Рішення № 90145832, 30.06.2020, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2020
Номер справи
280/2224/20
Номер документу
90145832
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

30 червня 2020 року о/об 17 год. 50 хв.Справа № 280/2224/20 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Прасова О.О. при секретарі Новіковій Д.А., розглянувши у місті Запоріжжі у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 )

до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, буд.4; код ЄДРПОУ 02140857)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 )

про визнання протиправним та скасування наказу, поновлення на посаді та стягнення середнього заробітку за час вимушеного прогулу,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (надалі – позивач, ОСОБА_1 ) до Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (надалі – відповідач, Василівська РДА), в якому позивач просить суд: 1) визнати протиправним та скасувати Наказ Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.02.2020 за №41-К про звільнення ОСОБА_1 з посади головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області; 2) зобов`язати Василівську районну державну адміністрацію Запорізької області поновити ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області з виплатою ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу.

У позові (а.с.1-4) зазначено наступне. ОСОБА_1 з 01.07.2015 по 28.02.2020 проходила державну службу на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області. 28.02.2020 позивача було звільнено з державної служби в зв`язку із скороченням посади, на підставі п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу», що підтверджується Наказом Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.02.2020 за №41-К. Згідно витягу з протоколу засідання комісії відповідача по вирішенню питання щодо переважного права залишення на роботі працівників структурних підрозділів Василівської РДА від 27.01.2020 за №1, стор.5, при вирішенні щодо переважного права залишення на роботі позивача чи головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації Дементьєва ОСОБА_3 .Л., начальником відділу управління персоналом апарату Василівської РДА Лисенко Іриною було повідомлено про переважне право залишення на роботі позивача, а саме «... оскільки як спеціалісти юридичного відділу апарату ОСОБА_1 і ОСОБА_2 отримали за результатами щорічної оціночної співбесіди оцінку «добре», що свідчить про однакову продуктивність праці та рівні умови для залишення на роботі. При цьому ОСОБА_1 користується перевагою залишення на роботі, відповідно до ч.2 ст.42 КЗпП України, оскільки має двох малолітніх дітей …». Не зважаючи на надане позивачу законом право переважного залишення на роботі в зв`язку скорочення, чисельності штату, державних службовців, комісія, керуючись повідомленням заступника голови Василівської РДА ОСОБА_4 , який зазначив: «... мною були проаналізовані законодавчі акти (без зазначення на НПА), також взявши до уваги продуктивне та відповідальне виконання завдань з питань мобілізаційної роботи в райдержадміністрації ...» та запропонував залишити на роботі замість позивача, ОСОБА_2 , запропонувавши останньому посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи, прийняла рішення про наступне звільнення позивача. Результати оцінювання діяльності позивача при виконанні посадових обов`язків, відображені у Висновку щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії «Б» або «В» від 16.10.2018. Відповідачем не був взятий до уваги й більш тривалий безперервний стаж роботи позивача, ніж у ОСОБА_2 , в Василівській РДА, не був взятий до уваги факт неодноразового виконання позивачем обов`язків керівника юридичного відділу Василівської РДА, що підтверджується копіями відповідних наказів. На думку позивача, відповідач звільнив його видавши незаконний наказ про звільнення.

Позивач підтримав позовну заяву.

Відповідачем подано до суду відзив на позовну заяву (а.с.93-97), в якому зазначено наступне. Керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2019 за №926 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №746», від 13.03.2005 за №179 «Про впорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.12.2019 за №642 «Про зміну граничної штатної чисельності працівників районних державних адміністрацій», з метою оптимізації структури та штатного розпису районної державної адміністрації, головою Василівської райдержадміністрації були прийняті розпорядження від 24.12.2019 за №426 «Про затвердження граничної штатної чисельності працівників апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області» (зі змінами, внесеними розпорядженнями №23 від 23.01.2020, №68 від 26.02.2020), та від 24.12.2019 за №429 «Про затвердження граничної штатної чисельності працівників структурних підрозділів Василівської районної державної адміністрації Запорізької області». 27.01.2020 головою Василівської РДА було прийнято розпорядження №30 «Про затвердження структури та штатної чисельності працівників Василівської районної державної адміністрації Запорізької області» (зі змінами розпорядження №67 від 26.02.2020), відповідно якого з 01.03.2020 затверджена нова структура та штатна чисельність працівників Василівської РДА. Згідно переліку управлінь, відділів, найменувань посад райдержадміністрації юридичний відділ апарату райдержадміністрації був перетворений у сектор з питань правової роботи у кількості 2 штатні одиниці – завідувач сектору та головний спеціаліст з питань мобілізаційної роботи. Таким чином, посади начальника юридичного відділу апарату райдержадміністрації, головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату райдержадміністрації та головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації були скорочені. Юридичний відділ апарату райдержадміністрації перетворений у сектор з питань правової роботи апарату райдержадміністрації та введені посади - завідувач сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації та головний спеціаліст з питань мобілізаційної роботи. З метою вирішення питання щодо переважного права залишення на роботі працівників апарату райдержадміністрації та структурних підрозділів, розпорядженням голови Василівської РДА від 26.11.2019 за №383 була створена відповідна комісія та затверджено її склад. 27.01.2020 відбулося засідання Комісії по вирішенню питання щодо переважного права залишення на роботі працівників структурних підрозділів Василівської РДА, на якій вирішувалось питання щодо переважного права залишення на роботі працівників апарату Василівської РДА, у тому числі ОСОБА_1 та ОСОБА_2 . Згідно протоколу №1 від 27.01.2020 керівником апарату райдержадміністрації ОСОБА_5 Ю ОСОБА_6 було зазначено «у зв`язку з реорганізацією юридичного відділу апарату райдержадміністрації у сектор правової роботи апарату райдержадміністрації скорочуються посади: начальника відділу, головного спеціаліста-юрисконсульта відділу та головного спеціаліста відділу. З 01.03.2020 року в структуру вводяться посади завідувача сектору з питань правової роботи та головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору правової роботи. У зв`язку з відсутністю основного працівника, з 03.09.2019 року виконання функції з питань мобілізаційної роботи в райдержадміністрації покладено на головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації ОСОБА_2 , взявши до уваги своєчасне та відповідальне виконання завдань з питань мобілізаційної роботи в райдержадміністрації ОСОБА_2 , пропоную перевести його у разі згоди на тимчасову вакантну посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації, на період перебування основаного працівника ( ОСОБА_7 ) у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку». Зазначена пропозиція була підтримана членами комісії ОСОБА_8 та ОСОБА_4 . Дане рішення керівництва райдержадміністрації було прийнято на підставі ч.1 ст.42 КЗпП України, відповідно до якого при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку зі змінами в організації виробництва і праці, переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці. Відповідач вважає, що оскільки головним спеціалістом апарату райдержадміністрації ОСОБА_2 досить тривалий час і на належному рівні вже виконувалась робота саме з мобілізаційних питань, то в цьому полягає його більша продуктивність та вища кваліфікація. Факт виконання ОСОБА_2 обов`язків спеціаліста з питань мобілізаційної роботи підтверджується наказом №204/1-К від 27.08.2019, відповідно до якого у зв`язку з відсутністю основного працівника з 03.09.2019 по день проведення засідання комісії уже здійснював функції з питань мобілізаційної роботи. До того ж, під час відсутності начальника юридичного відділу апарату райдержадміністрації та головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарата райдержадміністрації, на головного спеціаліста юридичного відділу апарата райдержадміністрації Дементьєва О.Л. також покладалися обов`язки начальника юридичного відділу апарату райдержадміністрації, що підтверджується копіями розпорядження голови райдержадміністрації від 23.12.2016 за №202-К та наказу від 08.11.2019 за №239-К. Крім того, враховуючи освіту ОСОБА_1 , Василівською РДА було запропоновано у новій структурі управління соціального захисту населення райдержадміністрації посаду державного реєстратора управління соціального захисту населення райдержадміністрації, яка станом на 01.03.2020 буде вакантною, що підтверджується відповідним повідомленням. На зазначену пропозицію ОСОБА_1 не погодилася, що підтверджується її підписом.

Відповідач заперечував проти задоволення позову.

Третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача ОСОБА_2 подані до суду письмові пояснення (а.с.37-44), в яких зазначено, що 05.12.2016 ОСОБА_2 був призначений на посаду головного спеціаліста юридичного відділу апарату Василівської РДА. 24.12.2019 розпорядженням голови Василівської РДА №426, керуючись постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2019 за №926 «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України та скасування постанови Кабінету Міністрів України від 19.06.2019 року №746», від 13.03.2005 за №179 «Про впорядкування структури апарату центральних органів виконавчої влади, їх територіальних підрозділів та місцевих державних адміністрацій», на виконання розпорядження голови обласної державної адміністрації від 18.12.2019 за №642 «Про зміну граничної штатної чисельності працівників районних державних адміністрацій», з метою оптимізації структури та штатного розпису районної державної адміністрації, затверджено граничну штатну чисельність працівників апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області з 01.03.2020 у кількості 14 штатних одиниць, зменшивши на 10 штатних одиниць. Відповідно до розпорядження від 24.12.2019 за №426 зі штатного розпису апарату Василівської районної державної адміністрації з 01.03.2020 виведено посаду позивача - головного спеціаліста - юрисконсульта відділу апарату райдержадміністрації та посаду третьої особи - головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації. Крім того, даним розпорядженням прийнято рішення з 01.03.2020 шляхом перетворення реорганізувати юридичний відділ апарату райдержадміністрації у сектор з питань правової роботи, запобігання та виявлення корупції райдержадміністрації, штатні одиниці згідно додатку - завідувач сектору та головний спеціаліст з питань мобілізаційної роботи. Розпорядженням голови районної державної адміністрації від 23.02.2020 за №23 внесено зміни до розпорядження голови районної державної адміністрації від 24.12.2019 за №426, яким зменшено граничну штатну чисельність працівників апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області на 11 штатних одиниць, встановлено граничну штатну чисельність працівників апарату райдержадміністрації у кількості 13 штатних одиниць, підпункт 4 пункту 3 Розпорядження викласти у наступній редакції: «Посаду завідувача сектору з питань правової роботи - 1 штатну одиницю», підпункт 8 пункту 3 Розпорядження викласти у наступній редакції «посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації - 1 штатну одиницю (Згідно додатку), підпункт 3 пункту 5 Розпорядження викласти в наступній редакції: «юридичний відділ апарату райдержадміністрації у сектор з питань правової роботи апарату райдержадміністрації з граничною чисельністю 2 штатних одиниці». Розпорядженням голови Василівської районної державної адміністрації від 27.01.2020 за №30 затверджено структуру та штатну чисельність працівників Василівської районної державної адміністрації, згідно переліку у секторі з питань правової роботи дві штатні одиниці - завідувач сектору та головний спеціаліст з питань мобілізаційної роботи. Таким чином посади головного спеціаліста - юрисконсульта відділу апарату райдержадміністрації та головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації виведені зі штатного розпису апарату Василівської районної державної адміністрації, а юридичний відділ апарату райдержадміністрації шляхом перетворення реорганізовано у сектор з питань правової роботи, запобігання та виявлення корупції райдержадміністрації граничною чисельністю 2 штатні одиниці - завідувач сектору та головний спеціаліст з питань мобілізаційної роботи. При рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається не тільки сімейним - при наявності двох і більше утриманців, але і особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком. Відповідно до пенсійного посвідчення батько дружини ОСОБА_9 - ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_1 , є пенсіонером за віком. Дружина ОСОБА_9 здійснює догляд за своїм батьком похилого віку та отримує компенсаційну виплату від держави, як особі, яка не працює та здійснює догляд за особою похилого віку, що досягла 80-річного віку у розмірі 33,73 грн. на місяць. При цьому законодавство не дозволяє таким особам, які здійснюють догляд за особою похилого віку, що досягла 80-річного віку, офіційно працевлаштовуватись. Отже, дружина, здійснюючи догляд за своїм батьком, отримуючи компенсаційну виплату від держави у розмірі 33,73 грн. на місяць, фактично знаходиться на утриманні третьої особи. Тому, третя особа також відноситься до категорії працівників, які мають переважне право на залишення на роботі, як особа в сім`ї якої не має інших працівників з самостійним заробітком. Отже, як і третя особа, так і ОСОБА_1 одинаково мають переважне право на залишення на роботі. Але ОСОБА_1 , як особа, яка має на утриманні 2 дітей, а третя особа як особа, в сім`ї якої немає інших працівників з самостійним заробітком. Третя особа не може погодитись з доводами ОСОБА_1 щодо того факту, що за результатами щорічної оціночної співбесіди отримали оцінку «добре», що свідчить про одинакову продуктивність праці та рівні умови для залишення на роботі, на підставі наступного. На засіданні комісії по вирішенню питання щодо переважного права залишення на роботі працівників структурних підрозділів Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, яке відбулось 27.01.2020, розглядалось питання залишення на посаді головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору правової роботи саме ОСОБА_2 , враховуючи те, що ОСОБА_2 відповідно до наказу №204/1-К від 27.08.2019, у зв`язку з відсутністю основного працівника з 03.09.2019 по день проведення засідання комісії уже здійснював функції з питань мобілізаційної роботи. До того ж ОСОБА_2 виконував функції з мобілізаційної роботи в Василівській районній державній адміністрації Запорізької області і у період перебування основного працівника ОСОБА_7 на лікарняному з 18.12.2017 по 22.04.2018 та під час перебування ОСОБА_7 у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку з 23.04.2018 до фактичного призначення основного працівника 02.08.2018. Як стверджує ОСОБА_1 , вона часто виконувала обов`язки начальника юридичного відділу апарату райдержадміністрації та її безперервний стаж роботи більший, а ніж у ОСОБА_2 і це, на її думку, є додатковою підставою для залишення на роботі саме її. Однак, ОСОБА_2 звертає увагу на те, що не тільки ОСОБА_1 виконувала обов`язки начальника юридичного відділу апарату, а і ОСОБА_2 також неодноразово виконував обов`язки начальника юридичного відділу апарату райдержадміністрації Пархоменко Н.Є. під час перебування її у відпустці, що підтверджується копіями розпорядження від 23.12.2016 за №202-К та наказу від 08.11.2019 за №239-К. На думку третьої особи, комісія правильно визначила, що продуктивність праці третьої особи вища за продуктивність праці ОСОБА_1 , оскільки окрім виконання обов`язків, які покладені на третю особу посадовою інструкцією головного спеціаліста юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, третьою особою велася комісія про стан систематизації та впорядкування нормативно-правових актів райдержадміністрації, комісія районної міжвідомчої координаційно-методичної ради, спостережна комісія Василівської райдержадміністрації, а також оборонної та територіальної оборони, а з 18.12.2017 та на день вирішення питання про залишення третьої особи на роботі на посаді головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору правової роботи ОСОБА_2 вже тривалий час виконував функції з мобілізаційної роботи. До того ж, окрім виконання своїх обов`язків головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації, здійснення обов`язків начальника юридичного відділу на період відпустки, крім виконання функції з мобілізаційної роботи за основного працівника, яка перебувала на лікарняному та у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, розпорядженням голови районної державної адміністрації від 27.06.2018 за №239 ОСОБА_2 визначено особою з питань запобігання та виявлення корупції в апараті районної державної адміністрації та її структурних підрозділах. До того ж, безперервний стаж роботи ОСОБА_2 на державній службі складає більше 22 років, що підтверджено записом у трудовій книжці. Третя особа зазначає, що посада головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору правової роботи є тимчасовою посадою основного працівника ОСОБА_7 , яка перебуває у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку і при вирішення питання переведення на цю посаду ОСОБА_1 не виявляла бажання на комісії бути переведеною на тимчасову посаду. Керівником апарату Таран Ю.А. було дотримано вимог закону та направлено ОСОБА_1 повідомлення про наявність вакантної посади державного реєстратора у новій структурі управління соціального захисту населення райдержадміністрації, від якої ОСОБА_1 відмовилась, поставивши свій підпис про відмову. Тому, враховуючи всі обставини справи, досвід ОСОБА_2 роботи на державній службі більше 22 років, враховуючи те, що третя особа відноситься до категорії осіб, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком, яка має переважне право на залишення на роботі при скороченні чисельності посад, враховуючи те, що відповідно до наказу №204/1-К від 27.08.2019, у зв`язку з відсутністю основного працівника з 03.09.2019 по день проведення засідання комісії саме ОСОБА_2 здійснював функції з питань мобілізаційної роботи та відповідно до розпорядження голови районної державної адміністрації від 27.06.2018 за №239 ОСОБА_2 визначено особою з питань запобігання та виявлення корупції в апараті районної державної адміністрації та її структурних підрозділах вважає, що комісія прийняла правильне рішення щодо звільнення ОСОБА_1 з роботи у зв`язку з реорганізацією Василівської районної державної адміністрації та залишення ОСОБА_2 на роботі на тимчасовій посаді головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору правової роботи. Що стосується вимог ОСОБА_1 «Зобов`язати Василівську районну державну адміністрацію Запорізької області поновити ОСОБА_1 на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської державної адміністрації Запорізької області з виплатою їй середнього заробітку за час вимушеного прогулу», то такі вимоги не можуть бути задоволені, оскільки розпорядженням голови Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 24.12.2019 за №426 виведено з 01.03.2020 зі штатного розпису апарату Василівської районної державної адміністрації посаду головного спеціаліста - юрисконсульта відділу апарату райдержадміністрації, юридичний відділ апарату райдержадміністрації шляхом перетворення реорганізовано у сектор з питань правової роботи, запобігання та виявлення корупції, 23.01.2020 розпорядженням №23 внесено зміни в розпорядження №426 від 24.12.2019, яким юридичний відділ апарату райдержадміністрації реорганізовано у сектор з питань правової роботи апарату райдержадміністрації, а розпорядженням голови районної державної адміністрації від 27.01.2020 за №30 затверджено з 01.03.2020 структуру та штатну чисельність працівників Василівської районної державної адміністрації Запорізької області. Такої посади, як головний спеціаліст-юрисконсульт та такого відділу, як юридичний відділ апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області з 01.03.2020 не існує.

Третя особа проти позову заперечувала.

Ухвалою судді від 06.04.2020 відкрито провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 04.05.2020 за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Ухвалою суду від 04.05.2020 відкладено розгляд справи на 30.06.2020.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд з`ясував наступне.

У Наказі Василівської РДА від 24.02.2020 за №41-К «Про звільнення ОСОБА_1 » зазначено: «… Відповідно до статті 17, пункту 1 частини 1 та частини 4 статті 87 Закону України «Про державну службу» та статті 24 Закону України «Про відпустки», зі змінами та доповненнями, НАКАЗУЮ: 1.ЗВІЛЬНИТИ ОСОБА_11 28.02.2020 року з посади головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату райдержадміністрації у зв`язку зі скороченням посади, відповідно до пункту 1 частини 1 статті 87 Закону України «Про державну службу». Підстава: попередження про звільнення. 2.Відділу фінансово-господарського забезпечення апарату райдержадміністрації провести кінцевий розрахунок з ОСОБА_1 та виплатити їй вихідну допомогу у розмірі середньої двох середньомісячних заробітних плат та компенсацію за 1 календарний день невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 01.07.2018 по 30.06.2019 та за 17 календарних днів невикористаної щорічної основної відпустки за період роботи з 01.07.2018 по 28.02.2020. 3.Головному спеціалісту-юрисконсульту юридичного відділу апарату райдержадміністрації Ханат Т.С. передати справи і довірене у зв`язку з виконанням посадових обов`язків майно ОСОБА_12 начальнику юридичного відділу апарату райдержадміністрації. ...» (а.с.8).

У Трудовій книжці АЕ №530551 міститься запис від 28.02.2020 про звільнення ОСОБА_1 з посади у зв`язку зі скороченням посади, відповідно до п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» на підставі Наказу від 24.02.2020 за №41-К (а.с.7).

У Паспорті громадянина України СЮ356957 зазначено, що 18.09.2010 між позивачем та ОСОБА_13 зареєстровано шлюб (а.с.5).

Судом досліджено Протокол від 27.01.2020 за №1 та Витяг Протоколу від 27.01.2020 за №1 засідання комісії по вирішенню питання щодо переважного права залишення на роботі працівників структурних підрозділів Василівської районної державної адміністрації Запорізької області, в яких зазначено, зокрема, наступне: «... ПОРЯДОК ДЕННИЙ: 1.Вирішення питання щодо переважного права залишення на роботі працівників апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області. … ОСОБА_14 : у зв`язку з реорганізацією юридичного відділу апарату райдержадміністрації апарату у сектор правової роботи апарату райдержадміністрації скорочуються посади: начальника відділу, головного спеціаліста-юрисконсульта відділу та головного спеціаліста відділу. 01.03.2020 року в структуру вводяться посади завідувача сектору з питань правової роботи та головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору правової роботи. У зв`язку з відсутністю основного працівника з 03.09.2019 року виконання функції з питань мобілізаційної роботи в райдержадміністрації покладено на головного спеціаліста юридичного відділу апарату райдержадміністрації Дементьєва ОСОБА_15 . Взявши до уваги своєчасне та відповідальне виконання завдань з питань мобілізаційної роботи в райдержадміністрації ОСОБА_2 пропоную перевести його у разі згоди на тимчасово вакантну посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації, на період перебування основного працівника ( ОСОБА_7 ) у відпустці по догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку. ОСОБА_16 : повідомила, що вважає переважним правом залишення на роботі головного спеціаліста юридичного відділу апарату Ханат Т.С., оскільки як, спеціалісти юридичного відділу апарату ОСОБА_1 і ОСОБА_2 отримали за результатами щорічної оціночної співбесіди оцінку «добре», що свідчить про одинакову продуктивність праці та рівні умови для залишення на роботі. При цьому ОСОБА_1 користується перевагою залишення на роботі, відповідно до ч.2 ст.42 КЗпП України, оскільки має двох малолітніх дітей. ОСОБА_4 : мною були проаналізовані законодавчі акти, також взявши до уваги продуктивне та відповідальне виконання завдань з питань мобілізаційної роботи в райдержадміністрації, пропоную залишити ОСОБА_2 на роботі та запропонувати посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації. ОСОБА_8 : вніс пропозицію запропонувати посаду головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації Дементьєву О.Л. та проголосувати за дану пропозицію. Голосували: «ЗА» - 3 «ПРОТИ» - 1, «УТРИМАЛИСЬ» - 0, Рішення прийнято. ОСОБА_14 : повідомила, що були розглянуті всі можливості для переведення державних службовців на інші рівнозначні посади, враховуючи переважне право на залишення на роботі, досвід роботи та освіту. Але у зв`язку з скороченням граничної штатної чисельності працівників апарату райдержадміністрації під звільнення з посад підпадають: …; 5. ОСОБА_1 - головний спеціаліст-юрисконсульт юридичного відділу апарату райдержадміністрації. Інших пропозицій не надходило. Голосували: «ЗА» - 4, «ПРОТИ» - 0, «УТРИМАЛИСЬ» - 0, Рішення прийнято. ВИРІШИЛИ: … 2.Повідомити про звільнення: - …; - ОСОБА_1 - з посади головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату райдержадміністрації. …» (а.с.9-15, 83-89, 111-117).

У Повідомленні про наявність вакантної посади зазначено: «… Шановна ОСОБА_1 ! Повідомляємо Вам, що у новій структурі управління соціального захисту населення райдержадміністрації передбачена посада державного реєстратора управління соціального захисту населення райдержадміністрації, яка станом на 01.03.2020 року буде вакантною. Пропонуємо Вам переведення на зазначену рівнозначну посаду. Керівник апарату (підпис) Юлія ТАРАН. 21 лютого 2020 року (підпис) Т.Ханат не згодна на переведення» (а.с.90, 123, 154).

Також, судом досліджено: Висновок щодо результатів оцінювання службової діяльності державного службовця, який займає посаду державної служби категорії «Б» або «В» (а.с.16-17); Накази Василівської РДА про покладення обов`язків на позивача (а.с.18-24, 139-149); Свідоцтво про народження Серії НОМЕР_2 , відповідно до якого 16.02.2011 народився ОСОБА_17 (а.с.25); Свідоцтво про народження Серії НОМЕР_3 , відповідно до якого ІНФОРМАЦІЯ_2 народився ОСОБА_18 (а.с.26); Трудову книжку НОМЕР_4 на ім`я ОСОБА_2 (а.с.45-48); Розпорядження голови Василівської РДА від 24.12.2019 за №426, від 23.01.2020 за №23, 27.01.2020 за №30, від 02.03.2020 за №80, від 27.06.2018 за №240, від 18.12.2017 за №195-К, від 23.12.2016 за №202-К, від 26.02.2020 за №68, від 26.02.2020 за №67, від 26.11.2019 за №383 (а.с.49-60, 66-71, 78, 81, 88-110, 118); Довідки від 16.04.2020 про те, що ОСОБА_9 знаходиться на обліку в УСЗН Василівської РДА і отримує компенсаційну виплату працездатній особі, що не працює (не вчиться) і здійснює догляд за особою похилого віку, що досягла 80-річного віку, за період 2019-2020 роки (а.с.61-62); Пенсійне посвідчення Серії НОМЕР_5 на ім`я ОСОБА_10 ІНФОРМАЦІЯ_1 про отримання пенсії за віком (а.с.63); Свідоцтво про укладення шлюбу НОМЕР_6 (а.с.64); Свідоцтво про народження НОМЕР_7 (а.с.65); Посадову інструкцію головного спеціаліста юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (а.с.72-75); Посадову інструкцію головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (а.с.76-77); Накази Василівської РДА від 27.08.2019 за №204/1-К (а.с.79, 119); Довідку від 16.04.2020 за №01-41/0327 (а.с.80, 122); Накази Василівської РДА про покладення обов`язків на ОСОБА_2 (а.с.81-82, 120-121); Сертифікати про підвищення кваліфікації ОСОБА_1 (а.с.134-136); інші документи, які перебувають у матеріалах справи.

За інформацією Василівської районної державної адміністрації Запорізької області від 17.04.2020 за №53 загальна сума доходу позивача за період з 01.01.2020 по 28.02.2020 становить 11640,04 грн., а середньоденна заробітна плата за період з 01.01.2020 по 28.02.2020 – 200,69 грн. (а.с.169).

Позов підлягає задоволенню у повному обсязі враховуючи викладене вище та через наступне.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.87 Закону України «Про державну службу» підставами для припинення державної служби за ініціативою суб`єкта призначення є: скорочення чисельності або штату державних службовців, скорочення посади державної служби внаслідок зміни структури або штатного розпису державного органу без скорочення чисельності або штату державних службовців, реорганізація державного органу.

Згідно з ч.3 ст.5 Закону України «Про державну службу» дія норм законодавства про працю поширюється на державних службовців у частині відносин, не врегульованих цим Законом.

У ч.1 ст.42 Кодексу законів про працю України зазначено, що при скороченні чисельності чи штату працівників у зв`язку із змінами в організації виробництва і праці переважне право на залишення на роботі надається працівникам з більш високою кваліфікацією і продуктивністю праці.

Відповідно до ч.2 ст.42 Кодексу законів про працю України при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації перевага в залишенні на роботі надається: 1) сімейним - при наявності двох і більше утриманців; 2) особам, в сім`ї яких немає інших працівників з самостійним заробітком; 3) працівникам з тривалим безперервним стажем роботи на даному підприємстві, в установі, організації; 4) працівникам, які навчаються у вищих і середніх спеціальних учбових закладах без відриву від виробництва; 5) учасникам бойових дій, постраждалим учасникам Революції Гідності, особам з інвалідністю внаслідок війни та особам, на яких поширюється чинність Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", а також особам, реабілітованим відповідно до Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років", із числа тих, яких було піддано репресіям у формі (формах) позбавлення волі (ув`язнення) або обмеження волі чи примусового безпідставного поміщення здорової людини до психіатричного закладу за рішенням позасудового або іншого репресивного органу; 6) авторам винаходів, корисних моделей, промислових зразків і раціоналізаторських пропозицій; 7) працівникам, які дістали на цьому підприємстві, в установі, організації трудове каліцтво або професійне захворювання; 8) особам з числа депортованих з України, протягом п`яти років з часу повернення на постійне місце проживання до України; 9) працівникам з числа колишніх військовослужбовців строкової служби, військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період, військової служби за призовом осіб офіцерського складу та осіб, які проходили альтернативну (невійськову) службу, - протягом двох років з дня звільнення їх зі служби; 10) працівникам, яким залишилося менше трьох років до настання пенсійного віку, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Згідно з ч.3 ст.42 Кодексу законів про працю України перевага в залишенні на роботі може надаватися й іншим категоріям працівників, якщо це передбачено законодавством України.

Як зазначено у ст.180 Сімейного кодексу України, батьки зобов`язані утримувати дитину до досягнення нею повноліття.

Відповідно до ч.1 ст.235 Кодексу законів про працю України у разі звільнення без законної підстави або незаконного переведення на іншу роботу, у тому числі у зв`язку з повідомленням про порушення вимог Закону України "Про запобігання корупції" іншою особою, працівник повинен бути поновлений на попередній роботі органом, який розглядає трудовий спір.

У ч.2 ст.235 Кодексу законів про працю України зазначено, що при винесенні рішення про поновлення на роботі орган, який розглядає трудовий спір, одночасно приймає рішення про виплату працівникові середнього заробітку за час вимушеного прогулу або різниці в заробітку за час виконання нижчеоплачуваної роботи, але не більш як за один рік. Якщо заява про поновлення на роботі розглядається більше одного року, не з вини працівника, орган, який розглядає трудовий спір, виносить рішення про виплату середнього заробітку за весь час вимушеного прогулу.

Оскільки в ієрархії умов для залишення на роботі при рівних умовах продуктивності праці і кваліфікації відповідно до ч.2 ст.42 Кодексу законів про працю України на першому місці зазначені сімейні працівники - при наявності двох і більше утриманців, а позивач є сімейним працівником з наявністю двох утриманців, то, на думку суду, позивач мав перевагу в залишенні на роботі у порівнянні з ОСОБА_2 .

Суд не приймає до уваги незгоду позивача на переведення на посаду державного реєстратора управління соціального захисту населення райдержадміністрації (відповідно до Повідомлення про наявність вакантної посади (а.с.90, 123, 154)), так як позивач мав перевагу в залишенні на роботі – на посаді головного спеціаліста з питань мобілізаційної роботи сектору з питань правової роботи апарату райдержадміністрації.

Середній заробіток позивача за час вимушеного прогулу за період з 29.02.2020 по 30.06.2020 становить 24684,87 грн. (123 дні х 200,69 грн. = 24684,87 грн.).

У ст.19 Конституції України зазначено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості (ч.1 ст.9 КАС України).

Відповідно до ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

З урахуванням з`ясованих обставин, досліджених матеріалів справи суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню. Доводи відповідача, третьої особи не приймаються судом до уваги виходячи з вище зазначеного.

Судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи (ч.1 ст.132 КАС України).

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (ч.1 ст.143 КАС України).

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.9, 77, 132, 139, 143, 243-246 КАС України, суд, –

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити у повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати Наказ Василівської районної державної адміністрації Запорізької області (71601, Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, буд.4; код ЄДРПОУ 02140857) від 24.02.2020 за №41-К «Про звільнення ОСОБА_1 », яким ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) звільнено з посади головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області.

Зобов`язати Василівську районну державну адміністрацію Запорізької області (71601, Запорізька область, м.Василівка, бул.Центральний, буд.4; код ЄДРПОУ 02140857) поновити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_1 ) на посаді головного спеціаліста-юрисконсульта юридичного відділу апарату Василівської районної державної адміністрації Запорізької області з виплатою ОСОБА_1 середнього заробітку за час вимушеного прогулу у сумі 24684 грн. 87 коп.

У стягненні на користь позивача судових витрат за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), строк, визначений ст.295 КАС України, а також інші процесуальні строки щодо апеляційного оскарження, продовжуються на строк дії такого карантину.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга може бути подана до Третього апеляційного адміністративного суду через Запорізький окружний адміністративний суд.

Повний текст судового рішення складено 01.07.2020.

Суддя О.О. Прасов