
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"02" липня 2020 р. справа № 300/1024/20
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боршовський Т.І., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі - відповідач), в якому просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при обчислені та призначенні та перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу"; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, станом на момент призначення ОСОБА_1 пенсії) здійснити з 01.02.2008 перерахунок та виплату пенсії позивачу, призначеної відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", в зв`язку з збільшенням заробітної плати починаючи з 01.02.2008 з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 за № 758/8079, за період з 01.10.2004 по 31.10.2004 за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 7,27, за період з 01.11.2004 по 31.12.2004 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 6,21, за період з 01.01.2005 по 31.07.2005 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 5,8, за період з 01.08.2005 по 31.12.2005 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,97 та за період з 01.01.2006 по 30.09.2006 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,51 з проведенням нарахування і виплати індексації пенсії згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" без зміни базового місця для обчислення індексації, визначеного при перерахунку пенсії з 01.02.2008.
Позовні вимоги мотивовано тим, що позивачу з 03.10.2006 призначено пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, однак при здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення ОСОБА_1 пенсії, відповідачем не було враховано суми усіх видів виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. В зв`язку з підвищенням заробітної плати позивачу проводились перерахунки пенсії згідно статті 37-1 Закону України «Про державну службу» відповідно до вимог пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України № 865 від 31.05.2000 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії». Останній перерахунок ОСОБА_1 було проведено з 01.02.2008. Позивач зазначила, що неодноразово зверталася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявами, в яких просила повідомити з урахуванням яких виплат та за який період позивачу здійснено розрахунок та нарахування пенсії, які складові заробітної плати було враховано, який вид пенсії на даний час призначено та виплачується ОСОБА_1 . Після отримання довідки Рахинської сільської ради за № 794 від 27.11.2019 про заробітну плату, отриману у період з 01.01.2002 по 30.09.2006, позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою про здійснення перерахунку пенсії з урахуванням всіх виплат, по яких було проведено нарахування та сплату страхових внесків з моменту призначення пенсії. ОСОБА_1 зазначила, що з листа відповідача № 1706/Д-15від 21.12.2019 їй стало зрозуміло, що розмір її пенсії обчислено з порушенням чинного законодавства, оскільки при здійсненні розрахунку заробітної плати для призначення позивачу пенсії, відповідачем не було враховано суми усіх виплат, на які були нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а також не проведено коригування виплат. Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при обчисленні пенсії, оскільки в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 мають бути включені всі суми виплат з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Ухвалою суду від 25.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
16.06.2020 через канцелярію Івано-Франківського окружного адміністративного суду надійшов відзив від 11.06.2020 № 0900-0803-7/10221 Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на позовну заяву, в якому відповідач заперечує проти задоволення позову. У відзиві відповідач зазначив, що 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015, згідно якого втратили чинність норми Закону України «Про державну службу» № 3723-XІІ від 16.12.1993, окрім статті 37 цього закону. Також на виконання постанови Кабінету Міністрів України № 34 від 01.02.2008 на підставі заяви ОСОБА_1 від 17.03.2008 та довідки про заробітну плату від 14.03.2008 № 340 позивачу проведено з 01.02.2008 перерахунок пенсії. При цьому, вся сума заробітної плати, яка зазначена в довідці від 14.03.2008 № 340, включена в розрахунок пенсії. Щодо вимоги про проведення коригування пенсійних виплат згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", то представник відповідача зазначив, що розмір виплат, нарахованих працівникові з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, не коригується. В даному випадку, ОСОБА_1 призначено пенсію з 03.10.2006 як державному службовцю і на виконання відповідних постанов Кабінету Міністрів України здійснювались підвищення заробітної плати, а тому відсутні підстави для коригування пенсії позивача. Також представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області вказав на те, що довідка Рахинської сільської ради від 27.11.2019 № 794 не була предметом розгляду відповідача та не відповідає формі, яка затверджена постановами правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 та № 3-1 від 17.01.2017. Окрім цього, представник відповідача зазначив, що такі види виплат, як матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань, допомога на оздоровлення, компенсації за невикористані відпустки, індексація заробітної плати не включаються до заробітної плати державного службовця при обчисленні пенсії. Представник Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області звернув увагу на те, що ОСОБА_1 пропустила шестимісячний строк звернення до суду з цим позовом. Відповідач просив суд відмовити в задоволенні позову (а.с. 41-47).
Ухвалою від 02.07.2020 Івано-Франківський окружний адміністративний суд залишив без розгляду адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату позивачу пенсії, призначеної відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", за період з 01.02.2008до 13.11.2019 включно, в зв`язку з пропуском строку звернення до суду.
Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив таке.
ОСОБА_1 в період з 14.04.1998 по 29.10.2010 працювала на посаді голови Рахинянської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області, що підтверджується копією трудової книжки позивача (а.с. 30-32).
ОСОБА_1 з 03.10.2006 отримує пенсію за віком відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» в розмірі 90% заробітної плати, що підтверджується копією протоколу № 338 від 10.10.2006 (а.с. 49). Станом на 30.09.2006 загальний стаж позивача становив 34 роки 10 місяців 1 день.
Для розрахунку позивачу розміру пенсії, ОСОБА_1 разом із заявою про призначення пенсії надала органу Пенсійного фонду України довідки Рахинянської сільської ради Долинського району Івано-Франківської області від 03.10.2006 № 1066, від 03.10.2006 № 1070 та від 03.10.2006 № 1071 (а.с. 57-58).
27.06.2007 ОСОБА_1 подала до органу Пенсійного фонду України заяву про перерахунок пенсії, до якої долучила довідку від червня 2007 року про заробітну плату за посадою сільського голови станом на 01.05.2007 (а.с. 68-69), за результатом розгляду яких позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.06.2007.
17.03.2008 ОСОБА_1 подала до органу Пенсійного фонду України заяву про перерахунок пенсії, до якої долучила довідку від червня 2007 року про заробітну плату за посадою сільського голови станом на 01.02.2008 (а.с. 71-72), за результатом розгляду яких позивачу здійснено перерахунок пенсії.
01.11.2010 ОСОБА_1 подала до органу Пенсійного фонду України заяву про перерахунок пенсії, до якої долучила довідку № 686 від 01.11.2010 про складові заробітної плати (а.с. 78-81), за результатом розгляду яких позивачу здійснено перерахунок пенсії.
17.08.2011 ОСОБА_1 подала до органу Пенсійного фонду України заяву про перерахунок пенсії, до якої долучила довідку про заробітну плату (а.с. 85-87), за результатом розгляду яких позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.10.2011 (а.с. 87).
Також згідно копій розпоряджень позивачу здійснено перерахунок пенсії з 01.01.2012, 01.04.2012, 01.07.2012, 01.12.2012, 01.12.2013, 01.09.2015, 01.05.2016, 01.05.2017, 01.10.2017, 26.11.2018 (а.с. 88-94).
27.11.2019 Рахинянська сільська рада Долинського району Івано-Франківської області видала ОСОБА_1 довідку № 794 про нараховані їй виплати за період з січня 2002 року по вересень 2006 року (а.с.24-26).
05.12.2019 позивач звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою, в якій просила надати копію протоколу про призначення пенсії, копії всіх розпоряджень про проведені перерахунки пенсії з моменту її призначення, розрахунки заробітної плати для обчислення пенсії, вказавши суми та період, що були включені в розрахунок суми заробітної плати для призначення пенсії на підставі Закону України «Про державну службу». ОСОБА_1 також просила вказати з розрахунку скількох відсотків від суми заробітної плати розрахована пенсія (а.с. 12).
Листом № 1706/Д-15від 21.12.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повідомило позивача, що при зверненні за призначенням пенсії ОСОБА_1 надала довідки від 03.10.2006 № 1070 та № 1066 про складові заробітної плати за останні 24 календарні місяці роботи підряд перед звільненням за призначенням пенсії, видані виконавчим комітетом Рахинянської сільської ради. Відповідно до вказаних довідок в розрахунок для призначення пенсії включені: посадовий оклад - 1250,00 грн., надбавка за ранг - 110,00 грн., надбавка за вислугу років - 408,00 грн., середньомісячна сума премії - 367,54 грн., надбавок - 544,76 грн. Відповідно до пункту 4 постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 «Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії» позивачу проводились перерахунки у зв`язку з підвищенням розміру заробітної плати працюючим державним службовцям з 01.05.2007 та з 01.02.2008 (а.с. 13).
Вважаючи протиправними дії відповідача щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при обчислені та призначенні та перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу", ОСОБА_1 звернулася з цим позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до частини1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Умови пенсійного забезпечення державних службовців визначалися Законом України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ, який був чинний на момент призначення ОСОБА_1 пенсії.
Так, пенсійне забезпечення і грошова допомога державним службовцям була регламентована статтею 37 Закону України "Про державну службу" від 16.12.1993 № 3723-ХІІ (надалі - Закон № 3723-ХІІ).
Згідно з частиною 2 статті 37 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) на одержання пенсії державних службовців мають право особи, які досягли встановленого законодавством пенсійного віку, за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, у тому числі стажу державної служби - не менше 10 років, та які на час досягнення пенсійного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менше 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, - незалежно від місця роботи на час досягнення пенсійного віку. Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 80 відсотків від сум їх заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, без обмеження граничного розміру пенсії, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 80 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі.
За кожний повний рік роботи понад 10 років на державній службі пенсія збільшується на один відсоток заробітку, але не більше 90 відсотків заробітної плати, без обмеження граничного розміру пенсії.
При цьому, порядок і умови перерахунку пенсій державних службовців визначала стаття 37-1 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії).
Так, відповідно до вказаної статті 37-1 Закону № 3723-ХІІ у разі підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, а також у зв`язку із набуттям особою права на пенсійне забезпечення державного службовця за цим Законом відповідно здійснюється перерахунок раніше призначених пенсій.
Перерахунок пенсії здійснюється виходячи із сум заробітної плати, на які нараховуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування працюючого державного службовця відповідної посади та рангу на момент виникнення права на перерахунок пенсії.
Частиною 2 статті 33 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії) визначено, що заробітна плата державних службовців складається з посадових окладів, премій, доплати за ранги, надбавки за вислугу років на державній службі та інших надбавок.
Доплата за ранг провадиться відповідно до рангу, присвоєного державному службовцю. Надбавка за вислугу років виплачується державним службовцям щомісячно у відсотках до посадового окладу з урахуванням доплати за ранг і залежно від стажу державної служби у таких розмірах: понад 3 роки - 10, понад 5 років - 15, понад 10 років - 20, понад 15 років - 25, понад 20 років - 30, понад 25 років - 40 відсотків. Державним службовцям можуть установлюватися надбавки за високі досягнення у праці і виконання особливо важливої роботи, доплати за виконання обов`язків тимчасово відсутніх працівників та інші надбавки і доплати, а також надаватися матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань. Умови оплати праці державних службовців, розміри їх посадових окладів, надбавок, доплат і матеріальної допомоги визначаються Кабінетом Міністрів України (частини 4-7 статті 33 Закону № 3723-ХІІ (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії).
В свою чергу, структура заробітної плати визначена статтею 2 Закону України «Про оплату праці», згідно якої:
Основна заробітна плата - винагорода за виконану роботу відповідно до встановлених норм праці (норми часу, виробітку, обслуговування, посадові обов`язки), що встановлюється у вигляді тарифних ставок (окладів) і відрядних розцінок для робітників та посадових окладів для службовців;
Додаткова заробітна плата - винагорода за працю понад установлені норми, за трудові успіхи та винахідливість і за особливі умови праці, що включає доплати, надбавки, гарантійні і компенсаційні виплати, передбачені чинним законодавством; премії, пов`язані з виконанням виробничих завдань і функцій;
Інші заохочувальні та компенсаційні виплати, до них належать виплати у формі винагород за підсумками роботи за рік, премії за спеціальними системами і положеннями, компенсаційні та інші грошові і матеріальні виплати, які не передбачені актами чинного законодавства, або які провадяться понад встановлені зазначеними актами норми.
Відповідно до частини 1 статті 66 Закону України "Про пенсійне забезпечення" (надалі - Закон № 1788-ХІІ) до заробітку для обчислення пенсії включаються всі види оплати праці (виплат, доходу), на які відповідно до Закону України "Про збір на обов`язкове державне пенсійне страхування" від 09 червня 2003 року № 1058-IV (надалі - Закон № 1058-IV) нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, в межах максимальної величини фактичних витрат на оплату праці найманих працівників, оподаткованого доходу (прибутку), сукупного оподаткованого доходу (граничної суми заробітної плати (доходу), з яких справляються страхові внески (збори) до соціальних фондів, що діяла на день одержання зазначеного заробітку (виплат, доходу).
Статтею 41 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» визначено виплати (доходи), що враховуються в заробітну плату застрахованої особи при обчисленні пенсії: суми виплат, на які були фактично нараховані та сплачені страхові внески і суми виплат, на які нараховувалися внески на державне соціальне страхування або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування.
Тобто отримувані застрахованою особою суми виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески або збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, враховуються в заробіток (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, незалежно від того, чи входять вони до структури заробітної плати.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 31.01.2019 в справі № 275/160/17, від 20.02.2019 в справі № 460/3772/16-а, від 26.03.2019 в справі № 712/14740/16-а.
Позивач вважає протиправними дії відповідача щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при обчисленні пенсії, оскільки в заробіток для обчислення пенсії ОСОБА_1 мають бути включені всі суми виплатз яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, в тому числі суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (основні та додаткові відпустки), матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати.
Що стосується заробітної плати за невідпрацьований час (основні та додаткові відпустки), то суд вказує на таке.
Державні гарантії права на відпустки, визначення умов, тривалості і порядку надання їх працівникам для відновлення працездатності, зміцнення здоров`я, а також для виховання дітей, задоволення власних потреб та інтересів, всебічного розвитку особи встановлені Законом України «Про відпустки».
Відповідно до статті 2 Закону України «Про відпустки» право на відпустки мають громадяни України, які перебувають у трудових відносинах з підприємствами, установами, організаціями незалежно від форм власності, виду діяльності та галузевої належності, а також працюють за трудовим договором у фізичної особи. Право на відпустки забезпечується: гарантованим наданням відпустки визначеної тривалості із збереженням на її період місця роботи (посади), заробітної плати (допомоги) у випадках, передбачених цим Законом; забороною заміни відпустки грошовою компенсацією, крім випадків, передбачених статтею 24 цього Закону.
Порядок оплати відпусток регламентований статтею 21 Закону України «Про відпустки».
Так, заробітна плата працівникам за час відпустки виплачується не пізніше ніж за три дні до її початку. Порядок обчислення заробітної плати працівникам за час щорічної відпустки, додаткових відпусток у зв`язку з навчанням, творчої відпустки, відпустки у зв`язку з усиновленням дитини, відпустки для підготовки та участі в змаганнях, додаткової відпустки працівникам, які мають дітей або повнолітню дитину - особу з інвалідністю з дитинства підгрупи А I групи та компенсації за невикористані відпустки, встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Таким чином, за час відпустки особа отримує заробітну плату, з якої, в свою чергу, сплачуються страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Щодо доводів відповідача про те, що грошова компенсація за невикористані відпустки не входить до системи оплати праці державних службовців, з якої обчислюється пенсія, то суд звертає увагу на те, що в даному випадку, позивач не отримувала компенсації за невикористані дні відпустки при звільненні. Вказане підтверджується довідкою виконавчого комітету Рахинянської сільської ради від 27.11.2019 за № 794 про нараховані виплати за період з січня 2002 року по вересень 2006 року (а.с. 24-26).
Згідно вказаної довідки від 27.11.2019 за № 794 ОСОБА_1 в серпні-вересні 2002 року була у відпустці та отримала 798,30 грн. відпускних виплат, в липні 2003 року позивач була у відпустці та отримала 903,60 грн. відпускних виплат, в серпні 2004 року позивач була у відпустці та отримала 1069,65 грн. відпускних виплат, в грудні 2005 року позивач була у відпустці та отримала 1607,40 грн. відпускних виплат. З вказаних виплат утримано внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Будь-яких відомостей про отримання ОСОБА_1 в період з січня 2002 року по вересень 2006 року компенсації за невикористані дні відпустки вказана довідка від 27.11.2019 за № 794 не містить.
Отже, висновки Верховного Суду, викладені в постанові від 31.08.2018 у справі № 720/770/17, на які посилається відповідач у відзиві на позов, були зроблені за інших обставин справи, ніж в цій адміністративній справі.
Таким чином, в заробіток для обчислення пенсії позивачу при призначенні пенсії мала бути включена виплачена заробітна плата за невідпрацьований час (за основні та додаткові відпустки), з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Що стосується матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації, то суд вказує на таке.
Постановою Кабінету Міністрів України від 09.03.2006 № 268 «Про упорядкування структури та умов оплати праці працівників апарату органів виконавчої влади, прокуратури, судів та інших органів» керівникам цих органів надано право у межах затвердженого фонду оплати праці надавати працівникам матеріальну допомогу для вирішення соціально-побутових питань та допомогу для оздоровлення при наданні щорічної відпустки у розмірі, що не перевищує середньомісячної заробітної плати працівника.
Також Законом України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що об`єктом індексації грошових доходів населення є в тому числі заробітна плата, підстави для індексації грошових доходів населення наявні у разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка, те що індексація грошових доходів працюючого населення проводиться за основним місцем роботи.
Аналіз наведених положень, що діяли в період роботи позивача, дає підстави для висновку, що допомога на оздоровлення, матеріальна допомога на вирішення соціально-побутових питань, індексація заробітної плати входить до системи оплати праці державного службовця.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постановах від 31.01.2019 в справі № 275/160/17 та від 26.03.2019 в справі № 712/14740/16-а.
В даному випадку, згідно довідки від 27.11.2019 за № 794 ОСОБА_1 в період з січня 2002 року по вересень 2006 року отримувала матеріальну допомогу на оздоровлення та індексацію, з яких утримано внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Таким чином, в заробіток для обчислення пенсії позивачу має бути включена матеріальна допомога на оздоровлення та індексація, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Щодо доводів представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що довідка Виконавчого комітету Рахинської сільської ради від 27.11.2019 № 794 не була предметом розгляду відповідача та не відповідає формі, яка затверджена постановами правління Пенсійного фонду України № 5-1 від 14.02.2011 та № 3-1 від 17.01.2017, то суд зазначає таке.
Індивідуальні відомості про застраховану особу з реєстру застрахованих осіб, які використовується органами Пенсійного фонду для призначення (перерахунку) пенсії, формуються з 2000 року в електронному вигляді у формі довідки ОК-5. Вказана довідка ОК-5 містить дані щодо суми заробітку особи для нарахування пенсії, страхового стажу, сплати страхових внесків.
В матеріалах пенсійної справи позивача наявні індивідуальні відомості про застраховану особу ОСОБА_1 (довідка ОК-5) за період з 2000 року по 2010 рік (а.с. 59,62, 86-87). В суду відсутні докази, що такі відомості не відповідають дійсності. Довідка Виконавчого комітету Рахинської сільської ради від 27.11.2019 № 794 лише додатково підтверджує складові заробітку (доходу), з якого сплачені страхові внески в 2002-2006 роках. В разі сумнів в її змісті, невідповідності її даних відомостям про застраховану особу, пенсійний орган при обчисленні розміру пенсії вправі провести відповідну звірку з роботодавцем та страхувальником позивача.
Таким чином, відповідачу була відома інформація про суми заробітку ОСОБА_1 , в тому числі суми виплаченої заробітної плати за невідпрацьований час (основні та додаткові відпустки), матеріальної допомоги на оздоровлення та індексації заробітної плати, що входять до системи оплати праці державного службовця, та з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування для обрахунку розміру пенсії при її призначенні.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при призначенні та перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" протиправно не включено дохід, з якого були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Відповідно до частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.
Разом з тим, за змістом вимог частини 2 статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
В даному випадку, ОСОБА_1 в позовній заяві просила суд визнати неправомірними дії відповідача щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при обчислені та призначенні та перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу".
Однак суд звертає увагу на те, що Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не діями, а саме бездіяльністю не врахувало позивачу при призначенні та перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Отже, позивач помилково ототожнив протиправні дії відповідача з бездіяльністю, однак вказане не впливає на суть спірних правовідносин.
Таким чином, з метою ефективного способу захисту порушеного права позивача, суд дійшов висновку вийти за межі позовних вимог та визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не врахування позивачу при призначенні та перерахунку пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XІІ від 16.12.1993 до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Що стосується доводів представника Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про те, що 01.05.2016 набрав чинності Закон України «Про державну службу» № 889-VII від 10.12.2015, згідно якого втратили чинність норми Закону України «Про державну службу» № 3723-XІІ від 16.12.1993, а тому відсутні підстави для перерахунку пенсій державних службовців, які призначені відповідно до Закону України «Про державну службу» № 3723-XІІ від 16.12.1993, то суд не погоджується з ними, з огляду на те, що спірні правовідносини у справі виникли внаслідок неправильне обчислення розміру пенсії позивачу при її призначенні через неврахування всіх складових заробітку, з яких утримано внесок на державне соціальне страхування, на які позивач мала право до набрання чинності Законом №889-VIII.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, викладеній в постанові від 31.01.2019 у справі № 275/160/17.
Щодо вимоги позивача про проведення нарахування і виплати індексації пенсії згідно Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" без зміни базового місця для обчислення індексації, визначеного при перерахунку пенсії з 01.02.2008, то суд вказує на те, що на даний час перерахунок пенсії позивачу на виконання цього рішення суду ще не проведений, відповідно відсутній як факт не проведення індексації перерахованої пенсії, так і її виплати. Суд звертає увагу на те, за змістом частини 1 статті 2, частини 2 статті 5, статті 245, пункту 4 частини 4 статті 246 КАС України захисту підлягає саме порушене суб`єктом владних повноважень право фізичної особи. Відтак на час розгляду цієї справи відсутній факт порушення прав позивача відповідачем, а тому позов в цій частині не може бути задоволений.
Щодо вимоги позивача про здійснення перерахунку пенсії з проведенням коригування заробітної плати згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 за № 758/8079 (надалі - Порядок № 226/509, за період з 01.10.2004 по 31.10.2004 за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг - 7,27, за період з 01.11.2004 по 31.12.2004 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 6,21, за період з 01.01.2005 по 31.07.2005 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 5,8, за період з 01.08.2005 по 31.12.2005 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,97 та за період з 01.01.2006 по 30.09.2006 - за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,51, то суд вказує на таке.
У зв`язку з прийняттям Закону України "Про внесення змін до Закону України "Про державну службу" від 16.01.2003 та на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 "Про деякі питання вдосконалення визначення розмірів заробітку для обчислення пенсії" із змінами і доповненнями, розроблений Порядок коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", затверджений наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 за № 758/8079.
Відповідно до пункту 2 Порядок № 226/509 розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг або кваліфікаційні класи, класний чин або спеціальні звання, вислугу років), які нараховані виходячи з посадового окладу та рангу до прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям і включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про державну службу", коригується за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг, що визначається окремо для кожного працівника шляхом ділення суми посадового окладу і надбавки за ранг, встановлених йому постановою Кабінету Міністрів України про підвищення заробітної плати, на суму посадового окладу і надбавки до нього за ранг, які працівник мав до підвищення заробітної плати.
Інші виплати, які розраховуються виходячи з посадового окладу, коригуються на коефіцієнт підвищення, який визначається у вищезазначеному порядку шляхом ділення посадових окладів.
Розміри посадових окладів і надбавок за ранги за станом на останній день до підвищення заробітної плати визначаються за довідками установ чи організацій.
Якщо з моменту підвищення заробітної плати працівника було переведено на іншу посаду, то коефіцієнт підвищення визначається з урахуванням посадового окладу та надбавки до нього за ранг відповідно до постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям за займаною посадою за станом на останній день перед підвищенням заробітної плати.
Розмір виплат, нарахованих працівникові з моменту прийняття постанови Кабінету Міністрів України про підвищення розміру заробітної плати працюючим державним службовцям, не коригується.
В даному випадку, ОСОБА_1 призначено пенсію з 03.10.2006 як державному службовцю. На виконання постанов Кабінету Міністрів України № 1207 від 06.08.2003, № 1481 від 04.11.2004, № 37 від 15.01.2005, № 268 від 09.03.2006 позивачу як державному службовцю в 2003-2006 роках здійснювались підвищення заробітної плати, а тому відсутні підстави для коригування пенсії позивача на підставі даних про заробітню плату за вказаний страховий період відповідно до пункту 2 Порядок № 226/509.
Окрім цього, вищевказана постанова Кабінету Міністрів України від 31.05.2000 № 865 втратила чинність з 23.09.2016 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 № 62 «Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб».
Судом з даного питання також враховано висновок Верховного Суду, викладеній в постанові від 02.05.2018 в справі № 344/16515/16-а.
Отже, підсумовуючи, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, з 03.10.2006, тобто дати призначення пенсії, оскільки внаслідок протиправної бездіяльності відповідача не враховано позивачу при призначенні пенсії усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Однак, з огляду на ухвалу Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 02.07.2020 у цій адміністративній справі належить зобов`язати відповідача здійснити такий перерахунок пенсії позивачу з 14.11.2019 в межах шестимісячного строку звернення до суду з цим позовом.
Таким чином, суд дійшов висновку, що позов належить частково задовольнити: визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо не врахування позивачу при призначенні та перерахунку пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, станом на момент призначення ОСОБА_1 пенсії) здійснити з 14.11.2019 перерахунок та виплату пенсії позивачу з урахуванням вже виплачених сум, призначеної відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XІІ від 16.12.1993, з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. В задоволенні решти позову відмовити.
Щодо розподілу судових витрат у справі.
В підтвердження понесення судових витрат у справі позивачем подано квитанцію № 43.19049.1/201557341 від 25.02.2020 про сплату судового збору за подання позовної заяви до суду в розмірі 840,80 грн.
З огляду на часткове задоволення позову, відповідно до частини 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України позивачу належить відшкодувати за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області 420,40 грн. судових витрат по сплаті судового збору за подання позовної заяви до суду.
Керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) щодо не врахування ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) при призначенні та перерахунку пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XІІ від 16.12.1993 до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код - 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) відповідно до статті 37-1 Закону України "Про державну службу" (в редакції, станом на момент призначення ОСОБА_1 ) здійснити з 14.11.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) з урахуванням вже виплачених сум, призначеної відповідно до статті 37 Закону України "Про державну службу" № 3723-XІІ від 16.12.1993, в зв`язку з збільшенням заробітної плати з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
В задоволенні решти позову відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківської області (ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 420 (чотириста двадцять) гривень 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення рішення в повному обсязі.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Учасники справи:
Позивач: ОСОБА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, ідентифікаційний код 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.