
441/1071/20
2-а/441/48/2020
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
30.06.2020 суддя Городоцького районного суду Львівської області Малахова-Онуфер А.М., вивчивши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, -
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , звернувся в суд з позовною заявою про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення №23 від 10.06.2020, винесеної адміністративною комісією при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області.
Відповідно п. 3 ч. 1 ст. 171 КАС України, суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вивчивши позовну заяву, додані до неї документи, доходжу наступного висновку.
Позовна заява ОСОБА_1 подана без додержання вимог, викладених в ст. 160 КАС України і зокрема у такій не зазначено доказів, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності) та, щодо наявності у позивача або іншої особи оригіналів письмових або електронних доказів, копії яких додано до заяви, а також заява не містить обґрунтування порушення оскаржуваним рішенням прав, свобод, інтересів позивача із зазначенням доказів, що підтверджують вказані обставини та власного письмового підтвердження останнього про те, що ним не подано іншого позову (позовів) до цього самого відповідача (відповідачів) з тим самим предметом та з тих самих підстав.
Також позивачу на обгрунтування заявлених вимог належало б долучити до матеріалів позову належним чином засвідчені копії правовстановлюючих документів на нежитлові приміщення, що на вул. Перемишльська, АДРЕСА_1 а в м. АДРЕСА_2 .
Разом з цим, за положеннями ч. 3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною першою статті 132 КАС України визначено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.
Правові засади справляння судового збору, платників, об`єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України «Про судовий збір» №3674-VІ (далі Закон).
За положеннями ст.ст. 1, 2 Закону, судовий збір справляється на всій території України за подання заяв, скарг до суду, за видачу судами документів, а також у разі ухвалення окремих судових рішень, передбачених цим Законом. Судовий збір включається до складу судових витрат. Платниками судового збору є: громадяни України, іноземці, особи без громадянства, підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні) та фізичні особи - підприємці, які звертаються до суду чи стосовно яких ухвалене судове рішення, передбачене цим Законом.
Частина друга статті 3 Закону містить перелік об`єктів, за які не справляється судовий збір, а стаття 5 цього Закону - перелік суб`єктів, які звільняються від сплати судового збору за подання до суду позовів, заяв, скарг тощо, а також підстави звільнення від сплати судового збору осіб, які звертаються із заявами про захист не власних прав, а охоронюваних законом прав та інтересів інших осіб.
Відповідно до ст. 4 цього Закону за подання, зокрема, до адміністративного суду позовних заяв розміри ставок судового збору диференційовано за характером спору (майновий/немайновий), а також за правовим статусом платника судового збору (фізична особа/фізична особа - підприємець/юридична особа/суб`єкт владних повноважень).
Водночас ст. 5 ЗУ «Про судовий збір» установлено пільги щодо сплати судового збору, згідно з пунктом 1 частини першої якої від сплати судового збору під час розгляду справи в усіх судових інстанціях звільняються позивачі - у справах про стягнення заробітної плати та поновлення на роботі.
Так, Велика Палата Верховного Суду в постанові від 18.03.2020 при розгляді справи № 543/775/17 відступила від правового висновку Верховного Суду України в постанові від 13.12.2016 (провадження № 21-1410а16), вказавши, що чинне законодавство містить ставку судового збору, що підлягає сплаті при поданні позовної заяви, іншої заяви і скарги у справі про оскарження постанови про адміністративне правопорушення та подальшому оскарженні позивачем та відповідачем судового рішення.
Отже, за системного, цільового та граматичного тлумачення до наведеного законодавчого регулювання відносин, пов`язаних зі сплатою судового збору, Велика Палата Верховного Суду в контексті фактичних обставин справи та зумовленого ними застосування норм процесуального права зазначає, що у справах щодо оскарження постанов про адміністративне правопорушення у розумінні положень ст.ст. 287, 288 КУпАП, як і в інших справах, які розглядаються судом у порядку позовного провадження, слід застосовувати ст.ст. 2-5 Закону, які пільг за подання позовної заяви, відповідних скарг у цих правовідносинах не передбачають.
Разом з тим, з огляду на необхідність однакового підходу у визначенні розміру судового збору, який підлягає застосуванню у справах щодо накладення адміністративного стягнення та справляння судового збору, він складає за подання позовної заяви 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Таким чином, позивачу за звернення до суду з позовом, враховуючи характер спору, необхідно сплатити судовий збір у розмірі 420 грн. 40 коп. на рахунок: Отримувач коштів УК у Город. р/Городоцький р-н/22030101, Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37965536, Банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код банку отримувача (МФО) 899998, Рахунок отримувача UA278999980313141206000013076, Код класифікації доходів бюджету 22030101, або ж надати докази на підтвердження підстав звільнення від сплати такого.
Окрім цього, відповідно до ч. 2 ст. 286 КАС України, позовну заяву щодо оскарження рішень суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності може бути подано протягом десяти днів з дня ухвалення відповідного рішення (постанови), а щодо рішень (постанов) по справі про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксовані в автоматичному режимі, - протягом десяти днів з дня вручення такого рішення (постанови).
Із змісту адміністративного позову від 23.06.2020, із долученої до матеріалів справи копії постанови №23 убачається, що оскаржувана постанова ухвалена адміністративною комісією при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області – 10.06.2020.
З урахуванням ч. 1 ст. 120 КАС України, строк звернення до суду для оскарження постанови серії №23 від 10.06.2020 для ОСОБА_1 збіг 20.06.2020, тоді як позивач звернувся до суду – 23.06.2020, а відтак пропустив встановлений десятиденний строк для оскарження постанови у справі про адміністративне правопорушення.
За положеннями ч. 6 ст. 161 КАС України, у разі пропуску строку звернення до адміністративного суду позивач зобов`язаний додати до позову заяву про поновлення цього строку та докази поважності причин його пропуску.
Однак, позивач в адміністративному позові від 23.06.2020 не порушує питання поновлення строку звернення до адміністративного суду та відповідно не надає суду доказів поважності причин його пропуску.
Покликання ОСОБА_1 у заяві від 23.06.2020 на дату зазначену відповідачем у супровідному листі про скерування копії оскаржуваної постанови, вищезазначеного недоліку не усуває.
Відповідно до ч. 1 ст. 123 КАС України, у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху.
Окрім цього, як убачається із матеріалів справи адміністративна комісія, яка ухвалила оскаржувану постанову діє при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області, а відтак позивачу слід вирішити питання про залучення до участі у справі юридичної особи, як співвідповідача.
Виходячи з наведеного, на підставі ч. 1 ст. 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху для усунення вищеозначених недоліків.
Керуючись ч. 1 ст. 169 КАС України, -
у х в а л и в :
позовну заяву ОСОБА_1 до адміністративної комісії при виконавчому комітеті Городоцької міської ради Львівської області про визнання протиправною та скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Надати позивачу строк для усунення недоліків заяви десять днів з дня вручення копії ухвали, але не пізніше десяти днів з дня закінчення карантину.
У випадку невиконання вимог ухвали, позовна заява буде визнана неподаною та повернута позивачу.
Ухвала остаточна, оскарженню не підлягає.
Суддя Малахова-Онуфер А.М.