Рішення № 90190125, 23.06.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
140/1458/20
Номер документу
90190125
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2020 року ЛуцькСправа № 140/1458/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Димарчук Т.М.,

за участю секретаря судового засідання Гринчук Я.О.,

позивача ОСОБА_1 ,

представника позивача Герасимчук Л.Р.,

представника відповідача Сулімова М.Л.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в особі Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області, третя особа на стороні відповідача ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля", про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся з позовом до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в особі Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області про визнання протиправними дій в частині відмови у здійсненні страхових виплат та наданні соціальних послуг у зв`язку з нещасним випадком, що стався з ним на виробництві 14.08.2019 та зобов`язання призначити та виплатити страхові виплати, передбачені ст. 36 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" у зв`язку з нещасним випадком, який стався на виробництві 14.08.2019 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля".

Позовні вимоги обгрунтовані тим, що позивач 14.08.2019 виконуючи в 1 зміну роботи під землею у лаві на 460 конвеєрному штреку, внаслідок обрушення породи з покрівлі розрізної печі лави №460, отримав закриту хребетну спинно-мозкову травму, компресійний перелом тіла хребта з вивихом уламків, забій спинного мозку поперекового відділу хребта з нижнім парапарезом відкритий перелом обох кісток лівої гомілки зі зміщенням.

Проведеним на підприємстві розслідуванням нещасного випадку, встановлено, що даний випадок є пов`язаним з виробництвом, про що складено акт форми Н-1/П спеціального розслідування нещасного випадку на виробництві, затверджений 12.09.2019 першим заступником начальника Управління Держпраці у Волинській області.

Внаслідок отриманої травми від нещасного випадку позивач став інвалідом І групи, та, за висновком МСЕК, втратив 80% працездатності.

Позивач звернувся до Нововолинського управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області із заявою для проведення страхових виплат, до якої додав необхідний пакет документів, передбачений ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» - акт розслідування нещасного випадку за встановленою формою та висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності, документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.

Однак, листом №16-01-13/1496 від 02.12.2019 Нововолинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області у здійсненні страхових виплат та наданні йому соціальних послуг відмовлено з тих підстав, що, на думку Фонду, позивачем допущено навмисні дії (бездіяльність), спрямовані на створення умов для настання нещасного випадку, оскільки згідно з довідкою МСЕК від 27.11.2018 внаслідок раніше отриманої ним травми позивачу встановлено 50% втрати працездатності та затверджено індивідуальну програму реабілітації інваліда, згідно з якою позивачу були протипоказані роботи у шкідливих умовах та рекомендовано легкі поверхневі роботи. 24.06.2019 ОСОБА_1 було укладено з ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» цивільно-правовий договір, що на думку відповідача, призвело до порушень рекомендацій лікаря в частині праці у важких фізичних роботах в шкідливих умовах. Враховуючи наведене, та посилаючись на п. 1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», яким передбачено, що Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце навмисні дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання приписів та обмежень лікаря) потерпілого, спрямовані на створення умов для настання нещасного випадку, Нововолинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області було відмовлено позивачу у здійсненні страхових виплат.

Позивач вважає дії відповідача щодо відмови у страхових виплатах та наданні соціальних послуг протиправними з тих підстав, що ним не вчинялись жодні навмисні дії (чи бездіяльність), спрямовані на настання нещасного випадку.

Зокрема, як вбачається з Акту спеціального розслідування нещасного випадку, такий випадок з позивачем стався через обрушення породи з покрівлі у лаві №460, де він перебував, виконуючи роботи, не вчиняючи жодних дій, спрямованих на створення умов для настання нещасного випадку. Недотримання позивачем індивідуальної програми реабілітації, яке виразилось у виконанні ним робіт за цивільно-правовим договором, не пов`язане жодним причинним зв`язком з спричиненням шкоди його здоров`ю.

За таких обставин посилання відповідача на п. 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» як на причину відмови у здійсненні страхових виплат, є протиправним, а позивач має право на передбачені законом страхові виплати, пов`язані з ушкодженням його здоров`я.

З наведених підстав просить позовні вимоги задовольнити.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 03.03.2020 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в даній адміністративній справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 18.03.2020 клопотання представника відповідача задоволено, постановлено судовий розгляд даної адміністративної справи проводити за правилами загального позовного провадження, залучено до участі у справі як третю особу, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" та призначено підготовче засідання у справі.

Ухвалою Волинського окружного адміністративного суду від 20.05.2020 закрито підготовче провадження та призначено дану справу до судового розгляду по суті на 23.06.2020.

У відзиві на позов від 13.03.2020 №16-01-11/409 представник відповідача просив відмовити у задоволенні позову з тих підстав, що відповідно до пункту 1 ч. 1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце навмисні дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання приписів та обмежень лікаря) потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку. Тобто, підставою для відмови у страхових виплатах і наданні соціальних послуг є сам факт бездіяльності (невиконання приписів та обмежень лікаря) потерпілого, спрямований на створення умов для настання страхового випадку.

За результатами аналізу особової справи потерпілого ОСОБА_1 було встановлено, що згідно даних з трудової книжки та цивільно-правового договору він працював гірничим майстром, заступником головного інженера з виробництва на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" з 12.06.2010 по 14.08.2019.

Пунктом 64 Переліку робіт з підвищеною небезпекою, затвердженого наказом еєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2005 за №232/10512 підземні роботи на шахтах та рудниках віднесено до робіт з підвищеною небезпекою.

Так 12.12.2017 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" ОСОБА_1 було отримано травму забійного лівого колінного суглобу на верхньому спряженні лави 442 з 458 вентиляційним штреком, а за даним фактом 14.12.2017 було складено акт про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом за формами Н-І та Н-5.

02.09.2018 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" ОСОБА_1 було отримано повторно травму спини в області попереку при обстеженні стану гірничої вирубки лави 415, а за даним фактом 05.09.2018 було складено акти про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом за формами Н-І та Н-5.

Згідно довідки МСЕК серії 12ААА №021061 від 27.11.2018 позивачу встановлено 50% втрати працездатності та ІІІ групу інвалідності з датою переогляду 02.11.2019.

27.11.2018 ОСОБА_1 затверджено індивідуальну програму реабілітації №1279, пунктом 5 якої позивачу були протипоказані важкі фізичні роботи в шкідливих умовах та доступні лише легкі поверхневі роботи. Позивач з індивідуальною програмою реабілітації був ознайомлений.

Постановою Нововолинського відділення УВД ФСС України у Волинській області від 12.12.2018 позивачу призначено щомісячні страхові виплати з 27.11.2018 по 02.11.2019.

Позивач, знаючи та усвідомлюючи, що йому протипоказана робота на шахтах та рудниках з підвищеною небезпекою та про наявність шкідливих та важких умов праці, через 2 місяці після звільнення по трудовому договору, 24.06.2019 уклав цивільно-трудовий договір з ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля".

Отже, дії ОСОБА_1 щодо укладення цивільно-правового договору на ВП “Шахта №9” Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” при наявності заборони праці в шкідливих виробничих умовах (згідно індивідуальної програми реабілітації) призвели до створення умов для настання нещасного випадку.

14.08.2019 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" ОСОБА_1 було отримано закриту хребетно спинно-мозкову травму, яку згідно з поясненнями свідків та самого ОСОБА_1 він отримав перебуваючи в шахті в розрізній печі лави №460, тобто перебуваючи у важких та шкідливих умовах праці.

12.09.2019 у зв`язку із нещасним випадком, який стався із ОСОБА_1 затверджено акт спеціального розслідування нещасного випадку.

Згідно довідки МСЕК серії 12ААА №021702 від 26.11.2019 ОСОБА_1 встановлено 90% втрати працездатності, в тому числі 80% по т/к з 26.11.2019 і 10 % по т/к з 03.11.2019, з датою переогляду 10.11.2021 та встановлено І групу інвалідності.

Таким чином, ОСОБА_1 не виконувались приписи та обмеження лікаря та здійснювались роботи в шкідливих умовах під землею, а бездіяльність позивача щодо неповідомлення при укладенні договору про наявність інвалідності та заборони праці в шкідливих умовах призвела для створення умов для настання нещасного випадку.

З наведених підстав просить у задоволенні позову відмовити.

В судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали в повному обсязі з підстав, викладених у позові, просили позов задовольнити.

Представник відповідача, заперечуючи проти позову, просив суд відмовити у його задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позов.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши наявні матеріали справи, заяви по суті справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи та об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.

ОСОБА_1 з 12.06.2010 по 22.04.2019 по трудовому договору перебував у трудових відносинах з ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля". Зазначене підтверджується копією трудової книжки позивача НОМЕР_1 148851 від 12.02.2003 (а.с.42-44).

12.12.2017 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" ОСОБА_1 було отримано травму забійного лівого колінного суглобу на верхньому спряженні лави 442 з 458 вентиляційним штреком. 14.12.2017 за даним фактом було складено акт про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом №14 за формою Н-І та акт про проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (аварії), що стався 12.12.2017 за формою Н-5 (а.с.45-48).

02.09.2018 на ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" ОСОБА_1 було отримано повторно травму спини в області попереку при обстеженні стану гірничої вирубки лави 415. 05.09.2018 за даним фактом було складено акт про нещасний випадок пов`язаний з виробництвом за №9 за формою Н-І та акт про проведення розслідування (спеціального розслідування) нещасного випадку (аварії), що стався 02.09.2018 за формою Н-5 (а.с.49-51).

Згідно з довідкою МСЕК серії 12ААА №021061 від 27.11.2018 позивачу встановлено 50% втрати працездатності та ІІІ групу інвалідності з датою переогляду 02.11.2019.

27.11.2018 ОСОБА_1 затверджено індивідуальну програму реабілітації №1279.

Відповідно до пункту 5 індивідуальної програми реабілітації №1279 (з якою позивач був ознайомлений), ОСОБА_1 протипоказані важкі фізичні роботи в шкідливих умовах та доступні лише легкі поверхневі роботи (а.с.52).

Постановою Нововолинського відділення УВД ФСС України у Волинській області від 12.12.2018 №0302/3441/3441.2/6420 позивачу призначено щомісячні страхові виплати у розмірі 8000,70 грн з 27.11.2018 по 02.112019 (а.с.53).

24.06.2019 між ОСОБА_1 та ВП "Шахта №9 "Нововолинська" ДП Волиньвугілля" укладено цивільно-трудовий договір строком дії з 24.06.2019 по 31.08.2019 на виконання наступних робіт: забезпечення сталого і ефективного функціонування на дільниці “нарядної системи”, повне виконання її вимог, особливо в частині постійної видачі нарядів на усунення виявлених порушень правил безпеки; забезпечення утримання і експлуатацію гірничих виробок, рейкових шляхів, конвеєрних ліній, вагонеток, дільничного ГШО; участь в розробці виїмкової дільниці спільно з головним технологом, проведення кріплення підземних виробок, технологічних схем, планів ремонту і погашення гірничих виробок дільниці (а.с.18-20).

Цивільно-правовий договір ОСОБА_1 з ВП “Шахта №9 ”Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” був укладений через 2 місяці після звільнення по трудовому договору.

14.08.2019 виконуючи в 1 зміну роботи під землею у лаві на 460 конвеєрному штреку, внаслідок обрушення породи з покрівлі розрізної печі лави №460, позивач отримав закриту хребетну спинно-мозкову травму, компресійний перелом тіла хребта з вивихом уламків, забій спинного мозку поперекового відділу хребта з нижнім парапарезом відкритий перелом обох кісток лівої гомілки зі зміщенням.

12.09.2019 складено акт спеціального розслідування нещасного випадку, що стався з позивачем 14.08.2019 за формою Н-І/П. За висновком комісії нещасний випадок визнано таким, що пов`язаний із виробництвом у відповідності по п. 2.25 «Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві», затвердженому Постановою КМУ від 17.04.2019 №337 (а.с.9-13).

Згідно з довідкою МСЕК серії 12 ААА №021702 від 26.11.2019 ОСОБА_1 встановлено 90% втрати працездатності та встановлено І групу інвалідності, з зазначенням причин інвалідності – трудове каліцтво (а.с.16-17).

Позивач 28.11.2019 звернувся до Нововолинського управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області із заявою для проведення страхових виплат, до якої додав необхідний пакет документів, передбачений ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»: акт розслідування нещасного випадку від 12.09.2019, що стався 14.08.2019 за формою за формою Н-І/П, довідку МСЕК серії 12 ААА №021702 від 26.11.2019 про ступінь втрати професійної працездатності та інші документи про необхідність подання додаткових видів допомоги (а.с. 176)

Листом від 02.12.2019 №16-01-13/1496 Нововолинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області позивачу у здійсненні страхових виплат та наданні соціальних послуг відмовлено з тих підстав, що, згідно з довідкою МСЕК від 27.11.2018 внаслідок раніше отриманої позивачем травми йому встановленого 50% втрати працездатності. 27.11.2018 затверджено індивідуальну програму реабілітації інваліда, згідно з якою позивачу були протипоказані роботи у шкідливих умовах та рекомендовано легкі поверхневі роботи. 24.06.2019 ОСОБА_1 було укладено з ВП «Шахта №9 «Нововолинська» ДП «Волиньвугілля» цивільно-правовий договір, що призвело до порушень рекомендацій лікаря в частині праці у важких фізичних роботах в шкідливих умовах. Враховуючи наведене, та посилаючись на п. 1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», яким передбачено, що Фонд відмовляє у страхових виплатах і наданні соціальних послуг застрахованому, якщо мали місце навмисні дії, а також бездіяльність (приховування захворювань, невиконання приписів та обмежень лікаря) потерпілого, спрямовані на створення умов для настання страхового випадку, Нововолинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області було відмовлено позивачу у здійсненні страхових виплат (а.с.21).

Позивачем до Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області було подано скаргу на дії Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області щодо не здійснення страхових виплат, однак листом від 27.12.2019 Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області відмовило у задоволенні скарги позивачу, вважаючи, що Нововолинським відділенням Управління виконавчої дирекції Фонду відповідно до вимог п. 1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» правомірно відмовлено позивачу у призначенні страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві від 14.08.2019 (а.с.22-23).

Позивач, вважаючи дії щодо відмови Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області у здійсненні страхових виплат та наданні йому соціальних послуг протиправними звернувся з даним позовом до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд, виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» від 23.09.1999 №1105-XIV (далі - Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування»).

Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» Фонд соціального страхування України є органом, який здійснює керівництво та управління загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням від нещасного випадку, у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та медичним страхуванням, провадить акумуляцію страхових внесків, контроль за використанням коштів, забезпечує фінансування виплат за цими видами загальнообов`язкового державного соціального страхування та здійснює інші функції згідно із затвердженим статутом.

Згідно з п. 2 ч. 1 ст. 9 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» основними завданнями Фонду та його робочих органів є: надання матеріального забезпечення, страхових виплат та соціальних послуг відповідно до цього Закону. В свою чергу, страховими виплатами, відповідно до ч. 1 ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Підставою для оплати потерпілому витрат на медичну допомогу, проведення медичної, професійної та соціальної реабілітації, а також страхових виплат є акт розслідування нещасного випадку або акт розслідуванні професійного захворювання (отруєння) за встановленими формами. Порушення правил охорони праці застрахованим, яке спричинило нещасний випадок або професійне захворювання, не звільняє страховика від виконання зобов`язань перед потерпілим (ч.ч. 3, 6 ст. 36 вказаного Закону).

При цьому, відповідно до ч. 1 ст. 43 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» для розгляду справ про страхові виплати до Фонду подаються: 1) акт розслідування нещасного випадку або акт розслідування професійного захворювання за встановленими формами та/або висновок МСЕК про ступінь втрати професійної працездатності застрахованого чи копія свідоцтва про його смерть; 2) документи про необхідність подання додаткових видів допомоги.

Відповідно до частин 1, 2 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» фонд розглядає справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або заінтересованої особи за наявності усіх необхідних документів і приймає відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження зазначених документів. Рішення оформляється постановою, в якій зазначаються дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат на кожного члена сім`ї та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах; до постанови додаються копії необхідних документів.

Подібні норми містяться і в п.п. 1.3, 1.4 Порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат, затвердженого Постановою правління Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України від 19.07.2018 №11 з метою вдосконалення порядку призначення, перерахування та проведення страхових виплат і здійснення управліннями (відділеннями) виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України страхових виплат потерпілим (членам їх сімей) у разі настання нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання, правління Фонду соціального страхування України, чинного на час прийняття оскаржуваної відповіді відповідача (02.12.2019), (далі - Порядок Фонду №11).

Так, відповідно до п.п. 1.3, 1.4 Порядку Фонду №11 управління (відділення) Фонду розглядають справу про страхові виплати на підставі заяви потерпілого або осіб, які мають право на страхові виплати, за наявності усіх необхідних документів, визначених Законом України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" (далі - Закон) та цим Порядком і приймають відповідні рішення у десятиденний строк, не враховуючи дня надходження останнього документа.

Рішення про страхові виплати приймається начальником управління Фонду або за його письмовим дорученням начальником підпорядкованого відділення Фонду та оформляється постановою (у тому числі в разі призначення страхової виплати за рішенням суду), у якій зазначаються дані про потерпілого та осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах. Копія постанови на вимогу надається потерпілому або особам, які мають право на страхові виплати у разі смерті потерпілого. Управління (відділення) Фонду можуть затримати страхові виплати до з`ясування підстав для виплат, якщо документи про страховий випадок оформлені з порушенням встановлених вимог.

Судом встановлено, та не заперечується відповідачем, що позивачем до Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області були надані усі необхідні документи разом з заявою про призначення страхових виплат, а саме: акт розслідування нещасного випадку від 12.09.2019, що стався 14.08.2019 за формою за формою Н-І/П, довідка МСЕК серії 12 ААА №021702 від 26.11.2019 про ступінь втрати професійної працездатності та інші документи про необхідність подання додаткових видів допомоги (а.с. 176).

При цьому, як встановлено судом, відповідач, розглянувши справу про страхові виплати та підставі поданої заяви ОСОБА_1 (з усіма необхідними документами), в порушення вимог частин 1, 2 статті 44 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» не прийняв відповідного рішення, оформленого постановою, у якій би було зазначено дані про осіб, які мають право на страхові виплати, розміри виплат та їх строки або обґрунтування відмови у виплатах.

Натомість, відповідач надіслав позивачу інформаційного листа від 02.12.2019 №16-01-13/1496 у якому повідомив, що відмовляє у здійсненні страхових виплат та наданні соціальних послуг на підставі п.1 ч.1 ст. 45 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Суд, вказує на те, що лист Нововолинського відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області від 02.12.2019 №16-01-13/1496 про відмову позивачу у здійсненні страхових виплат та наданні соціальних послуг не є рішенням за результатами розгляду заяви позивача від 28.11.2019 щодо призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що трапився 14.08.2019 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів позивача, оцінивши досліджені під час судового розгляду справи докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що Нововолинське відділення Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області допустило протиправну бездіяльність, яка виразилась у неприйнятті рішення у формі постанови (про здійснення страхових виплат та надання соціальних послуг або про обґрунтування відмови у наданні таких послуг та виплат) за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 28.11.2019 щодо призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що трапився 14.08.2019 на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”.

Оскільки, рішення відповідачем за заявою позивача не приймалось взагалі (ні про призначення страхових виплат, ні про відмову у такому призначенні), то на момент розгляду справи у суду відсутні підстави для задоволення позовних вимог у частині визнання відмови Фонду протиправною та зобов`язання призначити і виплатити позивачу страхові виплати, передбачені ст. 36 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», оскільки такі позовні вимоги є передчасними.

Відповідно до пункту 10 частини другої статті 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про інший спосіб захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист таких прав, свобод та інтересів.

Відповідно до частини третьої статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Відповідно до вимог частини 4 цієї ж статті, у випадку, визначеному пунктом 4 частини другої цієї статті, суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом, і прийняття такого рішення не передбачає права суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

Підсумовуючи наведене, суд дійшов переконання, що належним способом захисту та відновлення прав позивача за даних фактичних обставин, є визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 та зобов`язання повторно розглянути заяву позивача від 28.11.2019 щодо здійснення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що трапився 14 серпня 2019 року на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” і прийняти рішення на підставі повноважень, у межах та у спосіб визначений ч. 2 статті 44 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування”.

Частиною першою, другою статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідач не довів суду належними та допустимими доказами правомірності своєї бездіяльності щодо неприйняття рішення за заявою позивача, а тому позовні вимоги слід задовольнити частково.

Керуючись статтями 243-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в особі Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області щодо неприйняття рішення за результатами розгляду заяви ОСОБА_1 від 28 листопада 2019 року щодо призначення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що трапився 14 серпня 2019 року на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля”.

Зобов`язати Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області в особі Нововолинського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України у Волинській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 28 листопада 2019 року щодо здійснення страхових виплат у зв`язку з нещасним випадком на виробництві, що трапився 14 серпня 2019 року на ВП “Шахта №9 “Нововолинська” ДП “Волиньвугілля” та прийняти рішення на підставі повноважень, у межах та у спосіб визначений ч. 2 статті 44 Закону України “Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування”.

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 03 липня 2020 року.

Суддя Т.М. Димарчук