
Справа № 420/3821/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2020 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Бойко О.Я.,
розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження (без повідомлення учасників) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання здійснити розрахунок та виплату пенсії, вирішив адміністративний позов задовольнити.
І. Суть спору
1. 05 травня 2020 року позивач, ОСОБА_1 , звернулася до Одеського окружного адміністративного суду з позовом до відповідача, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, в якому просила:
(1) визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №50 від 13.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 ;
(2) зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити з 01.10.2017 року перерахунок та виплату без обмеження граничного розміру пенсії ОСОБА_1 на підставі «Довідки №149 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій» від 04.03.2020 року, яка видана прокуратурою Одеської області, на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657, виходячи з розрахунку 90% від суми місячної заробітної плати, та здійснити виплату з урахуванням отриманих пенсійних виплат.
ІІ. Аргументи сторін
(а) Позиція Позивача
2. Позивачу у 2003 році призначена пенсія за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» №1789-ХІІ від 05.11.1991 року з розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку та неодноразово здійснювався перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури у суворої відповідності до вимог Закону - ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, а саме перераховувалась у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників з розміру 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку. Тотожня норма права щодо перерахунку пенсії прокурорським працівникам також існувала у новому Законі України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року, а саме ч.20 ст.86 Закону, тобто вказаними Законами були визначені підстави та порядок перерахунку пенсій, до внесення до неї змін Законом №76-VIII від 28.12.2014 року та з 01.01.2015 року набрала чинності нова редакція п.20 ст.86 Закону, а саме було визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
3. Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини закон має відповідати якісним вимогам, насамперед вимогам «доступності», «передбачуваності» та «зрозумілості»; громадянин повинен мати змогу отримати адекватну інформацію за обставин застосування правових норм у конкретному випадку; норма не може розглядатися як «закон», якщо вона не сформульована з достатньою чіткістю, щоб громадянин міг регулювати свою поведінку; громадянин повинен мати можливість передбачити, наскільки це розумно за конкретних обставин, наслідки, до яких може призвести певна дія.
Норми закону ч.1 ст.50-1 Закону України «Про прокуратуру» від 05.11.1991 року, ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 року до внесення до неї змін відповідали якісним вимогам, вимогам «доступності», «передбачуваності» та «зрозумілості». Кожен пенсіонер прокуратри знав, що при виникненні права на перерахунок пенсії (прийняття КМУ постанови про підвищення заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури), йому прокуратурою видавалась відповідна довідка, яка була підставою для перерахунку пенсії відповідним органом пенсійного фонду.
4. Законом №76-VIII від 28.12.2014 року були внесені зміни в Закон України від 14.10.2014 року «Про прокуратуру» та з 01.01.2015 року набрала чинності нова редакція п.20 ст.86 Закону, а саме було визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Одночасно пунктом 16 розділу ІІ «Прикінцеві положення» встановлено: Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
Проте Кабінетом Міністрів України нормативний акт щодо умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у порушення вищезазначених вимог Закону прийнятий не був.
5. Постановою КМУ від 30.08.2017 року №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури» були внесені зміни щодо окладів працівників прокуратури, збільшені оклади та відповідні надбавки. Таким чином, у пенсіонерів прокуратури виникло право на перерахунок пенсій. Але у зв`язку з неприйняттям Кабінетом Міністрів України нормативного акту щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури пенсіонерам прокуратури пенсії не перераховувались. Позивач не мала можливості реалізувати своє право на перерахунок у зв`язку з невстановленням КМУ механізму реалізації цього права. КМУ допустив протиправну бездіяльність, що визнано рішеннями судів по справам №826/5820/18, №826/8546/18. Залишаючи без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року у справі № 826/8546/18, Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 року звернув увагу, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
6. Конституційний Суд України 13.12.2019 року прийняв рішення №7-р(ІІ)/2019, яким визнав таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст. 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10.2014 року №1697-УІІ зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.
Конституційним Судом України встановлений порядок виконання, а саме: частина 20 ст. 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10. 2014 року №1697-УІІ зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина 20 ст. 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10. 2014 року підлягає застосуванню в первинній редакції.
Таким чином, Конституційний суд поновив норму, яка діяла, щодо механізму (порядку) перерахунку пенсій працівникам прокуратури та визначив, що тільки Законом вказаний порядок та мехінізм повинні бути встановлені.
7. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 прокуратурою Одеської області 17.03.2020 позивачу надано довідку №149 про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії.
8. За результатами розгляду заяви позивача про перерахунок пенсії на підставі довідки прокуратури Одеської області та в порядку, визначеному законом, чинним станом на час призначення пенсії відповідач прийняв рішення №50 від 13.03.2020 року про відмову у проведенні перерахунку пенсії.
9. Позивач вважає рішення відповідача №50 від 13.03.2020 року про відмову у проведенні перерахунку протиправним у звязку з відсутністю в оскаржуваному рішенні довідів, які ґрунтуються на положеннях законодавства.
Посилання в рішенні №50 від 13.03.2020 року, як на підставу відмови у перерахунку пенсії, на постанову Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» є невірним, оскільки повинна бути застосована постанова Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, на підставі якої виникло право позивача на перерахунок пенсії та на підставі якої видана прокуратурою області відповідна довідка.
Посилання в рішенні №50 від 13.03.2020 року як на підставу відмови у перерахунку пенсії на те, що підвищення заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 відбулося у вересні 2017 року до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019, тому не може застосовуватися для перерахунку пенсії у теперішній час, є неправомірним, оскільки право на перерахунок виникло саме на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657, вказане право не оспорюється, у тому числі в рішенні відповідача, а реалізація цього права стала можливою лише у зв`язку з поновленням Конституційним Судом України механізму (порядку) реалізації цього права, а саме визнання того, що частина 20 ст. 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10. 2014 року підлягає застосуванню в первинній редакції, що і визначає для суб`єкта владних повноважень порядок перерахунку пенсії з момента виникнення права на його перерахунок, оскільки він не здійснювався не з вини позивача як пенсіонера прокуратури.
Також неправомірним є посилання у рішенні №50 від 13.03.2020 року, як на підставу відмови у перерахунку пенсії на те, що відповідно до ч.20 ст.86 Закону №1697-VII (в редакції Закону від 28.12.2014 №76- VIII), умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, однак, Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам органів прокуратури не визначено. Відповідач навівши вказані мотив,и у той же час в оскаржуваному рішенні не заперечує, що Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення ч.20 ст. 86 Закону № 1697- VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та Конституційним Судом визначено, що ч. 20 ст. 86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10. 2014 року підлягає застосуванню в первинній редакції.
10. Позивач вважає, що до застосування належить ч.20 ст.86 Закону України „Про прокуратуру" від 14.10.2014 року, яка відповідно до рішення Конституційного Суду України №7-р(ІІ)/2019 від 13.12.2019 року, належить до застосування в первинній редакціїсті, ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення» щодо виплати пенсії за минулий час без обмеження будь-яким строком, які не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію. Позивач вважає, що відсутність її вини щодо неотримання пенсії вона належить до нарахування та сплати з часу виникнення права на її отримання - з 01.10.2017 року.
11. Позивач посилався на необхідність застосування Європейського Суду з прав людини. Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року «Гайгузус проти Австрії», якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Позивач, працюючи в органах прокуратури України, добросовісно сплачувала передбачені чинним законодавством страхові внески до Пенсійного фонду, тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії можуть вважатися, з урахуванням рішень Європейського Суду з прав людини, на думку позивача, втручанням у її право на мирне володіння майном - пенсією.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Позивачвважає, що оскіольки її законне сподівання при виході на пенсію на отримання активу захищено статтею 1 Першого Протоколу, то її право повинно бути захищено у судовому порядку.
(б) Позиція Відповідача
12. 21.04.2020р до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти позовних вимог, просить відмовити у їх задоволенні.
13 Представник відповідача у відзиві зазначив, що відповідно до ч. 13 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» пенсії за вислугу років відповідно до цієї статті призначаються, перераховуються і виплачуються уповноваженими на це державними органами.
14. Частиною 20 цієї ж статті умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Однак на теперішній час Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено.
15. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 р. №7 щодо відповідності Конституції України (конституційності) положення ч.20 ст. 86 Закону України Про прокуратуру визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним). Отже положення ч.20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення.
16. Відповідач зазначає, що встановлено наступний порядок виконання цього рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 року: частина 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним судом України цього рішення; частина 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» зі змінами не підлягає застосуванню в первинній редакції « 20. Призначення працівникам прокуратури пенсії перераховується у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії».
17. На думку представника відповідача, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам, у яких право виникло після після 13.12.2019 року.
18. Також представник відповідача зазначив, що постановою КМУ «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 р. №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020 року затверджено схему посадових окладів прокурорів офісу Генерального прокурора, обласних, Окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому п.7 Постанови №1155 встановлено, що зміни розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою, не є підставою для перерахунків пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру».
19. Відповідач вважає, що він не порушував прав, свобод та інтересів позивача та діяв на підставі норм чинного законодавства України.
ІІІ. Процедура та рух справи
20. 12.05.2020 року Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
21. Відповідно до п.10 ч.1 ст.4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
22. Справу суд розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
23. 01.07.2020 р. Одеський окружний адміністративний суд виніс ухвалу про відмову про зупинення провадження по справі.
ІV. Обставини справи, встановлені судом та докази на їх підтверження
24. Позивач працювала в органах прокуратури. У 2003 році її призначена пенсія за вислугу років відповідно до ч.1 ст.50-1 Закону України №1789-ХІІ з розрахунку 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.
25. Відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 та у зв`язку з підвищенням у вересні 2017 року заробітної плати працюючих працівників органів прокуратури згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури», - прокуратурою Одеської області видана та позивачем отримана довідка №149 від 04.03.2020 року для перерахунку пенсії.
26. 11.03.2020 року позивач звернулась до відповідача через структурний підрозділ - Суворовське ОУПФ України в м. Одеса з відповідною заявою про перерахунок пенсії з наданням отриманої довідки щодо складових заробіної плати за нормами чинними станом на 06.09.2017 року (день набрання чинності постанови КМУ від 30.08.2017 №657), з якою повинна бути перерахована пенсія.
27. За результатами розгляду заяви позивачу надано відповідачем рішення №50 від 13.03.2020 року, яким відмовлено позивачу у проведенні перерахунку, посилаючись на те, що частиною 20 ст.86 Закону України «Про прокуратуру» умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначається Кабінетом Міністрів України. Однак на теперішній час Кабінетом Міністрів України порядок та умови проведення перерахунку раніше призначених пенсій працівникам прокуратури не визначено. Підвищення заробітної плати згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657 відбулося у вересні 2017 року до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019року, тому не може застосовуватися для перерахунку пенсії у теперішній час. Окрім того, у рішенні зазначено, що пунктом 7 постанови Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1155 «Про умови оплати праці прокурорів» встановлено, що зміна розміру посадового окладу працівників прокуратури, передбачене цією постановою, не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України «Про прокуратуру» (а.с.16-17).
V. Джерела права та висновки суду
28. Частина 2 ст. 19 Конституції України встановлює: «Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
29. Згідно з ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
30. За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України, основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
31. Правові засади пенсійного забезпечення працівників прокуратури встановлює Закон України "Про прокуратуру" №1697-VІІ від 14.10.2014 (далі - Закон №1697-VІІ).
32. Частиною 20 ст.86 Закон №1697-VІІ в первинній редакції на час його прийняття було встановлено, що призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
33. Законом №76-VIII від 28.12.2014 року були внесені зміни в Закон України від 14.10.2014 року «Про прокуратуру» та з 01.01.2015 року набрала чинності нова редакція п.20 ст.86 Закону, а саме було визначено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Одночасно пунктом 16 розділу ІІ «Прикінцеві положення» встановлено: Кабінету Міністрів України у місячний строк з дня набрання чинності цим Законом забезпечити прийняття нормативно-правових актів, необхідних для реалізації цього Закону.
34. Кабінетом Міністрів України нормативний акт щодо умов та порядоку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури у встановлений строк прийнятий не був.
Рішеннями судів по справам №826/5820/18, №826/8546/18 визнана протиправною бездіяльність КМУ. Залишаючи без змін рішення Окружного адміністративного суду міста Києва від 07.11.2018 року та постанову Шостого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 року у справі № 826/8546/18, Верховний Суд в постанові від 24.04.2019 року зазначив, що Кабінет Міністрів України протягом тривалого часу ухиляється від прийняття рішення про встановлення порядку та умов перерахунку пенсій працівникам прокуратури, необхідність прийняття яких Законом №1697-VІІ покладено саме на відповідача, що у свою чергу, призвело до неможливості пенсійними органами провести перерахунок пенсій працівникам прокуратури та численних звернень пенсіонерів до суду щодо оскарження таких дій територіальних управлінь Пенсійного фонду України.
35. Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року №657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури" були внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури, додатками до якої, затверджено нові збільшені схеми посадових окладів працівників прокуратури. Постанова набрала чинності 06.09.2017 року.
36. У позивача - пенсіонера органів прокуратури виникло право на перерахунок пенсії на підставі вказаної постанови КМУ від 30.08.2017 року №657 з 01.10.2017 року, проте для пенсійних органів не був встановлений механізм вказаного перерахунку, оскільки КМУ не прийнятв відповідну постанову щодо умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури .
37. Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 у справі № 3-209/2018(2413/18, 2807/19) визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України. Положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами, визнане неконституційним, втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення.
38. У своєму рішенні від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України зазначив, що працівник прокуратури, який досяг передбаченого законом віку для припинення повноважень після здійснення професійної діяльності протягом визначеного строку, набуває право на отримання пенсії. Пенсійне забезпечення таких працівників здійснюється відповідно до статті 86 Закону.
39. Частина 20 статті 86 Закону №1697-VІІ в первинній редакції передбачала низку підстав для перерахунку призначених пенсій. Проте, згідно з чинною редакцією оспорюваного положення Закону умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури вже не врегульовуються Законом, а повноваження щодо їх визначення делеговано Кабінету Міністрів України.
40. Враховуючи міжнародні стандарти діяльності органів прокуратури та юридичні позиції Конституційного Суду України, метою нормативного регулювання, зокрема питань соціального захисту працівників прокуратури, є уникнення втручання інших органів влади в діяльність прокуратури з метою додержання принципу поділу влади та закріплення виключно на рівні закону питань пенсійного забезпечення працівників прокуратури.
41. До повноважень Кабінету Міністрів України законодавець відніс право визначати умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури без закріплення на законодавчому рівні відповідних критеріїв, чим поставив у залежність фінансування пенсійного забезпечення прокурорів від виконавчої влади. Таке нормативне регулювання призводить до втручання виконавчої влади в діяльність органів прокуратури, а також до недотримання конституційної вимоги щодо здійснення органами державної влади своїх повноважень у встановлених Конституцією України межах і відповідно до законів України.
42. Конституційний Суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.
43.Пунктом 3 установлено такий порядок виконання цього Рішення:
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення;
- частина двадцята статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".
44. Таким чином, суд вважає необґрунтованим посилання відповідача у оскаржуваному рішенні №50 від 13.03.2020 р. про відмову в перерахунку пенсії на відсутність постанови КМУ, на яку міститься посилання у ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII, оскільки Конституційний Суд визначив необхідність застосування для перерахунку пенсій пенсіонерам прокуратури щодо умов та механізму її перерахунку первинну редакцією ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII . Отже, Закон №1697-VII з 13.12.2019р. на момент звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії не містив і не містить вимоги про необхідність визначення умов та порядку перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури Кабінетом Міністрів України.
45. Суд зазначає, що позивач отримала довідку прокуратури Одеської області про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується у перерахунку пенсій №149 від 04.03.2020 року та з заявою і зазначеною довідкою звернулась до відповідача.
46. Підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам. Підвищення заробітної плати працівникам прокуратури після призначення позивачу пенсії за вислугу років відбулося відповідно до постанови КМУ від 30 серпня 2017 року №657 (набрала чинності 06.09.2017 року). Тобто з 01.10.2017 року існувала та обставина, що тягне за собою зміну розміру пенсії.
47. Позивач не реалізувала право на перерахунок пенсії з 01.10.2017 року не з власної провини. Механізм рналізації вказаного права та відповідні дії для субєкта власних повноважень були поновлені Рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 року у справі № 7-р(ІІ)2019, яким визначений порядок виконання свого рішення, а саме необхідність застосування для перерахунку пенсій первину реданцію ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року №1697-VII. Отже перерахунку підлягає пенсія позивача на підставі довідки прокуратури Одеської області №149 від 04.03.2020 року з 01.10.2017 року.
48. На підставі викладених обставин, суд робить висновок, що відповідач протиправно відмовив позивачу у здійсненні перерахунку та виплаті пенсії за вислугу років у розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Одеської області №149 від 04.03.2020 року. Відтак - рішення прийняте відповідачем №50 від 13.03.2020 р. є протиправним та належить до скасування.
49. Згідно зі ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до Закону України від 23.02.2006 року «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини та основоположних свобод (далі - Конвенція) і практику ЄСПЛ як джерело права.
Право на виплати у сфері соціального забезпечення було включено до змісту статті 1 Першого протоколу до Конвенції вперше у рішенні від 16 грудня 1974 року у справі «Міллер проти Австрії», де Суд встановив принцип, згідно з яким обов`язок сплачувати внески у фонди соціального забезпечення може створити право власності на частку активів, які формуються відповідним чином. Позиція Суду була підтверджена і в рішенні від 16 вересня 1996 року «Гайгузус проти Австрії», якщо особа робила внески у певні фонди, у тому числі пенсійні, то такі внески є часткою спільних коштів фонду, яка може бути визначена у будь-який момент, що, у свою чергу, може свідчити про виникнення у відповідної особи права власності.
Позивач, працюючи в органах прокуратури України, сплачувала передбачені чинним законодавством страхові внески до Пенсійного фонду, тому дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії можуть вважатися, з урахуванням рішень Європейського Суду з прав людини, втручанням у її право на мирне володіння майном - пенсією.
Відповідно до статті 1 Протоколу №1 до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути, позбавлений своєї власності інакше, як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.
50. Щодо зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження граничного розміру суд зазначає наступне.
51. Згідно з ч.1 ст.2 Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI (зі змінами) максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру", не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Тимчасово, по 31 грудня 2017 року, максимальний розмір пенсії (крім пенсійних виплат, що здійснюються з Накопичувального пенсійного фонду) або щомісячного довічного грошового утримання (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною), призначених (перерахованих) відповідно до Закону України "Про прокуратуру, не може перевищувати 10740 гривень.
52.Суд звертає увагу, наведені вище положення про те, що максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, - в цілому визнано неконституційним відповідно до рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 року №7-рп/2016.
53.Отже, суд вважає за необхідне зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок та здійснювати виплату пенсії за вислугу років позивачу у розмірі 90% від середньомісячної заробітної плати згідно з довідкою прокуратури Одеської області №149 від 04.03.2020 року про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій з 01.10.2017 року, без обмеження її граничного розміру та з урахуванням раніше проведених виплат.
VI. Розподіл судових витрат
54. Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
На підставі викладеного, керуючись, ст.ст. 2,77, 244-246 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
1.Адміністративний позов задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області №50 від 13.03.2020 року про відмову у перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 01.10.2017 року пенсії за вислугу років відповідно до ст.86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 №1697-VІІ, виходячи із розрахунку 90% розміру заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій згідно з довідкою Прокуратури Одеської області №149 від 04.03.2020 року без обмеження граничного розміру та з урахуванням раніше проведених виплат.
4. Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати у розмірі 840 (вісімсот сорок),80 грн.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на постанову суду подається протягом тридцяти днів. Якщо розглянуто справу в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач- ОСОБА_1 , місце реєстрації АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області, адреса: вул. Канатна,83 м. Одеса, 65012; код ЄДРПОУ 20987385.
Суддя О.Я. Бойко
.