Рішення № 90192353, 02.07.2020, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2020
Номер справи
420/3877/20
Номер документу
90192353
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 420/3877/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2020 року м. Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Токмілова Л.М., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю ФІНБІЗНЕСГРУП (вул. Володимира Висоцького, буд.23, кв.162, м. Одеса, 65123, код ЄДРПОУ 43115478) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправним та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу, -

ВСТАНОВИВ:

06.05.2020 р. до Одеського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті, в якому позивач просить визнати протиправними та скасувати:

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №196388 від 21.04.2020 р.;

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №196387 від 21.04.2020 р.;

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №196386 від 21.04.2020 р.;

- постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу №196389 від 21.04.2020 р.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що Постановами начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області від 21.01.2020р. №№ 196386, 196387 196388 196389 застосовано до товариства з обмеженою відповідальністю ФІНБІЗНЕСГРУП фінансові санкції у розмірі 1700,00 грн на підставі абзацу третього частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» та у розмірі 34000,00 грн на підставі абзацу шістнадцятого частини першої статті 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» відповідно. Підставою для їх прийняття було встановлення під час перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт факту перевезення вантажів без оформлення документів, та з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % без відповідного дозволу. З вказаними постановами позивач не погоджується, вважає їх протиправними. Зазначає, про неповідомлення його про дату, час та місце розгляду справи про застосування до нього адміністративно-господарських санкцій, що позбавило позивача права вирішати суперечку у досудовому порядку, надати відповідні пояснення. Крім того позивач зазначає, що з аналізу ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт» вбачається, що адміністративно-господарські штрафи застосовуються за порушення законодавства про автомобільний транспорт саме до автомобільних перевізників, ким в розрізі даної справи позивач не є. Окремо позивач зазначає, що згідно пункту 2.4-2 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 р. № 1306 (Офіційний вісник України, 2001 р., № 41, ст. 1852; 2005 р., № 2, ст. 86, № 27, ст. 1569; 2007 р., № 14, ст. 522): у разі виявлення під час здійснення габаритно-вагового контролю невідповідності фактичних вагових та/або габаритних параметрів установленим нормам і правилам рух такого транспортного засобу та/або причепу забороняється до отримання в установленому порядку дозволу на проїзд автомобільними дорогами транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, про що складається відповідний акт, проте вимоги вказаної норми посадовими особами відповідача не виконано. Також позивач посилається на порушення відповідачем п.8 ст. 4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування (Затверджено Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 № 1007/1207), оскільки останнім підчас перевірки транспортних засобів на надано позивачеві документа на підставі якого було визначено вагу транспортних засобів та навантаження на осі; довідку про здійснення габаритно-вагового контролю; Акт про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів та розрахунок плати за проїзд. Позивач вказує, що в актах про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів немає жодного посилання на вимірювальне або зважувальне обладнання, яке було використано посадовими особами Укртрансбезпеки при проведенні габаритно-вагового контролю транспортного засобу позивача. Також у позивача відсутні відомості про справність обладнання, яким могло бути проведено перевірку габаритно-вагового контролю. Також, позивач не погоджується з методикою вимірювання маси вантажу застосованою відповідачем, зазначаючи, що вона є непримінимою до транспортних засобів з рідким вантажем, або з вантажем, що змінює розподіл на осі транспортного засобу в русі.

Ухвалою суду від 12.05.2020 року відкрито провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

24.06.2020р. до суду від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов (вх..№ЕП/9500/20), в якому відповідач заперечує проти задоволення позову з наступних мотивів. Відповідач зазначає, що за результатами рейдових перевірок посадовими особами складено Акти про порушення вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, якими зафіксовано порушення вимог ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме : відсутній дозвіл або плата за проїзд, що дає права на рух автомобільними дорогами загального користування з перевищенням вагових обмежень, а також іншого порушення нормативних документів. Застосування штрафної санкції регулюється від абзацами ч.1 ст 60 ЗУ «Про автомобільний транспорт» в залежності від розміру Проценту перевищення вагового параметру від нормативного, а також за іншими критеріями. Показник проценту визначається простою арифметичною дією за допомогою пропорцій та знаходження невідомого числа від встановлених параметрів (показників) відповідач зазначає, що всі оскаржувані Постанови про застосування адміністративно-господарських стягнень законними та прийнятими з дотриманням норм чинного законодавства на підставі вищезгаданих актів та Розрахунків саме до організатора перевезень перевізника-позивача. Таким чином, відповідачем було виконано всі вимоги передбачені законодавством, з огляду на що, визнання його дій протиправними як по складанню матеріалів перевірки так і застосування штрафу є безпідставним.

Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд зазначає наступне.

Товариство з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» код ЄДРПОУ 43115478, адреса: вул. Володимира Висоцького, буд.23, кв.162, м. Одеса, 65123, є юридичною особою, державну реєстрацію здійснено 16.07.2019 року за № 155419196584, види діяльності, які здійснює товариство (за КВЕД): 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна відповідно даних з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

03 лютого 2020 року позивачем укладено з Приватним підприємством «ПІВДЕНЬДОРТЕХ» договір оренди №02/20-О/2319 транспортних засобів, згідно якого Орендодавець (позивач) зобов`язується передати Орендарю в платне користування вантажний автомобіль ВАРЗ МБ4141 К-20 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , строком до 01.03.2020р.; договір оренди №02/20-О/2317 транспортних засобів від 03 лютого 2020 року, згідно якого Орендодавець (позивач) зобов`язується передати Орендарю в платне користування вантажний автомобіль MERCEDES-BENZ ACTROS 2641 державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , строком до 01.03.2020р.; договір оренди №02/20-О/2307 транспортних засобів від 03 лютого 2020 року, згідно якого Орендодавець (позивач) зобов`язується передати Орендарю в платне користування вантажний автомобіль MERCEDES-BENZ ACTROS 2641 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , строком до 01.03.2020р.

20.01.2019 року Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області видано направлення на рейдову перевірку №003512, відповідно до якого в період з 20.01.2020 по 26.01.2020 року призначено проведення рейдової перевірки транспортних засобів додержання вимог Закону України «Про автомобільний транспорт».

25.02.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено перевірку транспортного засобу марки ВАРЗ МБ4141 К-20 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП», за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №195179, яким встановлено порушення, а саме: «надання послуг з перевезень небезпечних вантажів без оформлення відповідних документів».

Відповідальність за порушення передбачена абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезень небезпечних вантажів без оформлення документів передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, відсутній протокол перевірки та адаптації техогляду, щоденні картки реєстрації відпочинку та праці, особиста картка водія, індивідуально-контрольна книга водія.

25.02.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено перевірку транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП», за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №195180 яким встановлено порушення, а саме: «надання послуг з перевезень небезпечних вантажів без оформлення відповідних документів».

Відповідальність за порушення передбачена абз. 3 ч.1 ст. 60 Закону України «Про автомобільний транспорт»: надання послуг з перевезень небезпечних вантажів без оформлення документів передбачених ст. 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме, відсутній протокол перевірки та адаптації техогляду, щоденні картки реєстрації відпочинку та праці, особиста картка водія, індивідуально-контрольна книга водія.

Від підписання Актів №№195179, 195180, водії, що здійснювали перевезення - відмовилися.

У подальшому за наслідками розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Кучеренко Г. винесено Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№196386, 196388 від 21.04.2020 року, якими до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» застосовано адміністративно-господарський штрафи у розмірі 1700грн. кожна.

25.02.2020 року посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено перевірку транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ ACTROS 2641 державний реєстраційний номер НОМЕР_2 , причіп SCHMITZ SKI 24 державний реєстраційний номер НОМЕР_4 , що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП», за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №195208, яким встановлено порушення, а саме: «абз. 16. ч. 1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без відповідного дозволу». Крім того складено Акт №044025 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідка №029743 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, видано чек зважування №377, складено розрахунок плати за проїзд великовагових (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

26.02.2020 посадовими особами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області проведено перевірку транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ ACTROS 2641 державний реєстраційний номер НОМЕР_3 , причіп SCHMITZ SKI 24 державний реєстраційний номер НОМЕР_5 , що належить Товариству з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП», за результатами якої складено Акт проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом №195198, яким встановлено порушення, а саме: «абз. 16. ч. 1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», перевезення вантажу з перевищенням встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20% без відповідного дозволу». Крім того складено Акт №0006870 про перевищення транспортним засобом нормативних вагових параметрів, довідка №035781 про результати здійснення габаритно-вагового контролю, видано чек зважування №376, складено розрахунок №179 плати за проїзд великовагових (або) великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування.

Від підписання Актів №№195208, 195198, водії, що здійснювали перевезення - відмовилися.

В подальшому, за наслідками розгляду справ про порушення законодавства про автомобільний транспорт, в.о. начальника Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Кучеренко Г. винесено Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№196387, 196389 від 21.04.2020 року, якими до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» застосовано адміністративно-господарський штрафи у розмірі 34000грн. кожна.

03.04.2020р. за №30066/32/24-20 Управління Укртрансбезпеки в Одеській області направлено на адресу Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» запрошення на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт та/або порушення Кодексу України про адміністративні правопорушення, стосовно актів №№195179, 195180, 195208, 195198.

Відповідачем до суду надано свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №35-02/5392 чинне до 24.04.2020р. відносно приладу для зважування дорожніх транспортних засобів у русі №030Т-AS2-PWIA, зав. № 17-377, свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №35-02/5389 чинне до 24.04.2020р. відносно приладу для зважування дорожніх транспортних засобів у русі №030Т-AS2-PWIA, зав. № 17-376, сертифікат відповідності та додаток до сертифікату відповідності №UA.TR.002.CB.0300-17 від 27.11.2017р. стосовно зазначених вимірювальних приладів з відповідними серійними номерами.

В силу ч.2 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Зокрема, як встановлено судом, та вбачається з наявних у матеріалах справи документів, підставою для винесення Управлінням Укртрансбезпеки в Одеській області спірної Постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу №№196386, 196388 від 21.04.2020 року слугувало встановлення контролюючим органом порушення Товариством з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП», відповідальність за яке передбачено абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме відсутність у водія товарно-транспортної накладної.

Засади організації та діяльності автомобільного транспорту визначено Законом України «Про автомобільний транспорт» від 5 квітня 2001року №2344-III (зі змінами та доповненнями), відповідно до статті 1 якого автомобільний транспорт - галузь транспорту, яка забезпечує задоволення потреб населення та суспільного виробництва у перевезеннях пасажирів та вантажів автомобільними транспортними засобами; автомобіль вантажний - автомобіль, який за своєю конструкцією та обладнанням призначений для перевезення вантажів; автомобільний перевізник - фізична або юридична особа, яка здійснює на комерційній основі чи за власний кошт перевезення пасажирів чи (та) вантажів транспортними засобами; вантажні перевезення - перевезення вантажів вантажними автомобілями; водій - особа, яка керує транспортним засобом і має відповідне посвідчення встановленого зразка.

Згідно зі статтею 3 Закону України «Про автомобільний транспорт» цей Закон регулює відносини між автомобільними перевізниками, замовниками транспортних послуг, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування, пасажирами, власниками транспортних засобів, а також їх відносини з юридичними та фізичними особами - суб`єктами підприємницької діяльності, які забезпечують діяльність автомобільного транспорту та безпеку перевезень.

Відповідно до частини 1 статті 5 Закону України «Про автомобільний транспорт», основним завданням державного регулювання та контролю у сфері автомобільного транспорту є створення умов безпечного, якісного й ефективного перевезення пасажирів та вантажів, надання додаткових транспортних послуг.

Приписами статті 6 Закону України «Про автомобільний транспорт» передбачено, що державний контроль автомобільних перевізників здійснюється шляхом проведення планових, позапланових і рейдових перевірок. Державному контролю підлягають усі транспортні засоби українських та іноземних перевізників, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів і вантажів на території України.

Рейдові перевірки дотримання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом здійснюються шляхом зупинки транспортного засобу або без такої зупинки посадовими особами центрального органу виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики з питань безпеки на наземному транспорті, та його територіальних органів, які мають право зупиняти транспортний засіб у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

У разі проведення позапланових і рейдових перевірок автомобільний перевізник, що буде перевірятися, про час проведення перевірки не інформується.

Процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту, вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, наявністю відповідних ліцензій і ліцензійних карток, виконанням ними ліцензійних умов, а також процедуру здійснення державного нагляду за забезпеченням такими суб`єктами господарювання безпеки автомобільних перевезень передбачено Порядком здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006року №1567, відповідно до якої, державному контролю підлягають усі транспортні засоби вітчизняних та іноземних суб`єктів господарювання, що здійснюють автомобільні перевезення пасажирів та вантажів на території України.

Відповідно до пункту 15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006року №1567 під час проведення рейдової перевірки, у тому числі, перевіряється наявність визначених статтями 39 і 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом.

Відповідно до статті 48 Закону України «Про автомобільний транспорт» автомобільні перевізники, водії повинні мати і пред`являти особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документи, на підставі яких виконують вантажні перевезення.

Документами для здійснення внутрішніх перевезень вантажів є: для водія - посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційні документи на транспортний засіб, товарно-транспортна накладна або інший визначений законодавством документ на вантаж, інші документи, передбачені законодавством.

За змістом частини 2 статті 49 Закону України «Про автомобільний транспорт» встановлено, що водій транспортного засобу, зокрема, зобов`язаний: мати при собі та передавати для перевірки уповноваженим на те посадовим особам документи, передбачені законодавством, для здійснення зазначених перевезень; дотримуватися визначеного режиму праці та відпочинку.

Таким чином, з урахуванням вищевикладеного, судом встановлено, що положеннями вищенаведених законодавчих приписів обов`язок з пред`явлення особам, які уповноважені здійснювати контроль на автомобільному транспорті та у сфері безпеки дорожнього руху, документів, на підставі яких виконують вантажні перевезення, покладено саме на водія транспортного засобу.

Водночас, як встановлено судом, та зазначено в Актах про проведення перевірки додержання вимог законодавства про автомобільний транспорт під час виконання перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом від 25.02.2020р. №№195179, 195180 водіями Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» 25.02.2020р. здійснювалось перевезення вантажу без оформлення документів, перелік яких визначено статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», а саме протоколу перевірки та адаптації техогляду, щоденної картки реєстрації відпочинку та праці, особистої картка водія, індивідуально-контрольної книга водія.

Відповідальність за порушення законодавства про автомобільний транспорт передбачено статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт», відповідно до абзацу 3 частини 1 якої за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за надання послуг з перевезень пасажирів та вантажів без оформлення документів, перелік яких визначений статтями 39 та 48 цього Закону, - штраф у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відтак, беручи до уваги вищевикладене, а також те, що під час перевірки 25.02.2020р. інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області транспортних засобів марки MERCEDES-BENZ державний реєстраційний номер НОМЕР_2 та марки ВАРЗ МБ4141 К-20 державний реєстраційний номер НОМЕР_1 , що що належать Товариству з обмеженою відповідальністю ««ФІНБІЗНЕСГРУП», водіями яких протокол перевірки та адаптації техогляду, щоденну картку реєстрації відпочинку та праці, особисту картку водія, індивідуально-контрольну книга водія надано не було, суд дійшов висновку щодо правомірності, та обґрунтованості притягнення Товариства з обмеженою відповідальністю ««ФІНБІЗНЕСГРУП» до відповідальності за абз.3 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт», та винесення спірних Постанови про застосування адміністративно-господарського штрафу №№196386, 196388 від 21.04.2020р.

Постановами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області про застосування адміністративно-господарського штрафу №№196387, 196389 від 21.04.2020 року, якими до Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» застосовано у відповідності до абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» адміністративно-господарський штраф у розмірі 34000 грн., кожна.

Згідно з абз.16 ч.1 ст.60 Закону України «Про автомобільний транспорт» за порушення законодавства про автомобільний транспорт до автомобільних перевізників застосовуються адміністративно-господарські штрафи за перевищення встановлених законодавством габаритно-вагових норм понад 20 % при перевезенні вантажу без відповідного дозволу - штраф у розмірі двох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Відповідно до п.1 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Державна служба України з безпеки на транспорті (Укртрансбезпека) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра інфраструктури і який реалізує державну політику з питань безпеки на наземному транспорті та у сфері безпеки на морському та річковому транспорті (крім сфери безпеки мореплавства суден флоту рибного господарства).

Згідно з п.8 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека здійснює свої повноваження безпосередньо, через утворені в установленому порядку територіальні органи та Держспецтрансслужбу.

Відповідно до пп.15 п.5 Положення про Державну службу України з безпеки на транспорті, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 11.02.2015 року, Укртрансбезпека відповідно до покладених на неї завдань здійснює, крім іншого, габаритно-ваговий контроль транспортних засобів на автомобільних дорогах загального користування.

Порядок здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затверджений постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, визначає процедуру здійснення державного контролю за додержанням суб`єктами господарювання, які провадять діяльність у сфері автомобільного транспорту (далі - суб`єкти господарювання), вимог законодавства про автомобільний транспорт, норм та стандартів щодо організації перевезень пасажирів і вантажів автомобільним транспортом, норм міжнародних договорів про міжнародне автомобільне сполучення, виконанням умов перевезень, визначених дозволом на перевезення на міжобласних автобусних маршрутах, вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення, дотриманням габаритно-вагових параметрів, наявністю дозвільних документів на виконання перевезень та відповідністю виду перевезень, відповідних ліцензій, внесенням перевізниками-нерезидентами платежів за проїзд автомобільними дорогами.

Згідно з п.п.3-4 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, органами державного контролю на автомобільному транспорті є Укртрансбезпека, її територіальні органи, які здійснюють контроль шляхом проведення планових, позапланових та рейдових перевірок (перевірок на дорозі).

Відповідно до п.15 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, під час проведення рейдової перевірки перевіряється виключно: наявність визначених статтями 39 і 48 Закону документів, на підставі яких здійснюються перевезення автомобільним транспортом; додержання вимог статей 53, 56, 57 і 59 Закону; додержання водієм вимог Європейської угоди щодо роботи екіпажів транспортних засобів, які виконують міжнародні автомобільні перевезення (ЄУТР) (далі - Європейська угода); відповідність зовнішнього і внутрішнього спорядження (екіпірування) транспортного засобу встановленим вимогам; оснащення таксі справним таксометром; відповідність кількості пасажирів, що перевозяться, відомостям, зазначеним у реєстраційних документах, або нормам, передбаченим технічною характеристикою транспортного засобу; додержання водієм автобуса затвердженого розкладу та маршруту руху; наявність у всіх пасажирів квитків на проїзд та квитанцій на перевезення багажу, а у разі пільгового проїзду - відповідного посвідчення; додержання водієм режиму праці та відпочинку, а також вимоги щодо наявності в автобусі двох водіїв у разі перевезення пасажирів на відстань 500 і більше кілометрів або перевезення організованих груп дітей за маршрутом, який виходить за межі населеного пункту та має протяжність понад 250 кілометрів; виконання водієм інших вимог Правил надання послуг пасажирського автомобільного транспорту та Правил перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, інших нормативно-правових актів.

Згідно з п.16 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1567 від 08.11.2006 року, рейдова перевірка проводиться групою посадових осіб у кількості не менш як дві особи. Під час проведення такої перевірки можливе застосування спеціалізованих автомобілів, на яких розміщений напис «Укртрансінспекція», та використання спеціального обладнання, призначеного для перевірки дотримання водіями Європейської угоди, здійснення габаритно-вагового контролю.

Відповідно до пп.4 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, габаритно-ваговий контроль - контроль за проїздом великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів автомобільними дорогами загального користування, який включає перевірку відповідності габаритно-вагових параметрів таких транспортних засобів установленим законодавством параметрам і нормам, наявності дозволу на рух за визначеними маршрутами, а також дотримання визначених у дозволі умов та режиму руху транспортних засобів.

Відповідно до п.2 Правил проїзду великогабаритних та великовагових транспортних засобів автомобільними дорогами, вулицями та залізничними переїздами, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 18.01.2001 року № 30, транспортний засіб чи автопоїзд з вантажем або без вантажу вважається великогабаритним, якщо його габарити перевищують хоча б один з параметрів, зазначених у пункті 22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 10.10.2001 року № 1306.

Згідно з п.22.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001 року, за спеціальними правилами здійснюється дорожнє перевезення небезпечних вантажів, рух транспортних засобів та їх составів у разі, коли хоч один з їх габаритів перевищує за шириною 2,6 м, за висотою від поверхні дороги - 4 м (для контейнеровозів на встановлених Укравтодором і Національною поліцією маршрутах - 4,35 м), за довжиною - 22 м (для маршрутних транспортних засобів - 25 м), фактичну масу понад 40 т (для контейнеровозів - понад 44 т, на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - до 46 т), навантаження на одиночну вісь - 11 т (для автобусів, тролейбусів - 11,5 т), здвоєні осі - 16 т, строєні - 22 т (для контейнеровозів навантаження на одиночну вісь - 11 т, здвоєні осі - 18 т, строєні - 24 т) або якщо вантаж виступає за задній габарит транспортного засобу більш як на 2 м. Осі слід вважати здвоєними або строєними, якщо відстань між ними (суміжними) не перевищує 2,5 м. Рух транспортних засобів та їх составів з навантаженням на одиночну вісь понад 11 т, здвоєні осі - понад 16 т, строєні осі - понад 22 т або фактичною масою понад 40 т (для контейнеровозів - навантаження на одиночну вісь - понад 11 т, здвоєні осі - понад 18 т, строєні осі - понад 24 т або фактичною масою понад 44 т, а на встановлених Укравтодором і Національною поліцією для них маршрутах - понад 46 т) у разі перевезення подільних вантажів автомобільними дорогами забороняється. Забороняється рух транспортних засобів з навантаженням на вісь понад 7 т або фактичною масою понад 24 т автомобільними дорогами загального користування місцевого значення.

Відповідно до п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 року № 1007/1207 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 року за № 215/24992, посадові особи Укртрансінспекції під час здійснення габаритно-вагового контролю: 1) визначають місця проведення габаритно-вагового контролю за погодженням з відповідним підрозділом МВС відповідно до вимог Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 2) розробляють та погоджують з відповідними підрозділами МВС, службами автомобільних доріг графіки роботи пунктів габаритно-вагового контролю в частині організації та проведення робіт зі зважування транспортних засобів; 3) здійснюють зупинку транспортного засобу для здійснення габаритно-вагового контролю у форменому одязі за допомогою сигнального диска (жезла) з дотриманням Правил дорожнього руху та Порядку зупинення транспортного засобу, що здійснює автомобільні перевезення пасажирів та вантажів, посадовими особами Державної інспекції з безпеки на наземному транспорті та її територіальних органів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 травня 2013 року № 422; 4) видають довідку про результати здійснення габаритно-вагового контролю (додаток 1); 5) складають акт про перевищення транспортним засобом нормативних габаритних або вагових параметрів та визначають суму плати за проїзд за формулою розрахунку відповідно до пунктів 30 - 31-1 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю; 6) у разі невиконання водієм транспортного засобу вимог посадових осіб Укртрансінспекції щодо зупинки транспортного засобу для проведення габаритно-вагового контролю повідомляють про це працівників відповідних підрозділів МВС; 7) у разі відмови водія транспортного засобу від проходження габаритно-вагового контролю складають акт про відмову водія від проходження габаритно-вагового контролю (додаток 2); 8) реєструють транспортні засоби, щодо яких здійснювався габаритно-ваговий контроль і параметри яких перевищують нормативні, у журналі обліку великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів (додаток 3); 9) при здійсненні габаритно-вагового контролю перевіряють у водіїв великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів наявність дозволів на участь у дорожньому русі транспортних засобів, вагові або габаритні параметри яких перевищують нормативні, оформлених та виданих в установленому законодавством порядку; 10) у разі відсутності документів, визначених статтею 48 Закону України «Про автомобільний транспорт», застосовують до автомобільних перевізників адміністративно-господарські штрафи, визначені статтею 60 Закону України «Про автомобільний транспорт».

З урахуванням встановлених обставин, суд прийшов до висновку, що при здійсненні габаритно-вагового контролю транспортних засобів, що належать Товариству з обмеженою відповідальністю ««ФІНБІЗНЕСГРУП» інспекторами Управління Укртрансбезпеки в Одеській області було дотримано вимоги п.4 Порядку взаємодії Державної інспекції України з безпеки на наземному транспорті, Міністерства внутрішніх справ України, Державного агентства автомобільних доріг України під час організації та проведення робіт із зважування та здійснення габаритно-вагового контролю транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів на автомобільних дорогах загального користування, затвердженого Наказом Міністерства інфраструктури України, Міністерства внутрішніх справ України 10.10.2013 року № 1007/1207 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 04.02.2014 року за № 215/24992.

Посилання позивача в обґрунтування позову, як на підставу скасування постанов №№196387, 196389 від 21.04.2020 року, що акти перевірки на підставі яких винесено постанови складено із грубим порушенням чинного законодавства, який не містить розрахунку на підставі якого можливо б було встановити, підтвердити чи спростувати виявлені інспекторами порушення, відсутня будь-яка інформація щодо вимірювальних засобів, їх метрологічної повірки, тощо, відсутня будь-яка інформація чи докази, за допомогою яких можливо перевірити відображені в актах обставини, а саме щодо проведення замірів, параметричних даних засобів вимірювання, суд вважає необґрунтованими та безпідставними, які спростовуються наданими відповідачем до суду доказами.

Згідно з п.п.12-13 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, вимірювальне і зважувальне обладнання для здійснення габаритно-вагового контролю повинне утримуватись у робочому стані; періодично проводиться повірка (метрологічна атестація) такого обладнання з подальшим клеймуванням (пломбуванням) та видачею відповідного свідоцтва спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології. Під час здійснення габаритно-вагового контролю не допускається використання вимірювального і зважувального обладнання, періодична повірка (метрологічна атестація) якого не проведена, а також обладнання, що перебуває у несправному стані.

З матеріалів справи вбачається, вимірювальні пристрої які використовувалися моють свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №35-02/5392 чинне до 24.04.2020р. відносно приладу для зважування дорожніх транспортних засобів у русі №030Т-AS2-PWIA, зав. № 17-377, свідоцтво про повірку законодавчо врегульованого засобу вимірювальної техніки №35-02/5389 чинне до 24.04.2020р. відносно приладу для зважування дорожніх транспортних засобів у русі №030Т-AS2-PWIA, зав. № 17-376, сертифікат відповідності та додаток до сертифікату відповідності №UA.TR.002.CB.0300-17 від 27.11.2017р. стосовно зазначених вимірювальних приладів з відповідними серійними номерами.

Відповідно до п.21 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, у разі виявлення факту перевищення хоча б одного вагового та/або габаритного нормативного параметра більш як на 2 відсотки подальший рух транспортного засобу забороняється до внесення плати за його проїзд автомобільними дорогами загального користування (далі - плата за проїзд). Плата за проїзд великовагового та/або великогабаритного транспортного засобу, що рухався без відповідного дозволу, здійснюється у подвійному розмірі за пройдену частину маршруту по території України. У разі здійснення руху з порушенням умов, визначених у дозволі на рух, подвійний розмір застосовується в частині перевищення фактичних показників над показниками, визначеними у дозволі, за пройдену частину маршруту. Довідка про здійснення габаритно-вагового контролю та/або сертифікат зважування, або документ щодо внесення плати за проїзд є чинними протягом усього маршруту.

Згідно з пп.2 п.2 Порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування транспортних засобів та інших самохідних машин і механізмів, вагові та/або габаритні параметри яких перевищують нормативні, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27.06.2007 року № 879, вимірювання (зважування) - процес визначення за допомогою вимірювального (зважувального) обладнання габаритно-вагових параметрів фактичної маси та навантаження на вісь (осі) транспортного засобу, що проводяться згідно з методикою, затвердженою спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади у сфері метрології.

На момент виникнення спірних правовідносин не була затверджена відповідна методика, якою мали керуватися органи Укртрансбезпеки під час проведення габаритно-вагового контролю.

За змістом статей 4 і 29 Закону України «Про дорожній рух», статті 33 Закону України «Про автомобільні дороги» визначення порядку здійснення габаритно-вагового контролю та справляння плати за проїзд автомобільними дорогами загального користування віднесено до компетенції Кабінету Міністрів України, і такий механізм здійснення габаритно-вагового контролю великовагових та/або великогабаритних транспортних засобів визначено Порядком № 879.

Також, під час розгляду справи позивач не надав до суду жодного належного та допустимого доказу, що він не є перевізником у розумінні Закону України «Про автомобільний транспорт».

Суд звертає увагу, що «Передача» автомобілей від «орендодавця» до «орендаря» в «тимчасове користування» проведено без необхідного в таких випадках оформлення тимчасових реєстраційних документів (тимчасових тех. паспортів) на транспортні засоби з однієї особи на іншу. Зазначене є обов`язковим, з огляду на приписи пункту 30 розділу VI «Позиція Верховного суду» Постанови ВС України від 20.12.18р. і №804/8740/16. Крім того, при проведенні перевірки документації транспортних засобів, в кожному з чотирьох випадків, контролюючим особам не надавалися документи на підтвердження передачі їх власником іншій особі.

Згідно з п.п.25-26 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, справа про порушення розглядається в органі державного контролю за місцезнаходженням суб`єкта господарювання або за місцем виявлення порушення (за письмовою заявою уповноваженої особи суб`єкта господарювання) не пізніше ніж протягом двох місяців з дня його виявлення. У разі виявлення вчиненого іноземним перевізником порушення посадова особа складає відповідний акт та приймає постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу, а інформацію про виявлені порушення та адміністративно-господарський штраф надсилає центральному органові виконавчої влади, що забезпечує реалізацію державної політики у сфері державної митної справи. Справа про порушення розглядається у присутності уповноваженої особи суб`єкта господарювання. Про час і місце розгляду справи про порушення уповноважена особа суб`єкта господарювання повідомляється під розписку чи рекомендованим листом із повідомленням.

З матеріалів справи вбачається, що Товариства з обмеженою відповідальністю «ФІНБІЗНЕСГРУП» було повідомлено та запрошено до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області на розгляд справи про порушення законодавства про автомобільний транспорт.

Відповідно до п.27 Порядку здійснення державного контролю на автомобільному транспорті, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 08.11.2006 року № 1567, у разі неявки уповноваженої особи суб`єкта господарювання справа про порушення розглядається без її участі. За наявності підстав керівник органу державного контролю або його заступник виносить постанову про застосування адміністративно-господарських штрафів, яка оформляється згідно з додатком 5.

За таких обставин, з урахуванням зазначеного, оскаржувані постанови відповідача №№196387, 196389 від 21.04.2020р. прийняті в межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, в зв`язку з чим заявлені позивачем позовні вимоги не належать до задоволення.

Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Доводи позивача, якими він обґрунтовував свої позовні вимоги, не знайшли свого підтвердження впродовж розгляду справи та спростовуються наведеними в рішенні суду обставинами. Адже, згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.

Відповідач довів суду належними та допустимими в спірних правовідносинах доказами з посиланнями на відповідні положення законодавства про необґрунтованість позовних вимог позивача.

Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.

Відповідно до ч.ч.1-2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Згідно з положеннями ст.9 Конституції України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.

Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв`язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що не підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Враховуючи, що суд відмовляє у задоволенні позовних вимог, відсутні підстави для стягнення судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача.

Керуючись статтями 9, 12, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 295, 297 КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову товариства з обмеженою відповідальністю ФІНБІЗНЕСГРУП (вул. Володимира Висоцького, буд.23, кв.162, м. Одеса, 65123, код ЄДРПОУ 43115478) до Управління Укртрансбезпеки в Одеській області Державної служби України з безпеки на транспорті (вул. Успенська, 4, м. Одеса, 65014, код ЄДРПОУ 39816845) про визнання протиправним та скасування постанов про застосування адміністративно-господарського штрафу - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили, відповідно ст.255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.295, ст.297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Пунктом 15.5 розділу VII «Перехідні положення» КАС України від 03 жовтня 2017 року визначено, що до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи зберігаються порядок подачі апеляційних скарг та направлення їх до суду апеляційної інстанції, встановлені Кодексом адміністративного судочинства України від 06 липня 2005 року.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя Токмілова Л.М.

.