Рішення № 90145652, 01.07.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
240/5063/20
Номер документу
90145652
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/5063/20

категорія 112030100

Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_2 , у якій просить:

- визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, яка виразилась у не перерахунку пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з підвищенням заробітної плати (грошового забезпечення) згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №657;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 13 грудня 2019 року та за минулий час за 12 місяців відповідно до вимог Закону України “Про прокуратуру” і рішення Конституційного Суду від 13.12.2019 перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 , виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки прокуратури Житомирської області №18-229вих-20 від 02.03.2020 без обмеження граничного розміру, з урахуванням раніше проведених виплат.

В обґрунтування позову зазначає, що в березні 2020 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою щодо проведення перерахунку пенсії відповідно до вимог Закону України "Про прокуратуру" та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017 з моменту виникнення права на перерахунок пенсії з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р., надавши при цьому довідку прокуратури Житомирської області №18-229 вих-20 від 02 березня 2020 року про заробітну плату. Листом №0600-0305-8/7851 від 18.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру, а тому підстав для врахування заробітної плати станом на 02.03.2020, яка визначена в довідці про заробітну плату від 02.03.2020 № 18-229-вих-20, не має. Вважає відмову протиправною з тих підстав, що положення ч.20 ст.86 Закону України "Про прокуратуру", яке визначає підстави та право на перерахунок пенсій прокурорам, згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ)/2019 р. набуло чинності з 13.12.2019 та підлягає застосуванню в первинній редакції.

Ухвалою від 17.04.2020 відкрито спрощене позовне провадження у справі.

На адресу суду від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. Вказує, що дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку пенсії відповідно до п.20 статті 86 Закону України "Про прокуратуру" з 01.01.2020 за довідкою від 02.03.2020 №18-229вих-20 є правомірними та відповідають нормам чинного законодавства, оскільки відповідно до змісту речення першого та другого відновленої частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" перерахунок пенсії працівникам прокуратури повинен бути проведений з 01.01.2020, виходячи із довідки заробітної плати працюючих прокурорів за грудень 2019 року.

Дослідивши матеріали справи та наявні докази у ній, суд дійшов наступного висновку.

Встановлено та не оспорюється сторонами, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до вимог статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" у розмірі 80% середньомісячного заробітку.

02 березня 2020 року ОСОБА_1 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою щодо проведення перерахунку пенсії, до якої була додана довідка про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , №18-229 вих-20 від 02 березня 2020 року.

Листом №0600-0305-8/7851 від 18.03.2020 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області відмовлено у перерахунку пенсії позивачу. Вказано, що рішенням Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(ІІ) /2019 визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), положення частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру2 від 14 жовтня 2014 року №1697-VII зі змінами, якими передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України та втрачає чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Водночас установлено такий порядок виконання цього Рішення: частина двадцята статті 86 Закону не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього рішення; частина двадцята статті 86 Закону підлягає застосуванню в первинній редакції. Отже, право на перерахунок пенсії відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону виникає з 13 грудня 2019 року. Постановою Кабінету Міністрів України "Про умови оплати праці прокурорів" від 11.12.2019 №1155, яка набрала чинності з 01.01.2020, затверджено схеми посадових окладів прокурорів Офісу Генерального прокурора, обласних, окружних прокуратур та прирівняних до них прокуратур. При цьому, пунктом 7 Постанови №1155 встановлено, що зміна розмірів посадових окладів для працівників прокуратури, передбачених цією постановою не є підставою для перерахунку пенсій, що призначені згідно із Законом України "Про прокуратуру". Враховуючи вищезазначене, підстав для врахування заробітної плати станом на 02.03.2020, яка визначена в довідці про заробітну плату від 02.03.2020 № 18-229-вих-20, видана прокуратурою Житомирської області для проведення перерахунку пенсії за вислугу років відповідно до Закону, немає.

Не погоджуючись із такою бездіяльністю відповідача, позивач звернувся із вказаним позовом до суду.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

На час призначення позивачу пенсії та її нарахування умови і порядок пенсійного забезпечення прокурорів регулювались положеннями статті 50-1 Закону України "Про прокуратуру" від 05.11.1991 №1789-XII у відповідній редакції (далі - Закон №1789-XII).

Відповідно до частини першої статті 50-1 Закону №1789-XII прокурори і слідчі зі стажем роботи не менше 20 років, у тому числі зі стажем роботи на посадах прокурорів і слідчих прокуратури не менше 10 років, мають право на пенсійне забезпечення за вислугу років незалежно від віку. Пенсія призначається в розмірі 80 відсотків від суми їхньої місячної (чинної) заробітної плати, до котрої включаються всі види оплати праці, на які нараховуються страхові внески, одержуваної перед місяцем звернення за призначенням пенсії. За кожен повний рік роботи понад 10 років на цих посадах пенсія збільшується на 2 відсотки, але не більше 90 відсотків від суми місячного (чинного) заробітку.

Згідно з частиною дванадцятою статті 50-1 Закону №1789-XII обчислення (перерахунок) пенсій провадиться за документами пенсійної справи та документами, додатково поданими пенсіонерами, виходячи з розміру місячного заробітку за відповідною посадою, з якої особа вийшла на пенсію, станом на час звернення за призначенням або перерахунком.

Відповідно до частини сімнадцятої статті 50-1 Закону №1789-XII, призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати відповідних категорій прокурорсько-слідчих працівників. Перерахунок призначених пенсій провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Перерахунок пенсій провадиться з урахуванням фактично отримуваних працівником виплат і умов оплати праці, що існували на день його звільнення з роботи.

У подальшому до статті 50-1 Закону №1789-XII вносились зміни, зокрема, змінено у відсотках розмір пенсії за вислугу років, яка призначалася прокурорам і слідчим у разі реалізації ними такого права, разом з тим, положення щодо підстав та порядку перерахунку пенсій прокурорам змін не зазнали (змінилась лише нумерація частин цієї статті).

Однак, Законом України "Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України" від 28.12.2014 №76-VIII, який набрав чинності 01.01.2015, частину вісімнадцяту статті 50-1 Закону №1789-XII викладено у наступній редакції: "Умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України".

Водночас, Кабінетом Міністрів України не було прийнято жодного нормативно-правового акта, який би регулював умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури.

15.07.2015 набрав чинності Закон України "Про прокуратуру" від 14.10.2014 №1697-VII (далі - Закон №1697-VII) та втратив чинність Закон №1789-XII, крім пункту 8 частини першої статті 15, частини четвертої статті 16, абзацу першого частини другої статті 46-2, статті 47, частини першої статті 49, частини п`ятої статті 50, частин третьої, четвертої, шостої та одинадцятої статті 50-1, частини третьої статті 51-2, статті 53 щодо класних чинів (їх дія поширюється на осіб, яким присвоєно класні чини до набрання чинності цим Законом), статті 55 щодо посвідчення працівника прокуратури, статті 2 у частині підстав звільнення з посади Генерального прокурора України, а також статті 13 щодо функціонування в системі органів прокуратури міських, районних, міжрайонних, районних у містах прокуратур, яка втрачала чинність з 15.12.2015.

Відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у редакції Закону №76-VIII від 28.12.2014 умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України.

Разом з тим, рішенням Другого Сенату Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-р(II)/2019 (справа №3-209/2018 (2413/18, 2807/19) положення частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII зі змінами, яким передбачено, що умови та порядок перерахунку призначених пенсій працівникам прокуратури визначаються Кабінетом Міністрів України, визнано такими, що не відповідають Конституції України.

Конституційний Суд України у вказаному рішенні зазначив, зокрема, що частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII зі змінами не підлягає застосуванню з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення; частина двадцята статті 86 Закону №1697-VII підлягає застосуванню в первинній редакції: "20. Призначені працівникам прокуратури пенсії перераховуються у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок. Перерахунок призначених пенсій проводиться з першого числа місяця, наступного за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув право на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців. Пенсія працюючим пенсіонерам перераховується також у зв`язку з призначенням на вищу посаду, збільшенням вислуги років, присвоєнням почесного звання або наукового ступеня та збільшенням розміру складових його заробітної плати в порядку, передбаченому частинами другою, третьою та четвертою цієї статті, при звільненні з роботи або за кожні два відпрацьовані роки".

Крім того, у своєму рішенні від 13.12.2019 № 7-р(ІІ)/2019 Конституційний суд України констатував, що питання пенсійного забезпечення прокурорів, у тому числі умови та порядок перерахунку призначених їм пенсій, має визначати Верховна Рада України законом, а не Кабінет Міністрів України підзаконним актом.

Таким чином, позивач у зв`язку з прийняттям рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019 отримав право на перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням заробітної плати прокурорським працівникам на рівні умов та складових заробітної плати відповідних категорій працівників, які проходять службу в органах і установах прокуратури на момент виникнення права на перерахунок.

В той же час, підставою для проведення перерахунку пенсій працівників прокуратури є підвищення заробітної плати прокурорським працівникам.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 657 "Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо оплати праці працівників прокуратури", яка набрала законної сили 06.09.2017, було підвищено посадові оклади та надбавки за класний чин прокурорсько - слідчим працівникам.

Як слідує із довідки про розмір заробітної плати (грошового забезпечення), що враховується для перерахунку пенсій від 02.03.2020 №18-229 вих-20, виданої ОСОБА_1 прокуратурою Житомирської області, відповідно до рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 №7-(ІІ)/2019 та постанови Кабінету Міністрів України №657 від 30.08.2017, що є підставою для перерахунку пенсії, розмір заробітної плати (грошового забезпечення), з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за нормами, чинними на 06.09.2017, за відповідною (прирівняною) посадою прокурор місцевої прокуратури, становить: посадовий оклад 5660,00 грн; надбавка за класний чин (молодший радник юстиції) 2 000,00 грн; надбавка за вислугу років (20%) 1132,00 грн; інші щомісячні надбавки, доплати (надбавки за високі досягнення у праці або виконання особливо важливої роботи (70%) 6154,40 грн; премія (60%) 8967,84 грн; матеріальні допомоги (для оздоровлення та для вирішення соціально-побутових питань) (1/12) 3985,71 грн; усього 27899,95 грн.

Вказана довідка була долучена позивачем до заяви про перерахунок пенсії, проте, відповідачем не було здійснено перерахунку пенсії, що вказує на протиправну бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.

Посилання в листі відповідача на відсутність підстав для перерахунку пенсії у зв`язку із положеннями пункту 7 постанови Кабінету Міністрів України «Про умови оплати праці прокурорів» від 11.12.2019 №1155 є необґрунтованими в силу встановленого судом обов`язку перерахунку пенсії позивачу згідно рішення Конституційного Суду України від 13.12.2019 у справі № 7-р(ІІ)2019 та частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII.

Крім того, оскільки рішенням Конституційного Суду України у справі № 7-р(ІІ)2019 відновлено дію частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у первинній редакції з 13.12.2019, відтак слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити виплату та перерахунок пенсії позивачу з 13.12.2019 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону №1697-VII у розмірі 80% від суми заробітної плати (грошового забезпечення), зазначеної у довідці від 02.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.

Позовна вимога здійснити виплату перерахованої різниці пенсії за минулий час за 12 місяців задоволенню не підлягає, оскільки, як вже зазначено судом, частина 20 статті 86 Закону № 1697-VII, що визначила умови та порядок перерахунку пенсії, набрала чинності з 13.12.2019 і не підлягає застосуванню до цієї дати в спірних правовідносинах.

Щодо позовних вимог в частині зобов`язання відповідача здійснити виплату перерахованої пенсії без обмеження її максимального розміру, суд зазначає, що спірні правовідносини, які є предметом судового розгляду у даній справі, виникли не у зв`язку з обмеженням відповідачем граничного розміру пенсії позивача. Відтак, така позовна вимога є передчасною, адже судовому захисту підлягає саме порушене право, а не його ймовірне порушення відповідачем у майбутньому.

Відповідно до частиною 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Враховуючи викладене у сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

На підставі викладеного, керуючись статтями 242-246, 255, 295 КАС України, суд

вирішив:

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо не перерахунку пенсії ОСОБА_1 в зв`язку з підвищенням заробітної плати (грошового забезпечення) та на підставі довідки, виданої прокуратурою Житомирської області №18-229вих-20 від 02.03.2020.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 13 грудня 2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до частини двадцятої статті 86 Закону України "Про прокуратуру" від 14 жовтня 2014 року № 1697-VІІ, виходячи з розрахунку 80% від суми місячної заробітної плати на підставі довідки, виданої прокуратурою Житомирської області №18-229вих-20 від 02.03.2020, з урахуванням раніше проведених виплат.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Г.В. Чернова