
Заводський районний суд м. Запоріжжя
Справа № 332/1104/20
Провадження №: 3/332/518/20
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2020 р. суддя Заводського районного суду м. Запоріжжя Шалпегіна О.Л., розглянувши справу про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , яка народилася ІНФОРМАЦІЯ_1 м.ГорлівкаДонецької області,ІПН НОМЕР_1 , головного бухгалтера ПрАТ «ЕЛЕКТРОМЕТАЛУРГІЙНИЙ ЗАВОД «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» ім.А.М.Кузьміна, зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП
в с т а н о в и в:
Зі змісту протоколу про адміністративне правопорушення №667 від 05.05.2020 випливає, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду головного бухгалтера ПрАТ «ЕЛЕКТРОМЕТАЛУРГІЙНОГО ЗАВОДУ «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» ім. А.М.Кузьміна, допустила порушення п.192.1.1 п.192.1 ст.192, п.198.1, п. 198.2, п. 198.3, п. 198.6, ст. 198, п.200.1, абз "б" п. 200.4 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI зі змінами та доповненнями, пп.4, п.5 Розділу V «Порядку заповнення і подання податкової звітності з податку на додану вартість», затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 26.01.2016 №21, в результаті чого ПрАТ «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» (код за ЄДРПОУ 0186536) завищено суму від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду (р.19) на 241170 грн., що призвело до завищення суми ПДВ, яка підлягає бюджетному відшкодуванню на рахунок платника у банку (р.20.2.1) за січень 2020 р. на 241170 грн. Докладно суть порушення викладено в акті №26/28-10-51-04/00186536 від 17.04.2020.
ОСОБА_1 та її захисник - адвокат Ящук О.В., повідомлені у встановленому законом порядку (а.с. 47, 48), до судового засідання не з`явились. До суду надійшла заява адвоката Ящук О.В. про відкладення розгляду справи до завершення судового розгляду справи окружним адміністративним судом щодо оскарження податкових повідомлень-рішень (а.с.49).
Враховуючи, що заява про відкладення розгляду справи подається захисником втретє та той факт, що результати розгляду справ адміністративної юрисдикції щодо оскарження податкових повідомлень-рішень не мають істотного значення для вирішення цієї справи, суд дійшов висновку про можливість проведення судового розгляду у відсутності ОСОБА_1 та її захисника.
Дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.
Уповноваженим органом наданий витяг з акту перевірки від 17.04.2020 №26/28-10-51-04/00186536 про результати документальної позапланової виїзної перевірки Приватного акціонерного товариства «Електрометалургійний завод «Дніпроспецсталь» ім.А.М.Кузьміна» (код ЄДРПОУ 0186536) з питання законності декларування від`ємного значення податку на додану вартість, становить більше 100 тис. гривень по декларації з податку на додану вартість за січень 2020 року (вх. 9029105177 від 19.02.2020) (а.с.12-16).
При цьому суд зауважує, що уповноваженим органом до протоколу про адміністративне правопорушення додані лише перші три та останні два аркуші акту перевірки, що не дозволяє встановити зміст порушення податкового законодавства.
Водночас,зі змістудоданих допротоколу проадміністративне правопорушеннязаперечень платникаподатків (а.с.17-20)на актперевірки від17.04.2020№26/28-10-51-04/00186536випливає,що зависновками податковогооргану перевіркою не спростовується реальність проведення господарських операцій між ПрАТ «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» та ТОВ «ТЕХНО-ІМІДЖ», ТОВ «САКСФУЛ ТРЕЙД», ТОВ «МОРСЬКЕ АГЕНСТВО «Є», проведення фактичних поставок товарів відповідно до умов договору купівлі-продажу та поставок. У вказаному акті перевірки податковим органом не наведено доказів щодо узгоджених дій ПрАТ «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» з контрагентами, які б вказували на вчинення умисного порушення податкового законодавства, так само як і відсутні докази того, що ПрАТ «ДНІПРОСПЕЦСТАЛЬ» міг знати про порушення, які вчиняються його контрагентами.
Отже, вказаними обставинами податковий орган обґрунтовує вчинення ОСОБА_2 правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, про що складений протокол №667 від 05.05.2020.
З огляду на наведене суд дійшов таких висновків.
Відповідно до абзацу п`ятого п. 86.7 ст. 86 Податкового кодексу України (далі ПК України) контролюючим та іншим державним органам забороняється використовувати акт перевірки як підставу для висновків стосовно взаємовідносин платника податків з його контрагентами, якщо за результатами складення акта перевірки податкове повідомлення-рішення не надіслано (не вручено) платнику податків або воно вважається відкликаним відповідно достатті 60цього Кодексу.
Пунктом 86.8 ст. 86 ПК України передбачено, що податкове повідомлення-рішення приймається керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем вручення платнику податків, його представнику або особі, яка здійснювала розрахункові операції, акта перевірки у порядку, передбаченому статтею 58 цього Кодексу, для надсилання (вручення) податкових повідомлень-рішень, а за наявності заперечень посадових осіб платника податків до акта перевірки та/або додаткових документів, поданих у порядку, визначеному пунктом 44.7статті 44 цього Кодексу, приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки та/або додаткових документів - протягом трьох робочих днів, наступних за днем розгляду заперечень та/або додаткових документів і надання (надсилання) письмової відповіді платнику податків.
Згідно з п. 55.1 ст. 55.ПК України податкове повідомлення-рішення про визначення суми грошового зобов`язання платника податків або будь-яке інше рішення контролюючого органу може бути скасоване контролюючим органом вищого рівня під час проведення процедури його адміністративного оскарження та в інших випадках у разі встановлення невідповідності таких рішень актам законодавства.
Пунктом 56.1 ст. 56 ПК України встановлено, що рішення, прийняті контролюючим органом, можуть бути оскаржені в адміністративному або судовому порядку.
Отже, за відсутності прийнятого на підставі акту перевірки податкового повідомлення-рішення (а у разі його наявності до спливу строку на адміністративне та судове оскарження) контролюючий орган не має використовувати акт перевірки як підставу для висновків стосовно взаємовідносин платника податків з його контрагентами.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. За загальною нормою ч. 2 ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність.
Адміністративним правопорушенням, передбаченим ч. 1 ст. 163-1 КУпАП визнається відсутність податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, у тому числі неподання або несвоєчасне подання аудиторських висновків, подання яких передбачено законами України.
З огляду на наведені норми, для встановлення наявності події та складу адміністративного правопорушення та винуватості особи в його скоєнні, суд не має досліджувати характер господарських відносин юридичних осіб платників податків, та керуватися припущеннями податкового органу за наслідками перевірки дотримання податкового законодавства.
Отже, враховуючи, що уповноваженим органом не надано достовірно встановлених фактів відсутності податкового обліку, порушення керівниками та іншими посадовими особами підприємств, установ, організацій встановленого законом порядку ведення податкового обліку, підтверджених достовірними та достатніми доказами, суд дійшов висновку про відсутність події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.163-1 КУпАП.
Відповідно до ч. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Відтак, провадження у справі щодо ОСОБА_1 підлягає закриттю на підставі п.1 ч.1 ст. 247 КУпАП за відсутністю події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст. 163-1 КУпАП.
Керуючись п.1 ч.1 ст.247, ст.ст.283-285 КУпАП,
п о с т а н о в и в:
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 закрити за відсутністю події адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду в десятиденний строк з дня винесення постанови.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку оскарження в разі, якщо скарга не була подана.
Суддя О.Л.Шалпегіна