
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03 липня 2020 року Справа № 160/4869/20 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бондар М.В, розглянувши у спрощеному (письмовому) провадженні у місті Дніпрі адміністративну справу за позовом відділу освіти виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
ВСТАНОВИВ:
Відділ освіти виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради (далі - ВО ВК Металургійної районної у місті ради, позивач) звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - ГУ ДПС у Дніпропетровській області, відповідач), в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення №0003225630 від 21.01.2020 року на загальну суму штрафу 58341,81 грн.
В обґрунтування позову зазначено, що відповідачем проведено перевірку позивача з питань своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за серпень, вересень 2019 року зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків реєстрації, про що складено акт перевірки №17700/04-36-56-30/02142313 від 20.12.2019 року. В акті перевірки встановлено, що позивачем порушено на 1 день граничні строки реєстрації по двом податковим накладним/розрахункам коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних: №61 від 20.08.2019 року; №110 від 30.09.2019 року (зведена податкова накладна, складених за серпень, вересень 2019 року) на загальну суму 583418,24 грн., за що передбачена відповідальність п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України (далі – ПК України). На підставі вказаного акту перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення №0003225630 від 21.01.2020 року, яким за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних застосовано до позивача штраф на загальну суму 58341,81 грн. Вважає, що податковим органом винесено рішення, яке не відповідає вимогам чинного законодавства України, оскільки позивач є бюджетною установою, яка здійснює фінансово-господарську діяльність з метою забезпечення та реалізації освітнього процесу підпорядкованими закладами освіти за рахунок коштів відповідних бюджетів. Податкова накладна №110 від 30.09.2019 року є такою, що не надавалась отримувачу, складена для операцій, що здійснюються в межах балансу платника та які звільнені від оподаткування, що унеможливлює накладення на позивача штрафу. За наведених обставин, вказане податкове повідомлення-рішення підлягає скасуванню.
Ухвалою суду від 06.05.2020 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.
ГУ ДПС у Дніпропетровській області надано до суду відзив на позов, у якому відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог та в обгрунтування своєї позиції зазначив, що ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку позивача з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за серпень, вересень 2019 року зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних з порушенням граничних строків реєстрації встановленого пунктом 201.10 статті 201 ПК України, а саме: двох податкових накладних/розрахунків коригування із затримкою до 15 календарних днів. Згідно підпункту 20.1.19 пункту 20.1 статті 20 ПК України контролюючим органам надано право застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючи органи. Абзацом 14 пункту 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що реєстрація податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для податкових накладних /розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені; для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені. У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України у розмірі від 10 до 50 відсотків. За порушення термінів реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН штрафні санкції, визначені п.120-1.1 ст.120-1 ПК України, не застосовуються виключно у випадку несвоєчасної реєстрації податкових накладних, які не видаються отримувачу (покупцю) та складені на постачання товарів/послуг, які звільненні від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою. Нормами ПК України передбачається відповідальність платника за порушення граничного строку для реєстрації податкових накладних у вигляді штрафу незалежно від причин, у зв`язку з якими було порушено цей строк. ПК України не містить виключень з цього правила.
15.06.2020 року до суду позивачем надано відповідь на відзив, в якій він підтримує позовні вимоги викладені в позовній заяві та просить задовольнити позов в повному обсязі.
Дослідивши матеріали, з`ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи та надав їм правову оцінку.
Судом встановлено, що ВО ВК Металургійної районної у місті ради зареєстровано як юридична особа 25.06.1999 року та перебуває на обліку у ГУ ДПС у Дніпропетровській області (Криворізьке південне управління) відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
20.12.2019 року ГУ ДПС у Дніпропетровській області проведено камеральну перевірку ВО ВК Металургійної районної у місті ради з питання своєчасності реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних складених за серпень, вересень 2019 року.
За результатами перевірки складено акт №17700/04-36-56-30/02142313 від 20.12.2019 року, у висновках якого встановлено порушення граничних строків реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ВО ВК Металургійної районної у місті ради, а саме:
- податкова накладна №61 від 20.08.2019 року на суму ПДВ 899,33 грн. зареєстрована в ЄРПН 16.09.2019 року;
- - податкова накладна №110 від 30.09.2019 року на суму ПДВ 582518,91 грн. зареєстрована в ЄРПН 16.10.2019 року.
21.01.2020 року відповідачем винесено податкове-повідомлення рішення №0003225630, яким до ВО ВК Металургійної районної у місті ради застосовано штраф у розмірі 10% від загальної суми ПДВ 583418,24 грн. за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів у розмірі 58341,82 грн.
Відповідно до розрахунку штрафу до податкового повідомлення-рішення №0003225630 від 21.01.2020 року контролюючим органом застосовано штраф за несвоєчасну реєстрацію наступних податкових накладних: № 61 від 20.08.2019 року (сума штрафу 89,93 грн.), № 110 від 30.09.2019 року (сума штрафу 58251,89 грн.)
Вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом про його скасування.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
Стаття 19 Конституції України встановлює, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює ПК України.
Відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
За змістом абзаців пункту 201.10 статті 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг, достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
- для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції передбачені пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України у розмірі:
- 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
- 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
- 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
- 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
- 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України передбачено, що відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою), що зазначена у податковому повідомленні - рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено.
Відповідно до пункту 8 Порядку заповнення податкової накладної, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 31.12.2015 року № 1307 (далі - Порядок №1307) при складанні податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пунктах 10-15 цього Порядку, у верхній лівій частині таких накладних у графі «Не підлягає наданню отримувачу (покупцю) з причини» робиться помітка «X» та зазначається тип причини:
01 - Складена на суму збільшення компенсації вартості поставлених товарів/послуг (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 13 цього Порядку);
02 - Складена на постачання неплатнику податку;
03 - Складена на постачання товарів/послуг у рахунок оплати праці фізичним особам, які перебувають у трудових відносинах із платником податку;
04 - Складена на постачання у межах балансу для невиробничого використання;
05 - Складена у зв`язку з ліквідацією основних засобів за самостійним рішенням платника податку;
06 - Складена у зв`язку з переведенням виробничих основних засобів до складу невиробничих;
07 - Складена на операції з вивезення товарів за межі митної території України;
08 - Складена на постачання для операцій, які не є об`єктом оподаткування податком на додану вартість;
09 - Складена на постачання для операцій, які звільнені від оподаткування податком на додану вартість;
10 - Складена з метою визначення при анулюванні реєстрації платника податку податкових зобов`язань за товарами/послугами, необоротними активами, суми податку за якими були включені до складу податкового кредиту та не були використані в оподатковуваних операціях у межах господарської діяльності;
11 - Складена за щоденними підсумками операцій;
12 - Складена на постачання неплатнику, в якій зазначається назва покупця (для податкових накладних, особливості заповнення яких викладені в пункті 10 цього Порядку);
13 - Складена у зв`язку з використанням виробничих або невиробничих засобів, інших товарів/послуг не в господарській діяльності;
14 - Складена отримувачем (покупцем) послуг від нерезидента;
15 - Складена на суму перевищення бази оподаткування, визначеної відповідно до статей 188 і 189 Податкового кодексу України, над фактичною ціною постачання.
В інших випадках у верхній лівій частині податкової накладної тип причини не зазначається (нулі, прочерки та інші знаки чи символи не проставляються).
Відповідно до пункту 16 Порядку №1307 до графи 8 податкових накладних вноситься - код ставки податку на додану вартість, за якою здійснюється оподаткування операцій з постачання товарів/послуг, що постачаються.
Зокрема, у графі 8 зазначається код ставки: 20 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за основною ставкою; 7 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за ставкою 7 відсотків; 901 - у разі здійснення операцій з вивезення товарів за межі митної території України, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 902 - у разі здійснення операцій з постачання на митній території України товарів/послуг, що підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою; 903 - у разі здійснення операцій з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування.
Системний аналіз статті 201, статті 120-1 ПК України, Порядку № 1307 дає підстави для висновку про те, що порушення платником податку на додану вартість граничного строку реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних є підставою для застосування до такого платника штрафу, за виключенням випадку порушення строку реєстрації податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю) та складена на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Тобто, для звільнення від відповідальності, передбаченої пунктом 120-1.1 статті 120-1 ПК України, необхідна наявність двох обов`язкових складових: податкова накладна не повинна надаватись отримувачу (покупцю) та, водночас, повинна бути складена на постачання товарів/послуг для операцій, які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою.
Вказана правова позиція висловлена у постановах Верховного Суду від 04.09.2018 року у справі № 816/1488/17 та від 11.12.2018 року у справі №807/68/18.
Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Судом встановлено, ВО ВК Металургійної районної у місті ради виписало 20.08.2019 податкову накладну №61 Приватному акціонерному товариству «КИЇВСТАР» на загальну суму 5395,96 грн., в тому числі ПДВ 20% - 899,33 грн.
Також, 30.09.2019 року ВО ВК Металургійної районної у місті ради виписало зведену податкову накладну №110 на загальну суму 3495113,46 грн., в тому числі ПДВ 20% - 582518,91 грн. У правому верхньому куті податкової накладної зроблена позначка лише про те, що податкова накладна не підлягає наданню отримувачу.
З огляду на зазначене, складені та зареєстровані позивачем з порушення строку податкові накладні не підпадають під виключення, передбачені пунктом 120-1.2 статті 120-1 ПК України.
Суд критично оцінює доводи позивача про те, що ВО ВК Металургійної районної у місті ради є бюджетною установою, яка здійснює фінансово-господарську діяльність з метою забезпечення та реалізації освітнього процесу підпорядкованими закладами освіти за рахунок коштів відповідних бюджетів, оскільки зазначена обставина не є підставою для звільнення від відповідальності.
З огляду на вказане, суд доходить висновку про правомірність застосування контролюючим органом до позивача штрафних санкцій на підставі пункту 120-1.1 статті 120-1 ПК України.
Відповідно до частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Згідно з частинами 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд, перевіривши оскаржуване податкове повідомлення-рішення №0003225630 від 21.01.2020 року на загальну суму штрафу 58341,81 грн. на відповідність положенням частини 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України, дійшов висновку, що відповідачем надано достатні докази, які свідчать про те, що спірне податкове повідомлення-рішення прийнято в межах повноважень та у спосіб, що передбачений чинним законодавством України, обґрунтовано та правомірно.
Відтак, позовні вимоги ВО ВК Металургійної районної у місті ради є необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат не здійснюється.
На підставі викладеного, керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позову Відділу освіти виконавчого комітету Металургійної районної у місті ради (адреса: 50006, м. Кривий Ріг, вул. Соборності, 20; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 02142313) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (адреса: 49000, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, 17 а; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України: 39394856) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - відмовити повністю.
Розподіл судових витрат не здійснювати.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржено в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи рішення суду оскаржується в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду через Дніпропетровський окружний адміністративний суд відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII “Перехідні положення” Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя М.В. Бондар