
Справа № 428/5302/20
Провадження №1-кс/428/3396/2020
УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 липня 2020 року Слідчий суддя Сєвєродонецького міського суду Луганської області Юзефович І.О., за участю секретаря судового засідання Продченко О.А., прокурора відділу прокуратури Луганської області Кожем`яки І.В., підозрюваного ОСОБА_1 , захисника Косогової Л.О.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Сєвєродонецького міського суду Луганської області клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Маракуци І.І., погоджене прокурором відділу прокуратури Луганської області Кожем`якою І.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави та додані до клопотання матеріали кримінального провадження №42019130000000048 від 31.05.2019 року стосовно:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Красний Луч Луганської області, громадянина України, з вищою освітою, раніше не судимого, одруженого, на утриманні неповнолітніх дітей не маючого, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 ; не є депутатом, обіймає посаду начальника Управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації, на час вчинення злочину обіймав посаду заступника начальника управління – начальника відділу реконструкції, будівництва, ремонтів та утримання доріг Управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації, виконував обов`язки начальника Управління,
у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки,-
встановив:
01.07.2020 року до слідчого судді надійшло вищевказане клопотання.
Обґрунтовуючи внесене клопотання сторона кримінального провадження вказує, що досудовим розслідуванням встановлено, що відповідно до п.1 Положення про управління розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації (далі – УРУМАДО ЛОДА), затвердженого розпорядженням голови обласної державної адміністрації – керівника обласної військово-цивільної адміністрації №261 від 30.03.2018, УРУМАДО ЛОДА є структурним підрозділом обласної державної адміністрації, який утворюється головою облдержадміністрації – керівником обласної військово-цивільної адміністрації та забезпечує виконання покладених на нього завдань, визначених цим Положенням.
Розпорядженнями голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника військово-цивільної адміністрації Комарницького В.М. № 401-к від 20.08.2019, № 430-к від 06.09.2019 виконання обов`язків начальника УРУМАДО ЛОДА з 20.08.2019 покладено на заступника начальника управління – начальника відділу реконструкції, будівництва, ремонтів та утримання автомобільних доріг УРУМАДО ЛОДА ОСОБА_1 .
Згідно з розділом 1 «Загальна частина» посадової інструкції начальника УРУМАДО ЛОДА, затвердженої розпорядженням голови Луганської обласної державної адміністрації – керівника військово-цивільної адміністрації № 74 від 30.01.2018, посада начальника УРУМАДО ЛОДА згідно зі ст.6 Закону України «Про державну службу» відноситься до категорії «Б» посад державних службовців.
Начальнику Управління безпосередньо підпорядковані всі працівники Управління.
У своїй діяльності начальник Управління керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України, Верховної Ради України, наказами Міністерства інфраструктури України, розпорядженнями голови, Положенням про Управління, іншими нормативно-правовими актами, що регулюють питання у сфері управління, розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області.
Начальник Управління повинен знати: Конституцію України, закони України, акти законодавства, що стосуються державної служби, діяльності облдержадміністрації, Управління; акти Президента України, Верховної Ради України, Кабінету Міністрів України, інші нормативно-правові акти, що регулюють питання у сфері управління, розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області; практику застосування чинного законодавства у сфері дорожнього господарства; основи державного управління, економіки та управління персоналом.
Відповідно до розділу 2 «Завдання, обов`язки та повноваження» посадової інструкції начальник Управління: здійснює керівництво Управлінням, несе персональну відповідальність за організацію та результати його діяльності, сприяє створенню належних умов праці у підрозділі; затверджує посадові інструкції працівників Управління та розподіляє обов`язки між ними; планує діяльність Управління; вживає заходів щодо удосконалення організації та підвищення ефективності роботи Управління; за дорученням голови представляє інтереси Управління у взаємовідносинах з іншими структурними підрозділами облдержадміністрації, центральними органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, підприємствами, установами та організаціями; розпоряджається коштами у межах затвердженого головою кошторису Управління; здійснює управління персоналом в Управлінні; забезпечує реалізацію державної політики у сфері управління автомобільними дорогами загального користування місцевого значення; здійснює інші повноваження, визначені законодавством.
Згідно з розділом 3 «Права» посадової інструкції відповідно до покладених завдань та обов`язків начальник Управління має право: одержувати в установленому порядку від місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій інформацію і матеріали, необхідні для виконання покладених на Управління завдань; залучати працівників інших структурних підрозділів облдержадміністрації, підприємств, установ та організацій (за погодженням з їх керівниками) для розгляду питань, що належать до компетенції Управління.
Відповідно до розділу 4 «Відповідальність» начальник Управління несе персональну відповідальність за: невиконання або неналежне виконання посадових обов`язків, що передбачені цією посадовою інструкцією; правопорушення, скоєні в процесі виконання посадових обов`язків, - в межах, визначених адміністративним, кримінальним та цивільним законодавством; завдання матеріальної шкоди – в межах, визначених чинним цивільним законодавством.
Згідно з ч.3 ст.18 КК України службовими особами є особи, які постійно, тимчасово чи за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином ОСОБА_1 як виконувач обов`язків начальника УРУМАДО ЛОДА, тобто особа, яка обіймає посаду, пов`язану з виконанням організаційно-розпорядчих функцій та адміністративно-господарських функцій, є службовою особою.
09 січня 2019 року Управлінням розвитку та утримання мережі автомобільних доріг області Луганської обласної державної адміністрації на веб-порталі Уповноваженого органу з питань закупівель оприлюднено оголошення про закупівлю послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги, (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) № UA-2019-01-09-001293-c з очікуваною вартістю закупівлі 410 000 000,00 гривень.
Відповідно до протоколу №5 від 25.02.2019 засідання тендерного комітету Управління переможцем процедури відкритих торгів визнано
ТОВ «Євро-Буд Компані» із пропозицією у сумі 403 038 200,00 грн. та в той же день оприлюднено повідомлення про намір укласти договір.
За результатами проведених відкритих торгів між ОСОБА_2 ЛОДА як замовником в особі ОСОБА_3 та ТОВ «Євро-Буд Компані» (код ЄДРПОУ 41182929) як підрядником в особі ОСОБА_4 укладено договір №3/2019 від 11.03.2019 щодо надання послуг з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутніх послуг (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області).
Згідно з п.2.1 договору договірна ціна є динамічною. Ціна предмету договору визначається виходячи з фактичного фінансування, на підставі договірної ціни і розрахованої відповідно до вимог ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013 та складає 113 093 800 з урахуванням ПДВ 20%.
Відповідно до п.2.2 договору визначення вартості робіт проводиться згідно з «Правилами визначення вартості робіт з поточного ремонту та експлуатаційного утримання» СОУ 42.1-37641918-085:2018 та «Правилами визначення вартості робіт з капітального ремонту» СОУ 42.1-37641918-050:2018.
Згідно з п.4.2 договору розрахунки за виконані роботи (послуги) з Виконавцем здійснюються щомісячно проміжними платежами по мірі виконання робіт/послуг на підставі підписаних актів виконаних робіт форм
КБ-2В.
Відповідно до п.4.3 договору остаточні розрахунки за виконані роботи (послуги) з Виконавцем здійснюються після виконання і приймання всіх передбачених Договором робіт та підписання акту виконаних робіт форми
КБ-2В. Замовник має право затримувати остаточні розрахунки за роботи, виконані з вини Виконавця з недоробками і дефектами, до їх усунення.
Відповідно до п. 4.5 договору ціни на матеріали, конструкції та вироби, що будуть застосовуватись на об`єкті, не повинні перевищувати середньозважених по області. Замовник залишає за собою право на протязі року переглядати ціни для приведення їх до рівня середньозважених по області. Вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів розраховується для кожного звітного періоду (відповідно до фактичного періоду їх виконання) в фактичних поточних цінах, з урахуванням наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 10.07.2012р. № 270, за документальним підтвердженням фактичної вартості одиниці матеріалів, але не вище цін тендерної пропозиції, крім випадків, коли корегується вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів за рахунок коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами та економії по інших статтях витрат, але в межах загальної ціни тендерної пропозиції.
Згідно з п. 4.6 договору вартість виконаних робіт (послуг) визначається на підставі нормативно-розрахункових показників та поточних цін на трудові і матеріально-технічні ресурси, в межах договірної ціни об`єкту.
Відповідно до п. 5.2 договору замовник здійснює технічний нагляд за відповідністю обсягів і якості виконаних робіт проектам, діючим державним та відомчим будівельним нормам, технічним умовам і стандартам.
Згідно з п. 5.3 договору неякісно виконані роботи не підлягають прийманню Замовником.
Відповідно до п. 6.1 договору здача і приймання виконаних робіт/послуг здійснюється у відповідності з чинним порядком і оформляється шляхом складання Виконавцем акту форми КБ-2В, та довідки форми КБ-3, які надаються Замовнику на підпис.
У подальшому, протягом 2019-2020 років, на виконання вказаного договору ТОВ «Євро-Буд Компані» безпосередньо, а також шляхом залучення субпідрядних організацій проведено відповідні роботи (надано послуги), а УРУМАДО ЛОДА здійснено оплату за виконані роботи (надані послуги).
Крім того, приблизно в липні 2019 року, зважаючи на необхідність вжиття невідкладних заходів щодо створення умов для переходу громадян і проїзду автотранспорту через річку Сіверський Донець у Станично-Луганському районі Луганської області та на відповідних контрольних пунктах в`їзду/виїзду, розпочалася робота щодо організації ремонту (відновлення) зруйнованого мостового переходу.
З огляду на наявність чинного договору № 3/2019 від 11.03.2019 між ОСОБА_5 та ТОВ «Євро-Буд Компані» щодо надання послуг з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутніх послуг (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) регіональною комісією з питань техногенно-екологічної безпеки і надзвичайних ситуацій (протокол № 19 від 22.08.2019, доповідач – Чумак А.М.) визначено:
1. УРУМАДО ЛОДА забезпечити виконання протиаварійних заходів щодо ремонту мосту через р. Сіверський Донець, розташованого на автомобільній дорозі загального користування місцевого значення С131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське».
2. Тендерному комітету УРУМАДО ЛОДА застосувати згідно з
п. 3 ч. 2 ст.35 Закону України «Про публічні закупівлі» переговорні процедури закупівель по об`єкту «Тимчасових протиаварійних заходів на мосту через річку Сіверський Донець, розташованого на км 4+200 автомобільної дороги С131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» на проектувальні роботи з ТОВ «Союзтранспроект» та на будівель-монтажні роботи з ТОВ «Укртрансміст».
29 серпня 2019 року між УРУМАДО ЛОДА в особі ОСОБА_1 та
ТОВ «Союзтранспроект» в особі ОСОБА_6 укладено договір № 35/2019 на розробку проектно-кошторисної документації по об`єкту «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)». Ціна договору склала 3 650 510,00 грн.
12 вересня 2019 року УРУМАДО ЛОДА здійснено попередню оплату на користь ТОВ «Союзтранспроект» в сумі 1 095 153 грн.
Разом з тим, 04.09.2019 між ТОВ «Євро-Буд Компані» (Генпідрядник) в особі ОСОБА_4 та ТОВ «Укртрансміст» (Субпідряник) в особі
ОСОБА_7 (за узгодженням з УРУМАДО ЛОДА) укладено договір субпідряду № 12/19 «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)».
Згідно з п.2.1 договору загальна договірна ціна складає 24 537 892, 00 грн. Договірна ціна є динамічною. Ціна предмета договору визначається виходячи з фактичного фінансування, на підставі наданих планів-завдань і розраховується відповідно до вимог ДСТУ Б.Д. 1.1-1:2013.
Відповідно п. 2.2 договору ціни на матеріальні ресурси не повинні перевищувати середньо регіональні.
Згідно з п. 4.5 договору ціни на матеріали, конструкції та вироби, що будуть застосовуватись на об`єкті, не повинні перевищувати середньозважених по області. Генпідрядник залишає за собою право на протязі року переглядати ціни для приведення їх до рівня середньозважених по області. Вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів розраховується для кожного звітного періоду (відповідно до фактичного періоду їх виконання) в фактичних поточних цінах, з урахуванням наказу Державного агентства автомобільних доріг України від 10.07.2012р. № 270, за документальним підтвердженням фактичної вартості одиниці матеріалів, але не вище середньо-регіональних цін, крім випадків, коли корегується вартість матеріально-технічних та трудових ресурсів за рахунок коштів на покриття додаткових витрат, пов`язаних з інфляційними процесами та економії по інших статтях витрат, але в межах загальної договірної ціни.
Згідно з п. 4.6 договору вартість виконаних робіт (послуг) визначається на підставі нормативно-розрахункових показників та поточних цін на трудові і матеріально-технічні ресурси, в межах договірної ціни об`єкту.
При цьому, невстановлені на цей час особи вирішили придбати матеріали (металоконструкції), необхідні для виконання робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» не напряму у виробника, а через залучену організацію
ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» за значно завищеною ціною (порівняно з ціною виробника).
20 вересня 2019 року між ТОВ «Укртрансміст» в особі ОСОБА_7 та ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» в особі ОСОБА_8 укладено договір поставки №2009/19-1 на виготовлення, поставку та передачу у власність металоконструкцій для об`єкта «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське. Прогонова будова 7-9» орієнтовною вагою 47 тонн, у відповідності з робочими кресленнями 35/2019-КМ1-01 в асортименті та кількості відповідно до проектної документації (креслення КМ, КМД).
Згідно з п.6.1 договору ціна за 1 тонну Продукції складає 118 470, 00 грн. (з ПДВ).
У подальшому, 01.10.2019 ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» в особі ОСОБА_8 укладено договір № 01/10/19-1/п-П з ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» в особі ОСОБА_9 на виготовлення, поставку та передачу у власність металоконструкцій для об`єкта «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське. Прогонова будова 7-9» орієнтовною вагою 47 тонн, у відповідності з робочими кресленнями 35/2019-КМ1-01 в асортименті та кількості відповідно до проектної документації (креслення КМ, КМД).
Відповідно до п.1.2 договору Виконавець виготовляє Продукцію з використанням давальницького металопрокату.
Згідно з п. 6.4 договору остаточна вартість Договору буде визначена після узгодження між сторонами обсягів поставленої продукції за теоретичною вагою на основі креслень КМД. Ціна за 1 тонну Продукції складає 26 850, 00 грн. (з ПДВ).
На виконання вказаного договору згідно з актами приймання-передачі давальницьких матеріалів ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» перадано ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» давальницькі матеріали на загальну суму 1 046 873,60 грн, у т.ч. ПДВ – 174 478, 93 грн.
У подальшому, згідно з актами здачі-прийняття робіт (надання послуг)
№ 12 від 25.10.2019, № 14 від 25.10.2019 Виконавцем (ТОВ «Суднобудівний завод «Океан») передана, а Замовником (ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція») прийнята готова Продукція загальною вагою
42, 268 тонн за ціною 26 850, 00 грн (з ПДВ) за тонну на загальну суму 1 134 895, 80 (з ПДВ).
Таким чином, вартість придбання ТОВ «Укртрансміст» зазначених металоконструкцій у ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» була значно завищена.
Зазначені металоконструкції перевезені безпосередньо з м. Миколаєва до смт. Станиця Луганська.
Після цього між ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» та ТОВ «Укртрансміст» оформлено видаткову накладну № 29 від 28.10.2019, відповідно до якої на адресу ТОВ «Укртрансміст» поставлено металоконструкції загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 98 725, 00 грн без ПДВ, з ПДВ – 118 470) за тонну на загальну суму 5 007 490, 07 грн. (з ПДВ) (саме зазначені металоконструкції були виготовлені ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» за значно нижчою ціною).
Разом з тим, враховуючи вимоги договору № 3/2019 від 11.03.2019, положення ДСТУ та норми інших законодавчих актів в частині перевірки та узгодження Замовником вартості матеріальних ресурсів,
ТОВ «Союзтранспроект» за підписом директора ОСОБА_6 01.10.2019 спрямувало на адресу в.о. начальника УРУМАДО ЛОДА ОСОБА_1 лист «Щодо довідок для виконання кошторисної документації» з проханням згідно з п.3.1 10.1-ДБН Д.1.1-2000 погодити вартість та джерела постачання матеріалів по об`єкту «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)», у тому числі металоконструкцій прогонової будови. До вказаного листа долучено комерційну пропозицію ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» за підписом ОСОБА_8 , згідно з якою вартість виготовлення однієї тонни металевих конструкцій прогонової будови становить 118 470 грн. (з ПДВ) (при цьому на цей час вже було укладено договір поставки між ТОВ «Укртрансміст» та ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» № 2009/19-1 на виготовлення, поставку та передачу у власність відповідних металоконструкцій саме за ціною 118 470 грн (з ПДВ) за тонну та договір між ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» та ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» № 01/10/19-1/п-П на виготовлення, поставку та передачу у власність вказаних металоконструкцій за ціною 26 850, 00 грн. (з ПДВ) за тонну).
Отримавши вказаний лист та розглянувши його ОСОБА_1 , неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, діючи недбало, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, на порушення положень п. 6 ст. 7 Бюджетного Кодексу України щодо дотримання принципів ефективності та результативності, а саме залучення мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при їх використанні, а також законодавчих положень щодо вартості будівництва, підписав та спрямував на адресу ТОВ «Союзтранспроект» лист-відповідь №1/19-894/а від 01.10.2019, в якій було зазначено про погодження управлінням вартості матеріалів, зазначених у листі.
Таким чином, враховуючи положення договору № 3/2019 від 11.03.2019 та вимоги законодавства, на Замовнику (в цьому випадку – УРУМАДО ЛОДА) лежить обов`язок перевірки та узгодження вартості матеріалів, використовуваних під час проведення підрядних робіт, як на стадії розробки проектно-кошторисної документації та укладання договору, так і на стадії приймання виконаних робіт.
Однак, ОСОБА_1 , будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, діючи на порушення вказаних вище положень законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, не перевіривши, що ціни, вказані в комерційній пропозиції ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція», є завищеними (при цьому саме такі ціни на металоконструкції у подальшому будуть пред`явлені до оплати під час підписання актів приймання виконаних робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст» на адресу Генпідрядника ТОВ «Євро-Буд Компані», а відповідно Генпідрядником ТОВ «Євро-Буд Компані» на адресу УРУМАДО ЛОДА), без аналізу та уточнення відповідних цін, пошуку більш економічно вигідних пропозицій та проведення відповідного моніторингу цін, погодив завищену вартість матеріальних ресурсів (металоконструкцій).
Таким чином ОСОБА_1 було попередньо погоджено завищену вартість матеріально-технічних ресурсів (металоконструкцій), що будуть використані під час проведення робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст».
З урахуванням погодженої ОСОБА_1 вартості металоконструкцій ТОВ «Союзтранспроект» було розроблено проектно-кошторисну документацію по об`єкту «Послуги з ремонту, технічного обслуговування дорожньої інфраструктури і пов`язаного обладнання та супутні послуги (експлуатаційне утримання та поточний дрібний ремонт автомобільних доріг загального користування місцевого значення у Луганській області) («Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»)» та передано виконавцям робіт.
Підрядні роботи на об`єкті «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське» тривали в період часу з початку осені 2019 року по грудень 2019 року (більш точний час під час досудового розслідування встановити не надалося можливим).
За результатами виконання підрядних робіт між ТОВ «Укртрансміст» (Субпідрядник) в особі директора ОСОБА_7 та ТОВ «Євро-Буд Компані» (Генпідрядник) в особі заступника директора ОСОБА_10 підписано такі акти приймання виконаних робіт КБ-2В:
- Акт №б/н за жовтень 2019 від 20.10.2019 р. на суму – 18955,37 грн. (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 37 коп.) в т.ч. ПДВ – 3159,23 грн.
- Акт №б/н за 2019 від 2019 р. на суму – 1 465 532,30 грн. (один мільйон чотириста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот тридцять дві грн. 30 коп.) в т.ч. ПДВ – 244255,38 грн.
- Акт №б/н за 2019 від 2019 р. на суму – 4 513 251,47 грн. (чотири мільйони п`ятсот тринадцять тисяч двісті п`ятдесят одна грн. 47 коп.) в т.ч. ПДВ – 752208,58 грн.
- Акт №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 8 051 112,13 грн. (вісім мільйонів п`ятдесят одна тисяча сто дванадцять грн. 13 коп.) в т.ч. ПДВ – 1 341 852,02 грн.
- Акт №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 43507,70 грн. (сорок три тисячі п`ятсот сім грн. 70 коп.) в т.ч. ПДВ – 7251,28 грн.
В свою чергу за результатами виконання підрядних робіт між ТОВ «Євро-Буд Компані» (Генпідрядник) в особі заступника директора ОСОБА_10 та УРУМАДО ЛОДА (Замовник) в особі виконувача обов`язків начальника управління Чумака А.М. підписано такі акти приймання виконаних робіт КБ-2В:
- Акт № 102 за жовтень 2019 від 31.10.2019 р. на суму – 18955,37 грн. (вісімнадцять тисяч дев`ятсот п`ятдесят п`ять грн. 37 коп.) в т.ч. ПДВ – 3159,23 грн.
- Акт №103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019 р. на суму – 1 465 532,30 грн. (один мільйон чотириста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот тридцять дві грн. 30 коп.) в т.ч. ПДВ – 244255,38 грн.
- Акт №104 за жовтень 2019 від 31.10.2019 р. на суму – 4 513 251,47 грн. (чотири мільйони п`ятсот тринадцять тисяч двісті п`ятдесят одна грн. 47 коп.) в т.ч. ПДВ – 752208,58 грн.
- Акт №112 за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 8 051 112,13 грн. (вісім мільйонів п`ятдесят одна тисяча сто дванадцять грн. 13 коп.) в т.ч. ПДВ – 1 341 852,02 грн.
- Акт №113 за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 43507,70 грн. (сорок три тисячі п`ятсот сім грн. 70 коп.) в т.ч. ПДВ – 7251,28 грн.
При цьому в акті №112 за листопад 2019 від 15.11.2019 р. на суму – 8 051 112,13 грн. (вісім мільйонів п`ятдесят одна тисяча сто дванадцять грн. 13 коп.) в т.ч. ПДВ – 1 341 852,02 грн. (та, відповідно, акті №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р.), обліковано «металеві конструкції прогонової будови та вузлів кріплення» загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 99 465,44 грн. за тонну (без ПДВ) на загальну суму 4 204 205,22 грн. (без ПДВ; з ПДВ – 5 045 046,26 грн.).
На підтвердження саме такої вартості матеріальних ресурсів (металоконструкцій), з урахуванням вказаних вище положень договорів підряду та субпідряду, а також вимог законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, ТОВ «Укртрансміст» (Субпідрядник) надано видаткову накладну № 29 від 28.10.2019, відповідно до якої ТОВ «Виробнича Компанія «Укрстальспецконструкція» на адресу ТОВ «Укртрансміст» поставлено металоконструкції загальною вагою 42, 268 тонн за ціною 98 725, 00 грн. без ПДВ, з ПДВ – 118 470) за тонну на загальну суму 5 007 490, 07 грн. (з ПДВ) (саме зазначені металоконструкції були виготовлені
ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» за значно нижчою ціною).
При цьому ОСОБА_1 15.11.2019 (більш точний час під час досудового розслідування встановити не надалося можливим), знаходячись у невстановленому під час досудового розслідування місці, будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, діючи на порушення вказаних вище положень законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, не перевіривши, що ціни, вказані в акті №112 за листопад 2019 від 15.11.2019, є значно завищеними, (враховуючи факт виготовлення відповідних металоконструкцій саме ТОВ «Суднобудівний завод «Океан» за значно нижчою ціною), не вжив заходів до уточнення цін на вказані ресурси та проведення відповідного моніторингу цін, погодив завищену вартість матеріальних ресурсів (металоконструкцій) та підписав вказаний акт, а у подальшому також Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за листопад.
Таким чином вартість робіт по об`єкту було завищено на 2 863 276, 86 грн., у т.ч. ПДВ – 477 212,81 грн.
Крім того, враховуючи вказані положення договору № 3/2019 від 11.03.2019 та вимоги законодавства, на Замовнику (в цьому випадку – УРУМАДО ЛОДА) лежить обов`язок перевірки об`ємів виконаних робіт при їх прийманні на предмет відповідності відомостей, зазначених у актах приймання виконаних робіт, дійсності.
Разом з тим, службовими особами ТОВ «Укртрансміст» в акті №б/н за 2019 р. на суму – 1 465 532,30 грн. (один мільйон чотириста шістдесят п`ять тисяч п`ятсот тридцять дві грн. 30 коп.) в т.ч. ПДВ – 244255,38 грн., (та, відповідно, акті № 103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019), обліковано «Щебінь із природного каменю для будівельних робіт, фракція 20-40мм, марка М800» об`ємом 314,04 м3 за ціною 1348, 00 грн. за м3 на загальну суму 423 324,38 грн. (без ПДВ; з ПДВ – 507 991,10 грн.).
Зазначений щебінь повинен був використовуватися під час відсипки під`їздної дороги до мосту через р. Сіверський Донець.
Разом з тим, під час відсипки під`їздної дороги до мосту через
р. Сіверський Донець на об`єкті «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка»- Луганськ)-Станично-Луганське» Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст» відповідний щебінь не використовувався.
При цьому ОСОБА_1 31.10.2019 (більш точний час під час досудового розслідування встановити не надалося можливим), знаходячись у невстановленому під час досудового розслідування місці, будучи службовою особою, яка постійно обіймає посаду, пов`язану з виконанням адміністративно-господарських та організаційно-розпорядчих функцій, неналежним чином виконуючи свої службові обов`язки внаслідок несумлінного ставлення до них, маючи реальну можливість здійснювати їх належним чином, недбало ставлячись до покладених на нього функцій, не передбачаючи можливості настання суспільно-небезпечних наслідків своїх дій у вигляді заподіяння матеріальної шкоди, хоча в силу своїх службових обов`язків повинен був та міг передбачити настання таких наслідків, діючи на порушення вказаних вище положень законодавства щодо визначення вартості будівництва за бюджетні кошти, не перевіривши, що щебінь, вказаний в акті № 103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019, фактично не використовувався та відсутній, не вжив заходів до уточнення відомостей, зазначених в акті приймання виконаних робіт, підписав вказаний акт, а у подальшому також Довідку про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 за жовтень.
Таким чином вартість не виконаних будівельних робіт по об`єкту склала 507 991,10 грн., у т.ч. ПДВ – 84 665,18 грн.
Отже, ОСОБА_1 було остаточно визначено обсяги та завищену вартість матеріально-технічних ресурсів (металоконструкцій), що були використані Субпідрядником ТОВ «Укртрансміст» під час проведення робіт, а також матеріально-технічних ресурсів (щебню із природного каменю для будівельних робіт, фракція 20-40мм, марка М800), що фактично не використовувався під час проведення робіт, по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське»».
На виконання відповідних зобов`язань за вказаним вище договором №3/2019 від 11.03.2019, з урахуванням підписаних актів приймання виконаних робіт форми КБ-2В та Довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрати форми КБ-3 УРУМАДО ЛОДА на рахунок ТОВ «Євро-Буд Компані» перераховано бюджетні грошові кошти за проведення робіт по відповідному об`єкту (при цьому ТОВ «Євро-Буд Компані» перераховано грошові кошти в аналогічній сумі на рахунок ТОВ «Укртрансміст»).
Згідно з висновком експерта за результатами проведення будівельно-технічної експертизи № 3423-3425 від 14.05.2020 вартість робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км – 4+200 автомобільної дороги С 131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське», яка вказана в Акті прийняття виконаних робіт №б/н за листопад 2019 від 15.11.2019 р. (загальна сума 8 051 112,13 грн.), підписаному між «підрядником» та «субпідрядником», № 112 за листопад 2019 року від 15.11.2019 (загальна сума 8 051 112,13 грн) – підписаному між «замовником» та «підрядником», завищена на 2 863 276, 86 грн, у т.ч. ПДВ – 477 212,81 грн; вартість не виконаних будівельних робіт по об`єкту «Тимчасові протиаварійні заходи на мосту через р. Сіверський Донець на км 4+200 автомобільної дороги С131624 (КПП «Красна Талівка» - Луганськ) – Станично-Луганське)», які вказані в Акті прийняття виконаних робіт №б/н за 2019 (загальна сума 1 465 532,30) – підписаному між «підрядником» та «субпідрядником», №103 за жовтень 2019 року від 31.10.2019 (загальна сума 1 465 532,30) – підписаному між «замовником» та «підрядником», складає 507 991,10 грн., у т.ч. ПДВ – 84 665,18 грн.
Таким чином УРУМАДО ОСОБА_11 надлишково сплачено 3 371 267, 96 грн., що спричинило шкоду в особливо великих розмірах на вказану суму, яка більш ніж у двісті п`ятдесят разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян на момент вчинення злочину що спричинило тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам.
Таким чином ОСОБА_1 підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме у службовій недбалості, тобто неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
Докази, які дають підстави підозрювати ОСОБА_1 у вчиненні зазначеного кримінального правопорушення та свідчать про обґрунтованість підозри, містяться в матеріалах кримінального провадження.
Враховуючи викладене, у кримінальному провадженні 30.06.2020 складено письмове повідомлення про підозру ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Метою застосування стосовно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду; незаконно впливати на свідків у цьому кримінальному провадженні; вчинити інше кримінальне правопорушення.
Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний може здійснити зазначені вище дії.
Враховуючи, що ОСОБА_1 вчинив злочин, що спричинив тяжкі наслідки охоронюваним законом державним інтересам, з метою забезпечення виконання ним покладених на нього обов`язків, саме застава є необхідним і достатнім запобіжним заходом, який зможе забезпечити належну поведінку підозрюваного на час здійснення досудового розслідування та судового розгляду у кримінальному провадженні. Обрання запобіжного заходу більш м`якого, ніж застава, не забезпечить запобігання ризикам, передбаченим ч.1 ст.177 КПК України.
З огляду на викладені вище обставини, ступінь суспільної небезпеки та наслідки протиправної діяльності ОСОБА_1 , необхідним є визначення розміру застави у розмірі 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 42 040 гривень, з покладанням на підозрюваного ОСОБА_1 таких обов`язків, передбачених ч. 5 ст. 194 КПК України: прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою; не відлучатися із м. Сєвєродонецька без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора чи суд про зміну свого місця проживання та/або місця роботи; утримуватися від спілкування зі свідками у цьому кримінальному провадженні ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , ОСОБА_14 , ОСОБА_4 , ОСОБА_15 , ОСОБА_7 , ОСОБА_16 .
На підставі викладеного, слідчий звернувся до слідчого судді з відповідним клопотанням.
Прокурор Кожем`яка І.В. в судовому засіданні повністю підтримав подане клопотання, підтвердив доводи, викладені в його обґрунтування. Зазначив, що наявні ризики, які дають достатні підстави вважати, що підозрюваний ОСОБА_1 може переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду, незаконно впливати на свідків у вказаному кримінальному провадженні, вчинити інше кримінальне правопорушення. Просив застосувати запобіжний захід у вигляді застави відносно підозрюваного ОСОБА_1 , що буде достатнім для забезпечення його належної поведінки.
Підозрюваний ОСОБА_1 у судовому засіданні не визнав свою вину у скоєнні кримінального правопорушення. Заперечував щодо застосування відносно нього запобіжного заходу у вигляді застави у розмірі 42040грн.
Захисник Косогова Л.О. в судовому засіданні заперечувала щодо застосування відносно підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляду застави, підтримавши позицію підозрюваного.
Вислухавши учасників процесу, дослідивши матеріали кримінального провадження, додані до клопотання, слідчий суддя встановив наступне.
Згідно з ч.1 ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов`язків. Можливість застосування застави щодо особи, стосовно якої застосовано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою, може бути визначена в ухвалі слідчого судді, суду у випадках, передбачених частинами третьою або четвертою статті 183 цього Кодексу.
Відповідно ч.4 ст.182 КПК України розмір застави визначається слідчим суддею, судом з урахуванням обставин кримінального правопорушення, майнового та сімейного стану підозрюваного, обвинуваченого, інших даних про його особу та ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу. Розмір застави повинен достатньою мірою гарантувати виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов`язків та не може бути завідомо непомірним для нього.
Пунктом 1 ч.5 ст.182 КПК України розмір застави визначається у таких межах щодо особи, підозрюваної чи обвинуваченої у вчиненні нетяжкого злочину, - від одного до двадцяти розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відповідно до ч.1 ст.177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов`язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 2) знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується.
Згідно з ч.2 ст.177 КПК України підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Згідно ч.1 ст.219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня звернення до суду з обвинувальним актом, клопотанням про застосування примусових заходів медичного або виховного характеру, клопотанням про звільнення особи від кримінальної відповідальності або до дня ухвалення рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до ч.2 ст.219 КПК України строк досудового розслідування з моменту внесення відомостей про кримінальне правопорушення до Єдиного реєстру досудових розслідувань до дня повідомлення особі про підозру становить: 1) дванадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо нетяжкого злочину; 2) вісімнадцять місяців - у кримінальному провадженні щодо тяжкого або особливо тяжкого злочину.
Вирішуючи питання про застосування запобіжного заходу у виді застави відносно підозрюваного ОСОБА_1 слідчий суддя враховує вимоги п.п.3, 4 ст.5 Конвенції про захист прав людини та практику Європейського суду з прав людини, згідно з якими обмеження права особи на свободу і особисту недоторканість можливе лише в передбачених законом випадках за встановленою процедурою.
Водночас, допитаний в ході досудового розслідування підозрюваний ОСОБА_1 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.367 КК України, винним себе не визнав та не підтвердив обставини скоєння ним кримінального правопорушення, встановлені органом досудового розслідування.
В судовому засіданні встановлено, що 31.05.2019 року до ЄРДР були внесені відомості про скоєння кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.364 КК України, яке 19.12.2019 року перекваліфіковане у ч.2 ст.367 КК України, що підтверджується витягом з кримінального провадження №42019130000000048.
Слідчий суддя звертає увагу на те, що слідчий за погодженням з прокурором звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування до підозрюваного ОСОБА_1 запобіжного заходу у вигляді застави не врахувавши ту обставину, що строк досудового розслідування сплив 31.05.2020р. При цьому, прокурором в судовому засіданні не надано належних та допустимих доказів на підтвердження того, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні триває, строк досудового розслідування було продовжено. Тому, слідчий суддя позбавлений можливості аналізувати матеріали кримінального провадження та добуті органом досудового розслідування докази з точки зору їх достатності та допустимості.
З урахуванням вищевикладеного, слідчий суддя приходить до висновку про необхідність відмови у задоволенні зазначеного клопотання у зв`язку з його необґрунтованістю та невідповідністю вимогам КПК України.
Керуючись ст.ст. 40, 110, 131-132, 176-179, 182, 184, 193-194, 196-197, 369-372, 376 КПК України, слідчий суддя, -
ухвалив:
Відмовити у задоволенні клопотання старшого слідчого в ОВС СУ ГУНП в Луганській області Маракуци І.І., погодженого прокурором відділу прокуратури Луганської області Кожем`якою І.В. про застосування запобіжного заходу у вигляді застави у кримінальному провадженні №42019130000000048 від 31.05.2019 року стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
На дану ухвалу у п`ятиденний строк може бути подана апеляційна скарга до Луганського апеляційного суду.
Слідчий суддя І. О. Юзефович