
Провадження № 3/235/1833/20
Єдиний унікальний № 235/3710/20
П О С Т А Н О В А
Іменем України
03 липня 2020 року суддя Красноармійського міськрайонного суду Донецької області Стоілова Т.В., за участю секретаря Соловйової М.О., розглянувши матеріали, які надійшли з Покровського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби східного міжрегіонального управління(м.Харків) Міністерства юстиції про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, що мешкає за адресою: АДРЕСА_1 ,
за ст. 183-1 КУпАП-
В С Т А Н О В И Л А:
17.06.2020 року до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП ОСОБА_1 , який не виконує рішення Жовтневого районного суду м.Маріуполя від 19.11.2015 року в частині сплати аліментів на користь ОСОБА_2 на утримання сина ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , в розмірі 1/4 частини всіх видів заробітку(доходу) відповідача, але не менше ніж 30% прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку, починаючи з 04.11.2015 року до повноліття дитини. Сукупна заборгованість зі сплати аліментів складає за період з 06.03.2017 року по 01.06.2020 року 145809,95грн., що перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців.
Дослідивши адміністративний протокол та долучені до нього матеріали, вважаю, що слід повернути його для належного оформлення з таких підстав.
Згідно ст.278 КУпАП суддя при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ч.1 ст.256 КУпАП, У протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім`я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Стаття 183-1 містить в собі три частини з різними кваліфікуючими ознаками. Органом, що склав протокол про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1 не зазначено частину статті 183-1 КУпАП, яку він порушив, що унеможливлює розгляд адміністративного протоколу по суті..
Адміністративна відповідальність за вчинення правопорушення, передбаченого ст.183-1 КУпАП запроваджена Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, який щодо посилення захисту прав дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів", шляхом доповнення статтею 183-1 глави 14 Кодексу України про адміністративні правопорушення, що набрав законної сили 06.02.2018 року.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи. Ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.
Оскільки стаття 183-1 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за несплату аліментів, то дана норма не має зворотної дії в часі. Тому, період часу несплати аліментів особою до вступу в законну силу статті 183-1 КУпАП не має братися до уваги при обрахунку сукупного розміру аліментної заборгованості, як умови притягнення до адміністративної відповідальності за вказаною нормою закону.
Тобто, в протоколі про адміністративне правопорушення сума заборгованості з виплати аліментів ОСОБА_1 повинна розраховуватися з 06.02.2018 року, а не з 04.11.2015 року, як зазначено в протоколі.
Крім того, враховуючи, що ОСОБА_1 не сплачує аліменти на утримання дитини з 2015 року, в його діях вбачаються ознаки кримінального проступку, передбаченого ст..164 КК України, як злісне ухилення від сплати встановлених рішенням суду коштів на утримання дітей (аліментів).
Відповідно до п.24 постанови Пленуму Верховного Суду України від 23.12.2005р. № 14 визнано правильною практику тих суддів, які вмотивованими постановами повертають протоколи про адміністративні правопорушення, складені не уповноваженою на те посадовою особою або без додержання вимог ст.256 КУпАП, відповідному правоохоронному органу для належного оформлення.
Керуючись ст.7, 256, 268, 276 КУпАП, суддя –
П О С Т А Н О В И Л А:
Матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_4 ОСОБА_1 за ст.183-1 КУпАП повернути до Покровського міськрайонного відділу Державної виконавчої служби східного міжрегіонального управління(м.Харків) Міністерства юстиції для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя.