
Харківський окружний адміністративний суд 61022, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710, код 34390710
У Х В А Л А
про залишення позовної заяви без руху
01 липня 2020 р. справа № 520/8192/2020
Суддя Харківського окружного адміністративного суду Спірідонов М.О., розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, буд. 16) про визнання незаконним та скасування рішення, -
В С Т А Н О В И В :
Позивач, ОСОБА_1 , звернулися до Харківського окружного адміністративного суду з позовом, в якому просить суд 1. Визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність відповідача щодо неприсвоення ОСОБА_1 по досягненню трирічного стажу державної служби в 2016 році чергового 8 рангу державного службовця. 2. Визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність відповідача щодо неприсвоєння ОСОБА_1 по досягненню шестирічного стажу державної служби в 2019 році чергового 7 рангу державного службовця. 3. Зобов`язати відповідача присвоїти ОСОБА_1 7 ранг державного службовця, про що видати відповідний Наказ. 4. Зобов`язати відповідача здійснити нарахування та фактичну виплату надбавки за ранг державного службовця. 5. Судовий збір стягнути з відповідача.
Вирішуючи питання про відкриття провадження в адміністративній справі в порядку ст.171 КАС України, суд дійшов висновку про те, що позовна заява підлягає залишенню без руху, оскільки подана з порушенням вимог, встановлених ст.ст.160, 161 КАС України.
Згідно з ч.3 ст. 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Частиною 2 статті 132 КАС України встановлено, що розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
З позовної заяви вбачається, що позивачем заявлено три вимоги, немайнового характеру, а саме, позивач просить визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність відповідача щодо неприсвоення по досягненню трирічного стажу державної служби в 2016 році чергового 8 рангу державного службовця, визнати протиправною (неправомірною) бездіяльність відповідача щодо неприсвоєння по досягненню шестирічного стажу державної служби в 2019 році чергового 7 рангу державного службовця та зобов`язати відповідача здійснити нарахування та фактичну виплату надбавки за ранг державного службовця.
Абзацом 2 частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що у разі коли в позовній заяві об`єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України "Про судовий збір" від 8 липня 2011 року №3674-VI, судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Підпунктом 1 пункту 3 частини 2 статті 4 Закону України "Про судовий збір" встановлено, що за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору в розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2020 рік" з 1 січня 2020 року встановлено прожитковий мінімум на одну працездатну особу в розрахунку на місяць у розмірі 2102 гривні.
Дослідивши матеріали справи, судом встановлено, що позивачем було сплачено судовий збір лише за одну позовну вимогу у сумі 840,80 з урахуванням вищевикладеного позивачу необхідно сплатити судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру загальною сумою 1681,60 грн.
Щодо строків звернення, суд зазначає наступне.
Відповідно до ч.1, 5 ст. 122 КАС України встановлено, що позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами.
Для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Частиною першою статті 123 КАС України встановлено, що у разі подання особою позову після закінчення строків, установлених законом, без заяви про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду, або якщо підстави, вказані нею у заяві, визнані судом неповажними, позов залишається без руху. При цьому протягом десяти днів з дня вручення ухвали особа має право звернутися до суду з заявою про поновлення строку звернення до адміністративного суду або вказати інші підстави для поновлення строку.
Як вбачається з матеріалів справи, ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом про визнання протиправною бездіяльність відповідача щодо неприсвоєння йому по досягненню трирічного стажу державної служби в 2016 році чергового 8 рангу державного службовця та по досягненню шестирічного стажу державної служби в 2019 році чергового 7 рангу державного службовця.
Позивачем в позовній заяві щодо строків звернення зазначено, що про не призначення рангу державного службовця йому стало відомо з відповіді Начальника Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Харків) від 25.05.2020 р. №14107/30970/23/20/10.1, яку отримав того ж дня - 25.05.2020 р.
Однак, суд не приймає до уваги зазначені твердження позивача, оскільки в матеріалах справи міститься наказ №1510/к від 26.05.2016 про присвоєння рангів та встановлення надбавок за вислугу років на державній службі працівникам відділів державної виконавчої служби міста Харків Головного територіального управління юстиції у Харківській області, відповідно до якого ОСОБА_1 , старшому державному виконавцю Жовтневого відділу державної виконавчої служби м. Харків ГТУЮ в Харківській області, присвоєно 9 ранг державного службовця в межах категорії "В", із встановленням надбавки за вислугу років на державній служби на державній службі у розмірі 6 відсотків посадового окладу, враховуючи, що станом на 01 травня 2016 року його стаж державної служби складає 02 роки 11 місяців 11 днів.
Наказом №1306/к від 19.07.2017 року ОСОБА_1 , у зв`язку із змінами в структурі та штатному розписі Головного територіального управління юстиції у Харківській області, враховуючи його згоду, з 19 липня 2017 року переведено на рівнозначну посаду, із збереженням 9 рангу державного службовця в межах категорії "В", із встановленням надбавки за вислугу років на державній службі 12 відсотків посадового окладу, враховуючи, що станом на 19 липня 2017 року стаж державної служби складав4 роки 01 місяць 28 днів.
Крім того, відповідно до наказу №134/к від 26.12.2019, у зв`язку із зміною підпорядкування, затвердженого наказом Міністерства юстиції України від 17.12.2019 №4053/5 "Про відділи державної виконавчої служби", ОСОБА_1 необхідно вважати таким, що з 28 грудня 2019 року працює на рівнозначній посаді старшого державного виконавця Міжрегіонального відділу державної виконавчої служби по Холодногірському та Новобаварському районах у місті Харкові Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків), із збереженням 9 рангу державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби.
Тобто, вперше позивач мав дізнатись про порушення, на його думку, права - 19 липня 2017 року з наказу №1306/к від 19.07.2017 року, відповідно до якого, станом на 19 липня 2017 року його стаж державної служби складав 04 роки 01 місяць 28 днів та він має 9 ранг державної служби, вдруге - 26 грудня 2019, з наказу №134/к від 26.12.2019, відповідно до якого позивач по досягненню шестирічного стажу державної служби має 9 ранг державного службовця в межах категорії "В" посад державної служби.
Однак до суду з даним позовом позивач звернувся лише 26.06.2020 року.
Суд наголошує, що положеннями Кодексу адміністративного судочинства України для звернення до суду у справах щодо прийняття громадян на публічну службу, її проходження, звільнення з публічної служби встановлюється місячний строк.
Суд зазначає, що при визначенні початку перебігу строку до уваги береться момент, коли особа фактично дізналася про наявність відповідного порушення, а також, чи мала особа реальну можливість дізнатися про наявність порушення її прав, свобод та інтересів.
Початок перебігу строку звернення до суду, в адміністративному судочинстві розпочинається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення. Отже, законодавець передбачив, що в разі, якщо особа не знала про порушення, але з певної дати повинна була про нього дізнатись, перебіг строку обчислюється саме з моменту, коли особа повинна була дізнатись про відповідне порушення її прав.
Інститут строків в адміністративному процесі сприяє досягненню юридичної визначеності у публічно-правових відносинах, а також стимулює учасників адміністративного процесу добросовісно ставитися до виконання своїх обов`язків.
Відтак, починаючи щонайменше з 19 липня 2017 року та вдруге з 26 грудня 2019 року позивач мав всі підстави звернутися до Харківського окружного адміністративного суду з даним адміністративним позовом, однак, звернувся лише 26.06.2020 року.
Також, суд зазначає, що пунктом 1 статті 6 Конвенції передбачено, що кожен має право на розгляд його справи судом.
Європейський суд з прав людини, юрисдикція якого поширюється на всі питання тлумачення і застосування Конвенції (пункт 1 статті 32 Конвенції), наголошує, що позовна давність - це законне право правопорушника уникнути переслідування або притягнення до суду після закінчення певного періоду після скоєння правопорушення. Застосування строків позовної давності має кілька важливих цілей, а саме: забезпечувати юридичну визначеність і остаточність, захищати потенційних відповідачів від прострочених позовів, та запобігати несправедливості, яка може статися в разі, якщо суди будуть змушені вирішувати справи про події, що мали місце у далекому минулому, спираючись на докази, які вже, можливо, втратили достовірність і повноту із плином часу (пункт 51 рішення від 22 жовтня 1996 року за заявами N 22083/93, 22095/93 у справі "Стаббінгс та інші проти Сполученого Королівства"; пункт 570 рішення від 20 вересня 2011 року за заявою у справі "ВАТ "Нафтова компанія "Юкос" проти Росії").
Позивачем до позовної заяви не було надано заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з зазначеним адміністративним позовом.
Згідно частини 1 статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтею 160, 161 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
Таким чином, усуваючи недоліки позовної заяви позивачу необхідно надати до суду оригінал платіжного документу, що підтверджує сплату судового збору за дві позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 1681,60 грн. на розрахунковий рахунок одержувач: УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код 37999628, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок UA778999980313131206084020011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім`я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд" та обґрунтовану заяву про поновлення пропущеного строку звернення до суду з врахуванням зазначеного в даній ухвалі суду.
Керуючись статтями 160, 161, 169, 256, Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
У Х В А Л И В :
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Харків) (61002, м. Харків, вул. Ярослава Мудрого, буд. 16) про визнання незаконним та скасування рішення - залишити без руху.
Надати позивачу термін для усунення недоліків позовної заяви - десять днів з моменту отримання ухвали, шляхом надання до суду оригіналу платіжного документу, що підтверджує сплату судового збору за дві позовні вимоги немайнового характеру у розмірі 1681,60 грн. на розрахунковий рахунок одержувач: УК Основ"ян/мХар Основ"янсь/22030101, код 37999628, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), рахунок UA778999980313131206084020011, код класифікації доходів бюджету 22030101, призначення платежу - "*;101; (код платника); судовий збір за позовом (ім`я/назва платника), Харківський окружний адміністративний суд" та обґрунтованої заяви про поновлення пропущеного строку звернення до суду.
Роз`яснити позивачу, що у разі, якщо ним не буде усунено недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, її буде повернуто позивачеві.
Копію ухвали невідкладно надіслати позивачу.
Роз`яснити позивачам, що у разі невиконання вимог ухвали позовна заява підлягає поверненню.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя Спірідонов М.О.