
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
(заочне)
Номер провадження 2/229/379/2020
Справа № 229/7199/19
26 червня 2020 року Дружківський міський суд Донецької області
у складі:
головуючого судді Лебеженка В.О.
за участю секретаря судового
засідання Слободкіної Т.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених державних соціальної допомог,-
ВСТАНОВИВ:
позивач звернувся до суду з позовною заявою до відповідача, в якій просить стягнути з ОСОБА_1 на його користь надміру сплачених державних соціальних допомог у розмірі 5060,76 грн. Також, позивач просить стягнути з відповідача на його користь судові витрати в розмірі 1921,00 грн.
Обґрунтовує свої вимоги тим, що Відповідач – ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 перебуває на обліку в управлінні, як отримувач: державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2017 року; допомоги при народженні дитини з 01.08.2017 року; допомоги на дітей одиноким матерям з 01.02.2019 року.
Місце реєстрації та приживання сім`ї ОСОБА_1 – АДРЕСА_1 . Склад сім`ї: ОСОБА_2 – доглядає за дитиною до 3 років№ ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 ; ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
26 грудня 2017 року, відповідач вперше звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї. До заяви додала декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. У декларації вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від управління не має за 6 місяців, що передують зверненню.
Управлінням було прийнято рішення про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї від 27 грудня 2017 року №5730.
21 червня 2018 року ОСОБА_2 звернулась до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям на наступний шестимісячний строк.
25 червня 2018 року управлінням прийнято рішення про призначення соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
20 грудня 2018 року ОСОБА_2 звернулася до управління із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. В декларації власноруч зазначила, що окрім виплат УСЗН інших доходів не має. При призначені допомоги спеціалістом було виявлено, що відповідач є отримувачем пенсії в разі втрати годувальника у ПФУ.
Тобто на момент звернення до управління відповідач отримувала пенсію в разі втрати годувальника від ПФУ, яку не задекларувала, що призвело до неправомірного визначення розміру призначеної соціальної допомоги та надміру виплачених коштів.
Рішенням управління від 27.12.2018 року та 28.12.2018 року зроблено перерахунок державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`я.
20 лютого 2019 року управління ОСОБА_2 надала заяву в якій зобов`язується погасити надлишок виплаченої їй суми допомоги на рахунок управління до повного погашення.
Станом на листопда 2019 року за відповідачем є заборгованість та потребує поверненню до державного бюджету суми надміру отриманої державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям у сумі – 5060,76 грн., з урахуванням вже погашеної заборгованості.
Ухвалою суду від 11 грудня 2019 року відкрито провадження у даній цивільній справі, визначено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження та призначено судове засідання з викликом сторін (а.с.33).
В судове засідання представник позивача не з`явився. Про час та місце розгляду справи повідомлений належним чином. Проте, представником позивача надано заяву, в якій вона не заперечує проти розгляду справи за її відсутності та винесення заочного рішення судом.
Відповідач в судове засідання не з`явилась. Про час та місце розгляду справи повідомлена належним чином судовою повісткою. Про причини неявки суду не повідомила, клопотання про відкладення судового розгляду не надала.
Враховуючи, що причина неявки відповідача є неповажною, відзив не надано, у справі є наявні дані про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим відповідно до ст. 280 ЦПК України, розглянути справу у порядку заочного провадження у відсутність відповідача з дотриманням вимог, встановлених законом, за згодою позивача на розгляд справи в порядку заочного провадження.
У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного запису не здійснюється на підставі ч.2 ст.247 Цивільного процесуального кодексу України.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню.
Завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави. (ст.2 ЦПК України).
Здійснюючи правосуддя, суд захищає права, свободи та інтереси фізичних осіб, права та інтереси юридичних осіб, державні та суспільні інтереси у спосіб, визначений законом або договором. (ст.5 ЦПК України).
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. (ст.19 ЦПК України).
Відповідно до ч.ч. 1-3 ст. 12 ЦПК України, цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Згідно з вимогами ч.1 ст. 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч.7 ст. 81 ЦПК України, суд не може збирати докази, що стосуються предмета спору, з власної ініціативи, крім витребування доказів судом у випадку, коли він має сумніви у добросовісному здійсненні учасниками справи їхніх процесуальних прав або виконанні обов`язків щодо доказів, а також інших випадків, передбачених цим Кодексом.
Судом встановлено, що у грудні 2017 року відповідач звернулася до управління соціального захисту населення Дружківської міської ради із заявою про призначення їй держаної соціальної допомоги малозабезпеченій сім`ї (а.с. 24).
До заяви відповідач додала заповнену декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги, в якій вказала, що інших доходів окрім наданої допомоги від УСЗН немає за 6 місяців. (а.с. 25-26).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради від 27 грудня 2017 року відповідачу призначено: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01.12.2017 року по 31.05.2018 року у розмірі 1349,64 грн. (а.с.24).
Рішенням УСЗН Дружківської міської ради від 25 червня 2018 року відповідачу призначено: державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям з 01 липня 2018 року по 30.11.2018 року у розмірі 1234,28 грн. (а.с.21).
Як вбачається з довідки виданої начальником відділу Костянтинівсько-Дружківського об`єднаного управління ПФУ в Донецькій області, відповідач отримує пенсію в разі втрати годувальника, яка за період з червня 2017 року по листопада 2018 року складає 25576.00 грн. (а.с. 18).
Відповідно до розпорядження №25 здійснено перерахунок державної соціальної допомоги ОСОБА_2 , як малозабезпеченій сім`ї за період з 01.12.2017 року по 30.11.2018 року. Утворену переплату допомоги утримати за заявою ОСОБА_2 (а.с.12 зв.бік)
Відповідач визнала, що свідомо не вказала у декларації інформацію щодо її доходу, а також зобов`язалась здійснити виплату надмуру отриманих сум, про що вказала у заяві від 09 січня 2019 року. (а.с. 12).
В позовній заяві позивач вказує, що відповідач ОСОБА_2 станом на листопад 2019 року повернула частину переплачених коштів у сумі 10363,52 грн., залишок переплати складає 5060,76 грн.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (далі Постанова №250).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям», заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходита майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).
Законом № 1768-IIІ та Постановою № 250 "Про затвердження Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям" (далі Постанова № 250) передбачається, що надміру виплачені кошти підлягають поверненню уразі якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру.
Пунктом 25 Постанови № 250 визначено, що виплата раніше призначеної соціальної допомоги припиняється: якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинули на встановлення права на соціальну допомогу і визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, - з місяця, в якому виявлено порушення.
Відповідно до п. 27 Постанови № 250 контроль за правильністю призначення і виплати соціальної допомоги здійснює орган праці та соціального захисту населення безпосередньо та через соціальних інспекторів.
Пунктом 28 Постанови № 250 встановлено, що якщо сім`єю приховано або навмисно подано недостовірні дані про її доходи та майновий стан, що вплинуло на встановлення права на призначення соціальної допомоги та визначення її розміру, внаслідок чого були надміру виплачені кошти, органи праці та соціального захисту населення: визначають обсяг надміру виплачених коштів та встановлюють строки їх повернення залежно від матеріального стану сім`ї; повідомляють уповноваженого представника малозабезпеченої сім`ї про обсяг надміру виплачених коштів та строки їх повернення; у разі врахування надміру виплачених коштів при виплаті соціальної допомоги у наступні періоди провадять щомісячні відрахування на підставі своїх рішень у розмірі не більш як 20 відсотків суми, що підлягає виплаті; у разі неповернення надміру виплачених коштів добровільно в установлені строки вирішують питання про їх стягнення у судовому порядку.
Відповідно до ч. 1 ст. 1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Враховуючи докази надані в обґрунтування позовних вимог, суд вважає, що позов має бути задоволений, шляхом стягнення з відповідача надміру сплачених державних соціальних допомог, на загальну суму – 5060,76 коп.
Відповідно до положень ч. 2 ст. 141 ЦПК України у разі задоволення позову на відповідача покладаються судові витрати в сумі 1921,00 грн.
Керуючись ст.ст. 2,5,10-13,76-81, 141, 259,263-265,268, 280-282 ЦПК України, суд,-
У Х В А Л И В:
позов Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради, що знаходиться за адресою: вул. Машинобудівників, 64, м.Дружківка, Донецька область, до ОСОБА_1 про стягнення надміру сплачених державних соціальних допомог - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , яка зареєстрована за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Управління соціального захисту населення Дружківської міської ради (ЄДРПОУ 26010987, адреса: Донецька область, м.Дружківка, вул.Машинобудівників, 64) суму надміру сплачених державних соціальних допомог в сумі 5060 (п`ять тисяч шістдесят) грн. 76 коп., та судові витрати в сумі 1921 (одна тисяча дев`ятсот двадцять одна) грн. 00 коп.
Рішення може бути оскаржено позивачем до Донецького апеляційного суду через Дружківський міський суд шляхом подання в 30 денний строк з дня проголошення рішення апеляційної скарги.
Заочне рішення набирає законної сили, якщо протягом строків, встановлених цивільним процесуальним кодексом, не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.
Заочне рішення може бути переглянуте Дружківським міським судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Вступна та резолютивна частини рішення складені в нарадчій кімнаті 26 червня 2020 року.
Повний текст рішення суду складено 30 червня 2020 року.
Суддя: В.О.Лебеженко