шкідливість -25% від посадового окладу; перша категорія за фахом-10% від посадового окладу; особливі умови праці (виконання особливих завдань)-50% від суми посадового окладу з окладом по військовому званню; -встановити процентну надбавку за 30 років вислуги-50% від суми посадового окладу з окладом по військовому званню, а не 45%, яка була призначена помилково, зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати з 01.01.2018р. пенсію, використовуючи дані нової довідки в обсязі 80% від загальної суми грошового забезпечення, відповідно до формули первісного розрахунку пенсії на базі грошового атестату за 1999рік, при звільненні з лав МВС відповідно з діючими на той час нормами законодавства, з урахуванням уточнення позовних вимог від 06.11.2019р.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 11.11.2019р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від19.12.20219р. відкрито провадження у справі та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
Ухвалою суду від 19.12.2019р. зупинено провадження у справі №420/5479/19 до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №160/8324/19, №240/6263/18, №160/3586/19.
Ухвалою суду від 03.07.2020р. поновлено провадження по справі.
Ухвалою суду від 03.07.2020р. закрито провадження у позовній заяві ОСОБА_1 до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, в частині позовних вимог про визнання протиправною бездіяльності Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України щодо видачі довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 , з урахуванням головних і додаткових складових грошового забезпечення на базі грошового атестату за 1999рік, зобов`язання Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України надати довідку до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якій поряд з головними складовими грошового забезпечення: посадовим окладом, окладом за військовим званням, процентною надбавкою за вислугу років на базі грошового атестату ОСОБА_1 за 1999 рік включити щомісячні постійні доплати: професійна шкідливість -25% від посадового окладу; перша категорія за фахом-10% від посадового окладу; особливі умови праці (виконання особливих завдань)-50% від суми посадового окладу з окладом по військовому званню; - встановити процентну надбавку за 30 років вислуги-50% від суми посадового окладу з окладом по військовому званню, а не 45%, яка була призначена помилково.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 вказав, що він працював в системі виконання покарань МВС 21 рік, звільнився в 1999 році та, що в травні 2018 р. йому була перерахована пенсія з 01.01.2018 р. Позивач вказав, що згідно з постановою Кабінету Міністрів України №45 від 13.02.2008р. довідка для перерахунку в пенсійний фонд була надана відповідачем №1, в якій вказані головні складові грошового забезпечення: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років, на підставі постанови Кабінету Міністрів України №103 від 13.02.2018 р., якою додаткові складові не передбачені. ОСОБА_1 вказав, що Законом України №3668-VI від 08.07.2011р. внесені зміни в пункт "в" ст.13 Закону України №2262-ХІІ, яка встановила обмеження максимального розміру пенсії — не вище 70% від суми грошового забезпечення та водночас пункти 1 та 2 постанови КМУ №103 встановлюють відсоткове зменшення виплати пенсій військовослужбовцям та пункт 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України №45 про затвердження Порядку перерахунку пенсій, звужують складові грошового забезпечення, це додаткові постійні доплати,які підлягають врахуванню при обрахунку пенсії, відтак звужують зміст вже існуючих прав таких осіб. Згідно ст.9 Закону України "Про правовий і соціальний захист військовослужбовців та членів їх сімей" №2011-ХІІ від 20.12.1991р. до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням, процентна надбавка за вислугу років та щомісячні додаткові види грошового забезпечення (зокрема професійна шкідливість, І категорія, особливі умови праці). Частиною третьої статті 43 Закону №2262-ХІІ від 09.04.1992р."Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб" встановлено, що пенсію обчислюють з розміру грошового забезпечення враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення). Також, позивач вказав, що рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018р. у справі №826/3858/18 визнано протиправними та нечинними пункти 1 ,2 постанови КМУ від 21 лютого 2018 року №103 Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб та зміни до пункту 5 і додатку 2 постанови Кабінету Міністрів України №45 від 13 лютого 2008 року про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, які фактично виключали додаткові щомісячні доплати для використання при обрахунку пенсії, а виплата суми підвищення повинна була проводитись з 01 січня 2018 р. поетапно у таких розмірах: 50% з 01.01.2018р., 75% 01.01.2019 р., 100% з 01.01.2020 р. від суми підвищення складаючи це підвищення з сумою пенсії до 01.01.2018 р. Позивач, посилаючись на вищевикладені обставини та безпідставність Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області зменшення розміру і складових грошового забезпечення, просить суд задовольнити позовні вимоги у повному обсязі.
25.11.2019р. до суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву у якому відповідач вказав, що відповідно до пункту 9 порядку № 45 головне управління має право перевіряти правильність складення довідок щодо формального змісту, однак права самостійно визначати складові та розмір грошового забезпечення осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, не має. Відповідач вказав, що головним управлінням при перерахунку пенсії на виконання вимог ч. 4 ст. 63 Закону № 2262, Постанови №704 та Постанови №103 враховано всі складові, зазначені уповноваженим структурним підрозділом в довідці, підстави для визнання дій головного управлінням протиправними відсутні. Відповідач вказав, що перерахунок пенсії позивача на виконання постанови № 103 було проведено у квітні 2018 року з урахуванням основного розміру грошового забезпечення у розмірі 70%, оскільки 01.04.2014р. набрав чинності Закон України від 27.03.2014 №1166-VІІ “Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в України”. Згідно ст. 13 Закону № 2262 (в редакції зі змінами згідно Закону України "Про запобігання фінансової катастрофи в Україні" від 27.03.14 р. № 1166-VII) максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43), та відповідно вказане обмеження застосовано головним управлінням згідно з прямим положенням законодавства. Крім того, у 2018 році позивачу проведено перерахунок пенсії уже на підставі видів грошового забезпечення діючих військовослужбовців, тому і застосуванню підлягає законодавство, що діє на момент виникнення права на такий перерахунок — станом на 01.01.2018. У зв`язку з викладеним, відповідач просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено наступне.
Як вбачається з копії пенсійної справи ОСОБА_1 , позивачу з грудня 1999 року призначено пенсію згідно Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та неодноразово здійснювались перерахунки вказаної пенсії, із розрахунку основного розміру 80% грошового забезпечення.
Судом встановлено, що на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018р. №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", Головним управлінням Пенсійного фонду в Одеській області здійснено перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 та визначено основний розмір пенсії з 01.01.2018р. - 70% грошового забезпечення (а.с.77).
Відповідно до положень статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992р. N 2262-XII (у редакції, чинній на момент призначення пенсії позивачу) пенсії за вислугу років призначаються в таких розмірах: а) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають вислугу 20 років і більше (пункт "а" статті 12): за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення; ( Пункт "а" частини першої статті 13 із змінами, внесеними згідно із Законом N 3946-12 від 04.02.94 ) б) особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, які мають загальний трудовий стаж 25 календарних років і більше, з яких не менше 12 років і 6 місяців становить військова служба або служба в органах внутрішніх справ (пункт "б" статті 12): за загальний трудовий стаж 25 років - 50 процентів і за кожний рік стажу понад 25 років - один процент відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); ( Пункт "б" частини першої статті 13 в редакції Закону N 3946-12 від 04.02.94 )в) особам, зазначеним у пунктах "а" і "б" цієї статті, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, розмір пенсії за вислугу років збільшується на 10 процентів, а віднесеним до категорій 2, 3 і 4 - на 5 процентів відповідних сум грошового забезпечення.
Загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 85 процентів відповідних сум грошового забезпечення
Частиною 4 ст.63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» визначено, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», згідно з пунктами 2 та 3 якого Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку. Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів (далі - уповноважені органи) видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, для кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно з додатками 2 і 3 (далі - довідки) та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України (редакція, чинна на момент перерахунку пенсії позивача).
Відповідно до пункту 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Згідно із п. 5 Порядку №45 визначено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.
Постановою Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» встановлено, зокрема, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення (пункт 2 постанови). Також цією постановою установлені тарифна сітка розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схема тарифних розрядів за основними типовими посадами, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, розміри посадових окладів, окладів за військовими (спеціальними) званнями.
У подальшому Кабінетом Міністрів України прийнято постанову від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», пунктом 1 якої постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) до 01 березня 2018 року (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Пунктом 3 Постанови №103 встановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 “Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції” (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.
Таким чином, відсотковий розмір при призначенні пенсії визначається статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент призначення пенсії.
Разом з тим відсоткове співвідношення, установлене статтею 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», уже призначеної пенсії до складових грошового забезпечення (окладу) є сталим, оскільки визначається на день призначення пенсії.
Відповідно до частини другої статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» на момент виникнення спірних правовідносин було установлено, що максимальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 70 % відповідних сум грошового забезпечення.
Разом з тим застосування цього показника до перерахунку пенсії відповідача є протиправним, як тому, що стосується призначення нових пенсій, а не перерахунку раніше призначених, так і з огляду на те, що законодавчо діє принцип незворотності нормативно-правових актів у часі в силу прямих приписів статті 58 Конституції України.
Враховуючи вищевикладене та те, що порядок перерахунку призначених пенсій військовослужбовців урегульований нормами статті 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», яка змін не зазнавала, а також нормами постанов Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року №704 та від 21 лютого 2018 року № 103, тому застосування статті 13 цього Закону, яка регулює призначення пенсій, є протиправним, оскільки процедури призначення та перерахунку пенсії є різними за змістом і механізмом їх проведення.
У зв`язку з викладеним, враховуючи викладене та те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зменшивши основний розмір пенсії за вислугу років допустив активну дію, а не бездіяльність, суд керуючись положеннями ч.2 ст.9 КАС України, прийшов до висновку про наявність підстав для задоволення позовних вимог позивача шляхом визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб»
Враховуючи викладене та те, що суд прийшов до висновку про безпідставність зменшення з 01.01.2018р. основного розміру пенсії за вислугу років позивача з 80 % на 70 процентів грошового забезпечення, суд приходить до висновку про наявність підстав для зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Щодо вимог ОСОБА_1 в частині зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії, використовуючи дані нової довідки, відповідно до формули первісного розрахунку пенсії на базі грошового атестату за 1999 року, суд зазначає, що вказані вимоги не підлягають задоволенню, у зв`язку зі своєю передчасністю, оскільки докази відмови відповідача у здійсненні перерахунку на підставі нової довідки Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України до суду не надано, а завданням адміністративного судочинства є захист порушених прав позивача, а не можливо у майбутньому порушеного права.
При прийнятті рішення, судом враховано висновки Великої Палати Верховного Суду у зразковій справі №240/5401/18.
Відповідно до ч.ч.1,2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи викладене, суд вважає, що адміністративний позов ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Частиною 1 ст. 139 КАС України визначено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768,40 грн., що підтверджується квитанцією від 18.09.2020р.
Враховуючи те, що суд дійшов висновку про часткове задоволення позовних вимог ОСОБА_1 та оскільки вимозі про зобов`язання відповідача вчинити певні дії передує вимога про встановлення порушення прав, свобод та інтересів позивача, судовий збір за другу вимогу позивача не стягувався, суд вважає за можливе стягнути з відповідача за рахунок бюджетних асигнувань на користь позивача сплачений судовий збір у сумі 768,40 грн.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов ОСОБА_1 – задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення до 70% від відповідних сум грошового забезпечення під час її перерахунку на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб».
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01 січня 2018 року перерахунок пенсії за вислугу років ОСОБА_1 виходячи з 80% відповідних сум грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 року із врахуванням раніше виплачених сум.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (код ЄДРПОУ 20987385, м.Одеса, вул. Канатна,83 ) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судовий збір у розмірі 768,40 грн. (сімсот шістдесят вісім гривень сорок копійок).
Рішення набирає законної сили згідно ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293, 295 та п. 15-5 розділу VII Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя К.О. Танцюра
.