
233 № 233/2141/20
ЗАОЧНЕ Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
30 червня 2020 року м. Костянтинівка
Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області у складі: головуючого судді Каліуш О. В., за участі секретаря Франчук А. О., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у м. Костянтинівка цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплаченої субсидії,
В С Т А Н О В И В:
Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради звернулось до суду з позовом до ОСОБА_1 , в якому просить стягнути з відповідачки на його користь надміру виплачену субсидію на оплату житлово - комунальних послуг у розмірі 4465,85 грн та рахунок Мінсоцполітики України надміру виплачену субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 2965,12 грн.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач послався на те, що відділом державних соціальних інспекторів УСЗН Костянтинівської міської ради Донецької області була проведена перевірка дотримання вимог законодавств України, що регулює порядок надання населенню субсидій на оплату житлово-комунальних послуг.
В ході перевірки встановлено, що ОСОБА_1 , яка мешкає за адресою: АДРЕСА_1 звернулася до Управління за признанням субсидії на оплату житлово-комунальних послуг.
20.09.2014 ОСОБА_1 звернулася за призначенням субсидії на оплату житлово-комунальних послуг, при заповнені заяви та декларації про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, задекларувала свій дохід.
Субсидія на оплату житлово-комунальних послуг була призначена на період з 01.10.2014 по 30.04.2019 згідно із Положенням про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого побутового палива, затвердженого постановою Кабінету міністрів України № 848 від 21.10.1995.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18.02.2016 № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичним особам для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюється за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України,фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування» УСЗН Костянтинівської міської ради проведена перевірка. В результаті якої було встановлено, що згідно довідки КП «Служби Єдиного Замовника» № 2579/1 від 30.09.2019, ОСОБА_1 була знята з реєстрації 11.09.2018.
Згідно із довідкою № 2444 від 30.09.2018 КП «Служби єдиного замовника» №1 про склад зареєстрованих у житловому приміщення за адресою: АДРЕСА_1 склад сім`ї АДРЕСА_2 особи, довідка видана на ім`я ОСОБА_2 та на членів її родини.
Також згідно із листом від 20.12.2019 вх. № 01-19-5992-09 відділу реєстрації Костянтинівської міської ради ОСОБА_1 знята з реєстрації місця проживання 11.09.2018.
Згідно із відомостями з державного реєстру речових прав на рухоме майно, інформаційної довідки № 189431574 від 20.11.2019, власником квартири за адресою: АДРЕСА_1 є ОСОБА_2 , згідно договору купівлі-продажу № 1237 від 10.09.2018.
Згідно із довідкою Костянтинівсько - Дружківського ОПФУ № 2315/02/14-50 від 28.01.2020 ОСОБА_1 перебуває на обліку з 11.08.1986 по теперішній час.
Відповідно до абзацу 15 п.16 «Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива» затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р № 848 (зі змінами) «… громадянин, якому призначено житлову субсидії, зобов`язаний протягом 30 календарних днів проінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про обставини про перерахунку призначеної житлової субсидії, зокрема: зміну складу зареєстрованих у житловому приміщенні ( будинку) членів домогосподарства (орендар, внутрішньо переміщена особа - членів господарства, які фактично проживають в житловому приміщенні (будинку),їх соціальному статусу; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства. У разі зміни складу зареєстрованих (фактично проживаючих)у житловому приміщенні(будинку)осіб, складу сім`ї члена домогосподарства подаються нові заява та декларація.
У зв`язку з тим, що відповідачка не повідомила Управління про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства, протягом періоду часу з 01.10.2018 по 30.04.2019 незаконно отримувала субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 7430,97 грн.
Згідно п.22 Положення про порядок призначення та надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 р № 848, на вимогу структурного підрозділу питань соціального захисту населення, який призначив житлову субсидії, сума надмірних перерахованої (виплаченої) житлової субсидії повертається громадянином до державного бюджету.
Відповідачка ОСОБА_1 відзив на позовну заяву не подала.
Ухвалою судді Костянтинівського міськрайонного суду Донецької області від 19.05.2020 відкрито провадження у цій справі, справу призначено до судового розгляду, учасникам справи встановлені строки на подання заяви по суті.
Представник позивача ОСОБА_3 у судове засідання не з`явилася, надавши суду заяву про розгляд справи у її відсутність.
Оскільки відповідачка ОСОБА_1 , яка була належним чином повідомленою про дату, час та місце судового засідання, у судове засідання повторно не з`явилася, причини неявки не повідомила, відзив на позовну заяву не подала, а позивач не заперечує проти заочного порядку розгляду справи, судом 30.06.2020 постановлено ухвалу про заочний розгляд справи.
Судом на підставі частини другої статті 247 ЦПК України, у зв`язку із неявкою в судове засідання всіх учасників справи, фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснювалося.
Дослідивши всі обставини у справі та перевіривши їх доказами, суд прийшов до таких висновків.
Судом установлено, що 20 вересня 2014 року ОСОБА_1 звернулася із заявою до УСЗН про призначення субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, на придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.113).
Рішеннями позивача про призначення субсидії (а.с. 19,24,27,31,34,35,36,38,39,44,45,46,47,50,51,52,69) відповідачу було призначено субсидію у період з 01 жовтня 2014 року по 30 квітня 2019 року.
Для оформлення субсидії ОСОБА_1 заповнила декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії, де зазначила, що зареєстрована за адресою одна, інших доходів, крім пенсії вона не отримує, іншого житла, крім квартири, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 не має. Крім того, ОСОБА_1 була повідомлена, що у разі будь-яких змін зобов`язана повідомити про це УСЗН в триденний строк (а.с.112 зворт).
Відповідно до довідки про склад сім`ї (а.с.22), за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_1 знята з реєстрації 11.09.2018.
Відповідно до довідки про склад сім`ї (а.с.23), за адресою: АДРЕСА_1 з ІНФОРМАЦІЯ_1 зареєстровані ОСОБА_2 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .
Крім того, відповідно до Інформації з державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 189431574 від 20.11.2019 (а.с.14), власником квартири АДРЕСА_3 є ОСОБА_2 , на підставі договору купівлі-продажу від 10.09.2018.
Субсидія для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг була призначена відповідачці на підставі Положення про призначення та надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року № 848 (далі Положення №848).
Згідно п. 6 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», субсидія призначається одній із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб.
Згідно із п.90 вказаного Положення та особистою заявою відповідачки від 20.09.2014, відповідачка була обізнана, що громадянин, якому призначено житлову субсидію, зобов`язаний протягом 30 календарних днів поінформувати структурний підрозділ з питань соціального захисту населення про виникнення обставин, зокрема щодо: зміни складу зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) членів домогосподарств, зазначених в абзацах третьому, четвертому і шостому пункту 78 цього Положення; зміни соціального статусу членів домогосподарства; зміни у складі сім`ї члена домогосподарства; зміни переліку отримуваних житлово-комунальних послуг, умов їх надання; зміни переліку витрат на управління багатоквартирним будинком; зміни управителя, виконавця комунальних послуг, створення об`єднання; настання умов, зазначених у підпунктах 2 і 4 пункту 14 цього Положення та вона зобов`язана протягом місяця повідомити про це структурний підрозділ з питань соціального захисту населення, тобто УСЗН.
На виконання постанови Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 136 «Про затвердження Порядку здійснення верифікації та моніторингу достовірності інформації, поданої фізичними особами для нарахування та отримання соціальних виплат, пільг, субсидій, заробітної плати, інших виплат, що здійснюються за рахунок коштів державного та місцевих бюджетів, коштів Пенсійного фонду України, фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування» та листа Департаменту соціального захисту населення Донецької облдержадміністрації від 28.03.2018 № 01562/01-17 з метою контролю цільового використання бюджетних коштів, позивачем 21 червня 2019 року була проведена перевірка правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення житлових субсидії та соціальної допомоги (а.с.16-17).
Перевіркою було встановлено, що відповідачка ОСОБА_1 своєчасно не повідомила про обставини, які можуть вплинути на отримання житлової субсидії, а саме про зміну у складі осіб, які зареєстровані (фактично проживають) у житловому приміщенні/будинку (а.с.116-17).
Протоколом переплати № 401451 ОСОБА_1 встановлено суму надміру перерахованої субсидії в розмірі 7430,97 грн за період з 01.10.2018 по 31.09.2019 року (а.с.18).
Отже, у зв`язку з тим, що відповідачка не повідомила позивача про зміни у складі сім`ї члена домогосподарства, вона протягом періоду з 01.10.2018 по 30.04.2019 незаконно отримувала субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 7430,97 грн.
Згідно з п. 20 Постанови № 848 «Про спрощення порядку надання населенню субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного, побутового палива», сума субсидії перерахованої (виплаченої) надміру, внаслідок свідомого подання громадянином документів з недостовірними відомостями повертається ним за вимогою органу, що призначив субсидію.
Договором №42 від 17.04.2020 відповідачку повідомлено про необхідність повернення надмірно нарахованих коштів у розмірі 7430,97 грн (а.с.15).
В добровільному порядку відповідачкою грошові кошти не повернуті, що нею не спростовано.
Відповідно до п. 2 «Про затвердження Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями» (далі за текстом - Порядок повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями), надміру виплачених за призначеними субсидіями, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів: припиняють надання субсидії;повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів (додаток 1); подають позовні заяви до суду (додаток 2) про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни); повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії; терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
За таких обставин, суд уважає, що позовні вимоги про стягнення з відповідача надміру виплаченої субсидії на оплату житлово-комунальних послуг у розмірі 7430,97 грн (4465,85 грн стягнути на рахунок Управління Костянтинівської міської ради та 2965,12 грн на рахунок Мінсоцполітики України) підлягають задоволенню в повному обсязі.
У відповідності до ст. 141 ЦПК України суд стягує з відповідачки на користь позивача судовий збір у розмірі 2102,00 грн.
Керуючись ст.ст. 141, 263-265, 282 ЦПК України, суд, -
В И Р І Ш И В:
Позовні вимоги Управління соціального захисту населення Костянтинівської міської ради (ЄДРПОУ 03197428, адреса: Донецька область, м. Костянтинівка, вул. Громова,14) до ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ,остання відома адреса: АДРЕСА_1 ) про стягнення надміру виплаченої субсидії задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління захисту населення Костянтинівської міської ради суму надмірно виплачену субсидію на оплату житлово-комунальних послуг у загальному розмірі 7430 (сім тисяч чотириста тридцять) грн. 97 коп, з яких перерахувати на розрахунковий рахунок Управління НОМЕР_3, ОКПО 03197428, КПК 2501230, КЕКВ 2730 у розмірі 4465 (чотири тисячі чотириста шістдесят п`ять) грн. 85 коп та перерахувати на розрахунковий рахунок Мінсоцполітики України код ЄДРПОУ 37567866, банк отримувача ДКСУ МФО 820172, р/рахунок НОМЕР_2 , КПКВК 2501230, КЕКВ 2730 у розмірі у розмірі 2965 (дві тисячі дев`ятсот п`ять) грн. 12 коп.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , на користь Управління захисту населення Костянтинівської міської ради судовий збір у розмірі 2102 ( дві тисячі сто дві) грн 00 коп.
Повний текст рішення складено 30 червня 2020 року.
Заочне рішення може бути переглянуто Костянтинівським міськрайонним судом Донецької області за письмовою заявою відповідача, поданою протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має прав на поновлення пропущеного строку для подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Донецького апеляційного суду через Костянтинівський міськрайонний суд Донецької області шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19) строки подання заяви про перегляд заочного рішення та строки апеляційного оскарження рішення суду продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя: О. В. Каліуш