Ухвала суду № 90145972, 30.06.2020, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2020
Номер справи
320/5360/20
Номер документу
90145972
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про залишення позовної заяви без руху

30 червня 2020 року м. Київ № 320/5360/20

Суддя Київського окружного адміністративного суду Панова Г.В., розглянувши позовну заяву

ОСОБА_1

до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України

про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 з позовом до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність відповідачів, щодо розгляду поданої ним заяви від 28.02.2020;

- зобов`язати розглянути на засіданні комісії в термін визначений законом подані ним документи та визнати його особою, яка була позбавлена особистої свободи внаслідок агресії проти України;

- зобов`язати перерахувати кошти у розмірі 100 тис. грн., одноразову грошову допомогу відповідно до постанови КМУ №1122 від 11.12.2019.

Відповідно до частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, зокрема, чи: відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Наданий адміністративний позов не відповідає вимогам статей 160 -161 Кодексу адміністративного судочинства України з огляду на таке.

Відповідно до приписів пункту 2 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв`язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.

Як вбачається з прохальної частини позовної заяви позивач звернув першу позовну вимогу до відповідачів, при цьому у позові в якості відповідача-1 зазначено – Міністерство з питань реінтеграції тимчасового окупованих територій України ( м. Київ, пров. Музейний, 12, 01001; код ЄДРПОУ 42657144).

Водночас, за результатами пошуку по коду ЄДРПОУ юридичної особи - 42657144 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявна інформація про Міністерство у справах ветеранів України (місцезнаходження: 01001, м. Київ, пров. Музейний, 12).

Крім того, позивачем також зазначено відомості про відповідача інший код ЄДРПОУ 40446210.

За результатами пошуку по коду ЄДРПОУ юридичної особи - 40446210 у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань наявна інформація про Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України (місцезнаходження: 01196, м. Київ, площа Лесі Українки,1).

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до вимог статті 160 КАС України найменування відповідача у позовній заяві має бути викладено чітко, із зазначенням конкретного органу державної влади або органу місцевого самоврядування (їх посадової особи), наділеного адміністративною правосуб`єктністю, рішення, дії або бездіяльності якого оспорюється позивачем.

Відтак, найменування суб`єкта владних повноважень, який визначений позивачем як відповідач та адреса місцезнаходження відповідача не відповідає відомостям про юридичну особу Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, отже позивачу слід уточнити найменування відповідача по справі та зазначити правильну адресу місцезнаходження відповідача.

Також, відповідно до пункту 4 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України в позовній заяві зазначаються зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а в разі подання позову до декількох відповідачів - зміст позовних вимог щодо кожного з відповідачів.

При цьому, під змістом позовних вимог розуміється визначення способу захисту свого права, свободи чи інтересу, який має бути сформульований максимально чітко і зрозуміло.

Як вбачається з пункту 3 прохальної частини позовної заяви позивач просить суд визнати протиправною бездіяльність відповідачів, щодо розгляду поданої ним заяви від 28.02.2020.

Разом з тим, у позовній заяві в якості відповідача визначений 1 суб`єкт владних повноважень - Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України. Отже, позивачу слід надати до суду письмові пояснення щодо визначення протиправною бездіяльності відповідачів, зокрема яких саме відповідачів із зазначенням конкретного органу.

Слід зауважити, що у прохальній частині позовної заяви, яка складає предмет позову, позивач не конкретизує, яких саме відповідачів бездіяльність повинна бути визнана протиправною.

Крім того, суд звертає увагу позивача, що правову категорію «зміст позовних вимог» слід розуміти як дію суду, про вчинення якої позивач вимагає постановити судове рішення, що спрямована на задоволення певної матеріально-правової вимоги позивача. Зважаючи на те, що рішення суду завжди спрямоване на захист конкретного суб`єктивного права зміст позовних вимог не може бути абстрактним чи містити певні умовні категорії і повинен формулюватись максимально чітко і зрозуміло.

Частиною першою статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом:

1) визнання протиправним та нечинним нормативно-правового акта чи окремих його положень;

2) визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень;

3) визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними та зобов`язання утриматися від вчинення певних дій;

4) визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії;

5) встановлення наявності чи відсутності компетенції (повноважень) суб`єкта владних повноважень;

6) прийняття судом одного з рішень, зазначених у пунктах 1 - 4 цієї частини та стягнення з відповідача - суб`єкта владних повноважень коштів на відшкодування шкоди, заподіяної його протиправними рішеннями, дією або бездіяльністю.

Відтак, позивачу слід також уточнити пункту 4 та 5 прохальної частини позовної заяви із зазначенням чітких позовних вимог, зокрема зазначенням органу до якого звернуті вимоги та яким саме чином необхідно зобов`язати відповідача вчинити дії.

Отже, позивачу слід привести свої вимоги у відповідність до положень частини 1 статті 5 Кодексу адміністративного судочинства України шляхом визначення чітких і зрозумілих вимог.

Також, згідно з пунктом 9 частини першої статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Крім того, в силу приписів пунктів 4, 5 та 8 частини п`ятої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України у позовній заяві зазначаються: зміст позовних вимог і виклад обставин, якими позивач обґрунтовує свої вимоги; докази, що підтверджують вказані обставини; докази, які не можуть бути подані разом із позовною заявою (за наявності).

Відтак, з огляду на викладене, позивачу слід надати до суду письмові пояснення щодо нормативно-правового обґрунтування позовної вимоги про зобов`язання розглянути на засіданні комісії в термін визначений законом подані ним документи та визнати його особою, яка була позбавлена особистої свободи внаслідок агресії проти України, із зазначенням відповідача - до кого звернута дана вимога та норм права які були порушені відповідачем з огляду на що позивач вважає про наявність підстав для задоволення даної вимоги.

Враховуючи викладене, суд вбачає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу десять днів для усунення недоліків позовної заяви .

Відповідно до частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Частиною 2 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Недоліки позовної заяви можуть бути усунені шляхом подання до суду:

- позовної заяви, що відповідає вимога статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України із зазначенням правильного найменування відповідача та адреси місцезнаходження та уточненням пункту 4, 5 прохальної частини позовної заяви, а у разі пред`явлення позову до кількох відповідачів шляхом викладення чітких вимог щодо кожного із відповідачів;

- письмових пояснень щодо нормативно-правового обґрунтування позовної вимоги про зобов`язання розглянути на засіданні комісії в термін визначений законом подані позивачем документи та визнати його особою, яка була позбавлена особистої свободи внаслідок агресії проти України, із зазначенням відповідача - до кого звернута дана вимога та норм права які були порушені відповідачем з огляду на що позивач вважає про наявність підстав для задоволення даної вимоги.

Керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

У Х В А Л И В:

Позовну заяву ОСОБА_1 до Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, - залишити без руху.

Встановити позивачеві десятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання копії даної ухвали.

Роз`яснити позивачеві, що якщо недоліки позовної заяви, яку залишено без руху, не будуть усунуті у встановлений судом строк, позовна заява буде повернута відповідно до пункту 1 частини 4 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України.

Копію ухвали надіслати позивачеві.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не підлягає оскарженню. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.

Відповідно до пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цією ухвалою, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Суддя Панова Г. В.