
УХВАЛА
iменем України
Справа № 330/1268/20
2-з/330/7/2020
"30" червня 2020 р. смт.Якимівка Запорізької області
Суддя Якимівського районного суду Запорізької області Гусарова В.В., розглянувши заяву про забезпечення позову, що надійшла від першого заступника прокурора Запорізької області В. Карман в інтересах держави по цивільній справі за позовом заступника прокурора Запорізької області О. Даниляк в інтересах держави до Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення Кирилівської селищної ради, визнання недійсним договору оренди землі, , повернення земельної ділянки.
в с т а н о в и в:
26.06.2020 року до Якимівського районного суду Запорізької області надійшла вищевказана позовна заява. Крім того, на адресу суду надійшла заява позивача про забезпечення позову.
В своїй заяві позивач вказав, що Пунктом 1.3 рішення Кирилівської селищної ради від 18.04.2019 № 5 включено до переліку земельних ділянок, право оренди яких пропонується для продажу на земельних торгах, земельну ділянку орієнтовною площею 1,6163 га, кадастровий номер 2320355400:11:001:0465 для розміщення об`єктів рекреаційного призначення, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 .
Пунктом 2.3 вказаного рішення надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельної ділянки площею 1,6163 га для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2320355400:11:001:0465.
12.12.2019 Українською універсальною біржею проведено земельні торги у формі аукціону з продажу права оренди земельної ділянки з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465. Переможцем вказаних торгів став ОСОБА_2 , що підтверджується протоколом № 4 проведення земельних торгів у формі аукціону.
У подальшому, 12.12.2019 між Кирилівською селищною радою та ОСОБА_1 укладено договір оренди земельної ділянки.
Відповідно до умов Договору оренди Кирилівська селищна рада надає, а ОСОБА_1 приймає в строкове, платне володіння і користування земельну ділянку, яка знаходиться в межах АДРЕСА_1 , кадастровий номер 2320355400:11:001:0465. Площа земельної ділянки - 1,6163 га, на ділянці відсутні об`єкти нерухомого майна.
Пунктами 12, 13 Договору визначено, що земельна ділянка передається в оренду для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення. Цільове призначення земельної ділянки - 07.01 для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення; категорія земель - землі рекреаційного призначення; вид використання земельної ділянки - для розміщення об`єктів рекреаційного призначення.
Між сторонами 12.12.2019 підписано акт приймання-передачі земельної ділянки площею 1,6163 га з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465.
Передача в оренду ОСОБА_1 земельної ділянки площею 1,6163 га з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465 відбулася з численними порушеннями норм земельного та водного законодавства.
Відповідно до інформації Кирилівської селищної ради від 21.05.2020 № 924 проект документації про встановлення прибережної захисної смуги на території смт. Кирилівка розроблений, але не затверджений.
Відповідно до топографічного плану (М 1:2000), виготовленого фахівцями Державного підприємства «Запорізький інститут землеустрою», вбачається, що відстань земельної ділянки з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465 знаходиться на відстані 8,41-25,74 метри від урізу води Утлюцького лиману Азовського моря.
Таким чином, земельна ділянка з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465 перебуває у межах прибережної захисної смуги та пляжної зони, та в силу закону відноситься до земель водного фонду.
За результатами розгляду справи № 908/479/17 господарським судом Запорізької області було встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465 перебуває у межах прибережної захисної смуги та пляжної зони, тим самим відноситься до земель водного фонду.
У свою чергу, передача вказаної земельної ділянки у постійне користування КП «Розвиток курортної зони» суперечить вимога ст.ст. 18-20, 58, 59, 60, 62, 186-1 Земельного кодексу України, ст.ст. 88, 90 Водного кодексу України та ст. 9 Закону України «Про державну експертизу землевпорядної документації».
Окрім цього, суд встановив, що спірна земельна ділянка знаходиться на відстані 8-25 метрів від урізу води Азовського моря та Утлюцького лиману.
Рішенням господарського суду Запорізької області від 19.07.2018 у справі № 908/479/17, залишене без змін постановою Центрального апеляційного господарського суду від 05.02.2019, позов заступника прокурора Запорізької області задоволене. Визнано незаконним та скасовано рішення Кирилівської селищної ради від 23.12.2014 № 35; зобов`язано КП «Розвиток курортної зони» повернути земельну ділянку.
Окрім цього, Головним управлінням Держгеокадастру у Запорізькій області 10.03.2020 проведено перевірку щодо дотримання вимог земельного законодавства відносно земельної ділянки з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465, за результатами якої складено акт перевірки № 166-ДК/144/АП/09/01/-20.
Зокрема, у зазначеному акті констатовані порушення вимог ст. ст. 18, 19, 20, 58, 60, 61 Земельного кодексу України та ст. ст. 88, 89 Водного кодексу України, оскільки спірна земельна ділянка знаходиться в пляжній зоні та відноситься до земель водного фонду.
Таким чином, судом та органом державного контролю підтверджено, що земельна ділянка з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465 входить до прибережної захисної смуги Азовського моря та Утлюцького лиману та відноситься до земель водного фонду. Разом з цим, Кирилівською селищною радою без зміни цільового призначення, та проведення у такому разі обов`язкової державної експертизи, передано ОСОБА_1 в оренду земельну ділянку водного фонду, яка має законодавчо визначені обмеження у користуванні та забудові.
При цьому, Кирилівською селищною радою фактично проігноровано клопотання ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 24.03.2020 № 166-ДК/0015/КВ/06/01/-20 з питань дотримання вимог земельного законодавства, та будь-які заходи щодо розірвання спірного договору оренди землі не вжито, що об`єктивно підтверджується листом Кирилівської селищної ради від 21.05.2020 № 924.
Окрім цього, всупереч вимогам ст.ст. 60, 62 Земельного кодексу України та ст.ст. 88, 90 Водного фонду України Кирилівська селищна рада передала ОСОБА_1 в оренду спірну земельну ділянку для будівництва та обслуговування об`єктів рекреаційного призначення, хоча у межах пляжної зони прибережних захисних смуг забороняється будівництво будь-яких споруд, у тому числі рекреаційного призначення, крім гідротехнічних, гідрометричних та лінійних.
З метою вжиття вичерпних заходів на захист інтересів держави, для повного звільнення спірної земельної ділянки водного фонду (пляжу) від незаконно збудованих об`єктів нерухомості прокурором заявлено позовні вимоги про скасування реєстрації декларації про готовність до експлуатації об`єкта, визнання правочинів недійсними, зобов`язання ОСОБА_1 знести самочинно збудовані об`єкти нерухомості та повернути земельну ділянку.
Власником земельної ділянки з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465 є Кирилівська селищна рада.
У відповідності до умов договору оренди землі від 12.12.2019, укладеного між Кирилівською селищною радою та ОСОБА_1 , останній має право використовувати земельну ділянку на власний розсуд, зводити будівлі та споруди, закладати насадження, використовувати для потреб господарства наявні на земельній ділянці загальнопоширені корисні копалини, а також експлуатувати інші корисні властивості землі.
Таким чином, ОСОБА_1 на момент розгляду позову прокурора необмежений жодним чином щодо забудови земельної ділянки комунальної форми власності, розміщення будь-яких тимчасових споруд або інших будівель.
У разі оформлення права власності на новозбудований об`єкт нерухомості та відчуження права власності на нього на користь третіх осіб, повернення земельної ділянки у первісному стані буде неможливим з огляду на положення ст. 41 Конституції України та ст. 1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини та основоположних свобод, що зведе нанівець зусилля суду та прокурора по розгляду вказаної справи.
За таких обставин повне поновлення інтересів держави буде можливим лише при пред`явленні позовів до наступних власників нерухомості або тимчасових споруд, які нестимуть надмірний тягар відповідальності за незаконну забудову, здійснену ОСОБА_1 . Тобто будуть позбавлені права власності, внаслідок незаконних дій, вчинених не з їхньої вини, що суперечить принципу пропорційності втручання у мирне володіння своїм майном.
Наведене об`єктивно доводить наявність у ОСОБА_1 реальної можливості вчинення правочинів щодо збудованого/розміщеного майна, у разі виникнення загрози його знесення на підставі судового рішення, та дозволяє зробити обґрунтоване припущення, що невжиття заходів забезпечення позову може утруднити або зробити неможливим виконання судового рішення у цій справі.
Водночас перехід права власності на об`єкти нерухомості до третіх осіб не виключає реальної можливості передачі Кирилівською селищною радою зазначеної земельної ділянки в користування цим особам на умовах оренди без проведення земельних торгів. Більш того, вказана земельна ділянка може бути поділена на інші ділянка, внаслідок чого зникне як об`єкт цивільних прав.
Якщо судом будуть визнані обґрунтованими позовні вимоги прокурора та одночасно ОСОБА_1 збудовано та відчужено об`єкти нерухомості та/або Кирилівською селищною радою передано в користування земельну ділянку під зазначеними об`єктами нерухомості, то суд не забезпечить поновлення порушених інтересів Держави, що робить право на судовий захист ілюзорним та суперечить положенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
На підставі викладеного, застосування заходів забезпечення позову у вигляді накладення арешту на майно - земельну ділянку площею 1,6163 га з кадастровими номером 2320355400:11:001:0465, яка належить Кирилівській селищній раді Якимівського району та перебуває у користуванні ОСОБА_1 , є співмірним із заявленими позивачем вимогами.
Також з урахуванням того, ОСОБА_1 під час розгляду справи в суді може вчинити дії щодо забудови вказаної земельної ділянки, розташування на ній тимчасових чи інших споруд, що унеможливить ефективне поновлення порушених прав територіальної громади саме обраним прокурором способом захисту у вигляді повернення земельної ділянки. Це призведе до того, що з метою остаточного поновлення прав необхідно буде вживати інші дії, обсяг яких спрогнозувати на цій стадії неможливо.
Зокрема, у випадку забудови земельної ділянки прокурору з метою вжиття вичерпних заходів на захист інтересів держави у сфері використання земель прибережної захисної смуги Азовського моря доведеться, крім іншого, також звертатись з позовом про скасування права власності на новозбудовані об`єкти та їх знесення.
У зв`язку з чим необхідно також заборонити вчиняти певні дії щодо будівництва об`єктів нерухомості, розміщення тимчасових споруд на спірній земельній ділянці.
Необхідність вжиття заходів до забезпечення позову зумовлена обґрунтованим припущенням, з врахуванням предмета спору, що невжиття таких заходів може ускладнити чи зробити неможливим виконання рішення суду у разі задоволення позовних вимог прокурора, чим фактично буде нівельована функція судового рішення як механізму дійсного поновлення порушених прав та інтересів.
У зв`язку з викладеним, виникла необхідність вжити заходи до забезпечення позову, передбачені ст. 150 Цивільного процесуального кодексу України у вигляді накладення арешту на спірну земельну ділянку та вищевказані споруди, заборонити які-небудь дії щодо реєстрації документів дозвільного характеру.
Відповідно до ч. 6 ст. 153 Цивільного процесуального кодексу України про вжиття заходів забезпечення позову суд постановляє ухвалу.
Розглянув матеріали заяви та матеріали обґрунтування позову, суд дійшов висновку про те, що вказана заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 149-153 ЦПК України, суд
ухвалив :
1.Заяву позивача про забезпечення позову по цивільній справі за позовом першого заступника прокурора Запорізької області В. Карман в інтересах держави по цивільній справі за позовом заступника прокурора Запорізької області О. Даниляк в інтересах держави до Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області, ОСОБА_1 про визнання незаконним та скасування рішення Кирилівської селищної ради, визнання недійсним договору оренди землі, повернення земельної ділянки – задовольнити.
2. Накласти арешт на нерухоме майно - на земельну ділянку площею1,6163 га з кадастровими номером 2320355400:11:001:0465 за адресою АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна - 543400723203), право власності на яку належить Кирилівській селищній раді Якимівського району Запорізької області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Калініна, 67,смт Кирилівка, Якимівський район, Запорізька область, 72563, код ЄДРПОУ 25489968).
3. Заборонити ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) та Кирилівській селищній раді Якимівського району Запорізької області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Калініна, 67, смт Кирилівка,Якимівський район, Запорізька область, 72563, код ЄДРПОУ 25489968) чи будь-яким іншим особам вчиняти будь-які дії щодо здійснення забудови земельної ділянки з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465, площею 1,6163 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 ; розташування на ній тимчасових споруд та будь-яких інших об`єктів (стягувач: прокуратура Запорізької області, код ЄДРПОУ 02909973,юридична адреса: вул. Матросова 29а, м. Запоріжжя, 69057).
4. Заборонити Державній архітектурно-будівельній інспекції України(місцезнаходження юридичної особи: 01133, м. Київ, бульвар Лесі Українки, 26,код ЄДРПОУ 37471912) в особі її структурного підрозділу без статусу юридичної особи - Департаменту Державної архітектурно-будівельної інспекції України у Запорізькій області (місцезнаходження: 69095, м. Запоріжжя, просп. Металургів,8а) вчиняти будь-які дії щодо реєстрації ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків 2154804231,30.12.1958 року народження, адреса: АДРЕСА_2 ) та Кирилівській селищній раді Якимівського району Запорізької області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Калініна,67, смт Кирилівка, Якимівський район, Запорізька область, 72563, код ЄДРПОУ 25489968) будь-яких документів дозвільного характеру на проведення підготовчих, будівельних робіт на земельній ділянці з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465, площею 1,6163 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (стягувач: прокуратура Запорізької області код ЄДРПОУ 02909973, юридична адреса:вул. Матросова 29а, м. Запоріжжя, 69057).
5. Заборонити Якимівській районній державній адміністрації (місцезнаходження юридичної особи: 72500, Запорізька область, Якимівський район, смт Якимівка, вул. Ігоря Щербини, 6, код ЄДРПОУ 02140834), Кирилівській селищній раді Якимівського району Запорізької області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Калініна, 67, смт Кирилівка, Якимівський район, Запорізька область, 72563, код ЄДРПОУ 25489968) та відділу містобудування, архітектури та благоустрою Кирилівської селищної ради Якимівського району Запорізької області (місцезнаходження юридичної особи: вул. Приморський бульвар, 1, смт Кирилівка, Якимівський район, Запорізька область, 72563, код ЄДРПОУ 43302074) вчиняти дії щодо видачі ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_2 ) чи будь-яким іншим особам містобудівних умов та обмежень, а також паспортів прив`язки тимчасових споруд на земельній ділянці з кадастровим номером 2320355400:11:001:0465, площею 1,6163 га, що розташована за адресою: АДРЕСА_1 (стягувач: прокуратура Запорізької області код ЄДРПОУ 02909973, юридична адреса: вул. Матросова 29а, м. Запоріжжя, 69057).
6. Копію ухвали направити до виконання сторонам по справі.
У відповідності до ст.353 ЦПК України вказана ухвала може бути оскаржена окремо від рішення. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається до Запорізького апеляційного суду через Якимівський районний суд Запорізької області протягом 15 днів з дня складання вказаної ухвали.
У відповідності до ст.157 ч.1 ЦПК України така ухвала підлягає негайному виконанню з дня її постановлення незалежно від її оскарження і відкриття виконавчого провадження.
02 квітня 2020 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на забезпечення додаткових соціальних та економічних гарантій у зв`язку з поширенням коронавірусної хвороби (СОVID-19)» від ЗО березня 2020 року № 540-ІХ (далі - Закон № 540-ІХ).За змістом підпункту 3 пункту 12 розділу XII «Прикінцевих положень» вказаного Закон № 540-ІХ під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (СОVID-19), строки, визначені статтями 49, 83, 84, 170, 178, 179, 180, 181, 185, 210, 222, 253, 275, 284, 325, 354, 357, 360, 371, 390, 393, 395, 398, 407, 424 цього Кодексу, а також інші процесуальні строки щодо зміни предмета або підстави позову, збільшення або зменшення розміру позовних вимог, подання доказів, витребування доказів, забезпечення доказів, а також строки звернення до суду, подання відзиву та відповіді на відзив, заперечення, пояснень третьої особи щодо позову або відзиву, залишення позовної заяви без руху, подання заяви про перегляд заочного рішення, повернення позовної заяви, пред`явлення зустрічного позову, заяви про скасування судового наказу, розгляду справи, апеляційного оскарження, розгляду апеляційної скарги, касаційного оскарження, розгляду касаційної скарги, подання заяви про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами продовжуються на строк дії такого карантину.
Суддя: