
Справа № 401/807/20 ;
Провадження № 2/401/490/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"30" червня 2020 р. м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
при секретарі Горбатюк К.А.
розглянувши за правилами спрощеного провадження без виклику сторін у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Світловодську цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
28 квітня 2020 року позивач звернувся до суду з позовом про зобов`язання Спільного підприємства - Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 16.08.2017 р.
Свої вимоги обґрунтовує тим, що 10.05.2017 р. він відключив свою квартиру від внутрішньо - будинкових мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання на підставі рішення Міжвідомчої комісії про надання йому на це дозволу при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення від 20 лютого 2015 р. Позивач неодноразово звертався до відповідача з вимогою припинити нараховувати плату за послуги централізованого опалення з підстав того, що він не отримує їх послуги, проте відповідач продовжує здійснювати таке нарахування.
Ухвалою судді від 28.04.2020 р. відкрито спрощене провадження без повідомлення (виклику) сторін у справі.
15.05.2020 року від представника відповідача надійшла письмова заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження. (а. с. 18)
Ухвалою судді від 30.06.2020 р. в задоволенні заяви представника відповідача відмовлено.
09 червня 2020 року представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому він просить у задоволенні позову відмовити в повному обсязі з підстав його необгрунтованості, оскільки ріешнням Третього апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 скасовано рішення Міжвідомчої комісії від 20 лютого 2015 року про надання дозволу на відключення квартири АДРЕСА_1 . У зв"язку з чим, вважає, що позивач незаконно від"єднав свою квартиру від мережі теплопостачання, тому нарахування плати за вказані комунальні послуги відповідач здійнює на законних підставах. Зауважує, що позивач обрано невірний спосіб захисту своїх прав, оскільки нарахування плати за послуги з теплопостачання не породжує для нього жодних наслідків. (а.с. 25-36)
25.06.2020 р. від представника відповідача надійшла письмова заява про відкладення судового засідання, у задоволенні якої судом відмовлено через розглядом справи в спрощеному порядку без виклику сторін. (а.с.37,38)
Вивчивши матеріали справи, дослідивши представлені сторонами докази, суд встановив наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Відповідач СП ТОВ «Світловодськпобут» є постачальником послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води в м. Світловодську, зокрема надає послуги з теплопостачання в багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 .
20 лютого 2015 року міжвідомча комісія для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж централізованого опалення і гарячого водопостачання надала ОСОБА_1 дозвіл на відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання при наявності технічної можливості встановлення індивідуального опалення.(а.с. 4)
10 травня 2017 року представником власника будинку, представником монтажної організації, власником квартири складено Акт про відключення квартири (нежитлового приміщення, секції, під`їзду, будинку ) від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, яким підтверджено відключення квартири АДРЕСА_1 від централізованого опалення. Даний акт затверджений рішенням міжвідомчої комісії з розгляду питань відключення від мереж ЦО і ГВП , протокол № 4 від 16 серпня 2017 року. (а.с. 5)
17 травня 2017 року, 02 квітня 2020 року позивач звертався з письмовими заявами до СП ТОВ «Світловодськпобут», у яких повідомляв про відключення його квартири від централізованого опалення та порушував питання про закриття його особового рахунку та припинення нарахування з цих підстав плати за послуги з централізованого опалення. (а.с. 6,8)
Листом від 30 травня 2017 року № 856 відповідач повідомив позивача про неможливість задоволення його заяви в зв`язку з тим, що реалізація споживачами права на відмову від послуг ЦО і ГВП можлива лише шляхом відключення окремих житлових будинків, а не окремих приміщень у будинку. (а.с. 7)
З довідок від 22.04.2020 р. встановлено, що станом на 01.09.2017 р., на час відключення від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП, заборгованість у позивача перед відповідачем відсутня, а станом на 01.04.2020 р. заборгованість складає 20 916 грн. Це свідчить про те, що відповідач нараховує позивачу заборгованість за спожиту теплову енергію. (а.с. 9)
Також, з наданих сторонами докуметнів, з`ясовано, що Договір про надання послуг з централізованого опалення між позивачем та відповідачем не укладався.
Вирішуючи порушений спір, суд зазначає наступне.
Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України «Про теплопостачання», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 (далі по тексту – Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі по тексту – Правила надання послуг), Порядком відключення окремих житлових будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води при відмові споживачів від централізованого теплопостачання, затвердженим наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово – комунального господарства України від 22 листопада 2005 року № 4 (далі по тексту – Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП).
Згідно ст. 24 Закону України «Про теплопостачання» споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
У п. 39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.
Пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг визначено, що споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Процедура відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (далі - ЦО і ГВП) житлового будинку при відмові споживачів від послуг ЦО і ГВП визначена Порядком відключення від мереж ЦО і ГВП.
П. 1.2 цього Порядку передбачено, що для реалізації права споживачів на відмову від отримання послуг ЦО і ГВП орган місцевого самоврядування або місцевий орган виконавчої влади створює своїм рішенням постійно діючу міжвідомчу комісію для розгляду питань щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП (далі - Міжвідомча комісія), призначає голову та затверджує її склад, затверджує положення про роботу комісії.
Для вирішення питання відключення житлового будинку (будинків) від мереж централізованого опалення його власник (власники) повинен (повинні) звернутися до Комісії з письмовою заявою про відключення від мереж ЦО і ГВП. ( п.2.1)
Якщо заявником є власник, наймач (орендар) окремого приміщення, Комісія має право не розглядати його заяву до прийняття рішення про відключення від мереж централізованого теплопостачання всього будинку. Про відмову у розгляді заяви Комісія повідомляє заявника у десятиденний строк. ( п.2.2.3)
При позитивному рішенні Комісії заявнику надається перелік організацій, до яких слід звернутися для отримання технічних умов для розробки проекту індивідуального (автономного) теплопостачання і відокремлення від мереж ЦО і ГВП. (п. 2.2.1)
Відключення приміщень від внутрішньобудинкових мереж ЦО і ГВП виконується монтажною організацією, яка реалізує проект, за участю представника власника житлового будинку або уповноваженої ним особи, представника виконавця послуг з ЦО і ГВП та власника, наймача (орендаря) квартири (нежитлового приміщення) або уповноваженої ними особи. ( п. 2.5)
По закінченні робіт складається акт про відключення будинку від мереж ЦО і ГВП (додаток 4) і в десятиденний термін подається заявником до Комісії на затвердження.( п. 2.6)
Після затвердження акта на черговому засіданні Комісії сторони переглядають умови договору про надання послуг з централізованого теплопостачання. (п.2.7)
Судом встановлено, що ОСОБА_1 звернувся до Міжвідомчої комісії з заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення належної йому квартири, реалізувавши власне право, надане йому ст. 1 Закону України «Про звернення громадян». Таке право, до речі, не обмежує і Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП, оскільки воно витікає з п. 2.2.3 цього Порядку та визначає особливий розгляд такого звернення.
В той же час Міжвідомча комісія як спеціально створений орган, уповноважений вирішувати питання щодо відключення споживачів від мереж ЦО і ГВП прийняла заяву ОСОБА_1 до розгляду та, використовуючи власні повноваження, вирішила її по суті, надавши останньому дозвіл на відключення його квартири від мереж ЦО і ГВП, а в подальшому, по закінченню відповідних робіт , і затвердила Акт про відключення квартири від мереж ЦО і ГВП згідно п. 2.6 вищезазначеного Порядку.
Відповідачем надано копію постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 19.06.2019 р. про визнання протиправним та скасування рішення міжвідомчої комісії, викладені в пункті 2 Протоколу засідання Міжвідомчої комісії Виконавчого комітету Світловодської міської ради для розгляду питань щодо відключення від мереж централізованого опалення за № 1 від 20 лютого 2015 року.
Згідно з п. 10.2 постанови Пленуму ВАСУ від 20.05.2013 N 7 "Про судове рішення в адміністративній справі" (Постанова N 7) визнання ж акта суб`єкта владних повноважень нечинним означає втрату чинності таким актом з моменту набрання чинності відповідним судовим рішенням або з іншого визначеного судом моменту після прийняття такого акта. Суд визначає, що рішення суб`єкта владних повноважень є нечинним, тобто втрачає чинність з певного моменту лише на майбутнє, якщо на підставі цього рішення виникли правовідносини, які доцільно зберегти. При цьому суди повинні виходити з того, що вимоги про визнання акта владного органу недійсним або неправомірним тощо є різними словесними формами вираження одного й того самого способу захисту порушеного права позивача, а саме визнання акта протиправним.
Також, суд враховує, що нормативно-правові акти можуть бути оскаржені широким колом осіб (фізичних та юридичних), яких вони стосуються. Індивідуальні ж акти можуть бути оскаржені лише особами, безпосередні права, свободи чи охоронювані законом інтереси яких такими актами порушені.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Верховного суду України від 28 лютого 2017 року у справі № 21-3829а16.
Виходячи з того, що відключення квартири АДРЕСА_1 від мереж централізованого опалення проведене на підставі діючого на час відключення відповідного рішення постійно діючої міжвідомчої комісії, створеної місцевим органом виконавчої влади, то таке відключення не може вважатись самовільним.
Таким чином, судом встановлено правомірність відключення квартири АДРЕСА_1 від мережі централізованого опалення.
З огляду на викладене, судом встановлено факт припинення користування позивачем послугами відповідача з часу затвердження міжвідомчою комісією Акту про відключення квартири позивача від мереж ЦО та ГВП, тобто з 16.08.2017, та відсутності заборгованості за надання централізованого теплопостачання на цей час.
Одним із способів захисту цивільних прав та інтересів, відповідно до п. 3 ч.2 ст.16 ЦК України є припинення дії, яка порушує право.
З огляду на викладене, суд приходить висновку, що відповідач порушує права позивача шляхом незаконного нарахування плати за послуги з теплопостачання з 16 серпня 2017 року, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 підлягають задоволенню повністю.
Оскільки, позивач при зверненні з даним позовом до суду відповідно до Закону України «Про захист прав споживачів» не сплачував судовий збір, з відповідача в порядку ст. 141 ЦПК України підлягає стягненню на користь держави судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 258, 259, 263-265 ЦПК України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_3 )до Спільного підприємства Товариства з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» (місцезнаходження: 27500, Кіровоградська область, м. Світловодськ, вул. Григорія Сковороди, буд. 2а)про зобов`язання вчинити певні дії – задовольнити.
Зобов`язати Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 16 серпня 2017 року.
Стягнути з Спільного підприємства «Товариство з обмеженою відповідальністю «Світловодськпобут» на користь держави судовий збір в сумі 840 грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили в порядку, передбаченому ст. 273 ЦПК України.
Рішення може бути оскаржене до Апеляційного суду Кіровоградської області шляхом подання апеляційної скарги через Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області протягом тридцяти днів з дня його складення.
Учасник справи, якому рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом 30 днів з дня вручення йому відповідного судового рішення.
Строк на апеляційне оскарження продовжується на строк дії карантину, встановленого КМУ з метою запобігання поширенню COVID-19 (п. 3 розділу ХІІ «Прикінцеві положення» ЦПК України).
Відомості про сторони:
Позивач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_4 .
Відповідач: Спільне підприємство Товариство з обмеженою відповідальність "Світловодськпобут", ЄДРПОУ 31678853, юридична адреса: Кіровоградська область, місто Світловодськ, вул. Григорія Сковороди, 2а.
Суддя Світловодського міськрайонного суду
Кіровоградської області Ю.І. Макарова