
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без розгляду в частині позовних вимог
"02" липня 2020 р. справа № 300/1024/20
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Боршовського Т.І., розглянувши в письмовому провадженні матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправним рішення та зобов`язання до вчинення дій, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 (надалі – позивач) звернулася до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі – відповідач), в якому просить суд: визнати неправомірними дії відповідача щодо не включення до заробітку суми усіх виплат, з яких були фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування при обчислені та призначенні та перерахунку позивачу пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповідно до статті 37-1 Закону України “Про державну службу” (в редакції, станом на момент призначення ОСОБА_1 пенсії) здійснити з 01.02.2008 перерахунок та виплату пенсії позивачу, призначеної відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”, в зв`язку з збільшенням заробітної плати починаючи з 01.02.2008 з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 за № 758/8079, за період з 01.10.2004 по 31.10.2004 за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг – 7,27, за період з 01.11.2004 по 31.12.2004 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 6,21, за період з 01.01.2005 по 31.07.2005 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 5,8, за період з 01.08.2005 по 31.12.2005 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,97 та за період з 01.01.2006 по 30.09.2006 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,51 з проведенням нарахування і виплати індексації пенсії згідно Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” без зміни базового місця для обчислення індексації, визначеного при перерахунку пенсії з 01.02.2008.
Ухвалою суду від 25.05.2020 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Вирішуючи питання щодо дотримання позивачем встановленого Кодексом адміністративного судочинства України строку звернення до суду з цим адміністративним позовом, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Строки звернення до суду регламентовано статтею 122 Кодексу адміністративного судочинства України.
Так, частиною 1 вказаної стаття визначено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів (частина 2 статті 122 Кодексу адміністративного судочинства України).
За загальним правилом перебіг строку на звернення до адміністративного суду починається від дня виникнення права на адміністративний позов, тобто, коли особа дізналася або могла дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів. Незнання про порушення через байдужість до своїх прав або небажання дізнатися не є поважною причиною пропуску строку звернення до суду.
Встановлення строків звернення до суду з відповідними позовними заявами законом передбачено з метою дисциплінування учасників адміністративного судочинства та своєчасного виконання ними, передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, певних процесуальних дій. Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Отже, право на звернення до суду не є абсолютним і може бути обмеженим, в тому числі і встановленням строків для звернення до суду, якими чинне законодавство обмежує звернення до суду за захистом прав, свобод та інтересів. Це, насамперед, обумовлено специфікою спорів, які розглядаються в порядку адміністративного судочинства, а запровадження таких строків обумовлене досягненням юридичної визначеності у публічно-правових відносинах. Ці строки обмежують час, протягом якого такі правовідносини можуть вважатися спірними.
Рішенням Конституційного Суду України № 17-рп/2011 від 13 грудня 2011 року визначено, що держава може встановленням відповідних процесуальних строків, обмежувати строк звернення до суду, що не впливає на зміст та обсяг конституційного права на судовий захист і доступ до правосуддя.
Суд також зазначає про те, що поважними причинами визнаються лише ті обставини, які були чи об`єктивно є непереборними, тобто не залежать від волевиявлення особи, що звернулась з адміністративним позовом, пов`язані з дійсно істотними обставинами, перешкодами чи труднощами, що унеможливили своєчасне звернення до суду. Такі обставини мають бути підтверджені відповідними та належними доказами.
ОСОБА_1 в позовній заяві зазначила, що неодноразово зверталась до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області з заявами, в яких просила повідомити з урахуванням яких виплат та за який період позивачу здійснено розрахунок та нарахування пенсії, які складові заробітної плати було враховано, який вид пенсії на даний час призначено та виплачується ОСОБА_1 . При цьому, позивач зазначила, що дізналася про порушення своїх прав в січні 2020 року після отримання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 21.12.2019 № 1706/Д-15. Однак суд звертає увагу на те, що позивач не вказала суду доводів в обґрунтування наявності в неї об`єктивних обставин, які перешкоджали їй протягом більш як тринадцяти років з дати призначення пенсії до моменту отримання листа Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області від 21.12.2019 № 1706/Д-15 подати відповідний позов до суду в разі відмови пенсійного органу здійснити перерахунок недорахованих сум. Суд не вважає такими обставинами доводи позивача про те, що щомісячні пенсійні виплати не дають можливість визначити такі недонараховані суми, оскільки отримання таких виплати не завадило позивачу подати відповідну заяву до відповідача та отримати на неї відповідь від 21.12.2019 № 1706/Д-15. Судом також враховано, що на час звернення до пенсійного органу про призначення пенсії в 2006 році позивач перебувала на посаді голови Рахинського сільського голови та підписувала довідки, які додавалися до заяви про призначення пенсії. В подальшому, перебуваючи на згаданій посаді, подавала заяви на перерахунок пенсії. Вказані обставини свідчать про те, що ОСОБА_1 могла та повинна була дізнатися про порушення відповідачем її прав, зокрема, про протиправне не врахування при обчисленні розміру пенсії зазначених вище спірних складових заробітку, з якого сплачені страхові внески.
Позовна заява ОСОБА_1 надійшла до суду поштовим зв`язком. Поштове відправлення № 7750401919311 здано до відділення поштового зв`язку 14.05.2020. Позивач не зазначила суду поважних причин пропуску строку звернення до суду в частині позовних вимог за період з 01.02.2008 до 13.11.2019 (включно).
Отже, з урахуванням шестимісячного строку звернення до суду, позовні вимоги ОСОБА_1 в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, призначеної відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”, в зв`язку з збільшенням заробітної плати починаючи з 01.02.2008 з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 за № 758/8079, за період з 01.10.2004 по 31.10.2004 за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг – 7,27, за період з 01.11.2004 по 31.12.2004 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 6,21, за період з 01.01.2005 по 31.07.2005 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 5,8, за період з 01.08.2005 по 31.12.2005 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,97 та за період з 01.01.2006 по 30.09.2006 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,51 з проведенням нарахування і виплати індексації пенсії згідно Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” без зміни базового місця для обчислення індексації, визначеного при перерахунку пенсії з 01.02.2008, за період з 01.02.2008 до 13.11.2019 (за правилами українського правопису в офіційному вжитку для визначення кінцевої календарної дати використовується прийменник до і кінцева дата входить до визначеного часового терміну) належить залишити без розгляду на підставі пункту 8 частини першої статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України.
Такий висновок суду відповідає правовій позиції Верховного Суду, зазначеній в постанові від 02.05.2018 в справі № 344/16515/16-а, постанові від 07.06.2018 в справі № 173/637/17 (2-а/173/49/17), постанові від 15.05.2019 в справі № 804/4217/18.
Керуючись статями 122, 123, пунктом 8 частини першої статті 240, статтями 243, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В:
Адміністративний позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків – НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (ідентифікаційний код – 20551088, вулиця Січових Стрільців, 15, місто Івано-Франківськ, 76018) в частині зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу, призначеної відповідно до статті 37 Закону України “Про державну службу”, в зв`язку з збільшенням заробітної плати починаючи з 01.02.2008 з розрахунку 90 відсотків від суми заробітної плати з урахуванням усіх сум виплат, з яких фактично нараховані та сплачені страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування з проведенням коригування заробітної плати згідно з пунктом 2 Порядку коригування розміру виплат, що включаються в заробіток для обчислення пенсії відповідно до Закону України “Про державну службу”, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України 11.08.2003 № 226/509, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01.09.2003 за № 758/8079, за період з 01.10.2004 по 31.10.2004 за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг – 7,27, за період з 01.11.2004 по 31.12.2004 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 6,21, за період з 01.01.2005 по 31.07.2005 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 5,8, за період з 01.08.2005 по 31.12.2005 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 4,97 та за період з 01.01.2006 по 30.09.2006 – за коефіцієнтом підвищення посадового окладу та надбавки до нього за ранг 1,51 з проведенням нарахування і виплати індексації пенсії згідно Закону України “Про індексацію грошових доходів населення” без зміни базового місця для обчислення індексації, визначеного при перерахунку пенсії з 01.02.2008, за період з 01.02.2008 до 13.11.2019, - залишити без розгляду.
Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржено в порядку, встановленому Кодексом адміністративного судочинства України. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається через Івано-Франківський окружний адміністративний суд протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя /підпис/ Боршовський Т.І.