Рішення № 90136813, 01.07.2020, Новобаварський районний суд міста Харкова (до 25.04.2025 - Жовтневий районний суд м. Харкова)

Дата ухвалення
01.07.2020
Номер справи
639/885/20
Номер документу
90136813
Форма судочинства
Цивільне
Державний герб України

ЗАОЧНЕ РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 липня 2020 р.

м. Харків

Справа № 639/885/20,

2/639/768/20

Жовтневий районний суд м. Харкова

у складі: головуючого - судді Єрмоленко В. Б.,

за участю секретаря - Міжиріцької А.В.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у залі суду в місті Харкові за правилами спрощеного позовного провадження в порядку заочного розглядуцивільну справу за позовом Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості,-

ВСТАНОВИВ:

До Жовтневого районного суду м. Харкова надійшла позовна заява АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 , в якій просить стягнути з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 34 607 грн., інфляційні витрати у сумі 449,80 грн. та 3% річних в сумі 349,86 грн., що разом становить 35 406,66 грн., а також судові витрати у розмірі 2102 грн.

В обґрунтування позовних вимог зазначається, що АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» здійснює діяльність з розподілу природного газу та діє на підставі Кодексу газорозподільних систем, затвердженого Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, 30 вересня 2015 року №2494 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 06 листопада 2015 року за № 1379/27824 (далі Кодекс).

Відповідач ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 . Житлове приміщення за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами, відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 .

25.07.2019 року представниками ПАТ «Харківміськгаз» проведена перевірка за адресою мешкання ОСОБА_1 . За результатами вказаної перевірки встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушена рядність лічильного механізму ПЛГ, про що складено відповідний акт № 245 від 25.07.2019 року в присутності відповідача без зауважень.

Відповідно до п.3.2.2. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, складено акт про виявлені порушення № 5745 від 25.07.2019, підписаний відповідачем без зауважень.

25.07.2019 року у зв`язку з виявленим порушенням, газовий лічильник демонтовано та направлено на експертизу до центру повірки побутових лічильників та приладів обліку АТ «Харківміськгаз». Складено відповідний акт про демонтаж лічильника газу № 5745 від 25.07.2019 року, який підписано сторонами.

Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, представник АТ «Харківміськгаз» додатково опломбовує вхідні та віхідні патрубки лічильника газу та пакет пломбою газопостачальної організації (00039788).

Комісією виявлено, що пломба не відповідає зразку заводу виробника, механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби. При відкритті виявлено механічні пошкодження кронштейну кріплення корпусу відлікового пристрою в місці фіксації вісі передаточних колес, виявлено втручання в газовий лічильник. Згідно Довідки ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» № 39-1-4/10178 ЦСБ 1387 Е лічильник газу був визнаний непридатним. Складено акт № 1939 Е від 01.08.2019.

Надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/10178 ЦСБ 1387 Е від 01.08.2019. Складено розрахунок вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі, який складає 34 607 грн. за період з 25.01.2019 року по 24.07.2019 року.

Відповідач повідомлявся з висновком комісії особисто під підпис, але на даний час сума не сплачена. У зв`язку з неналежним виконанням грошового зобов`язання відповідачу були нараховані 3% річних у розмірі 349,86 грн. та інфляційні витрати у розмірі 449,80 грн.

Ухвалою Жовтневого районного суду м. Харкова від 13.02.2020 2019 відкрито спрощене позовне провадження, справу призначено в судове засідання з викликом сторін.

Представник позивача АТ «Харківміськгаз» Петриченко І.О. в судове засідання не з`явилася, надала суду заяву, в якій підтримала позовні вимоги, просила проводити розгляд справи за її відсутності, не заперечує проти заочного розгляду справи.

Відповідач ОСОБА_1 згідно вимог ч. 8 ст.128 ЦПК України повідомлявся про дату, час та місце розгляду справи заздалегідь та належним чином, у судове засідання повторно не з`явився, в порушення ч. 3 ст.131 ЦПК України про причини неявки суд не повідомив, відзив не надав.

Згідно ч.2 ст.43 ЦПК України відповідач зобов`язаний добросовісно здійснювати процесуальні права і виконувати процесуальні обов`язки, що відповідно до принципу юридичної визначеності, як складової частини конституційного принципу верховенства права, зобов`язує відповідача самостійно цікавитися перебігом розгляду судом пред`явленого до нього позову. Тривала відсутність такого інтересу з боку відповідачів свідчить про їх небажання захищати свої процесуальні права.

Враховуючи, що в матеріалах справи достатньо даних про права та взаємовідносини сторін, суд вважає можливим вирішити справу на підставі наявних у ній матеріалів. При одночасному існуванні умов, передбачених ч.1 ст. 280 ЦПК України, суд ухвалює заочне рішення.

У зв`язку з неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у відповідності до положень ч.2 ст. 247 ЦПК України, судом не здійснювалося.

Дослідивши матеріали справи, докази, надані в обґрунтування позову, суд дійшов наступних висновків.

Відповідно до положень ч. 1 ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.

Правову основу ринку природного газу становлять Конституція України, Закон України «Про ринок природного газу», Закони України «Про трубопровідний транспорт», «;Про природні монополії», «;Про нафту і газ», «;Про енергозбереження», «;Про угоди про розподіл продукції», «;Про захист економічної конкуренції», «;Про газ (метан) вугільних родовищ», «;Про охорону навколишнього природного середовища», міжнародні договори України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, та інші акти законодавства України.

На сьогоднішній день правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку природного газу визначені Законом України «Про ринок природного газу».

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про ринок природного газу» ринок природного газу - сукупність правовідносин, що виникають у процесі купівлі-продажу, постачання природного газу, а також надання послуг з його транспортування, розподілу, зберігання (закачування, відбору), розподіл природного газу - це господарська діяльність, що підлягає ліцензуванню і пов`язана з переміщенням природного газу газорозподільною системою з метою його фізичної доставки споживачам, але що не включає постачання природного газу.

Згідно з ст. ст. 37, 39, 40 Закону України «Про ринок природного газу» оператор газорозподільної системи відповідає за надійну та безпечну експлуатацію, підтримання у належному стані та розвиток (включаючи нове будівництво та реконструкцію) газорозподільної системи, якою він користується на законних підставах. Оператор газорозподільної системи не може провадити діяльність з видобутку, транспортування або постачання природного газу. Оператор газорозподільної системи має бути юридично та організаційно незалежним від інших видів діяльності на ринку природного газу, не пов`язаних з розподілом природного разу. Розподіл природного газу здійснюється на підставі та умовах договору розподілу природного газу в порядку, передбаченому кодексом газорозподільних систем та іншими нормативно-правовими актами. Оператор газорозподільної системи провадить діяльність з розподілу природного газу на підставі ліцензії, що видається Регулятором (НКРЕКП).

01 липня 2015 року на виконання Закону України «Про ринок природного газу» статусу гарантованого постачальника природного газу на території м. Харкова та Харківської області (включаючи постачання природного газу населенню) набуло Товариство з обмеженою відповідальністю «Харківгаззбут» (код ЄДРПОУ 39590621, м.Харків, вул. Москалівська, 57/59), якому відповідно до Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 1588 від 21.05.2015 р. видана ліцензія на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом терміном дії з 01.07 2015 р. по 30.06.2020 р.р.

Відповідно до Закону України «Про ліцензування певних видів господарської діяльності» та Указу Президента України від 10 вересня 2014 року N 715 «Про затвердження Положення про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Постановою від 21 травня 2015 року N 1587 анулювало ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, газу (метану) вугільних родовищ за регульованим тарифом.

Водночас, Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», який є правонаступником Публічного акціонерного товариства «Харківміськгаз» (61004, м Харків, вул. Москалівська, 57/59, Код 03359552) з 01.07.2015 р. на підставі Закону України «Про ринок природного газу» № 329 від 09.04.2015 р не є постачальником природного газу населенню міста Харкова, а здійснює лише функції розподілу природного газу території м. Харкова та Харківської області. АТ «Харківміськгаз» є ліцензіатом з розподілу природного газу на підставі ліцензії є оператором газорозподільної мережі.

30 вересня 2015 року постановою Національної комісії, яка здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг № 2494 затверджено Кодекс газорозподільних мереж (Кодекс ГРМ), який визначає взаємовідносини оператора ГРМ із суб`єктами ринку природного газу, а також визначає правові, технічні, організаційні та економічні основи функціонування газорозподільчих систем, зокрема, умови забезпечення, тощо.

Так, у судовому засіданні було встановлено, що ОСОБА_1 проживає за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.16). Житлове приміщення за вищевказаною адресою обладнано газовими приладами, відкрито особовий рахунок НОМЕР_1 .

25.07.2019 року представниками АТ «Харківміськгаз» проведена перевірка за адресою мешкання ОСОБА_1 . За результатами вказаної перевірки встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем, а саме: порушена рядність лічильного механізму ПЛГ, про що складено відповідний акт № 245 від 25.07.2019 року в присутності відповідача без зауважень (а.с.6).

Відповідно до п.3.2.2. Положення про проведення експертизи лічильників газу, установлених у споживачів і призначених для обліку природного газу в побуті, складено акт про виявлені порушення № 5745 від 25.07.2019, підписаний відповідачем без зауважень (а.с.7).

25.07.2019 року у зв`язку з виявленим порушенням, газовий лічильник демонтовано та направлено на експертизу до центру повірки побутових лічильників та приладів обліку АТ «Харківміськгаз». Складено відповідний акт про демонтаж лічильника газу № 5745 від 25.07.2019 року, який підписано сторонами (а.с.8).

Для захисту лічильника від зовнішнього втручання до дня проведення експертизи, представник АТ «Харківміськгаз» додатково опломбовує вхідні та віхідні патрубки лічильника газу та пакет пломбою газопостачальної організації (00039788). Комісією виявлено, що пломба не відповідає зразку заводу виробника, механічні пошкодження корпусу відлікового пристрою в місці встановлення пломби. При відкритті виявлено механічні пошкодження кронштейну кріплення корпусу відлікового пристрою в місці фіксації вісі передаточних колес, виявлено втручання в газовий лічильник. Згідно Довідки ДП «Всеукраїнський державний науково-виробничий центр стандартизації, метрології, сертифікації та захисту прав споживачів» № 39-1-4/10178 ЦСБ 1387 Е лічильник газу був визнаний непридатним. Складено акт № 1939 Е від 01.08.2019 (а.с.9).

Надано довідку про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 39-1-4/10178 ЦСБ 1387 Е від 01.08.2019 (а.с.10).

Складено розрахунок вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу за цінами закупівлі, який складає 34 607 грн. за період з 25.01.2019 року по 24.07.2019 року. ОСОБА_1 не згоден з розміром вартості не облікованого (донарахованого) об`єму природного газу, про що надав зауваження у Регламенті засідання постійно діючої комісії з питань, пов`язаних з розглядом актів про порушення від 22.08.2019 (а.с.11-13).

У відповідністю зі ст.526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов і вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.

Відповідно до п. 4 глави 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем (затвердженого постановою НКРЕ КП від 30.09.2015 року № 2494), несанкціоноване відновлення газоспоживання - виявлений після складання акта про припинення розподілу природного газу (газопостачання) та/або пломбування запірних пристроїв чи встановлення інвентарної заглушки факт несанкціонованого втручання в роботу газорозподільної системи, в тому числі шляхом зривання або пошкодження пломб на запірних пристроях, засувках на вводі на об`єкт споживача, пошкодження або зняття інвентарних заглушок тощо, внаслідок чого здійснюється чи є можливість несанкціонованого відбору природного газу на об`єкті споживача (окремих його газових приладах чи пристроях), у тому числі поза обліком.

Підпунктом 2 п. 1 розділу 2 глави XI Кодексу газорозподільних систем до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належать несанкціоноване відновлення газоспоживання.

Згідно п. 1 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем уразі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 11 до цього Кодексу.

Відповідно до п. 11 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем за результатами розгляду акта про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акта про порушення.

При задоволенні комісією акта про порушення складається акт-розрахунок не облікованого (донарахованого) об`єму та обсягу природного газу і його вартості.

При складанні акта-розрахунку враховується таке:

1) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період до 01 числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення (тобто до закритого балансового періоду), не потребує коригування (включення до) закритих періодів, а його вартість в повному обсязі має бути компенсована споживачем (несанкціонованим споживачем) Оператору ГРМ. При цьому вартість природного газу визначається за цінами закупівлі природного газу Оператором ГРМ протягом періоду необлікованого природного газу;

2) розрахований відповідно до вимог цього розділу необлікований (донарахований) об`єм природного газу, що припадає на період після 01-го числа місяця, в якому прийнято рішення комісії щодо задоволення акта про порушення, включається в баланс поточного календарного місяця за загальними правилами і вважається об`ємом постачання природного газу споживачу його діючим постачальником. Виключенням є об`єм природного газу, нарахований несанкціонованому споживачу та споживачу, у якого відсутній постачальник, вартість якого має бути компенсована Оператору ГРМ за цінами закупівлі ним природного газу в поточному календарному місяці;

3) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу має бути віднятий об`єм природного газу, фактично сплачений споживачем протягом періоду порушення. Виключенням є несанкціонований відбір природного газу поза охопленням комерційного вузла обліку;

4) при розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу пільги та субсидії, на які має право побутовий споживач, не враховуються.

Відповідно до п. 3 глави 6 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі, якщо між Оператором ГРМ і споживачем не досягнуто згоди щодо компенсації споживачу завданих збитків чи перерахунку наданих послуг, спірні питання вирішуються в судовому порядку.

Приписами ст. 22 ЦК України встановлено, що особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування. Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі.

Відповідно до ч.1 ст.1166 ЦК України, майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.

Частиною 3 статті 12 ЦПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Частиною 1 статті 76 ЦПК України передбачено, що доказами є будь-які фактичні дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин, що обґрунтовують вимоги і заперечення сторін, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ознаками судових доказів є їх достовірність і достатність. Достовірність доказів - це їх якість, точність і правильність відображення обставин, що входять в предмет доказування. А достатність це сукупність доказів, яка дозволяє вирішити справу.

Відповідно до статті 77 ЦПК України належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.

Статтею 78 ЦПК України передбачено, що суд не бере до уваги докази, які одержані з порушенням порядку, встановленого законом. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування.

Згідно з ч.ч. 1,5,6 ст. 81 ЦПК України кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими особами, які беруть участь у справі. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.

Як вбачається з положень ч. 1 ст.89 ЦПК України, суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

В порушення вказаних вимог закону відповідачем Акти про порушення оскаржені не були, а також враховуючи те, що несанкціоноване споживання газу виявлено в будинку відповідача, суд приходить до висновку, що відповідач ОСОБА_1 допустив порушенням правил користування природного газу без його обліку приладом обліку, внаслідок чого ним було завдано збитків позивачу на загальну суму 35 406,66 грн.

Таким чином, відповідачем не було надано суду жодних належних та допустимих доказів того, що він не користувався газом, не надано доказів на підтвердження оскарження відповідачем Акту про порушення, а також враховуючи те, що несанкціоноване втручання в роботу лічильника було виявлено та зафіксовано у встановленому порядку, суд приходить до висновку, що позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» підлягають задоволенню.

Згідно зі ст. 141 ЦПК України з відповідача належить також стягнути на користь позивача витрати по сплаті судового збору в розмірі 2102 грн. (а.с. 1).

На підставі викладеного і керуючись ст.ст.4, 5, 13, 76-81, 133, 141, 223, 262-265, 280-282 ЦПК України, ст. ст. 22, 526, 1166 ЦК України, Кодексом газорозподільних систем, суд -

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості у вигляді вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу - задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» заборгованість у вигляді вартості необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу в сумі 34 607 грн., 3% річних від простроченої суми в розмірі 349,86 грн., індекс інфляції в розмірі 449,80 грн., а всього 35 406, 66 грн. (тридцять п`ять тисяч чотириста шість грн. 66 коп.).

Стягнути з ОСОБА_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз» судовий збір у розмірі 2102 грн. (дві тисячі сто дві грн.).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Харківського апеляційного суду через суд першої інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкриття чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Веб-адреса цього документу у Єдиному державному реєстрі судових рішень

http://reyestr.court.gov.ua/ з посиланням на номер справи.

Сторони:

Позивач - Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Харківміськгаз», код ЄДРПОУ: 03359552, місцезнаходження: м. Харків, вул. Москалівська, буд. 57/59, п/ р НОМЕР_2 АБ «Кліринговий дім», м.Київ, МФО 300647.

Відповідач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІПН НОМЕР_3 , паспорт НОМЕР_4 , проживає за адресою:

АДРЕСА_1 СУДДЯ В . Б. Єрмоленко