Рішення № 90123763, 30.06.2020, Хмельницький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.06.2020
Номер справи
560/1127/20
Номер документу
90123763
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України

Справа № 560/1127/20

РІШЕННЯ

іменем України

30 червня 2020 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Ковальчук О.К. розглянувши адміністративну справу за позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області до Вищого професійного училища №36 про застосування заходів реагування,

ВСТАНОВИВ:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області звернулось до суду з позовом до Вищого професійного училища №36, в якому просить застосувати заходи реагування у вигляді повного зупинення експлуатації будівель відповідача, розташованих за адресами Хмельницька обл., Дунаєвецький рн., с.Балин, вул.Центральна, 1А та м.Дунаївці, вул.Горького 1, до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, зазначених в акті складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №16 від 27.01.2020.

Обґрунтовуючи вимоги, позивач зазначає, що подальша експлуатація будівель відповідача, розташованих за адресами Хмельницька обл., Дунаєвецький рн., с.Балин, вул.Центральна, 1А та м.Дунаївці, вул. Горького 1 створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що може спричинити загрозу життю та здоров`ю людей.

Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

У поданому до суду відзиві відповідач зазначив, що з метою усунення порушень, зазначених в акті, складеному за результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки №16 від 27.01.2020 вжив такі заходи, зокрема, директор та особи, відповідальні за пожежну безпеку пройшли навчання за 16 годинною програмою та отримали посвідчення встановленого зразка, що підтверджується відповідним актом надання послуг від 20.03.2020 за договором від 16.03.2020, на адресу Департаменту освіти і науки Хмельницької ОДА направлений лист від 26.02.2020 №88 щодо виділення коштів для проведення заходів по протипожежній безпеці, виготовлена проектна документація по вогнезахисному оброблянню деревини на об`єктах - приміщеннях ВПУ №36, що підтверджується актом надання послуг №292 від 16.03.2020, придбані аварійні світильники "Вихід", вимикачі та кабель, що підтверджується видатковими накладними № РН-0004574 від 16.03.2020., №РН-0004258 від 11.03.2020., РН-0004259 від 12.03.2020, спеціалізованим суб`єктом господарської діяльності виконані роботи по з`єднанню, зварюванню, опресуванню жил проводів і кабелів у коробках та розподільчих щитах, що підтверджується відповідним актом наданих послуг №25/03, придбана продукція для оновлення та доукомплектування пожежних щитів, що підтверджується видатковою накладною №11 від 13.03.2020, та видатковою накладною №26002609 від 20.02.2020, здійснена перевірка та випробування пожежних гідрантів, внутрішніх пожежних кранів та їх обладнання пожежними рукавами, що підтверджується актом наданих послуг №1 від 17.03.2020, укладений договір обов`язкового особистого страхування працівників відомчої та місцевої пожежної охорони і членів добровільних пожежних дружин (команд) ДПД №1086 від 19.03.2020, що підтверджується відповідним актом прийому - передачі послуг від 19.03.2020, замовлені адресні вказівники на будівлі навчального закладу, які будуть встановлені в строк до 26.03.2020, забезпечено евакуаційним освітленням сходові клітки, внутрішні відкриті сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації, виконано захист будівель від прямих попадань блискавки і її вторинних проявів, здійснені вимір опору розтікання струму заземлювача, що підтверджується договором №9 від 12.03.2020 та відповідним актом прийомки наданих електровимірювальних послуг №9 за березень 2020 року, Лісоводський професійний аграрний ліцей уклав з ДНЗ договір №1 від 24.03.2020 на виконання вогнезахисного поверхневого просочування дерев`яних конструкцій просочувальною сумішшю ДСА, усунуто проходження повітряних ліній електропередач над горючими покрівлями, усунуто підвішування світильників на струмопровідні проводи, на пожежних щитах зазначені їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів. Враховуючи викладене, відповідач вважає, що застосування заходів реагування у вигляді повного зупинення експлуатації всіх будівель учбового закладу є надмірним та призведе до порушення прав інших учасників освітнього процесу. Просить у задоволенні позову відмовити.

В поданій до суду відповіді на відзив позивач вказує, що обраний захід реагування на виявлені порушення покликаний для запобігання виникнення надзвичайних ситуацій та попередження загибелі, травмування людей та знищення, пошкодження майна. В акті перевірки №16 від 27.01.2020 року встановлено 65 порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки. Відповідач усунув лише частину з них. Станом на дату розгляду справи невиконаними в повному обсязі залишаються 59 заходів з питань пожежної, техногенної безпеки та цивільного захисту. Просить суд позов задовольнити.

Дослідивши наявні в матеріалах справи докази в їх взаємному зв`язку та сукупності, суд встановив таке.

Відповідно до Кодексу цивільного захисту України наказу Головного управління ДСНС України у Хмельницькій області від 11.12.2019 №711 в період з 23.01.2020 по 27.01.2020 посадові особи відповідача здійснили позапланову перевірку додержання та виконання вимог законодавства у сферах цивільного захисту, пожежної і техногенної безпеки будівель Вищого професійного училища №36, розташованих за адресами Хмельницька обл., Дунаєвецький рн., с.Балин, вул.Центральна, 1А та м.Дунаївці, вул.Горького 1.

За результатами перевірки складений акт від 27.01.2020 №16, яким встановлено, зокрема, порушення будівлі Вищого професійного училища №36 розташованої за адресою: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н., с. Балин, вул. Центральна, 1А вимог Кодексу цивільного захисту України №5403 - VI від 02.10.2012 року (далі - КЦЗУ), Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту" затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 № 312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Державних будівельних норм України "Внутрішній водопровід та каналізація" затверджених наказом Мінрегіону України від 31.10.2012№ 553 (далі - ДБН В.2.5-56:2012), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), а саме:

в порушення пункту 16 Розділу II НАПБ А.01.001-2014 директор та особи відповідальні за пожежну безпеку не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях";

в порушення пункту 2.17 Розділу III НАПБ А.01.001-2014 у приміщеннях адмін. корпусу опорядження (облицювання) стін та стель виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2;

в порушення пункту 2.5 Розділ III НАПБ А.01.001-2014 дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) адмін. будівлі, корпусу кухарів, майстерні загального призначення, зерноскладу, лабораторії, гаражів не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

в порушення пункту 2.22 Розділу III НАПБ А.01.001-2014 на видному місці на будівлі не встановлено адресний вказівник з освітленням в темний час доби;

в порушення пункту 2.21 Розділ III НАПБ А.01.001-2014 сходові клітки, внутрішні відкриті сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням;

в порушення пункту 1.6 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

в порушення пункту 3.6 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності;

в порушення пункту 3.10 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 не встановлено вказівні знаки місць знаходження первинних засобів пожежогасіння згідно з ДСТУ ІБО 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности". Не розміщенні знаки на видимих місцях на висоті 2 - 2,5м від рівня підлоги як усередині, так і поза приміщеннями;

в порушення пункту 3.11 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 пожежні щити не укомплектовано необхідним протипожежним інвентарем. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт;

в порушення пункту 1.2 Розділу V НАПБ А.01.001-2014, пунктів 2.1, 4.1, 7.5 ДБН В.2.5-56:2014 приміщення адмін.будівлі, корпусу кухарів, майстерні загального призначення, зерноскладу, лабораторії, гаражів не обладнано системою пожежної сигналізації відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту";

в порушення пункту 1.2 Розділ V НАПБ А.01.001-2014, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", таблиці Б.1 п.5.3; п.15 не обладнано адмін.будівлю, корпус кухарів, майстерню загального призначення, гуртожиток системою оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей 3-го типу відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту";

в порушення пункту 1.15 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 на території на в`їздах (виїздах) не встановлені схеми території, в яких вказано розміщення будівель, водойм, гідрантів та під`їздів пожежних автомобілів до них;

в порушення пункту 1.21 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 не виконано перевірку наявного блискавкозахисту на будівлях лабораторії та майстерні відповідно до вимог ДСТУ ЕИ 62305:2012 "Блискавкозахист";

в порушення пункту 1.21 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів гуртожитку, корпусу кухарів, зерноскладу, адмін. корпусу не виконано відповідно до вимог ДСТУ ЕИ 62305:2012 "Блискавкозахист";

в порушення пункту 2.9 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 Для будівель та установок зернотоку не визначені категорії щодо вибухопожежної та пожежної небезпеки відповідно до вимог ДСТУ Б В. 1.1-36:2016 "Визначення категорій приміщень, будинків та зовнішніх установок за вибухопожежною та пожежною небезпекою", а також клас зони згідно з "Правилами будови електроустановок. Електрообладнання спеціальних установок;

в порушення пункту 1.18 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 допускається проходження повітряних ліній електропередач над горючими покрівлями, навісами, штабелями лісу, складами горючих матеріалів;

в порушення пункту 1.18 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 допускається користування пошкодженими розетками, відгалужувальними та з`єднувальними коробками, вимикачами;

в порушення пункту 1.18 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами);

в порушення пункту 2.1 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 для контролю працездатності мережі систем зовнішнього протипожежного водопроводу власник мережі водопостачання не провів випробування на тиск та витрату води з оформленням акта;

в порушення підпункту 6 пункту 2.2 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 пожежні кран-комплекти в гуртожитку не розміщені в шафах, які мають отвори для провітрювання та візуального огляду їх без розкривання;

в порушення підпункту 2 пункту 2.2 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 присутні пожежний кран-комплект не укомплектований пожежними рукавами однакового з ними діаметру та стволами, а також важелями для полегшення відкривання вентилів;

в порушення підпункту 9 пункту 2.2 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 не проведено технічне обслуговування і перевірку пожежних кран-комплекті в на працездатність шляхом пуску води з реєстрацією результатів перевірки у спеціальному журналі обліку технічного обслуговування;

в порушення пункту 3.12 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 на усіх пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

в порушення пунктів 3, 4 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС від 09 липня 2018 р. №579 (далі - Вимог) відсутні таблички позначення та покажчика маршруту руху до захисної споруди цивільного захисту;

в порушення пункту 7 розділу II Вимог технічний стан захисної споруди цивільного захисту не відповідає вимогам з утримання;

в порушення пункту 9 розділу II Вимог експлуатація та утримання електрообладнання захисної споруди не відповідає вимогам чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок;

в порушення пункту 7 розділу II Вимог комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди не утримуються в належному технічному стані;

в порушення пункту 13 розділу II Вимог інженерні комунікацій захисної споруди цивільного захисту не пофарбовані відповідно до їх призначення;

в порушення пункту 15 глави 3 розділу VI Вимог ведення документації захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни і результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів тощо не забезпечено;

в порушення пункту 6 глави 1 розділу VII Вимог захисна, споруда необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена

в порушення пункту 6 глави 1 розділу VII Вимог захисна споруда не забезпечена лікарськими засобами та медичними виробами;

в порушення пункту 21 глави 9 розділу IIІ Вимог перевірка та обслуговування систем каналізації сховищ (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття) не проводиться щорічно;

в порушення пункту 4 розділу VIII Вимог план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення відсутній;

в порушення пункту 2 глави 3 розділу VI Вимог технічний стан приміщень захисної споруди і їх ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення не проводяться.

Та порушення будівлі Вищого професійного училища №36 розташованої за адресою: м. Дунаївці, вул. Горького,1 вимог Кодексу цивільного захисту України №5403 - VI від 02.10.2012 року (далі - КЦЗУ), Державних будівельних норм України "Системи протипожежного захисту" затверджених наказом Мінрегіону України від 12.11.2014 №312 (далі - ДБН В.2.5-56:2014), Державних будівельних норм України "Внутрішній водопровід та каналізація" затверджених наказом Мінрегіону України від 31.10.2012№ 553 (далі - ДБН В.2.5-56:2012), Правил пожежної безпеки в Україні, затверджених наказом МВС України № 1417 від 30.12.2014 (зі змінами), зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 05.03.2015 за № 252/26697 (далі - ППБУ), а саме:

в порушення пункту 16 Розділу II НАПБ А.01.001-2014 особи відповідальні за пожежну безпеку не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому постановою Кабінету Міністрів України від 26 червня 2013 року №444 "Про затвердження Порядку здійснення навчання населення діям у надзвичайних ситуаціях";

в порушення пункту 2.17 Розділу III НАПБ А.01.001-2014 у приміщеннях навчального корпусу опорядження (облицювання) стін та стель виконано з матеріалів з вищою пожежною небезпекою, ніж Г2, В2, Д2, Т2;

в порушення пункту 8 Розділ II НАПБ А.01.001-2014 приміщення не забезпечено знаками безпеки у відповідності до ДСТУ ISO 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір", (ISO 6309:1987, IDT) та ГОСТ 12.4.026-76 "Цвета сигнальные и знаки безопасности";

в порушення пункту 2.5 Розділу III НАПБ А.01.001-2014 дерев`яні елементи горищних покриттів (крокви, лати) навчального корпусу та гуртожитка не оброблені засобами вогнезахисту, які забезпечують І групу вогнезахисної ефективності;

в порушення пункту 2.22 Розділ III НАПБ А.01.001-2014 на видному місці на будівлі не встановлено адресний вказівник з освітленням в темний час доби;

в порушення пункту 2.31 Розділу III НАПБ А.01.001-2014 сходові клітки, внутрішні відкриті сходи, коридори, проходи та інші шляхи евакуації не забезпечено евакуаційним освітленням;

в порушення пункту 1.6 Розділу ІV НАПБ А.01.001-2014 з`єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів не здійснено за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів;

в порушення пункту 3.6 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 приміщення не забезпечено первинними засобами пожежогасіння (вогнегасниками) згідно норм належності;

в порушення пункту 3.11 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 пожежні щити не укомплектовано необхідним протипожежним інвентарем. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщуються на пожежному щиті, входять: вогнегасники - 3 шт., ящик з піском - 1 шт., протипожежне покривало - 1 шт., багор або лом та гак - 2 шт., лопати - 2 шт., сокири - 2 шт;

в порушення пунктів 1.2, 1.4 Розділу V НАПБ А.01.001-2014, пунктів 2.1, 4.1, ДБН В.2.5-56:2014 усі приміщення навчального корпусу та гуртожитка не обладнано системою пожежної сигналізації відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту". Наявна сигналізація знаходиться у непрацездатному стані.;

в порушення пункту 1.2 Розділ V НАПБ А.01.001-2014, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту", таблиці Б.1 п.5.3; п.15 не обладнано приміщення навчального корпусу та гуртожитка системою оповіщення про пожежу та управління евакуювання людей 3-го типу відповідно до ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту";

в порушення пункту 1.15 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 на території на в`їздах (виїздах) не встановлені схеми території, в яких вказано розміщення будівель, водойм, гідрантів та під`їздів пожежних автомобілів до них;

в порушення пункту 1.21 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів навчального корпусу та гуртожитка не виконано відповідно до вимог ДСТУ Е1М 62305:2012 "Блискавкозахист";

в порушення пункту 1.21 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 захист будівель від прямих попадань блискавки і вторинних її проявів гуртожитку, корпусу кухарів, зерноскладу, адмін. корпусу не виконано відповідно до вимог ДСТУ ЕИ 62305:2012 "Блискавкозахист";

в порушення пункту 1.18 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 допускається користування пошкодженими розетками, відгалужувальними та з`єднувальними коробками, вимикачами в приміщеннях навчального корпусу та гуртожитка;

в порушення пункту 1.18 Розділу IV НАПБ А.01.001-2014 допускається підвішування світильників безпосередньо на струмопровідні проводи, експлуатація їх зі знятими ковпаками (розсіювачами) в приміщеннях навчального корпусу та гуртожитка;

в порушення пункту 2.2 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 відсутня система внутрішнього протипожежного водопроводу;

в порушення пункту 3.12 Розділу V НАПБ А.01.001-2014 на усіх пожежних щитах не вказано їх порядкові номери та номер телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів;

в порушення статті 20 Кодексу цивільного захисту України, статті 2 ПКМУ №1200 працівників об`єкта засобами колективного та індивідуального захисту не забезпечено;

в порушення пункту 2.3 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 люки та прорізи виходів на горище і гуртожитку не обладнаної протипожежними дверима (знижено клас вогнестійкості);

в порушення пунктів 2.17, 2.23 Розділу ІІІ НАПБ А.01.001-2014 З другого поверху будівлі гуртожитку евакуаційний вихід зачинений на замок;

в порушення пункту 12 Розділу ІІ НАПБ А.01.001-2014, пункту 16 "Порядок функціонування добровільної пожежної охорони", ПКМУ від 17 липня 2013 р. №564, статті 7 пункту 3 закону України "Про страхування", статті 67 пункту 24 Кодексу цивільного захисту України не застраховано усіх членів добровільної пожежної дружини;

в порушення пунктів 3, 4 розділу II Вимог з питань використання та обліку фонду захисних споруд цивільного захисту, затверджених наказом МВС від 09 липня 2018 р. №579 (далі - Вимог) відсутні таблички позначення та покажчика маршруту руху до захисної споруди цивільного захисту;

в порушення пункту 7 розділу II Вимог технічний стан захисної споруди цивільного захисту не відповідає вимогам з утримання;

в порушення пункту 9 розділу II Вимог експлуатація та утримання електрообладнання захисної споруди не відповідає вимогам чинного законодавства у сфері улаштування електроустановок;

в порушення пункту 7 розділу II Вимог комунікації, інженерні мережі, інженерне та спеціальне обладнання, системи життєзабезпечення захисної споруди не утримуються в належному технічному стані;

в порушення пункту 10 розділу II Вимог системи водопостачання, каналізації і опалення захисної споруди знаходяться не захищені від корозії;

в порушення пункту 15 глави 3 розділу VI Вимог ведення документації захисної споруди, у якій відображаються відомості про терміни і результати проведених оглядів, обстежень та випробувань, проведених технічних обслуговувань, поточних та капітальних ремонтів тощо не забезпечено;

в порушення пункту 6 глави 1 розділу VII Вимог захисна, споруда необхідним майном та засобами на розрахункову чисельність населення, що підлягає укриттю, не забезпечена

в порушення пункту 6 глави 1 розділу VII Вимог захисна споруда не забезпечена лікарськими засобами та медичними виробами;

в порушення пункту 21 глави 9 розділу IIІ Вимог перевірка та обслуговування систем каналізації сховищ (записи у журналі перевірки сховища (протирадіаційного укриття) не проводиться щорічно;

в порушення пункту 4 розділу VIII Вимог план консервації та збереження спеціального обладнання, інженерних мереж та систем життєзабезпечення відсутній;

в порушення пункту 2 глави 3 розділу VI Вимог технічний стан приміщень захисної споруди і їх ремонт відповідно до чинних положень про проведення планово-попереджувальних ремонтів будівель і споруд залежно від їх основного функціонального призначення не проводяться.

Вважаючи, що подальша робота будівель відповідача, розташованих за адресами Хмельницька обл., Дунаєвецький рн., с.Балин, вул.Центральна, 1А та м.Дунаївці, вул.Горького, 1 створює загрозу виникнення пожежі та швидкого її розповсюдження, перешкоджає гасінню пожежі, проведення робіт з евакуації людей, що може спричинити загрозу життю та здоров`ю людей, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наведене нижче.

Правила пожежної безпеки в Україні, затверджені наказом МНС України 30.12.2014 № 1417, є обов`язковими для виконання суб`єктами господарювання, органами виконавчої влади, органами місцевого самоврядування, громадянами України, іноземцями та особами без громадянства, які перебувають в Україні на законних підставах.

Відповідно до частини 7 статті 7 закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" від 05.04.2007 № 877-V (далі - Закон №877-V) на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п`яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

Статтею 3 Конституції України визначено, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю.

За змістом частини 2 статті 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров`ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Положеннями статті 70 Кодексу цивільного захисту України передбачено, що підставою для звернення центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зокрема, є недотримання вимог пожежної безпеки, визначених цим Кодексом, іншими нормативно-правовими актами, стандартами, нормами і правилами; порушення вимог пожежної безпеки, передбачених стандартами, нормами і правилами, під час будівництва приміщень, будівель та споруд виробничого призначення; нездійснення заходів щодо захисту персоналу від шкідливого впливу ймовірних надзвичайних ситуацій.

Повне або часткове зупинення роботи підприємств, об`єктів, окремих виробництв, цехів, дільниць, експлуатації машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, виконання робіт, надання послуг здійснюється виключно за рішенням адміністративного суду.

Відповідно до статей 11, 71 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, а суд згідно статті 86 цього Кодексу, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідач не надав суду доказів усунення усіх порушень, зазначених в акті складеному за результатами проведення позапланової перевірки щодо додержання суб`єктом господарювання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки №16 від 27.01.2020 року. Разом з тим, порушення законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які на час розгляду справи відповідачем не усунені, зокрема невиконаними в повному обсязі залишилось 59 заходів, створюють загрозу життю та здоров`ю людей, не тільки працюючих у Вищому професійному училищі №36, а й тих, які там навчаються.

Суд не бере до уваги доводи відповідача щодо надмірності заходів реагування у вигляді зупинення експлуатації всіх будівель учбового закладу застосування яких призведе до порушення прав учасників освітнього процесу, оскільки статтями 43 і 49 Конституції України кожному громадянину гарантуються безпечні умови праці та забезпечується право на охорону здоров`я, в тому числі і учасникам освітнього процесу. Тому, часткове усунення порушень будівель які функціонують з порушенням законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки, які створюють реальну загрозу життю та/або здоров`ю людей, не може бути підставою для звільнення господарюючого суб`єкта від відповідальності, передбаченої Кодексом цивільного захисту України.

На підставі викладеного, враховуючи, що не усунуті відповідачем порушення вимог законодавства у сферах пожежної, техногенної безпеки, цивільного захисту створюють загрозу життю та здоров`ю людей, з метою недопущення спричинення такої шкоди, суд вважає за необхідне позов задовольнити та зупинити експлуатацію будівель Вищого професійного училища №36 с.Балин Хмельницької області, розташованих за адресами: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н., с. Балин, вул. Центральна, 1А та м.Дунаївці, вул. Горького, 1 до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки.

За змістом частини 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

адміністративний позов задовольнити.

Застосувати захід реагування у вигляді зупинення експлуатації будівель Вищого професійного училища №36 с.Балин Хмельницької області, розташованих за адресами: Хмельницька обл., Дунаєвецький р-н., с. Балин, вул. Центральна, 1А та м.Дунаївці, вул. Горького, 1 до повного усунення порушень законодавства у сфері пожежної і техногенної безпеки, зазначених у акті, складеному за результатом проведення заходу державного нагляду від 27.01.2020 № 16.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Хмельницькій області (вул. Героїв Чорнобиля, 1/2,Хмельницький,Хмельницька область,29001 , код ЄДРПОУ - 38662200) Відповідач:Вище професійне училище №36 (вул. Центральна, 1а,Балин,Дунаєвецький район, Хмельницька область,32440 , код ЄДРПОУ - 26294370)

Головуючий суддя О.К. Ковальчук