
Справа № 242/2387/20
Провадження № 2/242/1005/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 червня 2020 року м. Селидове
Селидівський міський суд Донецької області у складі: головуючого судді Черкова В.Г., розглянувши в місті Селидове в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовом Управління Соціального захисту населення Селидівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення занадто отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до суду із позовом, в обґрунтування якого зазначив, що відповідач ОСОБА_1 звернулася до УСЗН Селидівської міської ради із заявами від 24.11.2014, 14.05.2015, 05.11.2015, 10.05.2016, 07.11.2016, 18.05.2017, 03.11.2017, 29.05.2018, 05.11.2018 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям. У деклараціях про майновий стан 24.11.2014, 15.05.2015, 05.11.2015, 10.05.2016, 07.11.2016, 18.05.2017, 03.11.2017, 29.05.2018, 22.11.2018 ОСОБА_1 зазначила, що іншого майна не має.
Відповідачу відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`я на період з 01.11.2014 по 30.04.2015 в розмірі 1602,41грн. щомісячно (рішення від 22.12.2014), на період з 01.05.2015 по 31.10.2015 в розмірі 1216,61 грн. щомісячно (рішення від 26.05.2015), на період з 01.11.2015 по 30.04.2016 в розмірі 1482,73 грн. щомісячно (рішення від 14.11.2015), на період з 01.05.2016 по 31.10.2016 в розмірі 1315,32 грн. щомісячно (рішення від 22.12.2014), на період з 01.11.2016 по 30.11.2016 в розмірі 1266,49 грн. щомісячно, на період з 01.12.2016 по 30.04.2017 в розмірі 1531,22 грн. (рішення від 18.11.2016), на період з 01.05.2017 по 31.10.2017 в розмірі 1532,25 грн. щомісячно (рішення від 22.05.2017), на період з 01.11.2017 по 30.04.2018 в розмірі 1398,83 грн. щомісячно (рішення від 20.11.2017), на період з 01.05.2018 по 31.10.2018 в розмірі 1434,10 грн. щомісячно (рішення від 30.05.2018), на період з 01.11.2018 по 30.11.2018 в розмірі 1277,98 грн. щомісячно, на період з 01.12.2018 по 30.04.2019 в розмірі 1417,58 грн. щомісячно (рішення від 28.11.2018). Позивачем встановлено, що відповідач є власником квартири АДРЕСА_1 , та 1/2 частини будинку, АДРЕСА_2 . У зв`язку із неповідомленням ОСОБА_1 про обставини, що впливають на призначення державної допомоги виникла переплата за період з 01.11.2014 по 30.04.2019 року у розмірі 79003,16 грн. Вважає, що відповідач навмисно приховала зазначену інформацію, а тому просить суд стягнути з відповідача на його користь надміру виплачену суму державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям за період з 01.11.2014 по 30.04.2019 у розмірі 79003,16 грн. та судові витрати у розмірі 2102,00 грн.
Ухвалою суду від 11.06.2020 р. відкрито провадження по справі. Розгляд справи проводиться у спрощеному провадженні без виклику сторін за наявними матеріалами.
Відповідач надала суду відзив на позовну заяву, в якому просила суд відмовити в задоволенні позову.
Представник позивача УСЗН Селидівської міської ради надав до суду відповідь на відзив, де підтримав позовні вимоги у повному обсязі, просила їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 вперше звернулася до УСЗН Селидівської міської ради із заявою про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, про що свідчить заява зареєстрована 24.11.2014 року за №1979.
До заяви відповідач надала довідку про склад сім`ї від 06.11.2014 року, до складу якої входить дочка ОСОБА_1 - ОСОБА_2 , 2001 року народження, декларацію про доходи та майновий стан осіб, які звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги від 24.11.2014, копію свідоцтва про народження дитини серії НОМЕР_1 , виданого у 2001 році, та довідку МСЕК серії 10 ААБ НОМЕР_2 , де зазначено, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи безстроково.
Рішенням УСЗН Селидівської міської ради від 22.12.2014 ОСОБА_1 призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченій сім`ї на період з 01.11.2014 по 30.04.2015 у розмірі 1602,41 грн. щомісячно.
У подальшому ОСОБА_1 кожні пів року зверталася із заявами від 14.05.2015, 05.11.2015, 10.05.2016, 07.11.2016, 18.05.2017, 03.11.2017, 29.05.2018, 05.11.2018 про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям та надавала Декларації про майновий стан від 15.05.2015, 05.11.2015, 10.05.2016, 07.11.2016, 18.05.2017, 03.11.2017, 29.05.2018, 22.11.2018.
На підставі поданих відповідачем заяв відповідно до Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» було призначено державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`я на період з 01.05.2015 по 31.10.2015 в розмірі 1216,61 грн. щомісячно (рішення від 26.05.2015), на період з 01.11.2015 по 30.04.2016 в розмірі 1482,73 грн. щомісячно (рішення від 14.11.2015), на період з 01.05.2016 по 31.10.2016 в розмірі 1315,32 грн. щомісячно (рішення від 22.12.2014), на період з 01.11.2016 по 30.11.2016 в розмірі 1266,49 грн. щомісячно, на період з 01.12.2016 по 30.04.2017 в розмірі 1531,22 грн. (рішення від 18.11.2016), на період з 01.05.2017 по 31.10.2017 в розмірі 1532,25 грн. щомісячно (рішення від 22.05.2017), на період з 01.11.2017 по 30.04.2018 в розмірі 1398,83 грн. щомісячно (рішення від 20.11.2017), на період з 01.05.2018 по 31.10.2018 в розмірі 1434,10 грн. щомісячно (рішення від 30.05.2018), на період з 01.11.2018 по 30.11.2018 в розмірі 1277,98 грн. щомісячно, на період з 01.12.2018 по 30.04.2019 в розмірі 1417,58 грн. щомісячно (рішення від 28.11.2018).
Дані обставини відповідно до ст. 82 ЦПК України доказуванню не підлягають, оскільки учасниками справи не оспорюються.
Згідно ст.4 ЦПК України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Згідно із ст.13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Також, у відповідності до положень статей 55,124 Конституції України та статті ст. 4 ЦПК України, кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів.
Умови призначення і виплати малозабезпеченим сім`ям державної соціальної допомоги, передбаченої Законом України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначаються Порядком призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 (Порядок №250).
Згідно ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» малозабезпечена сім`я - сім`я, яка з поважних або незалежних від неї причин має середньомісячний сукупний доход нижчий від прожиткового мінімуму для сім`ї.
Статтею 3 ст. 1 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» гарантовано право на державну соціальну допомогу, згідно з якою право на державну соціальну допомогу мають малозабезпечені сім`ї, які постійно проживають на території України.
Відповідно до ч. 1ст. 4 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» (Закон №1768-III) заява про надання державної соціальної допомоги подається уповноваженим представником сім`ї до місцевої державної адміністрації або до виконавчого комітету сільської, селищної ради. Виконавчий комітет сільської, селищної ради передає заяву про надання державної соціальної допомоги до місцевої державної адміністрації.
До заяви про надання державної соціальної допомоги додаються: документ, що посвідчує особу; довідка про склад сім`ї; декларація про доходи та майно осіб, які входять до складу сім`ї (в декларацію не включаються державна соціальна допомога, призначена відповідно до цього Закону; нарахована субсидія за спожиті житлово-комунальні послуги; сплачені членами сім`ї аліменти); довідка про наявність та розмір земельної частки (паю) (ч. 3ст. 4 Закону №1768-III).
Місцеві державні адміністрації для мети цього Закону мають право користуватися всіма офіційними джерелами інформації, в тому числі й інформацією органів доходів і зборів (ч. 5ст. 4 Закону №1768-III).
Державна соціальна допомога призначається з місяця звернення, якщо протягом місяця подано всі необхідні документи.
Рішення про призначення державної соціальної допомоги чи про відмову в її наданні приймається місцевою державною адміністрацією протягом десяти календарних днів і наступного після його прийняття дня надсилається уповноваженому представнику малозабезпеченої сім`ї.
Центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту, організовує роботу щодо призначення та виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям.
Зазначаючи у позовній заяві про надміру одержані суми державної соціальної допомоги позивач зазначав, що відповідачем приховано перебування у власності 1/2 частини будинку, АДРЕСА_2 .
Відповідно до ст. 7 Закону «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» державна соціальна допомога не призначається у випадках, коли зокрема у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї є друга квартира (будинок) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю.
З матеріалів справи вбачається, що у період з 01.11.2014 по 30.04.2019 року відповідачу призначено державну допомогу як малозабезпеченій сім`ї.
Працівником Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради ОСОБА_3 07.11.2019 за №187963305 сформовано інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, з якої вбачається, що ОСОБА_1 є власником квартири АДРЕСА_1 (підстава виникнення права власності договір купівлі-продажу від 24.12.1999), та 1/2 частини будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 (підстава виникнення права власності свідоцтво про право на спадщину за законом від 27.05.2011 року, державна реєстрації від 09.06.2011 року).
У повідомленні від 05.12.2019 року УСЗН Селидівської міської ради зазначало, що загальна площа житла перевищує допустиму норму у 52,5 кв.м. внаслідок чого надміру сплачено кошти у розмірі 79003,16 грн. за період з 01.11.2014 року по 30.04.2019 року.
28.11.2019 року рішенням УСЗН Селидівської міської ради на підставі Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» та Порядку призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 24.02.2003 року № 250 прийнято рішення про утримання занадто отриманих коштів за вказаний період.
Суд звертає увагу, що в рішеннях про призначення державної соціальної допомоги від 26.05.2015, 14.11.2015, 22.12.2014, 18.11.2016, 22.05.2017, 20.11.2017, 30.05.2018, 28.11.2018, не зазначено підставу призначення допомоги, а саме статтю Закону та пункт Положення, який дає право відповідачу на отримання допомоги, у повідомленні про повернення сум переплати від 05.12.2019 року не зазначено Положення, що регулює питання визначення розрахунку загальної площі житла, що визначає допустиму норму житла, та у рішенні про утримання занадто отриманих коштів від 28.11.2019 року не зазначено самої підстави прийняття такого рішення.
У відзиві відповідач зазначала, що на час звернення до УСЗН із заявою про призначення допомоги вона проживала за адресою: що розташована за адресою: АДРЕСА_3 , та до складу її сім`ї входила дочка ОСОБА_1 , 2001 року народження, яка на час розгляду справи у зв`язку із навчання у Медсестринському відділенні КВНЗ КОР «Білоцерковський медколедж», була виписана із вказаної адреси у 2019 році. Також, вона зазначала, що у декларації нею не вказано про наявність іншого нерухомого майна, оскільки вона не є власником всього будинку, що розташований за адресою: АДРЕСА_2 , їй на праві власності в порядку спадкування належить лише 1\2 частина будинку, інша частина належить братові ОСОБА_4 , та за вказаною адресою вона з дочкою не проживає, ОСОБА_4 не є членом її сім`ї, спільно побут разом з ОСОБА_4 вона не веде.
На підтвердження вказаних обставин ОСОБА_1 надала копію свідоцтва про право на спадщину за законом, посвідченого державним нотаріусом Першої селидівської державної нотаріальної контори 27.05.2011 року; витяг про реєстрації в Спадковому реєстрі від 27.05.2011 року; витяг про державну реєстрацію прав від 09.06.2011 року; копію технічного паспорту на будинок; копію договору купівлі-продажу, посвідченого приватним нотаріусом Селидівського міського нотаріального округу від 24.12.1999 року; витяг про державну реєстрації від 10.03.2011 року; копію технічного паспорту на квартиру; оригінал акту про не проживання від 16.06.2020 року; копію довідки навчального закладу КВНЗ КОР «Білоцерковського медичного коледжу».
Також, у відзиві відповідач зазначала, що декларацію про доходи та майновий стан нею подано вперше за період з 31.05.2014 року по 31.10.2014 року та у зазначений період не було набуто право власності на частку вказаного будинку у зазначений період, оскільки свідоцтво про право на спадщину за законом на 1/2 частину будинку, АДРЕСА_2 , отримано 27.05.2011 року, державну реєстрацію права власності проведено 09.06.2011 року. Посилалася на той факт, що під час заповнення заяви про призначення всіх видів соціальної допомоги від 24.11.2014 року та декларації про доходи про майновий стан за період з 31.05.2014 року по 31.10.2014 року працівником УСЗН Селидівської міської ради їй не було роз`яснено, які обставини можуть вплинути або могли вплинути на прийняття рішення про призначення допомоги, що свідчить про недобросовісність з боку позивача, та не роз`яснено, що вона має зазначити відомості, які не охоплюють вказаний період, за який подано декларацію.
Заперечуючи проти відзиву відповідача представник УСЗН Селидівської міської ради зазначав, що прийом громадян спеціалістами відділу здійснюється згідно з вимогами «Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги», затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345 та відповідно до п. 2.2, 2.4 Інструкції заявника в обов`язковому порядку попереджають, що особистим підписом він підтверджує, що всі наведені відомості є повними і точними, що громадяни, зареєстровані в житловому приміщенні (будинку), та члени їхніх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, інших джерел доходів і натуральних надходжень не мають, що цим підписом заявник дає згоду на отримання Управлінням інформації, яка вимагається законодавством для призначення певного виду соціальної допомоги. Спеціаліст з прийому Управління / уповноважена особа ОТГ проводить співбесіду із заявником, перевіряє повноту заповнення заяви, декларації тощо, наявність необхідних документів та реєструє їх у Журналі реєстрації приймання заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги.
Так, порядок оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги у структурних підрозділах з питань соціального захисту населення районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органах міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад, центрах по нарахуванню та здійсненню соціальних виплат та порядок взаємодії з цих питань зазначених органів з виконавчими органами міських, селищних і сільських рад (у тому числі об`єднаних територіальних громад) безпосередньо або через центри надання адміністративних послуг. Управліннями / Центрами проводиться виплата усіх видів соціальної допомоги, пільг і компенсацій, у тому числі допомога малозабезпеченим сім`ям згідно з Законом України "Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям" визначається Інструкцією щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345.
Відповідно до п. 1.2 Інструкції працівники Управління та уповноважені особи ОТГ повинні надавати громадянам і представникам підприємств, установ і організацій роз`яснення з питань призначення та виплати всіх видів соціальної допомоги, пільг та компенсацій, при потребі надавати їм допомогу в одержанні необхідних документів, довідок тощо від підприємств, установ і організацій та контролювати своєчасність їх подання. Перелік документів, які надаються для призначення соціальної допомоги, визначається в нормативно-правових актах, що встановлюють відповідні види допомоги.
Розділом 2 Інструкції визначено порядок прийому та реєстрації заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги, зокрема у п. 2.1 зазначено, що приймання заяви та документів для надання усіх видів соціальної допомоги здійснюється спеціалістом з прийому Управління / уповноваженою особою ОТГ безпосередньо від заявника, його опікуна (піклувальника), іншого законного представника або іншої особи за відповідним дорученням, завіреним у встановленому порядку, в тому числі лікарем закладу охорони здоров`я, де перебуває заявник, у випадках, передбачених чинним законодавством.
Прийняття документів охоплює:
перевірку правильності заповнення заяви та (у разі потреби) надання соціальної допомоги в її заповненні;
перевірку правильності оформлення та повноти документів, що підтверджують право заявника на відповідні види допомоги;
видачу заявникові повідомлення (відривного талона) про прийняття заяви та документів / надсилання відповідного електронного повідомлення у випадках, передбачених законодавством.
Під час приймання заяви та документів спеціаліст з прийому звіряє відомості, наведені в заяві, з документами, що посвідчують особу (паспортом) зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) громадян та членів їхніх сімей, які претендують на отримання соціальної допомоги, свідоцтвами про народження та іншими документами, які передбачені відповідними нормативно-правовими актами для призначення соціальної допомоги.
У п. 2.2 Інструкції зазначено, що для нарахування соціальної допомоги можуть використовуватися відомості про доходи, розміри житлово-комунальних платежів та інші відомості у вигляді довідок, реєстрів та переліків в електронній формі, одержаних від Державної фіскальної служби, Пенсійного фонду України, підприємств, установ та організацій незалежно від форм власності.
Розділом 3 Інструкції визначено порядок підготовки документів для призначення соціальної допомоги, зокрема у п. 3.1 зазначено, що підготовка документів для призначення соціальної допомоги та її розрахунок проводяться в терміни, які забезпечують прийняття рішення про призначення соціальної допомоги, але не пізніше 10 днів з дня прийняття заяви та всіх необхідних документів, якщо інше не передбачено законодавством.
Повнота поданих документів, правильність їх оформлення перевіряються головним спеціалістом з прийому або іншим працівником відділу (управління, сектору), на якого відповідно до посадових обов`язків покладено функції контролю за правильністю прийняття заяви на призначення допомоги.
За відсутності всіх необхідних відомостей для призначення допомоги або наявності в особовій справі неправильно оформлених довідок тощо комплект документів з обґрунтованими поясненнями повертається спеціалісту з прийому, про що в Журналі реєстрації приймання заяв і документів для призначення усіх видів соціальної допомоги спеціаліста (у Реєстрі) робиться відповідна відмітка (п.3.8 Інструкції).
Спеціаліст з прийому Управління, якому повернуто справу через відсутність усіх необхідних відомостей для призначення соціальної допомоги або через наявність в особовій справі неправильно оформлених довідок тощо, не пізніше наступного дня зобов`язаний письмово (в окремих випадках - усно) повідомити заявника / уповноважену особу ОТГ про необхідність донесення документів або усунення недоліків в неправильно оформлених довідках. На заяві ставиться номер вихідної кореспонденції, а в разі усного повідомлення телефоном зазначаються дата, час та особа, з якою велась розмова (п.3.9 Інструкції).
При необхідності проведення обстеження матеріального стану заявника чи перевірці достовірності наданих відомостей комплект документів заявника (особова справа) передається головним спеціалістом з прийому разом з відповідним Реєстром до підрозділу державних соціальних інспекторів (п. 3.10 Інструкції).
Результати перевірки відображаються у відповідному акті, який підшивається до особової справи (п. 3.12 Інструкції).
Після завершення перевірки особові справи разом з Реєстром передаються у відділ (підрозділ) прийняття рішень щодо надання соціальної допомоги координатору з опрацювання заяв або іншій особі, на яку відповідно до посадових обов`язків покладено функції з координації опрацювання заяв на призначення допомоги (п. 3.13 Інструкції).
З огляду на викладене суд дійшов висновку, що у будь-якому випадку спеціаліст Управління при прийняття документів у осіб, які звернулися із заявою про призначення допомоги, повинен здійснити перевірку в терміни, які забезпечують прийняття рішення про призначення соціальної допомоги, але не пізніше 10 днів з дня прийняття заяви та всіх необхідних документів, та у разі встановлення розбіжностей або надання неповного пакету документів повинен повідомити про це заявника.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано доказів здійснення перевірки поданих ОСОБА_1 документів при прийнятті як заяви від 24.11.2014 та і у подальшому зверненні відповідача. Позивачем надано витяг з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, який сформовано лише 07.11.2019 року, тобто майже через п`ять років після призначення допомоги, та через сім місяців після здійснення останньої виплати допомоги, а не протягом 10 днів, як того вимагає Інструкція.
Розділом 4 Інструкції передбачено порядок прийняття рішення щодо призначення (відмови в призначенні) допомоги, та згідно з п. 4.1 Інструкції для опрацювання прийнятих заяв та документів координатор з опрацювання заяв перевіряє наявність зазначених документів в особовій справі та в Реєстрі, робить відмітку про передачу комплекту документів спеціалісту з опрацювання заяв. Якщо документи не відповідають вимогам для призначення відповідних видів соціальної допомоги, спеціаліст з опрацювання заяв повідомляє головного спеціаліста з опрацювання заяв про необхідність запросити додаткові документи або підготувати пропозиції щодо відмови в наданні допомоги.
Для отримання додаткових необхідних відомостей (довідки, копії документів або за наявності в особовій справі неправильно оформлених довідок тощо) справа в той самий день повертається до відділу з прийому заяв з обґрунтуванням вимог, про що в Реєстрі та Журналі реєстрації заяв / особових справ та прийнятих рішень робиться відповідна помітка (зазначається дата повернення). Передача таких особових справ супроводжується Реєстром. У разі повернення справ в електронній формі відповідні помітки проставляються у відповідному електронному Журналі реєстрації заяв / особових справ та прийнятих рішень.
Спеціаліст з прийому Управління, якому повернуто справу, не пізніше наступного дня зобов`язаний письмово повідомити заявника / уповноважену особу ОТГ про необхідність донесення документів або усунення недоліків в неправильно оформлених довідках. На заяві ставиться номер вихідної кореспонденції, а в разі усного повідомлення за телефоном зазначаються дата, час та особа, з якою велась розмова.
Не пізніше 10 днів від дня подання заяви і всіх необхідних документів, якщо інше не передбачено законодавством, заявнику, його опікуну (піклувальнику), іншому законному представнику чи уповноваженій ним особі, уповноваженій особі ОТГ, яка приймала заяву про призначення соціальної допомоги, за згодою заявника видається повідомлення (надсилається поштою/ електронною поштою / засобами мобільного зв`язку (смс-повідомленням) про призначення соціальної допомоги (або відмову в її призначенні), про що робиться відповідний запис у Журналі видачі довідок та повідомлень (додаток 10), який зберігається у інформатора (в окремих випадках - координатора (головного спеціаліста) з прийому) (п. 4.10 Інструкції).
Тобто, зазначена Інструкції при прийняття рішення про призначення допомоги визначає певний порядок з урахуванням якого, спеціалісту з опрацювання заяв надається право повідомляти головного спеціаліста з опрацювання заяв про необхідність запросити додаткові документи або підготувати пропозиції щодо відмови в наданні допомоги, а спеціалісту з прийому Управління, якому повернуто справу, не пізніше наступного дня - письмово повідомити, зокрема заявника про необхідність донесення документів або усунення недоліків в неправильно оформлених довідках.
Суд звертає увагу, що позивачем не надано належних доказів виконання вимог зазначеної Інструкції, а саме, що відповідачу було направлено повідомлення щодо надання необхідних документів для призначення допомоги, а також для усунення розбіжностей у відомостях, що зазначені ОСОБА_1 у поданих документах та у документах отриманих спеціалістом під час перевірки.
Крім того, розділом 5 Інструкції передбачено, порядок припинення та поновлення надання соціальної допомоги.
У розділі 5 Інструкції зазначено, що надання соціальної допомоги припиняється та поновлюється у випадках, передбачених відповідними нормативно-правовими актами, а також згідно із заявою отримувача допомоги.
Якщо рішення про припинення надання допомоги приймається у зв`язку з поданням отримувачем документів з явно недостовірними відомостями або виявленням помилок під час розрахунку розміру допомоги тощо, до особової справи отримувача соціальної допомоги підшиваються (укладаються у швидкозшивач):
акт про виявлення факту подання отримувачами документів з явно недостовірними відомостями чи здійсненням помилки під час розрахунку розміру допомоги тощо;
перерахунок нового розміру допомоги на підставі отриманих нових чи додаткових даних (у разі збереження отримувачем права на соціальну допомогу) та розрахунок загальної суми переплати (недоплати) за призначеною соціальною допомогою;
розрахунок надмірно виплачених коштів, які підлягають відшкодуванню;
протокол про припинення виплати допомоги та визначення осіб, які повинні відшкодувати надмірно виплачені кошти;
відомості про внесені корективи до виплатних відомостей (переліків уповноважених власників/наймачів житла, яким призначено субсидію).
Повідомлення про припинення (або поновлення) надання соціальної допомоги надсилається отримувачу не пізніше 5 днів після прийняття такого рішення. У разі виявлення факту подання отримувачами документів з явно неправильними відомостями в повідомленні одночасно зазначаються термін, до якого мають бути відшкодовані надміру перераховані кошти, їх сума та реквізити рахунку, на який вони повинні бути перераховані.
Суд зазначає, що Управлінням було прийнято надані ОСОБА_1 документи та призначено державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї, та лише 07.11.2019 року, через сім місяців після здійснення останньої виплати допомоги, управлінням здійснено перевірку нерухомого майна, що перебуває у володінні ОСОБА_1 , шляхом вільного доступу до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно.
Аналізуючи надані учасниками справи доказами, з урахуванням обґрунтування позовних вимог позивачем та зазначених аргументів відповідачем, суд дійшов висновку, що позивачем не надано беззаперечних доказів дотримання спеціалістом Управління під час прийняття у ОСОБА_1 заяви про призначення державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї та умисного приховання ОСОБА_1 інформації щодо перебування у її володінні іншого нерухомого майна, оскільки Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім`ям» №1768-ІІІ від 1 червня 2000 року, Порядок призначення і виплати державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2003 р. N 250, та Інструкція щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345, наділяє спеціаліста Управління під час прийняття заяв про призначення будь-якого виду державної допомоги у коротші строки здійснювати перевірку наданих заявником документів, а також повідомляти заявника про встановлені під час перевірки розбіжності, що в свою чергу дає змогу заявнику у сунути недоліки, та тільки після здійснення перевірки передати отримані документи для вирішення питання про призначення допомоги.
З наданих суду документів вбачається, що Управлінням було прийнято рішення призначити державну соціальну допомогу як малозабезпеченій сім`ї ОСОБА_1 на підставі її заяв від 22.12.2014 ,14.05.2015, 05.11.2015, 10.05.2016, 07.11.2016, 18.05.2017, 03.11.2017, 29.05.2018, 05.11.2018, з урахуванням наданих документів, та рішення про припинення наданої допомоги Управлінням за вказаний період прийнято не було.
Що стосується посилання відповідача на той факт, що чинним законодавством не визначено порядку розрахунку загальної житлової площі для визначення допустимої норми та вирішення питання про призначення державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям, а саме з якої площі необхідно проводити розрахунок – з загальної площі чи з житлової, суд звертає увагу, обґрунтовуючи позовні вимоги позивач не наводив порядок здійснення розрахунку допустимої норми житлової площі, яка дає право на призначення допомоги. Також, позивачем не зазначено за якою методикою встановлено, що у ОСОБА_1 наявна у її володінні нерухоме майно перевищує зазначену норму.
Суд погоджується із посиланням відповідача на рішення Європейського суду з прав людини від 14 жовтня 2010 року у справі «Щокін проти України», де визначено концепцію якості закону, зокрема щоб він був доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у своєму застосуванні. Відсутність у національному законодавстві необхідної чіткості і точності порушує вимогу «якості закону». В разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов`язків осіб, національні органи зобов`язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто вирішення колізій у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.
Також, суд враховує ту обставину, що перебування у володінні ОСОБА_1 1/2 частини будинку, АДРЕСА_2 , не свідчить отримання нею іншого джерела доходу, окрім пенсії.
Статтею 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» визначено, що за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, державна соціальна допомога може бути призначена місцевою державною адміністрацією на підставі рішень районних, районних у містах Києві та Севастополі державних адміністрацій та виконавчих комітетів міських і районних у містах (у разі їх створення) рад у разі, якщо у складі сім`ї є особа з інвалідністю.
Тобто, ст. 7 Закон України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» передбачає можливість призначення державної соціальної допомоги за наявності обставин, передбачених у частині першій цієї статті, зокрема наявності у власності чи володінні малозабезпеченої сім`ї другої квартири (будинку) за умови, що загальна площа житла перевищує 21 квадратний метр на одного члена сім`ї та додатково 10,5 квадратного метра на сім`ю, за умови наявності у складі сім`ї особи з інвалідністю.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 є інвалідом ІІІ групи, що підтверджує довідка МСЕК серії 10 НОМЕР_3 .
Як вже зазначалося, у рішеннях про призначення державної соціальної допомоги від 22.12.2014 , 26.05.2015, 14.11.2015, 22.12.2014, 18.11.2016, 22.05.2017, 20.11.2017, 30.05.2018, 28.11.2018 не зазначено підставу призначення допомоги, а саме статтю Закону та пункт Положення, що дає право відповідачу на отримання допомоги.
Отже, позивачем не доведено факту, з урахуванням зазначених обставин, відсутності підстав для призначення ОСОБА_1 державної соціальної допомоги.
Стаття 7 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» наділяє правом здійснення припинення призначеної соціальної допомоги у разі якщо сім`єю навмисно подано недостовірні відомості чи приховано відомості, що вплинули або могли вплинути на встановлення права на державну соціальну допомогу та на визначення її розміру.
Згідно із ст. 13 Закону України «Про державну соціальну допомогу малозабезпеченим сім'ям» контроль за правильністю надання державної соціальної допомоги та використання коштів Державного бюджету України, спрямованих на надання державної соціальної допомоги, здійснює центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері соціального захисту, безпосередньо та через керівника та уповноважених ним осіб центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань нагляду та контролю за додержанням законодавства про працю.
Судом встановлено відсутність з боку відповідача умисного подання недостовірних відомостей для призначення допомоги, оскільки позивачем не доведено факту дотримання спеціалістами Управління вимог Інструкції щодо порядку оформлення і ведення особових справ отримувачів усіх видів соціальної допомоги, затвердженої наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.09.2006 року №345, під час прийняття та опрацювання документів наданих ОСОБА_1 для отримання державної соціальної допомоги як малозабезпеченій сім`ї, а тому суд дійшов висновку, що з боку відповідача шкоди управлінню не було завдано.
Також, суд погоджується із позицією відповідача, що у правовідносинах, що виникли між сторонами, вбачається спір про стягнення з фізичної особи надміру виплачених коштів, що фактично є спором щодо повернення безпідставно набутого майна.
Статтею 1212 ЦК України визначено загальні положення про зобов`язання у зв`язку з набуттям, збереженням майна без достатньої правової підстави, згідно з якою зазначеною, що особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала.
Також, статтею 1215 ЦК України передбачено, що не підлягає поверненню безпідставно набуті: заробітна плата і платежі, що прирівнюються до неї, пенсії, допомоги, стипендії, відшкодування шкоди, завданої каліцтвом, іншими ушкодженнями здоров,я або смертю, аліменти та інші грошові суми, надані фізичній особі як засіб до існування, якщо їх виплата проведена фізичною або юридичною особою добровільно, за відсутності рахункової помилки з її боку і недобросовісної з боку набувача, інше майно, якщо не встановлено законом.
В даному випадку, позивачем виплата допомоги проведена добровільно, а перевірка наданих відповідачем відомостей проведено спеціалістом майже через п`ять років після прийняття першої заяви про призначення допомоги, а тому суд вважає, що позивачем не доведено факту недобросовісності з боку відповідача.
З огляду на зазначене, суд дійшов висновку, що позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.
На підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати не відшкодовуються.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. ст. ст. 12, 13, 76, 77, 78, 79, 80, 81, 82, 83, 95, 258, 259, 263, 264, 265, 267, 268, 274 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
В задоволені позовних вимог Управління соціального захисту населення Селидівської міської ради, код ЄДРПОУ 25953988, розташоване за адресою: Донецька область, м.Селидове, вул..Пушкіна, 8, до ОСОБА_1 , ІПН НОМЕР_4 , мешкає за адресою: АДРЕСА_3 , про стягнення занадто отриманих коштів державної соціальної допомоги малозабезпеченим сім`ям – відмовити в повному обсязі.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення безпосередньо до Донецького апеляційного суду області з урахуванням п.15.5 Перехідних положень ЦПК України через суд першої інстанції(з урахуванням п. 3 розділу ХІІ «Прикінцевих положень» ЦПК України).
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складання, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження з дня вручення йому повного рішення суду.
Повний текст рішення складено 01.07.2020 р.
Суддя