Рішення № 90188950, 02.07.2020, Вінницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2020
Номер справи
120/1676/20-а
Номер документу
90188950
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Вінниця

02 липня 2020 р. Справа № 120/1676/20-а

Суддя Вінницького окружного адміністративного суду Альчук М.П., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання адміністративну справу

за позовом: ОСОБА_1

до: Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області

про: визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулась з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що звернувшись з колективним клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної форми власності орієнтовною площею 2,0 га на кожного окремо, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Антонівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (за межами населеного пункту), позивачка отримала відмову у наданні дозволу з підстав, що земельна ділянка перебуває в користуванні ОСОБА_1 відповідно до договору, який діє до 27.02.2025 року.

Відповідачем надано відзив на позовну заяву, згідно якого позовні вимоги не визнає, посилається, що управлінням прийнято вмотивоване рішення про відмову у наданні дозволу з підстав ч. 5 ст. 116 Земельного кодексу України, оскільки ділянки, які перебувають у власності або користуванні громадян або юридичних осіб, передаються у власність або користування за рішенням органів виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ним в порядку, визначеному законом.

Суд, вивчивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності встановив, що в лютому 2020 року ОСОБА_1 звернулась до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області з колективним клопотанням про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної форми власності орієнтовною площею 2,0 га на кожного окремо, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Антонівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (за межами населеного пункту).

До клопотання додано ряд необхідних документів, в тому числі нотаріальну згоду на вилучення земельної ділянки, яку вона орендує у відповідача, та вчинення інших юридичних дій щодо бажаної земельної ділянки, зазначених у нотаріальній заяві від 10.09.2019 року.

Наказом № 2-7101/15-20-СГ від 16.03.2020 року відповідач відмовив у наданні дозволу. Відмову мотивував тим, що земельна ділянка перебуває у користуванні гр. ОСОБА_1 відповідно до договору, який діє до 27.02.2025 року. Вилучення земельної ділянки відноситься до повноважень районної державної адміністрації. земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, передаються у власність чи користування за рішенням виконавчої влади чи органів місцевого самоврядування лише після припинення права власності чи користування ними в порядку, визначеному законом.

Не погоджуючись із вказаною відмовою позивачка звернулась до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним обставинам справи, суд зазначає наступне.

Відповідно до ч.ч. 1, 2, 3 ст. 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування. Безоплатна передача земельних ділянок у власність громадян провадиться у разі: приватизації земельних ділянок, які перебувають у користуванні громадян; одержання земельних ділянок внаслідок приватизації державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; одержання земельних ділянок із земель державної і комунальної власності в межах норм безоплатної приватизації, визначених цим Кодексом.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами визначений ст. 118 Земельного кодексу України.

Так, відповідно до ч.ч. 6, 7 ст. 118 ЗК України громадяни, зацікавлені в одержанні безоплатно у власність земельної ділянки із земель державної або комунальної власності для ведення фермерського господарства, ведення особистого селянського господарства, ведення садівництва, будівництва та обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибної ділянки), індивідуального дачного будівництва, будівництва індивідуальних гаражів у межах норм безоплатної приватизації, подають клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу. У клопотанні зазначаються цільове призначення земельної ділянки та її орієнтовні розміри. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки, погодження землекористувача (у разі вилучення земельної ділянки, що перебуває у користуванні інших осіб) та документи, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві або наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (у разі надання земельної ділянки для ведення фермерського господарства). У разі якщо земельна ділянка державної власності розташована за межами населених пунктів і не входить до складу певного району, заява подається до Ради міністрів Автономної Республіки Крим. Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність відповідно до повноважень, визначених ст. 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.

Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування об`єкта вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, генеральних планів населених пунктів та іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку (ч. 7 ст. 118 ЗК України).

З наведених норм встановлено, що дозвіл на розробку документації із землеустрою розробляється на підставі дозволу органу, до компетенції якого входить питання про передачу земельних ділянок громадянам.

У даному випадку позивачці на її клопотання було відмовлено в наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою, оскільки землі, за рахунок яких планується відведення земельної ділянки, знаходяться на умовах оренди.

При цьому ст. 118 ЗК України, яка також регулює порядок надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, не містить такої підстави для відмови в наданні дозволу на яку зіслався відповідач в наказі про відмову від 16.03.2020 року № 2-7101/15-20-СГ.

Крім того суд наголошує, що вказана земельна ділянка є сформованою їй присвоєно кадастровий номер, вона має площу та межі, про що зазначено в клопотанні, а також долучена нотаріальна згода землекористувача.

В даному випадку звернення позивачки полягало в ідентифікації земельної ділянки та розробленні відповідної документації із землеустрою, а не передання її у власність.

Разом з тим, законом передбачена певна поетапність процесу безоплатної передачі земельних ділянок державної та комунальної власності у власність громадян, а саме:

- подання громадянином клопотання до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування щодо отримання земельної ділянки у власність;

- отримання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (або мотивовану відмову у його наданні);

- після розроблення проекту землеустрою такий проект погоджується, зокрема з територіальним органом центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин у відповідності до приписів ст. 186-1 ЗК України;

- здійснення державної реєстрації сформованої земельної ділянки у Державному земельному кадастрі;

- подання громадянином погодженого проекту землеустрою до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, який передає земельні ділянки державної чи комунальної власності у власність, про що, в свою чергу, такий орган у двотижневий строк, зобов`язаний прийняти відповідне рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність або рішення про відмову передання земельної ділянки у власність чи залишення клопотання без розгляду.

При цьому, відповідно до ч. 9 ст. 118 ЗК України Рада міністрів Автономної Республіки Крим, районна, Київська чи Севастопольська міська державна адміністрація або сільська, селищна, міська рада у двотижневий строк з дня отримання погодженого проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки (а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом - після отримання позитивного висновку такої експертизи) приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання її у власність.

Відповідно до ч. 10 ст. 118 ЗК України відмова органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування у передачі земельної ділянки у власність або залишення клопотання без розгляду можуть бути оскаржені до суду.

Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Оскільки ст. 118 Земельного кодексу України передбачено виключний перелік підстав відмови у наданні дозволу на розробку документації із землеустрою, таким чином викладені висновки в оскаржуваному наказі є помилковими, та не місять підстав для відмови в наданні дозволу, в зв`язку із чим таке рішення підлягає скасуванню в судовому порядку.

Відтак відповідач зобов`язаний або надати дозвіл позивачу на розробку документації із землеустрою, або відмовити у наданні такого дозволу, але на законних підставах.

Враховуючи вказане, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної форми власності орієнтовною площею 2,0 га на кожного окремо, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Антонівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (за межами населеного пункту) від 12.02.2020 року.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень та докази, надані позивачкою, суд доходить висновку про часткове задоволення позову.

Відповідно до ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) до Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (вул. Келецька, 63, м. Вінниця, ЄДРПОУ 39767547) про визнання протиправним та скасування наказу, зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати наказ № 2-7101/15-20-СГ Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області від 16.03.2020 року.

Зобов`язати Головне управління Держгеокадастру у Вінницькій області повторно розглянути клопотання ОСОБА_1 про надання дозволу на розробку документації із землеустрою щодо відведення земельних ділянок сільськогосподарського призначення, державної форми власності орієнтовною площею 2,0 га на кожного окремо, з метою подальшої передачі безоплатно у власність для ведення особистого селянського господарства, на території Антонівської сільської ради Томашпільського району Вінницької області (за межами населеного пункту) від 12.02.2020 року.

У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідент.номер НОМЕР_1 ) сплачений судовий збір в сумі 420,40 грн. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області (м. Вінниця, вул. Келецька,63, ЄДРПОУ 39767547).

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Альчук Максим Петрович