Рішення № 90145575, 02.07.2020, Житомирський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
02.07.2020
Номер справи
240/4620/20
Номер документу
90145575
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

02 липня 2020 року м. Житомир справа № 240/4620/20

категорія 112030300

Житомирський окружний адміністративний суд у складі:

судді Майстренко Н.М.,

розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити дії,

встановив:

Позивач звернувся до суду з позовом, в якому просить визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у виплаті раніше нарахованої пенсії та зобов`язати відновити нарахування пенсії в раніше встановленому розмірі 4399,50 грн. та здійснити нарахування доплати недоплаченої пенсії з 01.12.2019.

В обґрунтування позову зазначив, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відповіддю від 31.10.2019 повідомило про те, що основний розмір його пенсії становить 4399,50 грн., а різницю недоплати пенсії за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 буде виплачено у листопаді разом з основною пенсією, однак свої зобов`язання відповідач не виконав та відповіддю від 16.01.2020 повідомив, що пенсія в черговий раз перерахована і розмір її становить 2702,70 грн. Вважає такі дії протиправними.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 30.03.2020 призначено підготовче засідання у справі.

У відзиві на позовну заяву відповідач просить відмовити у задоволенні позову. Вважає, що пенсія ОСОБА_1 була призначена з урахуванням мінімального розміру пенсії, яка становить 2702,70 грн.

Ухвалою суду від 30.06.2020 закрито підготовче провадження і призначено адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до судового розгляду по суті у порядку письмового провадження без виклику (повідомлення) учасників справи.

Суд, розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні), з особливостями, визначеними ст.ст. 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), позовну заяву та відзив, повно і всебічно з`ясувавши всі обставини справи в їх сукупності, перевіривши їх наявними в матеріалах справи і дослідженими доказами, дійшов наступного висновку.

З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 з 01.12.2019 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

Листом від 31.10.2019 №Б-4777 позивачу було повідомлено, що пенсія обчислена з грошового забезпечення за посадою начальника служби (квартирно-експлуатаційної) тилу ракетного артилерійського полку армійського корпусу, розмір якого становить 6285,00 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 3170 грн., оклад за військове звання - 1020 грн., надбавка за вислугу років 50% - 2095 грн. Основний розмір пенсії становить 4399,50 грн. Повідомлено, що доплату за період з 01.05.2019 по 31.10.2019 у розмірі 13687,00 грн. він отримає у листопаді місяці разом з поточним розміром пенсії.

Згодом, листом від 16.01.2020 №Б-39 відповідач повідомив позивача про те, що грошове забезпечення для обчислення пенсії становить 1587,25 грн., у т.ч.: посадовий оклад - 685,00 грн.; оклад за військове звання - 65,00 грн.; надбавка за вислугу років 35% - 262,50 грн.; надбавка за виконання особливо важливих завдань 50% - 506,25 грн.; премія 10% - 68,50 грн. Розмір пенсії обчислений у розмірі 77% грошового забезпечення та становить 1222,18 грн. (1587,25 грн. х 77%), з урахуванням мінімального розміру пенсії 1638,00 грн. Загальний розмір пенсії становить 2702,70 грн.

Вважаючи, що відповідачем протиправно зменшено розмір пенсії, позивач звернувся до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з такого.

Приписами ч. 3 ст. 46 Конституції України визначено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Абзац перший преамбули Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-XII (далі - Закон №2262-XII) визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.

Частиною 4 статті 63 Закону №2262-XII визначено, що всі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.

Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 визнано такими, що втратили чинність, постанови Кабінету Міністрів України, зокрема, від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та від 28.12.2016 №1036 "Про внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294".

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103 (далі - Постанова №103) постановлено перерахувати пенсії, призначені згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" до 01.03.2018 (крім пенсій, призначених згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) та поліцейським), з урахуванням розміру окладу за посадою, військовим (спеціальним) званням, відсоткової надбавки за вислугу років за відповідною або аналогічною посадою, яку особа займала на дату звільнення із служби (на дату відрядження для роботи до органів державної влади, органів місцевого самоврядування або до сформованих ними органів, на підприємства, в установи, організації, вищі навчальні заклади), що визначені станом на 01.03.2018 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб".

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45 (зі змінами та доповненнями).

Відповідно до п. 4 Порядку №45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.

В контексті наведеного суд зазначає, що у разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Як вбачається з матеріалів справи, позивачу з 01.05.2019 пенсія обчислена у розмірі 4399,50 грн. При цьому, позивач є особою, на яку поширюється право на перерахунок пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-XII, на підставі п. 1 постанови Кабінету Міністрів України "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб" від 21.02.2018 №103.

У той же час, з 01.12.2019 розмір пенсії позивача після перерахунку зменшений та становить 2702,70 грн.

Відповідачем як суб`єктом владних повноважень не доведено суду наявності правових підстав для зменшення розміру пенсії позивачу та повернення до її попереднього розміру відповідно до законодавства, яке втратило чинність, у зв`язку з прийняттям постанови Кабінетом Міністрів України від 30.08.2017 №704.

Згідно зі ч.ч. 1, 2 ст. 6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

Так, суд зважає на правову позицію Європейського Суду з прав людини у справі Yvonne van Duyn v. Home Office (Case 41/74 van Duyn v. Home Office) щодо принципу юридичної визначеності, який означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов`язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов`язання містяться у законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії. Така дія зазначеного принципу пов`язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає у тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов`язань (недофінансування) для уникнення відповідальності. При цьому, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію чи прийняли закон, то така держава чи орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки, зокрема, щодо фізичних осіб без завчасного повідомлення про зміни в такій політиці чи поведінці, оскільки схвалення такої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.

У рішенні у справі "Суханов та Ільченко проти України" Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності.

Тому, зменшивши позивачу розмір пенсії за відсутності передбачених законами України підстав, відповідач порушив право позивача на отримання пенсії. При цьому право на отримання пенсії є об`єктом захисту за статтею 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

Як зазначив Європейський суд з прав людини у рішенні у справі "Щокін проти України", питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним.

Отже, встановлення судом відсутності законності втручання, тобто вчинення дій не у спосіб, визначений законом, є достатньою підставою для висновку про те, що право позивача на мирне володіння своїм майном було порушено.

Керуючись ч. 2 ст. 9 КАС України суд з метою ефективного захисту прав позивача вважає за необхідне відновити порушене відповідачем право позивача на пенсійне забезпечення шляхом визнання неправомірними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо відмови у виплаті ОСОБА_1 раніше нарахованої пенсії у розмірі 4399,50 грн., зобов`язати відновити нарахування пенсії у розмірі 4399,50 грн. та здійснити нарахування доплати недоплаченої пенсії з 01.12.2019 з урахуванням проведених виплат.

Частиною 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки відповідачем не доведено правомірності своїх дій щодо зменшення позивачу розміру пенсії, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню.

Зважаючи на відсутність судових витрат у цій адміністративній справі, питання про їх розподіл судом не вирішується.

Керуючись статтями 242-246, 295 КАС України,

вирішив:

Позов задовольнити.

Визнати неправомірними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у виплаті пенсії у раніше нарахованому розмірі 4399,50 грн.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області відновити ОСОБА_1 нарахування та виплату пенсії у розмірі 4399,50 грн. (чотири тисячі триста дев`яносто дев`ять гривень п`ятдесят копійок) та здійснити донарахування та виплату недоплаченої суми пенсії з 01.12.2019 з урахуванням проведених виплат.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Житомирський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Встановлений строк на апеляційне оскарження відповідно до п. 3 Розділу VI "Прикінцеві положення" КАС України продовжується на строк дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19).

Рішення суду складено у повному обсязі: 02.07.2020.

Суддя Н.М. Майстренко