
Справа № 352/842/20
Провадження № 1-кп/352/198/20
У Х В А Л А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
03.07.2020 м. Івано-Франківськ
Тисменицький районний суд Івано-Франківської області в складі :
головуючого судді Струтинського Р.Р.,
секретаря Бардюк-Кавеуцької Л.В.,
з участю проокурора Галая Р.І.,
обвинуваченого ОСОБА_1 ,
розглянувши у підготовчому судовому засіданні в м. Івано-Франківську обвинувальний акт, який надійшов до суду від заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону , внесеному в Єдиний реєстр досудових розслідувань за № 42016090780000080 від 15.11.2016 року відносно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця та зареєстрованого в АДРЕСА_1 , жителя АДРЕСА_2 , одруженого, утриманця двох неповнолітніх дітей, з середньою освітою, працюючого на посаді лісничого Майданського лісництва ДП «Прикарпатський військовий лісгосп», українця, громадянина України, не військовозобовязаного, депутатом не обирався, не судимого,
за підозрою у вчиненні у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ст. 367 ч. 2 КК України,-
в с т а н о в и в :
До суду 05 травня 2020 року від заступника військового прокурора Івано-Франківського гарнізону надійшов обвинувальний акт відносно ОСОБА_1 , за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим слідством встановлено, що відповідно до наказу директора Державного підприємства Івано-Франківський ЛПК МО України № 21-к від 24.03.2006 р. ОСОБА_1 прийнято на посаду старшого майстра лісу Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».
Надалі, згідно наказу директора ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» № 22-к від 22.04.2013 р. ОСОБА_1 призначено на посаду лісничого Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат»
Відповідно до ст. 89 Лісового кодексу України охорону і захист лісів на території України здійснюють: державна лісова охорона, яка діє у складі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері лісового господарства, органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань лісового господарства, підприємств, установ і організацій, що належать до сфери їх управління та лісова охорона інших постійних лісокористувачів і власників лісів.
На підставі вимог п. 4 ч. 1 ст. 93 Лісового кодексу України на лісничого ОСОБА_1 , як керівника лісової охорони, покладаються обов`язки щодо запобігання порушенням законодавства у сфері охорони, захисту, використання та відтворення лісів, своєчасного виявлення таких порушень і вжиття відповідних заходів щодо їх усунення.
Згідно посадової інструкції лісничого Прикарпатського військового лісгоспу Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», затвердженої начальником лісгоспу, з якою ОСОБА_1 ознайомлений під особистий підпис, останній належить до професійної групи «Керівників» та здійснює керівництво виробничо-господарською діяльністю лісництва.
Окрім цього, відповідно до вказаної посадової інструкції, лісничий Прикарпатського військового лісгоспу Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» ОСОБА_1 : забезпечує виконання планових завдань, ефективне використання матеріальних, трудових і фінансових ресурсів, організовує відповідно до затвердженого плану проведення рубок головного (проміжного) користування, лісовідновних робіт, профілактичних протипожежних заходів роботи по охороні лісів від самовільних рубок, пожеж та інших лісопорушень, захисту лісів від шкідників і хвороб, а також роботи по лісонасіневій справі, переробці деревини, побічному користуванні лісом, відводи лісосічного фонду і відпуску лісу на пні, забезпечує дотримання правил відпуску лісу на пні, рубок лісу, побічного користування лісом.
Крім цього, складає акти про лісопорушення і накладає штрафи в адміністративному порядку про порушення правил пожежної безпеки в лісах, перевіряє правильність складання підлеглими йому працівниками лісової охорони актів про лісопорушення і своєчасно направляє їх в лісгосп, організовує облік та звітність про виробничу діяльність лісництва, а також внесення змін в матеріали лісовпорядкування і книги обліку лісового фонду.
Разом з тим, ОСОБА_1 зобов`язаний, зокрема, залежно від обставин вносити необхідні зміни в технологію та організацію лісозаготівельних та лісогосподарських робіт, давати вказівки старшим майстрам по організації лісогосподарських робіт, брати участь в підготовці проектів наказів, інструкцій, розпоряджень, а також інших документів, пов`язаних з лісогосподарською діяльністю підприємства.
Окрім цього, згідно вказаної посадової інструкції, лісничий ОСОБА_1 несе відповідальність за: неналежне виконання та невиконання своїх посадових обов`язків, а також за правопорушення, скоєні в процесі здійснення своєї діяльності в межах, визначених діючим адміністративним, кримінальним і цивільним законодавством України.
За таких обставин лісничий Майданського лісництва ДП «Прикарпатський військовий лісгосп» ОСОБА_1 наділений організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями і відповідно до п. 1 примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.
Однак, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, діючи всупереч наведеним нормативним вимогам, у зв`язку із неналежним виконанням своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, вчинив службову недбалість за наступних обставин.
Так, згідно ст. 63 Лісового кодексу України ведення лісового господарства полягає у здійсненні комплексу заходів з охорони, захисту, раціонального використання та розширеного відтворення лісів.
Відповідно до ч. 1 ст. 69 Лісового кодексу України спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом - лісорубним квитком або лісовим квитком, що видається безоплатно.
Статтею 86 Лісового кодексу України встановлено, що організація охорони і захисту лісів передбачає здійснення комплексу заходів, спрямованих на збереження лісів від пожеж, незаконних рубок, пошкодження, ослаблення та іншого шкідливого впливу, захист від шкідників і хвороб. Власники лісів і постійні лісокористувачі зобов`язані розробляти та проводити в установлений строк комплекс протипожежних та інших заходів, спрямованих на збереження, охорону та захист лісів.
Згідно вимог «Методичних вказівок з відведення і таксації лісосік», затверджених наказом Державного агентства лісових ресурсів України, контроль робіт з відведення і таксації лісосік та огляду місць заготівлі деревини здійснюється у процесі цих робіт, або після їх закінчення - державними лісогосподарськими підприємствами.
У відповідності до пункту 4 Порядку видачі спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 761 від 23 травня 2007 року, для видачі лісорубного квитка власник лісів або постійний лісокористувач подає такі документи:заявку на використання лісових ресурсів під час проведення рубок головного користування;відомість чергової лісосіки;польову перелікову відомість;переліково-оцінювальну відомість;карту технологічного процесу розробки лісосіки;план лісосіки.
Згідно ст. 2 Санітарних правил в лісах України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 27 липня 1995 р. № 555, санітарні правила – це заходи з поліпшення санітарного стану лісів здійснюються власниками лісів, постійними лісокористувачами з метою оздоровлення насаджень у максимально стислі строки за умови недопущення негативного впливу на навколишнє природне середовище. Зазначені заходи є частиною комплексу профілактичних заходів, які здійснюються з метою збереження стійкості насаджень, запобігання розвитку патологічних процесів у лісі, зменшення шкоди, що завдається шкідниками, хворобами, ліквідації наслідків аварій та стихійного лиха.
Статтями 4, 5 Правил визначено, що для поліпшення санітарного стану лісів здійснюються такі заходи, як суцільні санітарні рубки. Для погодження переліку заходів з поліпшення санітарного стану лісів власники лісів, постійні лісокористувачі подають державному спеціалізованому лісозахисному підприємству, органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим та відповідному територіальному органу Держлісагентства (у межах природно-заповідного фонду - також обласним, Київській та Севастопольській міським держадміністраціям, а на території Автономної Республіки Крим - органу виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища) такі документи: копії матеріалів лісовпорядкування.
Суцільні санітарні рубки проводяться шляхом вирубування сухостійних, відмираючих і дуже ослаблених дерев, пошкоджених пожежами, шкідниками, хворобами лісу і внаслідок аварій та стихійного лиха, лише у деревостанах, в яких проведення вибіркових санітарних рубок призведе до зменшення повноти насаджень нижче 0,1 (ст. 27 Правил).
Статтею 32 Правил визначено, що для підготовки пропозицій щодо проведення суцільних санітарних рубок власники лісів, постійні лісокористувачі подають органу виконавчої влади з питань лісового господарства Автономної Республіки Крим, територіальним органам Держлісагенства такі документи: акт обстеження насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки; зведену відомість насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки (додаток 6); зведену відомість пробних площ, закладених у насадженнях, що потребують суцільної санітарної рубки (додаток 7); плани лісових насаджень, що потребують суцільної санітарної рубки, з нанесеною на них схемою пробних площ.
Відповідно до наказу начальника Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» №16/1-в від 11.03.2016 р. «Про порядок відведення і таксації лісосік від всіх видів користування» призначено комісію щодо відведення і таксації лісосік головного користування та рубок формування і оздоровлення лісів по Майданському військовому лісництві у складі: ОСОБА_1 , ОСОБА_2 та ОСОБА_3 .
Так, у 2015 році, начальником Івано-Франківського обласного управління лісового та мисливського господарства затверджено план санітарно-оздоровчих заходів Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» на 2015 рік, у тому числі щодо проведення санітарно-вибіркової рубки у кварталі 7 виділі 1 на площі 1,5 Майданського військового лісництва.
У зв`язку з цим, 02.02.2015 року лісничим Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» ОСОБА_1 проведено обстеження виділу 1 кварталу 7 вказаного лісництва, за результатами якого останніми складено та підписано матеріали відведення даної лісосіки для рубки, зокрема, матеріально-грошову оцінку лісосіки, сортиментну структуру лісосіки, детальну матеріально-грошову оцінку лісосіки, відомість переліку дерев, план ділянки, карту технологічного процесу розробки лісосіки, які надалі було передано на погодження головному лісничому Прикарпатського військового лісгоспу Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» ОСОБА_4 .
Відповідно до вищевказаних складених матеріалів, дану лісосіку площею 1,5 га у виділі 1 кварталу 7 Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» відведено для проведення суцільно-санітарної рубки ліквідним запасом 201 куб. м.
Проте, лісничий Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» ОСОБА_1 , в порушення вказаних норм, будучи зобов`язаним здійснювати організацію відповідно до затвердженого плану проведення рубок головного проміжного користування, лісовідновних робіт, профілактичних, протипожежних заходів роботи по охороні лісів від самовільних рубок, інших лісопорушень, відводи лісосічного фонду і відпуску лісу на пні, організації обліку та звітності про виробничу діяльність лісництва, а також внесення змін в матеріали лісовпорядкуваня і книги обліку лісового фонду, несумлінно ставлячись до виконання своїх службових обов`язків, проявляючи злочинну недбалість, 02.02.2015 р., перебуваючи на території Майданського лісництва, за адресою: с. Майдан, Тисменицького району, Івано-Франківської області, при відведені лісової ділянки в лісосіку на території лісового фонду Майданської сілької ради Тисменицького району Івано-Франківської області, при складанні плану суцільно-санітарної рубки у кварталі 7 виділі 1 на площі 1,5 га Майданського лісництва, неправильно визначив поворотні точки ділянки (6 точок), проміри межових ліній, значення румбів (кутів) між ними та прив`язку до квартального стовпчика, власноруч вніс у таблицю на плані та у подальшому виклав на графічному матеріалі недостовірні відомості та провів відмежування лісосіки у натурі.
На підставі вищевказаних документів, начальником Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат» виписано та видано лісорубний квиток від 10.05.2016 р. №19 серії 02 ЛКБ № 418691 щодо проведення суцільно-санітарної рубки у кварталі 7 виділі 1 на площі 1,5 га Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу ДП «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат».
Надалі, у липні 2016 року на території виділу 1 кварталу 7 на площі 1,5 га Майданського лісництва Прикарпатського військового лісгоспу Державного підприємства «Івано-Франківський військовий ліспромкомбінат», що знаходиться на території Майданської сільської ради Тисменицького району Івано-Франківської області, відповідно до лісорубного квитка № 19 від 10.05.2016 р. серії 02 ЛКБ № 418691, виданого на підставі складених ОСОБА_1 з порушенням матеріалів відведення лісосіки від 02.02.2015 р., незаконно зрубано 90 дерев (35 дерев ялиці білої, 32 дерев граба звичайного, 10 дерев осики, 2 дерева липи, 6 дерев бука, 3 дерева вільхи чорної, 2 дерева берези), чим завдано шкоду державним інтересам – лісовому фонду України на загальну суму 358 960,00 грн. (триста п`ятдесят вісім тисяч дев`яносто шістдесят) гривень, що відповідно до п. 4 примітки до ст. 364 КК України є тяжкими наслідками.
У підготовчому судовому засіданні підозрюваний ОСОБА_1 заявив клопотанн про звільнення його від кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі ст .49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності.
Прокурор не заперечував щодо звільнення ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за кримінальне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 367 КК України, на підставі ст.49 КК України у зв`язку із закінченням строків давності, відповідно до ст.ст. 285-288 КПК України.
ОСОБА_1 роз`яснено суть підозри, підставу звільнення від кримінальної відповідальності і право заперечувати проти закриття кримінального провадження.
Досудовим розслідуванням встановлено, що злочин, передбачений ч. 2 ст. 367 КК України, вчинений ОСОБА_1 02.02.2015 року.
Вчинений ОСОБА_1 злочин, передбачений ч. 2 ст.367 КК України, згідно ст. 12 КК України, відносяться до категорії злочинів середньої тяжкості, за які передбачено максимальне покарання у виді позбавлення волі на строк не більше п`яти років..
Відповідно до ст. 49 КК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею злочину минуло п`ять років - у разі вчинення злочину середньої тяжкості.
Згідно ч. 3 ст. 49 КК України, перебіг давності переривається, якщо до закінчення зазначених у частинах першій та другій цієї статті строків особа вчинила новий злочин середньої тяжкості, тяжкий або особливо тяжкий злочин. Обчислення давності в цьому разі починається з дня вчинення нового злочину. При цьому строки давності обчислюються окремо за кожний злочин.
Судом встановлено, що перебіг давності притягнення ОСОБА_1 до кримінальної відповідальності не припинявся, останній не ухилявся від слідства, та до закінчення строків давності не скоїв нового злочину.
Згідно ч.2 ст. 284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв`язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.
Відповідно до ст. 285 КПК України, особа звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.
Відповідно до ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність. Ухвала суду про закриття кримінального провадження та звільнення особи від кримінальної відповідальності може бути оскаржена в апеляційному порядку.
Згідно положень п.2 ч.3 ст.314 КПК України, у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у разі встановлення обставин, передбачених п.4-8 ч.1 ст. 284 КПК України.
Таким чином, оскільки судом встановлено, що з дня вчинення ОСОБА_1 неправомірного діяння передбаченого ст. 367 ч. 2 КК України, який згідно ст.12 КК України відносяться до категорії злочинів середньої тяжкості, минуло п`ять років п`ять місяців, а відповідно до вимог п. 3 ч. 1 ст. 49 КК України п`ятирічний строк притягнення останнього до кримінальної відповідальності за вчинене неправомірне діяння сплив, то його слід звільнити від кримінальної відповідальності в зв`язку із закінченням строків давності. Будь-які інші обставини, які б виключали можливість застосування щодо ОСОБА_1 норм ст. 284 КПК України та ст. 49 КК України, судом не встановлені.
Цивільний позов в даному кримінальному провадженні не заявлявся.
Запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_1 не обирався, як і підстави для його обрання останньому на даній стадії процесу суд не вбачає.
Речові докази по даному кримінальному провадженню відсутні.
Питання про відшкодування судових витрат понесених на залучення експертів суд вирішує відповідно до вимог ст. 124 КПК України.
На підставі наведеного, ст.ст. 12, 49 КК України, керуючись ст. ст. 284 - 286, 288, 314 -316, 372 КПК України, суд,
у х в а л и в :
Звільнити ОСОБА_1 від кримінальної відповідальності за ч. 2 ст. 367 КК України у кримінальному провадженні № 42016090780000080 від 15.11.2016 року, на підставі ст.49 КК України, у зв`язку із закінченням строків давності притягнення до кримінальної відповідальності.
Кримінальне провадження № 42016090780000080 від 15.11.2016 року за обвинуваченням ОСОБА_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України,- закрити.
Цивільний позов в даному кримінальному провадженні не заявлявся.
Запобіжний захід підозрюваному ОСОБА_1 не обирався, як і підстави для його обрання останньому до вступу ухвали в законну силу відсутні.
Речові докази по даному кримінальному провадженню відсутні.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави (код ЄДРПОУ – 37952250, розрахунковий рахунок -31118115009002 за кодом класифікації доходу 24060300, банк отримувача – ГУДКСУ в Івано-Франківській області, МФО 899998) – 12560 грн. понесених Івано-Франківським НДЕКЦ МВС витрат на проведення судової інженерно-екологічної експертизи.№ 25492/17-48 від 29.11.2019 р.
Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду через Тисменицький районний суд, Івано-Франківської області протягом семи діб з дня її проголошення.
Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого КПК України, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.
Головуючий: Струтинський Р.Р.