Рішення № 90192233, 23.06.2020, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
380/1637/20
Номер документу
90192233
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

справа №380/1637/20

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2020 року зал судових засідань №12

Львівський окружний адміністративний суд в складі:

головуючої судді Братичак У.В.,

секретар судового засідання Тронка О.В.,

за участю сторін:

представника позивача Козак В.-Р.В.,

представника відповідача Козоріз О.О.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Львові в порядку загального позовного провадження справу за позовом Приватного підприємства “ЛІЧНОВ” до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -

в с т а н о в и в:

Приватне підприємство “ЛІЧНОВ” (місцезнаходження: пр. Червоної Калини, 113/25, м.Львів, 79049; код ЄДРПОУ 30388540) звернулося з позовною заявою до Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ 43143039), в якій просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №0007555104 від 14.02.2020.

В обґрунтування позовних вимог посилається на те, що 24.12.2019 о 14:51 год надіслав на реєстрацію в ЄРПН податкові накладні №1 від 04.12.2019, №2 від 05.12.2019 та №3 від 06.12.2019 за допомогою платного програмного забезпечення «M.E.Doc.», використовуючи ІТС «Єдине вікно подання електронної звітності». Згідно з даними, відображеними в системі надсилання та реєстрації податкових накладних, усі три податкові накладні надіслані о 14:51 год 24.12.2019, однак податкові накладні №1 від 04.12.2019 та №2 від 05.12.2019 були зареєстровані в ЄРПН 26.12.2019, що підтверджується квитанцією №1 від 26.12.2019, а щодо податкової накладної №3 від 06.12.2019 нема жодної інформації щодо реєстрації чи відмові в реєстрації. Відтак позивач повторно 30.12.2019 надіслав на реєстрацію податкову накладну №3 від 06.12.2019, оскільки покупець ТзОВ «Магік» не зміг отримати в Єдиному реєстрі податкових накладних повідомлення про реєстрацію вказаної податкової накладної. Проте ні 30.12.2019, ні 31.12.2019, всупереч п.9 розділу ІІ Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну України №557 від 06.06.2017, позивач знову не отримав підтвердження про реєстрацію податкової накладної. У зв`язку з наведеним вважає, що вчинив усі необхідні дії щодо надсилання та реєстрації податкової накладної через автоматизовану систему «M.E.Doc.» у визначений Податковим кодексом України строк. Просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою судді від 02.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі; справу вирішено розглядати за правилами загального позовного провадження.

Протокольною ухвалою суду від 09.06.2020 року закрито підготовче провадження та справу призначено до судового розгляду по суті.

Від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому посилається на те, що оскаржуване податкове повідомлення-рішення винесено відповідачем правомірно, а відсутність квитанції у позивача і в органі ДПС свідчить про не відправлення або некоректне відправлення податкової накладної №3 від 06.12.2019 на реєстрацію в ЄРПН -24.12.2019 та 30.12.2019. Тому така накладна була зареєстрована в ЄРПН згідно квитанції про реєстрацію податкових накладних 03.01.2020. Просить відмовити в задоволенні позовних вимог.

Позивач подав заперечення на відзив, в якому зазначає, що він 24.12.2019 та повторно 30.12.2019 відправляв на реєстрацію податкову накладну №3 від 06.12.2019, що підтверджується доданими до справи доказами, а відповідач здійснив реєстрацію такої накладної лише 03.01.2020.

В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав, з підстав, викладених у позовній заяві та відповіді на відзив, просив позов задовольнити.

Представник відповідача в судовому засіданні просив суд відмовити в задоволенні позовних вимог, з підстав викладених у відзиві на позовну заяву.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши докази, викладені у заявах по суті справи, повно і всебічно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, якими обґрунтовуються позовні вимоги та заперечення, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.

За результатами господарської діяльності позивачем було складено податкові накладні №1 від 04.12.2019, №2 від 05.12.2019 та №3 від 06.12.2019.

На виконання ст. 201 Податкового кодексу України, вказані податкові накладні надіслані на реєстрацію в Єдиний реєстр податкових накладних 24.12.2019 о 14:51 год.

Згідно з квитанцією №1 податкові накладні №1 від 04.12.2019 та №2 від 05.12.2019 були зареєстровані в Єдиному реєстрі податкових накладних 26.12.2019.

Щодо реєстрації податкової накладної №3 від 06.12.2019 позивач жодної інформації не отримав, у зв`язку з чим 30.12.2019 повторно надіслав таку накладну на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Вказана податкова накладна була зареєстрована у ДФС 03.01.2020, про що підприємству надіслано відповідну квитанцію.

27 січня 2020 року Головним управлінням ДПС у Львівській області проведено камеральну перевірку ПП «Лічнов» щодо своєчасності реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, про що складено акт №207/51.04/30388540.

Перевіркою встановлено, що платником порушено граничні терміни реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, чим порушено п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, в частині несвоєчасної реєстрації податкової накладної №3, а саме на 3 дні - дата реєстрації 03.01.2020, граничний строк реєстрації 31.12.2019.

У зв`язку із затримкою реєстрації податкових накладних контролюючим органом розраховано штраф у розмірі 10% у сумі 51 666,67 грн та винесено податкове повідомлення-рішення від 14.02.2020 №0007555104.

Позивач оскаржив результати акту перевірки в адміністративному порядку та відповідно до рішення Головного управління ДПС від 13.02.2020 за №7181/10/51.04 висновки акта перевірки залишено без змін.

Позивач не погоджуючись із вказаним податковим повідомленням-рішенням, вважаючи таке протиправним та таким, що порушує права позивача, звернувся до суду із цим позовом.

Вирішуючи спір, суд застосовує наступні норми права.

Так, відповідно до ст. 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робите те, що не передбачено законодавством.

Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відносини, які виникають з приводу справляння податків і зборів, порядок адміністрування податків і зборів, права та обов`язки платників податків, компетенція контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства в Україні регулюються Податковим кодексом України від 02.12.2010 №2755-VI (далі -ПК України).

Відповідно до підпункту 14.1.60 п. 14.1 ст. 14 ПК України Єдиний реєстр податкових накладних це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконаної влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Відповідно до абзацу 1 пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Відповідно до приписів п. 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних має бути здійснена протягом 15 календарних днів, наступних за датою виникнення податкових зобов`язань, відображених у відповідних податкових накладних та/або розрахунках коригування. У разі порушення цього терміну застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;-для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних (абзац 13 п. 201.10 ст. 201 ПК України).

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних в інші терміни, ніж встановлено статтею 201 Податкового кодексу України, є порушенням порядку їх реєстрації в ЄРПН.

Пунктом 120-1.1 ст.120-1 ПК України передбачено, що порушення платниками податку на додану вартість граничних термінів реєстрації податкових накладних, що підлягають наданню покупцям - платникам податку на додану вартість, та розрахунків коригування до таких податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених статтею 201 цього Кодексу, тягнуть за собою накладення на платників податку на додану вартість, на яких відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов`язок щодо такої реєстрації, штрафу в т.ч. в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.

Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що законодавець передбачив можливість застосування до платника наслідків несвоєчасної реєстрації податкової накладної, передбачених статтею 120-1 ПК України, лише за наявності його вини.

Вказану правову позицію викладено у постановах Верховного Суду від 30.01.2018 у справі №815/2745/17та від 30.01.2018 у справі №816/390/17.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних (далі ЄРПН) здійснюється відповідно до Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №1246 від 29.12.2010 (далі - Порядок №1246).

Так, згідно з положеннями пунктів 2 Порядку №1246 податкова накладна- електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку (пункти 10, 11 Порядку №1246).

Відповідно до пункту 12 зазначеного Порядку після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться визначені цим пунктом перевірки, за результатами яких формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС (пункт 14 Порядку №1246).

В Порядку не міститься визначення поняття "реєстрація податкової накладної". Натомість, за визначенням підпункту 14.1.60 пункту 14.1 статті 14 ПК ЄРПН - це реєстр відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування, який ведеться центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, в електронному вигляді згідно з наданими платниками податку на додану вартість електронними документами.

Наведені нормативні положення дають підстави для висновку, що в процедурі внесення інформації (відомостей щодо податкових накладних та розрахунків коригування) до ЄРПН є дві окремі стадії: 1) надання платником податку на додану вартість податкової накладної ( розрахунку коригування ); 2) прийняття/неприйняття податкової накладної (розрахунку коригування ) та внесення відомостей щодо неї (нього) безпосередньо до ЄРПН. Перша із цих стадій залежить від платника податку на додану вартість і є результатом його дій, тоді як друга - це результат виконання роботи програмного забезпечення, що контролюється ДФС, та/або безпосередніх дій працівників ДФС, на яку (які) платник податку не має впливу.

Згідно з п.п. 13, 14 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі квитанція). Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.

Пунктом 201.10 ст. 201 ПК України також встановлено, що датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Відповідно до приписів п. 2 Порядку №1296 операційний день частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.

При цьому, згідно з п. 3 Порядку №1296 операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.

Підсумовуючи викладене, суд приходить до висновку, що строки, визначені для реєстрації податкових накладних, встановлені у календарних днях, при цьому право платника податку для реєстрації податкових накладних пов`язане виключно з операційним днем, який відповідно до Порядку №1246 триває з 8-ї до 20-ї години.

Податковий орган в будь-якому випадку зобов`язаний протягом операційного дня надіслати платнику податку одну з квитанцій: або про прийняття податкової накладної, або про її неприйняття із зазначенням відповідних причин, або зупинення реєстрації податкової накладної.

Разом з тим, якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в ЄРПН.

Водночас це правило не стосується тільки випадків, коли 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, коли такий вихідний, святковий або неробочий день вважається операційним днем.

Отже, для податкових накладних, які складені в першій половині грудня 2019 року, і той факт, що вихідними днями вважаються 29, 30, 31 грудня, то граничним днем для реєстрації ПН і РК за першу половину грудня буде 31.12.2019.

Цей день хоч і є вихідним, але оскільки він є останній в місяці, то згідно із п. 3 Порядку № 1246 він вважається операційним, а отже, на підтвердження реєстрації ПН/РК повинна надійти квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації ПН/РК.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що позивач 24.12.2019 та 30.12.2019 вчинив усі необхідні та залежні від нього дії щодо надсилання на реєстрацію податкової накладної через автоматизовану систему у строк визначений Податковим кодексом України.

У постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду від 18.01.2018 у справі №804/5153/17, зазначено, що у разі вчинення платником податку з метою своєчасної реєстрації податкової накладної всіх необхідних дій, натомість її реєстрація була здійснена з порушенням граничного терміну з незалежних від платника податку причин, то в такому разі відсутні підстави для застосування штрафу за порушення граничних термінів реєстрації податкової накладної.

Таким чином, оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0007555104 від 14.02.2020, яким до позивача застосовано штрафні санкції на суму 51 666,67 грн за порушення термінів реєстрації податкових накладних на 3 дні, з огляду на критерії правомірності визначені ч. 2 ст. 2 КАС України підлягає скасуванню.

Згідно ч.ч.1, 2 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень законодавства України, доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог та вважає їх такими, що підлягають задоволенню у повному обсязі.

Щодо судових витрат, то відповідно до вимог ч.1 ст.139 Кодексу адміністративного судочинства України такі відшкодовуються позивачу в повному обсязі.

Керуючись ст.ст.2, 6, 8-10, 13, 14, 72-77, 139, 241-246, 250, підп.15 п.15 Перехідних положень Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

в и р і ш и в:

позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Львівській області №0007555104 від 14.02.2020.

Стягнути з Головного управління ДПС у Львівській області (місцезнаходження: вул.Стрийська, 35, м.Львів, 79003; код ЄДРПОУ 43143039) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Приватне підприємство “ЛІЧНОВ” (місцезнаходження: пр. Червоної Калини, 113/25, м.Львів, 79049; код ЄДРПОУ 30388540) судовий збір в сумі 2102 (дві тисячі сто дві) грн 00 коп.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Львівський окружний адміністративний суд. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст рішення складено 03 липня 2020 року.

Суддя Братичак Уляна Володимирівна