Рішення № 90145810, 23.06.2020, Закарпатський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.06.2020
Номер справи
260/745/20
Номер документу
90145810
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЗАКАРПАТСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

і м е н е м У к р а ї н и

23 червня 2020 року м. Ужгород№ 260/745/20 Закарпатський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді - Гаврилка С.Є.

з участю секретаря судового засідання - Кустрьо В.М.

учасники справи:

позивач: ОСОБА_1 - не з`явився;

відповідач: Закарпатська обласна державна адміністрація - представник - не з`явився,

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Закарпатського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Закарпатської обласної державної адміністрації про визнання протиправними та скасувати умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади та визнання протиправною відмову у не допуску на зайняття вакантної посади,-

ВСТАНОВИВ:

27 березня 2020 року до Закарпатського окружного адміністративного суду звернулася з позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатської обласної державної адміністрації і (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 00022496), яким просив суд: "1. Позов задовольнити; 2. Визнати протиправними та скасувати умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - Начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації які затверджено розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 лютого 2020 року за № 14-р. в частині освіти кандидата на зайняття вакантної посади не нижче ступеня магістра юридичного спрямування; 3. Визнати протиправною відмову Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 березня 2020 року у не допуску ОСОБА_1 на зайняття вакантної посади Начальника відділу запобігання і виявлення корупції; 4. Розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи; 5. Витребувати від відповідача належним чином засвідчені копії документів що підтверджують оголошення та проведення конкурсу та відмову позивачу у доступу до участі у конкурсі".

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 01 квітня 2020 року було прийнято вказану позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в даній адміністративній справі.

Ухвалою Закарпатського окружного адміністративного суду від 27 квітня 2020 року було закрито підготовче провадження у даній адміністративній справі та призначено справу до судового розгляду по суті.

Заявлені позовні вимоги обґрунтовує наступним. Зокрема зазначає, що розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 лютого 2020 року № 14-р затверджено умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації. Згідно із кваліфікаційними умовами кандидат на посаду повинен мати освіту не нижче ступеня магістра юридичного спрямування. 11 березня 2020 року позивачем було подано документи для участі у конкурсі в електронній формі. Однак, листом позивача було повідомлено, що на підставі пункту 20-1 Порядку проведення конкурсу виявлено невідповідність поданої ним інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти а саме: в затверджених умовах проведення конкурсу на зайняття вищеназваної вакантної посади, а тому позивача не допущено до проходження конкурсу. Позивач вважає умови проведення конкурсу в частині визначення кваліфікаційних вимог до освіти не нижче магістра юридичного спрямування та саму відмову у доступі до конкурсу протиправною. Зокрема, вказав, що розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 квітня 2018 року за № 217 було затверджено положення про відділ запобігання, виявлення корупції та взаємодії з правоохоронними органами Закарпатської обласної державної адміністрації. У пункті 6.1.3 Положення містяться кваліфікаційні вимоги до претендента на посаду. Серед них відсутні вимоги до юридичної освіти. Так, позивач має дві вищі освіти за технічним та економічним напрямом, тривалий час (з 1992 по 2014 роки) працював у правоохоронних органах, з 2017 по 2020 рік обіймав аналогічну посаду у Закарпатській ОДА. Враховуючи, що протягом певного періоду кваліфікаційні вимоги щодо освіти не були, а з`явилися лише після звільнення позивача з метою недопущення, на думку позивача до повторного конкурсу, що є дискримінацією та обмеженням у реалізації права на працю.

Представник відповідача у відзиві на позовну заяву просив суд в задоволенні позову відмовити повністю. Зокрема, зазначив, що відповідно до пункту 2 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246, проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата па зайняття вакантної посади державної служби за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов`язків. Вимоги до професійної компетентності кандидата на зайняття посади включають кваліфікаційні вимоги, вимоги до компетентності та вимоги до професійних знань. Специфіка посади, на яку оголошено Конкурс, вимагає відповідного рівня знань спеціального законодавства, що обумовлено вузькою галузевою направленістю. Аналіз положень вказаного Порядку у своїй сукупності свідчить, що вирішення певного кола питань, в тому числі щодо встановлення спеціальних вимог до кваліфікації кандидатів, покладається на суб`єкта призначення, тобто відносяться до дискреційних повноважень. Відповідно до пункту 6.1.5. Положення про відділ запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації від 14 лютого 2020 року № 90, встановлено, що особа, яка претендує на зайняття посади начальника відділу, повинна мати вищу освіту юридичного спрямування. Саме тому в умовах проведеного Конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації було вказано аналогічну вимогу до освіти кандидатів. Позивач не міг бути допущений до конкурсу на вказану посаду у зв`язку із відсутністю відповідного освітньо-кваліфікаційного рівня, а тому позивача було у встановленому законом порядку повідомлено про виявлену невідповідність поданої ним інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та недопущення до проходження конкурсу. Жодною нормою Закону України "Про державну службу" та Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 року № 246 не передбачено та не встановлено форми прийняття рішення про відмову у доступі до проходження конкурсу. Таким чином, твердження позивача про "дискримінацію" чи "упереджене ставлення" до нього, не ґрунтуються на матеріалах справи.

Учасники справи у судове засідання не з`явилися та не забезпечили явку свого представника, хоча судом вживалися заходи щодо їх виклику, що передбачені Главою 7 Розділу І КАС України.

01 червня 2020 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшла заява позивача, відповідно до якого останній просив розглянути дану справу у відсутності позивача, позовні вимоги підтримав, просив задовольнити (а.с. 80).

23 червня 2020 року на адресу Закарпатського окружного адміністративного суду надійшло клопотання представника відповідача, відповідно до якого останній просив відкласти судове засідання призначене на 23 червня 2020 року (а.с. 86).

У відповідності до статті 205 частини 1, 3 пункту 1 КАС України, неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови, що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті. Якщо учасник справи або його представник були належним чином повідомлені про судове засідання, суд розглядає справу за відсутності такого учасника справи у разі, зокрема, неявки в судове засідання учасника справи (його представника) без поважних причин або без повідомлення причин неявки.

Суд, враховуючи наявність достатньої кількості доказів у справі, а також скорочені строки розгляду вказаної справи, наявність правової позиції учасників справи щодо спірних правовідносин судом вирішено у задоволенні клопотання про відкладення розгляду справи відмовити та проводити розгляд справи у відсутності учасників справи. Відповідна ухвала зафіксована у протоколі судового засідання.

Відповідно до статті 229 частини 4 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Розглянувши подані сторонами докази (заслухавши представників сторін), всебічно і повно оцінивши всі фактичні обставини (факти), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд приходить до висновку про те, що позовна заява не підлягає до задоволення повністю з наступних підстав.

Судом встановлено, що розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 лютого 2020 року № 14-р оголошено конкурс на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації та затверджено умови проведення конкурсу на зайняття зазначеної вакантної посади. Наказ оприлюднено на Єдиному порталі вакансій державної служби НАДС, офіційному веб-сайті НАДС, веб-порталі облдержадміністрації (а.с. 52).

Відповідно до умов проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації (далі по тексту Умови), що затверджені розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 лютого 2020 року № 14-р, кінцевий строк подання документів для участі в конкурсі було встановлено до 16 год. 00 хв. 13 березня 2020 року. Також зазначеними Умовами встановлено, зокрема, кваліфікаційні вимоги щодо освіти, а саме необхідна вища освіта, не нижче ступеня магістра юридичного спрямування (а.с.а.с. 53-56).

Як вказує позивач 11 березня 2020 року ним було подано документи для участі у вказаному конкурсі в електронній формі.

Електронним листом Закарпатської обласної державної адміністрації від 17 березня 2020 року позивача було повідомлено, що на підставі пункту 20-1 Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби виявлено невідповідність поданої ним інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти а саме: в затверджених умовах проведення конкурсу на зайняття вищеназваної вакантної посади, а тому позивача не допущено до проходження конкурсу (а.с. 15).

На переконання позивача, такі дії відповідача є необґрунтованими, безпідставними та свідчать про порушення його прав на вільний доступ до державної служби, у зв`язку із чим, останній звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Порядок проведення конкурсу на зайняття вакантної посади державної служби врегульований у главі 2 Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII, яка визначає сам конкурс на зайняття вакантної посади державної служби (стаття 22), оприлюднення інформації про вакантну посаду державної служби та оголошення про проведення конкурсу (стаття 23), скорочення вакантних посад, на які не оголошено конкурс (стаття 24), документи для участі у конкурсі (стаття 25), порядок визначення відповідності кандидатів умовам конкурсу (стаття 26), конкурсну комісію (стаття 27), оформлення та оприлюднення результатів конкурсу (стаття 28), відкладене право другого за результатами конкурсу кандидата на зайняття вакантної посади державної служби (стаття 29), повторний конкурс (стаття 30).

Згідно зі статтею 22 частиною 1 Закону України "Про державну службу", з метою добору осіб, здатних професійно виконувати посадові обов`язки, проводиться конкурс на зайняття вакантної посади державної служби відповідно до Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби, що затверджується Кабінетом Міністрів України.

Порядок проведення конкурсу на зайняття посад державної служби затверджений постановою Кабінету Міністрів України "Про затвердження Порядку проведення конкурсу на зайняття посад державної служби" від 25 березня 2016 року № 246 (далі по тексту - Порядок № 246).

Згідно пункту 2 Порядку № 246 проведення конкурсу здійснюється відповідно до визначених в установленому законом порядку вимог до професійної компетентності кандидата на зайняття вакантної посади державної служби за результатами оцінювання його особистих досягнень, знань, умінь і навичок, моральних і ділових якостей для належного виконання посадових обов`язків.

Конкурс проводиться з дотриманням наступних принципів: забезпечення рівного доступу; політичної неупередженості; законності; довіри суспільства; недискримінації; прозорості; доброчесності; надійності та відповідності методів тестування; узгодження застосування методів тестування; ефективного і справедливого процесу відбору (пункт 3 Порядку № 246).

За приписами пункту 5 Порядку № 246 рішення про оголошення конкурсу на зайняття посади категорій "Б" і "В" приймає керівник державної служби в державному органі.

Відповідно до пункту 11 Порядку № 246 умови проведення конкурсу затверджуються наказом (розпорядженням) суб`єкта призначення або керівника державної служби.

Для проведення конкурсу на зайняття посад категорій "Б" і "В" керівником державної служби утворюється конкурсна комісія у складі голови і членів комісії (пункт 13 абзац 2 Порядку № 246).

Таким чином, у відповідності до пункту 11 Порядку № 246 законодавець наділяє суб`єкта призначення правом встановлювати спеціальні (кваліфікаційні) вимоги до кандидата на зайняття вакантної посади, зокрема щодо освіти. Вимоги щодо наявності певної освіти прямо пов`язані із професійною компетентністю кандидата на зайняття вакантної посади державної служби.

Як було встановлено судом, умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації, на яку претендував позивач, були затверджені розпорядженням голови Закарпатської обласної державної адміністрації від 13 лютого 2020 року № 14-р, якими встановлено, зокрема, кваліфікаційні вимоги, а саме: освіта - вища, не нижче ступеня магістра юридичного спрямування (а.с.а.с. 52-56).

Стаття 25 Закону "Про державну службу" передбачає, що особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає в установленому порядку до конкурсної комісії такі документи: 1) копію паспорта громадянина України; 2) письмову заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади державної служби, до якої додається резюме у довільній формі; 3) письмову заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону; 4) копію (копії) документа (документів) про освіту; 5) посвідчення атестації щодо вільного володіння державною мовою; 6) заповнену особову картку встановленого зразка; 7) у разі проведення закритого конкурсу - інші документи для підтвердження відповідності умовам конкурсу; 8) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік. Особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, може додати до заяви про участь у конкурсі інші документи, крім тих, що зазначені у частині першій цієї статті, у тому числі документи про підтвердження досвіду роботи.

Таким чином вказаною нормою передбачено обов`язкове подання до конкурсної комісії документа про освіту.

У відповідності до статті 2 частини 1 пункту 5 Закону України "Про державну службу", професійна компетентність - здатність особи в межах визначених за посадою повноважень застосовувати спеціальні знання, уміння та навички, виявляти відповідні моральні та ділові якості для належного виконання встановлених завдань і обов`язків, навчання, професійного та особистісного розвитку. Як зазначалося вище професійна компетентність передбачає наявність спеціальних знань, які набуває особа у тому числі й під час здобування з спеціальної освіти, наявність якої необхідна при зайнятті певної посади.

Відповідно до статті 26 частини 1 Закону України "Про державну службу" служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, проводить перевірку документів, поданих кандидатами, на відповідність встановленим законом вимогам та повідомляє кандидата про результати такої перевірки.

Відповідно до пункту 19 Порядку № 246 особа, яка бажає взяти участь у конкурсі, подає Комісії або конкурсній комісії через Єдиний портал вакансій державної служби, зокрема таку інформацію: 1) заяву про участь у конкурсі із зазначенням основних мотивів щодо зайняття посади за формою згідно з додатком 2; 2) резюме за формою згідно з додатком 2-1, в якому обов`язково зазначається така інформація: прізвище, ім`я, по батькові кандидата; реквізити документа, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України; підтвердження наявності відповідного ступеня вищої освіти; підтвердження рівня вільного володіння державною мовою; відомості про стаж роботи, стаж державної служби (за наявності), досвід роботи на відповідних посадах у відповідній сфері, визначеній в умовах конкурсу, та на керівних посадах (за наявності відповідних вимог); 3) заяву, в якій повідомляє, що до неї не застосовуються заборони, визначені частиною третьою або четвертою статті 1 Закону України "Про очищення влади", та надає згоду на проходження перевірки та на оприлюднення відомостей стосовно неї відповідно до зазначеного Закону.

Відповідно до пункту 20-1 Порядку № 246 спеціальний структурний підрозділ НАДС або служба управління персоналом державного органу, в якому проводиться конкурс, розглядає інформацію, подану кандидатами для участі у конкурсі. У разі неподання кандидатом необхідної інформації, передбаченої пунктом 19 цього Порядку, виявлення невідповідності поданої кандидатом інформації щодо кваліфікаційних вимог до освіти та/або досвіду роботи, неправильності заповнення заяви або резюме такий кандидат не допускається до проходження конкурсу.

Аналіз спеціальних приписів нормативно-правового акту свідчить, що під час проведення конкурсу на заміщення вакантних посад державних службовців, всі його учасники зобов`язані дотримуватись чітко визначеного порядку, і виклично за такої умови, результати конкурсної процедури вважаються законними.

Спірним у рамках даних правовідносин, є також недопущення позивача до участі у конкурсному відборі, з підстав невідповідності встановленим вимогам документів.

У відповідності до пункту 6.1.5. Положення про відділ запобігання і виявлення корупції та взаємодії з правоохоронними органами Закарпатської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням голови Закарпатської облдержадміністрації від 14 лютого 2020 року № 90, були визначені спеціальні вимоги до освіти стосовно керівника структурного підрозділу, а саме: вища освіта юридичного спрямування (а.с.а.с. 57-65).

У зв`язку з чим в умовах проведеного конкурсу на зайняття вакантної посади начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації було вказано аналогічну вимогу до освіти кандидатів.

В той же час, позивач додав до матеріалів справи копію диплома про здобуття ним ступеня вищої освіти магістра за спеціальністю фінанси, банківська справа та страхування (а.с.а.с. 28, 29).

Таким чином, оскільки позивач претендував на зайняття вакантної посади державної служби категорії "Б" - начальника відділу запобігання і виявлення корупції Закарпатської обласної державної адміністрації то зобов`язаний був, у відповідності до вимог передбачених статтею 25 Закону України "Про державну службу", пункту 19 Порядку № 246 та умов проведення конкурсу подати документ про вищу освіту, не нижче ступеня магістра юридичного спрямування, чого він не зробив, а тому суд приходить до висновку, що відповідач діяв у передбачений законодавством спосіб та у межах своїх повноважень, а тому підставно позивача не було допущено до проходження конкурсу.

Згідно вимог статті 77 частини 1 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 77 частини 2 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Таким чином, виходячи з заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та доказів, зібраних у справі, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є не обґрунтованими та такими, у задоволенні яких необхідно відмовити.

Керуючись статтями 242-246 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Закарпатської обласної державної адміністрації і (88000, Закарпатська область, м. Ужгород, пл. Народна, 4, код ЄДРПОУ 00022496) про визнання протиправними та скасувати умови проведення конкурсу на зайняття вакантної посади та визнання протиправною відмову у не допуску на зайняття вакантної посади - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції (з урахуванням особливостей, що встановлені Розділом VII КАС України (пункт 15.5)).

Відповідно до статті 243 частини 3 КАС України 23 червня 2020 року було проголошено вступну та резолютивну частини рішення. Рішення у повному обсязі було складено 02 липня 2020 року.

СуддяС.Є. Гаврилко