
Справа № 415/4117/20
Провадження № 2-о/415/371/20
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2020 року м. Лисичанськ
Лисичанський міський суд Луганської області у складі:
головуючої судді Старікової М.М.,
за участі секретаря судового засідання Малахова В.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в м. Лисичанську цивільну справу за заявою ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), -
ВСТАНОВИВ:
Представник заявниці - адвокат Колєснік А.М., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на підставі ордеру серія ЛГ № 017911 від 25.06.2020, звернулась до Лисичанського міського суду Луганської області з заявою ОСОБА_1 , в якій просила встановити факт смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка померла в період з ІНФОРМАЦІЯ_4 в м.Алчевськ, Луганської області, Україна.
В обґрунтування заяви зазначила, що в період з ІНФОРМАЦІЯ_4 померла - ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Алчевську Луганської області, Україна. На сьогодні це є тимчасово непідконтрольною територією українській владі, де не діють державні органи влади України. При зверненні до Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), з метою отримання свідоцтва про смерть, заявниця отримала письмову відмову. Заявниця отримала лікарське свідоцтво про смерть останньої та здійснила за власні кошти її поховання, встановлення зазначеного факту їй необхідно для державної реєстрації смерті, отримання свідоцтва про смерть померлої та звернення до Пенсійного фонду України для отримання допомоги на поховання ОСОБА_2 .
Представник заявниці ОСОБА_3 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, в прохальній частині заяви просила розглядати справу за її відсутність.
Заявниця ОСОБА_1 в судове засідання не з`явилася, про день, час та місце розгляду справи повідомлялася належним чином, в прохальній частині заяви просила розглядати справу за її відсутності.
Представник заінтересованої особи - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) - в судове засідання не з`явився, про день, час та місце розгляду справи повідомлявся належним чином.
У зв`язку із неявкою в судове засідання всіх осіб, які беруть участь у справі, відповідно до положень ч. 2 ст. 247 ЦПК України, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалось.
Дослідивши матеріали справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню з наступних підстав.
Відповідно до ч. 1 ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів.
Відповідно до п. 8 ч. 1 ст. 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
З матеріалів справи вбачається, що згідно лікарського свідоцтва про смерть № 517 від 19 червня 2020 року та з довідкою про причину смерті № 106/у № 217 від 19 червня 2020 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла в період з ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м.Алчевськ, причина смерті не встановлена у зв`язку з гнильними змінами.
Згідно зі свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_1 , виданого 19 червня 2020 року, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , померла в період з ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м.Алчевськ, про що складено актовий запис № 772.
Згідно з рахунку - замовлення № 490 від 18.06.2020 та договору - заказу від 19.06.2020 про надання послуг з поховання померлої, яка видана установою, що знаходиться на тимчасово непідконтрольній Україні території, заявниця понесла грошові витрати на поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , що є підтвердженням права заявниці на звернення до суду.
З відмови Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) № 362/21.16-71 від 25.06.2020, вбачається, що представник заявниці звернулась до Алчевського міського відділу державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) із заявою про державну реєстрацію факту смерті, проте їй було відмовлено, з підстав пред`явлення документу, виданого на території, де органи державної влади України тимчасово не здійснюють свої повноваження.
Відповідно до ст. 1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупована територія України є невід`ємною частиною території України, на яку поширюється дія Конституції та законів України.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» тимчасово окупованою територією визначається сухопутна територія Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, внутрішні води України цих територій.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного. стану» органами державної реєстрації актів цивільного стану є: центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері державної реєстрації актів цивільного стану; відділи державної реєстрації актів цивільного стану Головного управління юстиції Міністерства юстиції України в Автономній Республіці Крим, головних управлінь юстиції в областях, містах Києві та Севастополі, районних, районних у містах, міських (міст обласного значення), міськрайонних управлінь юстиції (далі - відділи державної реєстрації актів цивільного стану); виконавчі органи сільських, селищних і міських (крім міст обласного значення) рад.
Суд приходить до висновку, що лікарське свідоцтво про смерть та довідку про причини смерті, слід вважати нелегітимним документом, адже вона видана органом, на тимчасово окупованій території, що створений, обраний чи призначений у порядку, не передбаченому законом, а отже будь-які видані такими органами документи є недійсними, і такими, що не створюють правових наслідків.
Відповідно до ч. 1 ст. 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
У контексті питання наявності у заявниці права на встановлення факту смерті ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , суд враховує, що у померлої особи може не бути родичів, які можуть звернутися із заявою про встановлення відповідного факту. Водночас відмова у задоволенні заяви з підстави, що заявниця не була родичкою померлої, унеможливить реалізацію нею своїх майнових та немайнових прав, що є порушення її конституційних прав, зокрема права звернення до Пенсійного фонду України для отримання допомоги на поховання ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дана правова позиція знаходить своє відображення в інформаційному листі Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ «Про окремі питання застосування Закону України від 04.02.2016р. №990-VIII «Про внесення змін до ЦПК України щодо встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України».
Таким чином, оцінюючи зібрані та досліджені в судовому засіданні докази в їх сукупності, суд знаходить достатньо підстав для задоволення заяви ОСОБА_1 про встановлення факту смерті на тимчасово окупованій території України.
Відповідно до ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Державна реєстрація смерті за заявою, поданою у строки, визначені частиною другою цієї статті, та до закінчення одного року з дня настання смерті, проводиться за останнім місцем проживання померлого, за місцем настання смерті чи виявлення трупа або за місцем поховання.
Відповідно до встановлених судом обставин, які мають значення для справи суд приходить до висновку, що є достатньо підстав для встановлення факту смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Алчевськ Луганської області, Україна, яка померла в період з ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м. Алчевськ Луганської області, Україна, причина смерті не встановлена у зв`язку з гнильними змінами, яка на час смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
У відповідності до п. 8 ч. 1 ст. 430 ЦПК України суд вважає за необхідне допустити негайне виконання рішення.
Керуючись ст.ст. 12, 13, 81, 258, 259, 263-265, 293-294, 315-317 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Заяву ОСОБА_1 про встановлення факту смерті особи, заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), задовольнити.
Встановити факт смерті громадянки України ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки м. Алчевськ Луганської області, Україна, яка померла в період з ІНФОРМАЦІЯ_4 , у м. Алчевськ Луганської області, Україна, причина смерті не встановлена у зв`язку з гнильними змінами, яка на час смерті була зареєстрована та проживала за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до ст. 430 ЦПК України допустити негайне виконання рішення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду протягом тридцяти днів, з дня його проголошення.
Із урахуванням пункту 15.5 Перехідних положень ЦПК України (в редакції, яка набрала чинності 15.12.2017 року) апеляційні скарги подаються до або через суд першої інстанції, тобто апеляційна скарга може бути подана до Луганського апеляційного суду через Лисичанський міський суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Відомості про учасників справи:
Заявник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .
Заінтересована особа - Алчевський міський відділ державної реєстрації актів цивільного стану Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), код ЄДРПОУ 21757871, місцезнаходження якого за адресою: вул. Менделєєва, буд.53, м. Лисичанськ, Луганська область, Україна.
Суддя М.М. Старікова