
СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
"01" липня 2020 р. Справа № 480/1891/20
Сумський окружний адміністративний суд у складі судді Гелети С.М., розглянувши в письмовому провадженні в порядку спрощеного позовного провадження матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до Сумської міської ради про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,-
В С Т А Н О В И В:
Позивач звернувся до суду з позовною заявою до Сумської міської ради, в якій просить визнати протиправним та скасувати рішення Сумської міської ради від 26.02.2020 № 6616-МР про відмову в затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при зміні її цільового призначення із земель сільськогосподарського призначення для індивідуального садівництва на землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд (присадибна ділянка) за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 5910136600:18:016:0078 площею 0,0379 га, яка належить громадянину на підставі державного акта серія ЯМ № 401673 від 15.02.2012; зобов`язати відповідача на найближчому пленарному засіданні чергової сесії затвердити проект землеустрою щодо відведення двох земельних ділянок та змінити їх цільове призначення із земель сільськогосподарського призначення для індивідуального садівництва на землі житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд площею 0,0379 га кожна за адресою: АДРЕСА_1 , які знаходяться у приватній власності ОСОБА_1 (кадастрові номери 5910136600:18:016:0077 та 5910136600:18:016:0078).
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що відповідач з непередбачених законом підстав необґрунтовано відмовив у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки при зміні її цільового призначення. Позивач не погоджується із такими діями відповідача у зв`язку із чим звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
Ухвалою суду від 27.03.2020 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Сумською міською радою подано до суду відзив на позовну заяву, у якому заперечує проти позовних вимог, а також просить закрити провадження у справі, з огляду на те, що даний спір повинен розглядатися за правилами цивільного судочинства, враховуючи те, що позивач захищає право на земельні ділянки, які перебуваються у його приватній власності. Посилається на висновки Великої Палати Верховного суду, а саме від 08.05.2018 по справі №910/13755/17, від 910/13755/17, згідно яких суд зробив висновок про предмету юрисдикцію розгляду справ, що стосуються затвердження проектів землеустрою. В разі відхилення клопотання про закриття провадження просив відмовити в задоволенні позовних вимог.
Позивач надав суду письмові пояснення щодо клопотання про закриття провадження у справі, в якому зазначає про те, що даний спір повинен бути розглянутий за правилами адміністративного судочинства, враховуючи те, що ухвалою Вищого адміністративного суду України від 20.09.2017 по справі №591/6584/16-а відсутня вказівка про те, що спір позивача повинен бути розглянутий за правилами цивільного судочинства, а тому позивач робить висновок, що дана справа повинна бути розглянута за правилами цивільного судочинства.
Перевіривши матеріали справи, стосовно клопотання відповідача щодо закриття провадження у справі, суд зазначає наступне.
До компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є перевірка законності рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій, крім спорів, для яких законом установлений інший порядок судового вирішення.
Підстави адміністративного позову, який розглядається в межах даної справи є дослідження судом процедури прийняття відповідачем відповідного рішення , обов`язок по прийняттю якого передбачений нормами Земельного кодексу України, по отриманій заяві про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки. Судом не вирішується питання приватноправових відносин між позивачем та відповідачем чи будь-якою іншою особою, в даному випадку, дослідженню підлягає процедура та підстава прийнятого рішення щодо затвердження проектної документації.
Таким чином спір у цій справі є публічно-правовим і належить до юрисдикції адміністративних судів.
Приватноправові відносини вирізняються наявністю майнового чи немайнового інтересу учасника. Спір має приватноправовий характер, якщо він обумовлений порушенням або загрозою порушення приватного права чи інтересу, як правило майнового, конкретного суб`єкта, що підлягає захисту в спосіб, передбачений законодавством для сфери приватноправових відносин, навіть якщо до порушення приватного права чи інтересу призвели управлінські дії суб`єктів владних повноважень.
Як установлено матеріалами справи, позивач звернувся до суду з адміністративним позовом про скасування рішення Сумської міської ради, яким відмовлено позивачу у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в зв`язку із зміною цільового призначення.
Цей спір не пов`язаний з вирішенням питання приватноправового характеру, а є публічно-правовим, оскільки виник за участю суб`єкта владних повноважень (органу місцевого самоврядування), який реалізовує у цих правовідносинах надані йому чинним законодавством владні управлінські функції шляхом розгляду питання щодо розгляду проектної документації щодо відведення земельних ділянок в зв`язку із зміною цільового призначення.
Наведені доводи відповідача про те, що спір щодо захисту цивільних прав, що виникають із земельних відносин, має не публічно-правовий, а приватноправовий характер, а тому його вирішення не належить до юрисдикції адміністративних судів, є помилковими.
Органи місцевого самоврядування відповідно до Закону України від 21 травня 1997 року № 280/97-ВР «Про місцеве самоврядування в Україні» (далі - Закон № 280/97-ВР) наділені значними повноваженнями у різних галузях, зокрема у сферах бюджету та фінансів, соціально-економічного і культурного розвитку, управління комунальною власністю, житлово-комунального господарства, регулювання земельних відносин, соціального захисту населення тощо. Реалізуючи зазначені повноваження, органи місцевого самоврядування наділені правом приймати управлінські рішення.
У статті 1 Закону № 280/97-ВР наведено визначення виконавчих органів рад, згідно з яким ці органи, які відповідно до Конституції України та цього Закону створюються сільськими, селищними, міськими, районними в містах (у разі їх створення) радами для здійснення виконавчих функцій і повноважень місцевого самоврядування у межах, визначених цим та іншими законами.
Пунктом 34 частини першої статті 26 Закону № 280/97-ВР установлено, що до питань місцевого значення належить регулювання сільськими, селищними, міськими радами земельних відносин.
У статті 12 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) визначені повноваження сільських, селищних, міських рад та їх виконавчих органів, до яких, зокрема, належать: розпорядження землями територіальних громад; передача земельних ділянок комунальної власності у власність громадян та юридичних осіб відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; надання земельних ділянок у користування із земель комунальної власності відповідно до цього Кодексу; організація землеустрою; вирішення інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.
Отже, органи місцевого самоврядування у вказаних правових відносинах є суб`єктами владних повноважень, які виконують владні управлінські функції.
Відповідний висновок міститься у Рішенні Конституційного Суду України від 01 квітня 2010 року № 10-рп/2010 у справі за конституційним поданням Вищого адміністративного суду України щодо офіційного тлумачення положень частини першої статті 143 Конституції України, пунктів «а», «б», «в», «г» статті 12 ЗК України, пункту 1 частини першої статті 17 КАС України (у редакції, чинній до 15 грудня 2017 року), у якому визначено, що вирішення земельних спорів фізичних та юридичних осіб з органом місцевого самоврядування як суб`єктом владних повноважень щодо оскаржень його рішень (нормативно-правових актів чи актів індивідуальної дії), дій чи бездіяльності належить до юрисдикції адміністративних судів.
Стосовно посилання відповідача на висновки Великої Палати Верховного суду, а саме від 08.05.2018 по справі №910/13755/17, від 20.11.2018 №911/44/17, згідно яких суд зробив висновок про предмету юрисдикцію розгляду справ, що стосуються затвердження проектів землеустрою, суд зазначає, що зазначені справи стосувалися зовсім іншого предмету оскарження і не пов`язані із предметом розгляду даної справи, судом касаційної інстанції розглядалися справи, предметом яких не було оскарження рішення ради про відмову у розгляді клопотання про розгляд та затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у зв`язку із зміною цільового призначення.
Враховуючи викладене та керуючись ст.ст. 238 КАС України, суд, -
У Х В А Л И В:
У задоволенні заяви представника Сумської міської ради про закриття провадження у справі відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
Повний текст ухвали складено та підписано 01.07.2020
Суддя С.М. Гелета