
КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
02 липня 2020 року м. Київ № 320/1396/20
Київський окружний адміністративний суд у складі судді Колеснікової І.С., розглянувши у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовом фізичної особи-підприємця ОСОБА_1
до Гостомельської селищної ради Київської області
про визнання протиправним та скасування рішення
В С Т А Н О В И В:
До Київського окружного адміністративного суду звернулась фізична особа-підприємець ОСОБА_1 із позовом до Гостомельської селищної ради Київської області про визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області №135 від 20.12.2020 в частині анулювання дії паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель за адресами : АДРЕСА_1, реєстраційний №03-02/1537 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 ; АДРЕСА_3, реєстраційний №03-02/1538 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 (з урахуванням заяви позивача про уточнення позовних вимог від 12.03.2020 (вх. №9128/20 від 18.03.2020)).
Позов мотивовано протиправністю рішення відповідача, яким анульовано дію паспортів прив`язки тимчасових споруд, виданих позивачу, з огляду на встановлення позивачем тимчасових споруд у відповідності до вимог інших паспортів прив`язки, та відсутністю обґрунтування законодавчо передбачених підстав для анулювання паспортів прив`язки у оскаржуваному рішенні.
Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 19.02.2020 відкрито спрощене провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), запропоновано відповідачу подати відзив на позовну заяву.
Відповідачем подано письмовий відзив на позовну заяву, згідно якого позов не визнано. Зазначено про правомірність прийняття відповідачем оскаржуваного рішення в частині анулювання дії виданих позивачу паспортів прив`язки з огляду на відхилення позивачем від паспортів прив`язки тимчасової споруди, що є законодавчо передбаченою підставою для їх анулювання.
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази та з`ясувавши обставини справи, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 , ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , зареєстрований як фізична особа-підприємець 07.12.2001, про що до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань внесено запис №23570170000000907.
Рішенням виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області від 14.03.2018 №28 «Про погодження виготовлення паспортів прив`язки встановлення МАФів в селищі Гостомель» погоджено ФОП ОСОБА_1 виготовлення паспортів прив`язки встановлення МАФів за адресами: - 2 зблокованих МАФа до 30 кв.м. кожний в АДРЕСА_1; - 2 зблокованих МАФа до 30 кв.м. кожний в АДРЕСА_3.
Відділом містобудування та архітектури Гостомельської селищної ради видано ФОП ОСОБА_1 паспорти прив`язки тимчасової споруди в селищі Гостомель: від 20.06.2017 №03-02/1537 (дійсний до 20.06.2020) на розміщення двох зблокованих торговельних павільйонів загальним розміром 15,0х4,0 м в селищі Гостомель по АДРЕСА_1; від 20.06.2017 №03-02/1538 (дійсний до 20.06.2020) на розміщення двох зблокованих торговельних павільйонів загальним розміром 15,0х4,0 м в АДРЕСА_3.
Розпорядженням Гостомельської селищної ради Київської області від 18.12.2019 №02/308 «Про створення тимчасової комісії для перевірки дотримання паспорту прив`язки» створено тимчасову комісію для перевірки дотримання паспортів прив`язки під час розміщення тимчасових споруд за адресами: АДРЕСА_1 та АДРЕСА_3.
За результатами проведеної перевірки тимчасовою комісією складено акти від 18.12.2019, згідно яких ФОП ОСОБА_1 на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1, самочинно побудував будівлю магазину-кафе. Зазначена будівля побудована на капітальному фундаменті та має габаритні розміри орієнтовно 6х12 м. Відділом містобудування та архітектури Гостомельської селищної ради було надано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив`язки тимчасової споруди від 20.06.2017 №03-02/1537. Зазначений паспорт прив`язки надавався на встановлення двох зблокованих торгівельних павільйонів розмірами 4,0х7,5 м. Втім, протягом 6-ти місяців з дати отримання паспорту прив`язки №03-02/1537 від 20.06.2017 ФОП ОСОБА_1 тимчасову споруду встановлено не було. Також, ФОП ОСОБА_1 на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3, самочинно побудував будівлю магазину. Зазначена будівля побудована на стрічковому залізобетонному фундаменті та має габаритні розміри у плані орієнтовно 7х12 м. Відділом містобудування та архітектури Гостомельської селищної ради було надано ФОП ОСОБА_1 паспорт прив`язки тимчасової споруди від 20.06.2017 №03-02/1538. Зазначений паспорт прив`язки надавався на встановлення двох зблокованих торгівельних павільйонів розмірами 4,0х7,5 м. Втім, протягом 6-ти місяців з дати отримання паспорту прив`язки №03-02/1538 від 20.06.2017 ФОП ОСОБА_1 тимчасову споруду встановлено не було.
Рішенням виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області від 20.12.2020 №135 «Про анулювання дії паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель» анульовано дію паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель, зокрема , за адресами: АДРЕСА_1, реєстраційний №03-02/1537 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 ; АДРЕСА_3, реєстраційний №03-02/1538 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 .
Вважаючи протиправним рішення відповідача про анулювання дії виданих позивачу паспортів прив`язки, позивач звернувся з позовом до суду.
Надаючи правову оцінку відносинам, що виникли між сторонами, суд зазначає таке.
Відповідно до абзацу сьомого частини першої статті 13 Закону України «Про архітектурну діяльність» від 20.05.1999 №687-ХІV, до уповноважених органів містобудування та архітектури належать виконавчі органи сільських, селищних, міських рад з питань архітектури.
Правові та організаційні основи містобудівної діяльності в Україні визначено Законом України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.07.2011 №3038-VI.
Згідно частини четвертої статті 28 зазначеного Закону, розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.
Міністерством регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України прийнято наказ від 21.10.2011 №244 «Про затвердження Порядку розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068, яким затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (далі по тексту - Порядок №244).
Згідно пункту 1.1 Порядку №244, цей порядок визначає механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.
Пунктом 1.3 Порядку №244 визначено, що тимчасова споруда торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності (далі - ТС) - одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту.
Відповідно до пункту 2.1 Порядку №244, підставою для розміщення ТС є паспорт прив`язки ТС (додаток 1).
За приписами пункту 2.10 Порядку №244, паспорт прив`язки ТС оформлюється органом з питань містобудування та архітектури за формою, наведеною у додатку 1 до цього Порядку.
Згідно пункту 2.17 Порядку №244, строк дії паспорта прив`язки визначається органом з питань містобудування та архітектури виконавчого органу відповідної ради або районної державної адміністрації відповідно до генерального плану, плану зонування та детального плану територій та з урахуванням строків реалізації їх положень.
Пунктом 2.20 Порядку №244 визначено, що встановлення ТС здійснюється відповідно до паспорта прив`язки.
Відповідно до пункту 2.21 Порядку №244, відхилення від паспорта прив`язки ТС не допускається.
Положеннями пункту 2.23 Порядку №244 визначено, що після розміщення ТС замовник подає до виконавчого органу сільської, селищної, міської ради або відповідної районної державної адміністрації письмову заяву за формою, наведеною у додатку 2 до цього Порядку, у якій зазначає, що він виконав вимоги паспорта прив`язки.
Як встановлено судом, відділом містобудування та архітектури Гостомельської селищної ради видано ФОП ОСОБА_1 паспорти прив`язки тимчасової споруди в селищі Гостомель: від 20.06.2017 №03-02/1537 (дійсний до 20.06.2020) на розміщення двох зблокованих торговельних павільйонів загальним розміром 15,0х4,0 м в селищі Гостомель по АДРЕСА_1; від 20.06.2017 №03-02/1538 (дійсний до 20.06.2020) на розміщення двох зблокованих торговельних павільйонів загальним розміром 15,0х4,0 м в АДРЕСА_3.
За результатами проведеної перевірки дотримання паспорту прив`язки тимчасовою комісією встановлено, що ФОП ОСОБА_1 не було проведено встановлення тимчасових споруд протягом 6-ти місяців з дати отримання паспортів прив`язки №03-02/1537 від 20.06.2017 та від 20.06.2017 №03-02/1538. Крім того, перевіркою встановлено, що на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_1 та на земельній ділянці за адресою: АДРЕСА_3, ФОП ОСОБА_1 побудовано інші будівлі, які не відповідають паспортам прив`язки від 20.06.2017
Як зазначив позивач, вказані споруди було ним зведено на підставі інших паспортів прив`язки, а саме від 27.06.2019 №280, №281.
Як убачається з паспортів прив`язки тимчасової споруди в селищі Гостомель, виданих ФОП ОСОБА_1 відділом містобудування та архітектури Ірпінської міської ради 27.06.2019 №280, №281 (дійсні до 27.06.2022), вказані паспорти прив`язки видано позивачу на зблоковані тимчасові споруди - 2 торговельних павільйони, які розташовані за адресами: АДРЕСА_3 та АДРЕСА_1.
Таким чином, суд дійшов висновку, що належні позивачу тимчасові споруди, які розташовано в смт. Гостомель по АДРЕСА_3 та по АДРЕСА_1 розміщено позивачем на підставі паспортів прив`язки від 27.06.2019 №280, №281.
Водночас, будь-яких доказів розміщення тимчасових споруд за вказаними адресами на підставі паспортів прив`язки №03-02/1537 від 20.06.2017 та від 20.06.2017 №03-02/1538 позивачем суду не надано. Крім того, позивачем не надано суду доказів подання до виконавчого органу Гостомельської селищної ради письмової заяви про виконання вимог паспортів прив`язки від 20.06.2017 №03-02/1537, №03-02/15 після розміщення тимчасових споруд.
Відтак, суд дійшов висновку, що позивачем не було встановлено тимчасові споруди відповідно до паспортів прив`язки від 20.06.2017 №03-02/1537, №03-02/15.
Згідно приписів пункту 2.27 Порядку №244, дія паспорта прив`язки ТС анулюється за таких умов: недотримання вимог паспорта прив`язки при її встановленні; невстановлення ТС протягом 6 місяців з дати отримання паспорта прив`язки; надання недостовірних відомостей у документах, зазначених у пункті 2.6 цього Порядку, під час підготовки паспорта прив`язки ТС.
Оскільки паспорти прив`язки №03-02/1537, №03-02/15 видано позивачу 20 червня 2017 року і позивачем не встановлено тимчасових споруд протягом 6 місяців з дати отримання вказаних паспортів прив`язки та відповідно до зазначених паспортів прив`язки, суд дійшов висновку про наявність встановлених пунктом 2.27 Порядку №244 підстав для анулювання дії виданих ФОП ОСОБА_1 паспортів прив`язки від 20.06.2017 №03-02/1537 та №03-02/15.
Як убачається зі змісту рішення виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області від 20.12.2020 №135 «Про анулювання дії паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель», яким анульовано дію паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель, зокрема , за адресами: АДРЕСА_1, реєстраційний №03-02/1537 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 ; АДРЕСА_3, реєстраційний №03-02/1538 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 , підставою для анулювання вказаних паспортів прив`язки зазначено пункт 2.27 Порядку №244.
Таким чином, суд дійшов висновку про законність та обґрунтованість рішення виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області від 20.12.2020 №135 «Про анулювання дії паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель», яким анульовано дію паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель, зокрема , за адресами: АДРЕСА_1, реєстраційний №03-02/1537 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 ; АДРЕСА_3, реєстраційний №03-02/1538 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 .
При цьому суд зауважує, що посилання відповідача в спірному рішенні в цілому на пункт 2.27 Порядку №244, який містить вичерпний перелік підстав для анулювання паспорта прив`язки, без уточнення конкретної підстави анулювання виданих позивачу паспортів прив`язки, не є достатньою підставою для визнання такого рішення протиправним чи незаконним, оскільки зазначене рішення прийнято у межах відповідних повноважень та за наявності законодавчо встановлених підстав для анулювання паспорта прив`язки.
На думку суду, відсутність у конструкції пункту 2.27 Порядку №244 пронумерованих підпунктів допускає посилання на вказаний пункт із зазначенням його номера в цілому.
Оскільки суд дійшов висновку про необґрунтованість доводів позивача, наведених в обґрунтування позовних вимог, зважаючи на відсутність встановлених судом підстав для визнання протиправним та скасування рішення виконавчого комітету Гостомельської селищної ради Київської області №135 від 20.12.2020 в частині анулювання дії паспортів прив`язки тимчасових споруд в селищі Гостомель за адресами: АДРЕСА_1, реєстраційний №03-02/1537 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 ; АДРЕСА_3, реєстраційний №03-02/1538 від 20.06.2017, замовник якого ФОП ОСОБА_1 , адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 про визнання протиправним та скасування вказаного рішення задоволенню не підлягає.
Відповідачем не надано доказів понесення ним судових витрат, тому судові витрати присудженню не підлягають.
Керуючись статтями 241-246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В И Р І Ш И В:
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
Позивач - ОСОБА_1 (ідентифікаційний номер НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 ).
Відповідач: - Гостомельська селищна рада Київської області (ідентифікаційний код 04360617, місцезнаходження: 08290, Київська область, смт. Гостомель, вул. Свято-Покровська, 125).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 1 Розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються учасниками справи до або через Київський окружний адміністративний суд.
Згідно пункту 3 розділу VI «Прикінцеві положення» Кодексу адміністративного судочинства України процесуальні строки, визначені цим рішенням, продовжуються на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).
Суддя Колеснікова І.С.
Дата виготовлення і підписання повного тексту рішення - 02 липня 2020 року.