Рішення № 90189945, 03.07.2020, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
03.07.2020
Номер справи
140/5998/20
Номер документу
90189945
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

03 липня 2020 року ЛуцькСправа № 140/5998/20

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого – судді Ксензюка А.Я.,

розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ковельської міської ради Волинської області про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі – ОСОБА_1 , позивач) звернулася в суд із позовом до Ковельської міської ради Волинської області (далі – відповідач) про визнання незаконним та скасування рішення конкурсної комісії на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського міськрайонного територіального медичного об`єднання Ковельської міської ради Волинської області (далі – Ковельське МТМО) від 16 квітня 2020 року (протокол №3), зобов`язання здійснити організацію та проведення конкурсу на зайняття посади керівника Ковельського МТМО.

В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на порушення її права взяти участь у конкурсі на зайняття посади керівника Ковельського МТМО шляхом проведення його конкурсною комісією з порушенням вимог чинного законодавства України.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 13 травня 2020 року позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі та ухвалено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.

У відзиві на позов від 27 травня 2020 року за № 41 відповідач його вимог не визнав, мотивуючи тим, що протоколом конкурсної комісії від 16 березня 2020 року № 1 затверджено оголошення на проведення конкурсу відповідно до якого визначено, що перелік документів, які подаються претендентом для участі в конкурсі здійснюється особисто або надсилаються поштою на адресу конкурсної комісії. Проте, жодних документів для участі в конкурсі від громадянки ОСОБА_1 на адресу конкурсної комісії не надходило.

Крім того, зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року №230 «Про внесення зміни до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби», якою рекомендовано органам місцевого самоврядування на строк дії постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» зупинити проведення оголошених конкурсів та утримуватися від оголошення нових конкурсів на посади в органах місцевого самоврядування, носить рекомендаційний характер і не встановлює жодних зобов`язань чи правових наслідків.

З урахуванням наведеного відповідач просив відмовити у задоволенні позову.

Інших заяв по суті справи на адресу суду від учасників справи не надходило.

Відповідно до частини другої статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) розгляд справи по суті за правилами спрощеного позовного провадження починається з відкриття першого судового засідання. Якщо судове засідання не проводиться, розгляд справи по суті розпочинається через тридцять днів, а у випадках, визначених статтею 263 цього Кодексу, - через п`ятнадцять днів з дня відкриття провадження у справі. Згідно із частиною першою статті 258 КАС України суд розглядає справи за правилами спрощеного позовного провадження протягом розумного строку, але не більше шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.

Відтак, справу розглянуто по суті у межах строків, визначених частиною першою статті 258, частиною другою статті 262 КАС України.

Дослідивши письмові докази, письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку, що позов не підлягає до задоволення, з наступних мотивів та підстав.

Судом встановлено, що 17 лютого 2020 року Ковельським міським головою прийнято розпорядження №48-р «Про проведення конкурсу на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського міськрайонного територіального медичного об`єднання Ковельської міської ради Волинської області», яке було затверджене рішенням Ковельської міської ради Волинської області №63/60 від 27 лютого 2020 року.

На сесії міської ради 27 лютого 2020 року було затверджено кількісний склад конкурсної комісії чисельністю 6 чоловік (рішення Ковельської міської ради Волинської області №63/64).

Рішення «Про затвердження персонального складу постійно діючої конкурсної комісії» №64/2 прийнято відповідачем 13 березня 2020 року.

16 березня 2020 року на засіданні конкурсної комісії прийнято рішення затвердити оголошення про проведення конкурсу на заміщення вакантної посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО.

В оголошенні було визначено перелік документів, що подаються претендентом особисто, або надсилаються поштою на адресу конкурсної комісії для участі у конкурсі, дату початку прийому документів – 17 березня 2020 року з 10 год 00 хв., кінцевий строк прийняття документів – 14 квітня 2020 року до 16 год 00 хв.

На засіданні конкурсної комісії на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО 15 квітня 2020 року було розглянуто заяви від осіб, які виявили бажання взяти участь у конкурсі – ОСОБА_2 (далі – ОСОБА_2 ) та ОСОБА_3 (далі – ОСОБА_3 ), а також додані до них документи, та визначено наступне засідання комісії провести 16 квітня 2020 року.

На засіданні конкурсної комісії на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО 16 квітня 2020 року було заслухано конкурсні пропозиції учасників конкурсу, після чого визначено ОСОБА_2 переможцем конкурсу на заміщення вакантної посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО та рекомендовано Ковельському міському голові призначити його генеральним директором комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО (розпорядженням від 23 квітня 2020 року №96-р).

Проаналізувавши зібрані та досліджені в ході судового розгляду справи докази, суд дійшов до наступних висновків.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що згідно із частиною другою статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями частини другої статті 2 КАС України визначено, що в справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Правові, організаційні, економічні та соціальні засади охорони здоров`я в Україні визначені Законом України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» від 19 листопада 1992 року № 2801-ХІІ (далі – Основи законодавства України про охорону здоров`я).

Згідно із статтею 3 Основ законодавства України про охорону здоров`я заклад охорони здоров`я - це юридична особа будь-якої форми власності та організаційно-правової форми або її відокремлений підрозділ, що забезпечує медичне обслуговування населення на основі відповідної ліцензії та професійної діяльності медичних (фармацевтичних) працівників.

Залежно від форми власності заклади охорони здоров`я утворюються та функціонують як державні, комунальні, приватні чи засновані на змішаній формі власності (частина дванадцята статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров`я).

Як встановлено судом, Ковельське МТМО є комунальним закладом, управління яким здійснює Ковельська міська рада Волинської області.

Відповідно до частини восьмої – десятої статті 16 Основ законодавства України про охорону здоров`я керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, який забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я. Призначення на посаду та звільнення з посади керівника закладу охорони здоров`я здійснюються відповідно до законодавства. Керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі шляхом укладання з ними контракту на строк від трьох до п`яти років. Порядок проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я та порядок укладання контракту з керівником державного, комунального закладу охорони здоров`я, а також типова форма такого контракту затверджуються Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 березня 2020 року №230 «Про внесення зміни до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби» рекомендовано органам місцевого самоврядування на строк дії постанови Кабінету Міністрів України від 11 березня 2020 року №211 «Про запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2» зупинити проведення оголошених конкурсів та утримуватися від оголошення нових конкурсів на посади в органах місцевого самоврядування.

Так, пунктом 5-1 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року №246, визначено , що у разі встановлення карантину відповідно до статті 29 Закону України «Про захист населення від інфекційних хвороб» та/або введення надзвичайного стану суб`єкт призначення або керівник державної служби має право зупинити проведення конкурсу. У такому разі перебіг строків, визначених частиною п`ятою статті 23 Закону України «Про державну службу», зупиняється. Рішення суб`єкта призначення або керівника державної служби про зупинення та про відновлення проведення конкурсу оформлюється шляхом видання відповідного наказу (розпорядження). Спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття рішення, передбаченого абзацом третім цього пункту, повідомляє про це кандидатам.

Разом з тим, механізм проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я визначений Порядком проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094 (далі – Порядок №1094).

Умови проведення конкурсу визначені пунктами 4-7 даного Порядку №1094.

Так, підставою для проведення конкурсу є рішення органу управління, яке приймається протягом трьох робочих днів з моменту виникнення вакантної посади.

Конкурс складається з таких етапів:

1) прийняття рішення про проведення конкурсу;

2) формування конкурсної комісії (у разі необхідності оновлення її складу);

3) підготовка до проведення конкурсу (оприлюднення оголошення про проведення конкурсу, прийняття документів від осіб, які бажають взяти участь у конкурсі, перевірка поданих документів на відповідність установленим вимогам);

4) проведення конкурсу (заслуховування конкурсної пропозиції та проведення співбесіди з кандидатами (претендентами), визначення переможця конкурсу);

5) оприлюднення результатів конкурсу.

Орган управління тимчасово (з дня виникнення вакантної посади до призначення керівника закладу за результатами конкурсу) покладає виконання обов`язків керівника закладу на особу з числа штатних працівників закладу.

Особи, які подали необхідні документи для участі в конкурсі, є претендентами на зайняття посади (далі - претенденти).

Пунктом 24 Порядку №1094 визначено, що конкурсна комісія: оприлюднює оголошення про проведення конкурсу; встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог; встановлює вимоги до конкурсних пропозицій; оприлюднює результати засідань конкурсної комісії та результати конкурсу; перевіряє документи, подані претендентами щодо відповідності установленим вимогам; приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур; забезпечує відкритість конкурсу відповідно до вимог цього Порядку; оцінює професійний досвід, знання, якості та конкурсні пропозиції учасників конкурсу; відбирає шляхом голосування з числа учасників одну кандидатуру на посаду керівника закладу, оформлює відповідне рішення конкурсної комісії та вносить подання керівникові органу управління, який призначає такого кандидата на посаду керівника закладу; здійснює інші повноваження, передбачені цим Порядком.

Згідно із пунктом 27 Порядку №1094 комісія не пізніше ніж протягом трьох днів після формування її складу оприлюднює на офіційному веб-сайті органу управління оголошення про проведення конкурсу. В оголошенні зазначаються такі відомості: правові підстави проведення конкурсу; найменування, юридичне та фактичне місцезнаходження закладу, основні напрями його діяльності з додержанням вимог законодавства про інформацію з обмеженим доступом, статут, структура закладу, а також кошторисні призначення для фінансового забезпечення діяльності закладу; дата початку, кінцевий строк і адреса приймання документів для участі у конкурсі; номер телефону та адреса електронної пошти для довідок; перелік документів, що подаються претендентом для участі в конкурсі; вимоги до претендента та конкурсної пропозиції; умови оплати праці керівника закладу із зазначенням істотних умов контракту; дата і місце проведення конкурсу.

Відповідно до приписів пункту 28 Порядку №1094 документи, крім заяви про участь у конкурсі, подаються в запечатаному вигляді. Особа, яка виявила бажання взяти участь у конкурсі, може подавати додаткові документи стосовно досвіду роботи, професійної компетентності і репутації (характеристики, рекомендації, наукові публікації та інші). Відповідальність за достовірність поданих документів несе претендент.

Пунктом 31 Порядку №1094 визначено, що за рішенням конкурсної комісії претендент не допускається до участі в конкурсі у разі: неподання ним необхідних документів; його невідповідності встановленим комісією вимогам до претендентів та конкурсних пропозицій; наявності у претендента незнятої або непогашеної в установленому законом порядку судимості, заборони займати відповідні посади або провадити певні види діяльності; наявності судового рішення, яке набрало законної сили, за яким претендент визнаний винним у вчиненні корупційного правопорушення або правопорушення, пов`язаного з корупцією. Претенденти, допущені до участі в конкурсі, є його учасниками. Про прийняте конкурсною комісією рішення претенденти та учасники повідомляються секретарем конкурсної комісії протягом трьох робочих днів з дня проведення засідання з розгляду документів.

Відповідно до пункту 34 Порядку №1094 конкурсна комісія заслуховує на засіданні конкурсну пропозицію учасника конкурсу, проводить з ним співбесіду та враховує відповідність учасника конкурсу та його конкурсної пропозиції встановленим вимогам.

Отже, керівником закладу охорони здоров`я незалежно від форми власності може бути призначено лише особу, яка відповідає єдиним кваліфікаційним вимогам, що встановлюються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров`я, при цьому керівники державних та комунальних закладів охорони здоров`я призначаються на посаду уповноваженим виконавчим органом управління власника закладу охорони здоров`я на конкурсній основі.

Для проведення конкурсу рішенням органу управління утворюється конкурсна комісія, яка, зокрема, встановлює вимоги до претендентів з урахуванням установлених законодавством вимог, які зазначаються в оголошенні про проведення конкурсу, приймає рішення про допуск претендентів до конкурсу або відхилення їх кандидатур. При цьому претендент не допускається до участі в конкурсі та не стає його учасником у разі неподання ним необхідних документів.

Відповідно до протоколу конкурсної комісії №2 від 15 квітня 2020 року свої заяви разом із доданими до них документами для участі в конкурсі на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО подали наступні претенденти: ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .

Проте, як вбачається з матеріалів справи, документи для участі в конкурсі на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО до конкурсної комісії від ОСОБА_1 не надходили.

Розпорядженням Ковельського міського голови від 23 квітня 2020 року №96-р було призначено ОСОБА_2 генеральним директором комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО, який був переможцем конкурсу на зайняття посади керівника органу охорони здоров`я.

Таким чином, позивач не скористалася своїм правом подати документи відповідачу для участі в конкурсі на зайняття посади керівника органу охорони здоров`я, а тому конкурсною комісією не було порушено право позивача на участь у конкурсі.

Отже, суд дійшов висновку, що рішення конкурсної комісії на зайняття посади керівника комунального некомерційного підприємства Ковельського МТМО від 16 квітня 2020 року (протокол №3) прийнято в межах компетенції, з дотриманням вимог чинного законодавства, а тому не вбачає підстав для скасування зазначеного рішення.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи встановлені обставини справи та положення чинного законодавства, суд дійшов висновку, що в задоволенні позову належить відмовити.

Крім того, оскільки судом відмовлено у задоволенні позову, сплачений при поданні позову судовий збір не підлягає стягненню з відповідача та залишається за позивачем.

Керуючись статтями 139, 243-246, 250, 262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, на підставі Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я», Порядку проведення конкурсу на зайняття посади керівника державного, комунального закладу охорони здоров`я, який затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2017 року №1094, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) до Ковельської міської ради Волинської області (45000, Волинська область, місто Ковель, вулиця Незалежності, будинок 73, ідентифікаційний код юридичної особи 21735504) про визнання незаконним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії, відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо таку апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Волинський окружний адміністративний суд. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення, з врахуванням вимог пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя А.Я. Ксензюк