Ухвала суду № 90190187, 22.06.2020, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.06.2020
Номер справи
160/6945/19
Номер документу
90190187
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

22 червня 2020 року Справа №160/6945/19

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кальника В.В., розглянувши в порядку письмового провадження заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі № 160/6945/19 за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам`янської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділ реклами Кам`янської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення в частині, -

ВСТАНОВИВ:

09.06.2020 року фізична особа-підприємець ОСОБА_1 звернувся до суду з заявою про зміну способу і порядку виконання рішення суду, у якій просить змінити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 р. у справі № 160/6945/19 наступним чином:

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 576,30 грн.;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 6921,00 грн.

В обґрунтування своєї заяви заявник зазначає, що виконавчі листи Дніпропетровського окружного адміністративного суду, які видані 17.03.2020 року по справі № 160/6945/19, управлінням Казначейства повернуто без виконання, з посиланням на те, що розрахункові рахунки Виконавчого комітету Кам`янської міської ради в управлінні Казначейства відсутні, оскільки Виконавчий комітет Кам`янської міської ради не підпадає під визначення боржника відповідно до «Порядку виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників», затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 03.08.2011 року № 845 (далі – Порядок №845). Отже, через відсутність будь-яких бюджетних асигнувань виконавчому комітету з боку Кам`янської міської ради виконання судового рішення за рахунок виконавчого комітету є неможливим.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 12.06.2020 року заява призначена до розгляду у судовому засіданні.

В судове засідання, призначене на 22.06.2020 року, сторони не з`явилися.

Частиною 2 статті 378 КАС України передбачено, що заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду.

Оскільки немає перешкод для розгляду заяви, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути заяву в письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта згідно ч. 9 ст. 205 КАС України.

Виходячи з викладеного, суд вважає за можливе розглянути заяву в порядку письмового провадження.

Дослідивши заяву про зміну способу і порядку виконання рішення суду, суд встановив такі обставини.

26.09.2019 року рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 до Виконавчого комітету Кам`янської міської ради, третя особа, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача: відділ реклами Кам`янської міської ради, про визнання протиправним та скасування рішення в частині задоволено повністю. Визнано протиправним та скасовано рішення виконавчого комітету Кам`янської міської ради від 26.06.2019 року №172 про проведення демонтажу рекламних засобів в м. Кам`янському в частині демонтажу окремо розташованих рекламних засобів ФОП ОСОБА_1 (дозволи №№ 17, 18, 19, 21). Стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 04052072) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ) судові витрати у розмірі 6921 грн.

11.10.2019 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом ухвалено додаткове рішення у справі №160/6945/19. Стягнуто на користь ФОП ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІНН № НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Кам`янської міської ради сплачені позивачем судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за забезпечення позову, у розмірі 576,30 грн.

Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 16.01.2020 року Рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2019 року залишено без змін.

17.03.2020 року на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/6945/19 від 26.09.2019 року та додаткового рішення від 11.10.2019 року були видані виконавчі листи № 160/6945/19 на стягнення:

- з Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 04052072) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судових витрат в розмірі 6921,00 грн.;

- з Виконавчого комітету Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 04052072) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судового збору в розмірі 576,30 грн.

Відповідно до виконавчих листів, боржником зазначено Виконавчий комітет Кам`янської міської ради.

З наданих позивачем доказів вбачається, що виконавчі листи № 160/6945/19, які були видані 17.03.2020 року, із заявами було подано до Управління Державної казначейської служби України у м. Кам`янському Дніпропетровської області.

Листами Управління Державної казначейської служби України в м. Кам`янському Дніпропетровської області від 25.05.2020 року №07-08/717 та №07-08/720 «Про надання інформації» заявника було повідомлено про те, що розрахункові рахунки Виконавчого комітету Кам`янської міської ради в управлінні Казначейства відсутні та Виконавчий комітет Кам`янської міської ради не підпадає під визначення боржника відповідно до Порядку №845, а відтак, Управління не має законних підстав для виконання виконавчих листів.

Вирішуючи заяву, суд зазначає наступне.

Частиною 2 ст. 14 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України.

Відповідно до ст.124 Конституції України, ст. 370, 373 КАС України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України і виконуються на підставі виконавчого листа, виданого судом першої інстанції.

Згідно ч. 2 ст.6 Закону України «Про виконавче провадження», рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Механізм виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, прийнятих судами, визначений Порядком виконання рішень про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 03.08.2011 р. № 845.

Пунктом 2 Порядку встановлено, що безспірне списання - це операції з коштами державного та місцевих бюджетів, що здійснюються з метою виконання Казначейством та його територіальними органами рішень про стягнення коштів без згоди (подання) органів, що контролюють справляння надходжень бюджету, боржників, органів місцевого самоврядування та/або державних органів на підставі виконавчих документів.

При цьому, боржниками є визначені в рішенні про стягнення коштів розпорядники (бюджетні установи) та одержувачі бюджетних коштів, а також підприємства, установи та організації, рахунки яких відкриті в органах Казначейства.

Відповідно до п. 3 Порядку № 845, рішення про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів або боржників виконуються на підставі виконавчих документів виключно органами Казначейства у порядку черговості надходження таких документів до органів Казначейства (про стягнення коштів державного та місцевих бюджетів - з попереднім інформуванням Мінфіну, про стягнення коштів боржників - у межах відповідних бюджетних призначень, наданих бюджетних асигнувань (залишків коштів на рахунках підприємств, установ, організацій).

Пунктом 6 Порядку № 845 встановлено, що у разі прийняття рішення про стягнення коштів стягувач подає органові Казначейства в установлений зазначеним органом спосіб: заяву про виконання такого рішення із зазначенням реквізитів банківського рахунка, на який слід перерахувати кошти, або даних про перерахування коштів у готівковій формі через банки або підприємства поштового зв`язку, якщо зазначений рахунок відсутній; оригінал виконавчого документа; судові рішення про стягнення коштів (у разі наявності); оригінал або копію розрахункового документа (платіжного доручення, квитанції тощо), який підтверджує перерахування коштів до відповідного бюджету.

У відповідності до п. 3 ч. 2 ст. 22 Бюджетного кодексу України, за бюджетними призначеннями, визначеними іншими рішеннями про місцеві бюджети, - місцеві державні адміністрації, виконавчі органи та апарати місцевих рад (секретаріат Київської міської ради), структурні підрозділи місцевих державних адміністрацій, виконавчих органів місцевих рад в особі їх керівників. Якщо згідно із законом місцевою радою не створено виконавчий орган, функції головного розпорядника коштів відповідного місцевого бюджету виконує голова такої місцевої ради.

Відповідно до ст. 28 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», до відання виконавчих органів міських рад належать власні повноваження, зокрема щодо забезпечення виконання місцевого бюджету, а також: здійснення в установленому порядку фінансування видатків з місцевого бюджету.

Виконавчий комітет Кам`янської міської ради є юридичною особою публічного права, створений Кам`янською міською радою (ст. 81 ЦК). Положення про виконавчий комітет відсутнє. Виконавчий комітет Кам`янської міської ради діє на підставі регламенту виконавчих органів Кам`янської міської ради.

За вимогами ст. 5, 11, 16 Закону України «Про місцеве самоврядування», система місцевого самоврядування включає: сільську, селищну, міську раду; виконавчі органи сільської, селищної, міської ради. Виконавчими органами сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх створення) рад є їх виконавчі комітети, відділи, управління та інші створювані радами виконавчі органи. Виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах рад є підконтрольними і підзвітними відповідним радам, а з питань здійснення делегованих їм повноважень органів виконавчої влади - також підконтрольними відповідним органам виконавчої влади.

Місцеві бюджети є самостійними, вони не включаються до Державного бюджету України, бюджету Автономної Республіки Крим та інших місцевих бюджетів. Органи місцевого самоврядування з урахуванням місцевих умов і особливостей можуть перерозподіляти між собою на підставі договорів окремі повноваження та власні бюджетні кошти.

Міський бюджет затверджується рішенням Кам`янської міської ради до 25 грудня року, що передує плановому (ст. 36 Бюджетного регламенту Кам`янської міської ради. Офиційно оприлюднений на офіційному сайті Кам`янської міської ради).

Розпорядником коштів місцевого бюджету згідно Бюджетного кодексу України, п.23 ч.1 ст.26, ч.1 ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Бюджетного регламенту Кам`янської міської ради є Кам`янська міська рада (Рішення Кам`янської міської ради від 21.12.2018 №1305-30/VІІ «Про міський бюджет на 2019 рік» (оприлюднено на офіційному сайті Кам`янської міської ради).

Таким чином, в даному випадку, саме Кам`янська міська рада як засновник виконавчого органу - Виконавчого комітету Кам`янської міської ради відповідно до закону здійснює розпорядження бюджетними коштами виконавчого комітету та відповідає за його зобов`язаннями, в тому числі, і за виконання зобов`язань створеного нею виконавчого органу як юридичної особи як її засновник.

Відповідно до ч. 3 ст. 378 КАС, підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.

Аналіз наведеної норми дає підстави вважати, що суд може змінити спосіб і порядок виконання рішення лише: 1) у виняткових випадках; 2) за наявності обставин, що ускладнюють його виконання або роблять його неможливим; 3) за умови надання достатніх доказів наявності таких обставин.

Під зміною способу і порядку виконання рішення суду слід розуміти прийняття судом нових заходів реалізації (виконання) рішення саме в разі неможливості його виконання у спосіб і порядок, встановлений раніше.

Таким чином, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб виконання рішення суду або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.

Враховуючи відсутність у Виконавчого комітету Кам`янської міської ради статусу розпорядника бюджетними коштами, та, як наслідок, розрахункового рахунку в управлінні Казначейства, що унеможливлює виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду по справі № 160/6945/19 від 26.09.2019 року в частині стягнення судових витрат в розмірі 6921,00 грн., присуджених на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , та додаткового рішення від 11.10.2019 року по справі № 160/6945/19 в частині стягнення судового збору в розмірі 576,30 грн., присуджених на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , суд з метою усунення порушеного права стягувача вважає за необхідне змінити спосіб виконання вказаного судового рішення шляхом стягнення сум судового збору та судових витрат з Кам`янської міської ради.

Враховуючи викладене вище, заява фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про встановлення способу і порядку виконання рішення суду у справі №160/6945/19 року від 26.09.2019 року та додаткового рішення від 11.10.2019 року підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 378, 382 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Заяву фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про зміну способу та порядку виконання судового рішення по справі № 160/6945/19 - задовольнити.

Змінити спосіб і порядок виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 26.09.2019 р. у справі № 160/6945/19 наступним чином:

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 6921,00 грн.

Змінити спосіб і порядок виконання додаткового рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 11.10.2019 р. у справі № 160/6945/19 наступним чином:

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Кам`янської міської ради (код ЄДРПОУ 24604168) на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (ІНН НОМЕР_1 ) судовий збір в розмірі 576,30 грн.

Копію ухвали направити учасникам справи.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими ст.ст. 293-295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя В.В. Кальник