Рішення № 9008886, 10.12.2009, Господарський суд Тернопільської області

Дата ухвалення
10.12.2009
Номер справи
18/74-1571
Номер документу
9008886
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

"10" грудня 2009 р.Справа № 18/74-1571 Господарський суд Тернопільської області

у складі

Розглянув матеріали справи:

за позовом: Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль

до відповідача: Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації, вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: Управління державного казначейства у Тернопільській області, м. Тернопіль, бул. Шевченка, 39

про стягнення заборгованості в сумі 49601,03 грн.

За участю представників сторін:

позивача: Стефанів І.С. –начальник відділу кадрової роботи, діловодства і контролю управління, довіреність № 223/01 від 15.09.2009 р.; Сословський В.В. –юрисконсульт, довіреність № 329 від 25.11.2009 р.

відповідача: Гецько В.В. – начальник, посвідчення № 115 від 19.09.2006 р.; Гоць В.І. –заступник начальника, довіреність № 05/8-1281.

третьої особи: Чеканівський В.Р. –заступник начальника юридичного відділу, довіреність № 30 від 08.01.2009 р.

В судовому засіданні представникам сторін роз’яснено їх процесуальні права та обов’язки, передбачені статтями 20, 22, 81-1 ГПК України. Технічна фіксація судового процесу не здійснюється.

Суть справи: Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради звернулося до господарського суду Тернопільської області з позовом до Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації про стягнення заборгованості у сумі 49 601,03 грн.

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на те, що відповідачем були порушені умови договору оренди та відшкодування комунальних та інших послуг з утримання приміщень та прибудинкової території № 3 від 30.12.2008 р., зокрема не в повному обсязі проведена оплата за надані послуги, що має наслідком виникнення заборгованості. В підтвердження викладеного додає вищезазначений договір, акти про надані послуги, виписки з особового рахунку, претензію № 100/01 від 07.05.2009 р., розрахунок заборгованості, інші документи, належним чином засвідчені копії яких знаходяться в матеріалах справи.

Представник відповідача, згідно пояснень та зазначеного відповідачем у відзиві, проти позовних вимог заперечує. Стверджує, посилаючись на ст. 26 Закону України «Про державний бюджет України на 2009 рік», що Головне управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації відповідно до вищезазначеного договору прийняло до оплати видатки, передбачені у договорі на І квартал 2009 року –38994,46 грн., які виходячи з плану асигнувань на 2009 рік оплачено 28700 грн. у першому кварталі, 10000 грн. у квітні 2009 року та 224 грн. у травні. Зазначає, що інакше неможливо оплатити виходячи з діючого порядку у Державному казначействі. Вважає відсутньою заборгованість за договором № 3 від 30.12.2008 р. Крім того, у поданому запереченні просить суд визнати відсутність заборгованості у відповідача за договором № 3 від 30.12.2008 р.; забезпечити виконання ухвали суду від 22.09.2009 р. щодо подання позивачем обґрунтування витрат на оплату праці (штатний розпис адмінперсоналу, відхилення від даних за 2008 рік), обґрунтування витрат на поточний ремонт на 2009 рік (кошторис, відхилення від даних за 2008 рік), що суттєво впливає на розмір ціни договору, зобов’язати позивача внести зміни до додатку № 2 договору від 30.12.2008 р. № 3, у зв’язку із міною ціни на газ природній (1161 Теплопостачання 14,64 грн. х 778,93 = 11403,55 на 1161 Теплопостачання 19,64 грн. х 778,93 = 15305,97); зобов’язати позивача обґрунтувати невідповідність суми заборгованості у позовних вимогах та надати підтверджуючі документи. З огляду на викладене у запереченні, судом зазначено про те, що ст. 59 ГПК України не передбачає заявлення вимог відповідача до позивача у відзиві на позов.

Третьою особою у поданих поясненнях вказано, що Головним управлінням Державного казначейства України у Тернопільській області після проставлення штампу на договорі від 01.04.2009 р. взято на облік зобов'язання Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації та повернуто договір назад розпоряднику. Відносно платіжних доручень в яких у реквізиті "призначення платежу" зазначено оплата по договору № 3 від 01.04.2009 р. третя особа із посиланням на п. 12.11 Наказу Державного казначейства України № 89 від 25.05.2004 р. зазначає, що розпорядники та одержувачі бюджетних коштів відповідають за правильність заповнення розрахункового документа.

Розглянувши матеріали справи, заслухавши обґрунтування представників сторін та пояснення третьої особи, господарський суд встановив.

Згідно ст. 1 ГПК України право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, оспорюваних прав і охоронюваних законом інтересів мають підприємства, установи, організації, інші юридичні особи (у тому числі іноземні), громадяни, які здійснюють підприємницьку діяльність і в установленому порядку набули статусу суб’єкта підприємницької діяльності.

Згідно з частиною першою статті 202 ЦК України правочином є дія особи, спрямована на набуття, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.

30.12.2008 р. між Управлінням з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради (надалі –балансоутримувач), в особі начальника управління Слободяна Ігора Тарасовича, що діє на підставі статуту з одного боку та Головним управлінням економіки, в особі начальника Гецька Василя Володимировича, що діє на підставі положення, з іншого боку укладено договір оренди та відшкодування комунальних та інших послуг з утримання приміщень та прибудинкової території № 3. Предметом даного договору є надання в оренду приміщень, і відшкодування орендарем балансоутримувачу витрат на здійснення охорони, опалення, водопостачання і водовідведення, електроенергії та інших комунальних послуг, передбачений цим договором пропорційно до займаних службових приміщень в будинку за адресою: вул. М.Грушевського, 8, м. Тернопіль, місць загального користування та прибудинкової території (п. 1.1. договору). Орендна плата визначається на підставі методики розрахунку орендної плати за оренду майна спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Тернопільської області, затвердженої рішенням сесії обласної ради № 150 від 02.07.2003 р. і становить для бюджетних організацій 1 грн. на рік (без ПДВ) (п. 1.2. договору). Згідно п. 1.3. договору балансоутримувач надає послуги передбачені в п. 4.1.1. цього договору. Договір діє до 31.03.2009 р. включно. Договір вважається укладеним з моменту його підписання і погодження сторонами планового кошторису витрат на комунальні і есплуатаційні послуги, передбаченого в додатку №2 до цього договору, який є його невід'ємною частиною. Дія договору припиняється у разі закінчення строку, на який його укладено (п. п. 2.1., 2.2., 2.3. договору). Пунктом 3 договору сторонами погоджено порядок оплати наданих послуг оренди, а також відшкодування енергоносіїв та інших комунальних послуг. Розмір орендної плати та комунальних, інших комунальних послуг переглядаються на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством. Розрахунковим вважається період з 20 числа місяця до такого ж числа наступного місяця. Перший день після закінчення розрахункового періоду є днем отримання акту про надані послуги на оплату (п. п. 3.4., 3.5. договору).

Згідно п. 1 ст. 193 ГК України, до виконання господарських договорів застосовуються відповідні положення ЦК України з урахуванням особливостей, передбачених ГК України. В силу ст. 629 ЦК України, договір є обов'язковим для виконання сторонами та згідно ст. 11 цього кодексу –однією з підстав виникнення зобов'язань. У відповідності до ст. 509 ЦК України, ст. 173 ГК України, в силу господарського зобов’язання, яке виникає між суб'єктом господарювання та іншим учасником (учасниками) відносин у сфері господарювання, один суб'єкт (зобов'язана сторона, у тому числі боржник) зобов'язаний вчинити певну дію господарського чи управлінсько –господарського характеру на користь іншого суб'єкта (виконати роботу, передати майно, сплатити гроші, надати інформацію тощо), або утриматися від певних дій, а інший суб'єкт (управнена сторона, у тому числі кредитор) має право вимагати від зобов'язаної сторони виконання її обов'язку. Відповідно до положень статей 525, 526, 530 ЦК України зобов’язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору, у встановлений строк (термін) його виконання та вимог цього кодексу, інших активів цивільного законодавства, одностороння відмова від виконання зобов’язання або одностороння зміна його умов не допускається.

До плати за оренду індивідуально визначеного майна не включаються витрати на утримання орендованого майна та плата за послуги, які відповідно до укладених угод зобов'язуються надавати орендарю державне підприємство, організація, господарське товариство, на балансі яких перебуває це майно (Постанова КМ, КМ України, від 04.10.1995, № 786 "Про Методику розрахунку і порядок використання плати за оренду державного майна").

Організаційні відносини, пов'язані з передачею в оренду державного та комунального майна, а також майнові відносини між орендодавцями та орендарями цього майна врегульовані Законом України від 10.04.92 № 2269 "Про оренду державного та комунального майна". Оренда майна інших форм власності може регулюватися положеннями цього Закону, якщо інше не передбачено законодавством та договором оренди. Статтею 10 згаданого Закону визначено, що істотною умовою договору оренди є орендна плата. За згодою сторін у договорі оренди можуть бути передбачені й інші умови. Зокрема у вищезазначеному договорі такими умовами є відшкодування енергоносіїв та інших комунальних послуг, через порушення якої зі сторони відповідача позивач звернувся із даним позовом, що викладені в п. 3 цього договору.

Як випливає із наведених позивачем обґрунтувань позову, на підставі даного договору Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради надавало Головному управлінню економіки Тернопільської обласної державної адміністрації комунальні та інші послуги з утримання приміщень та прибудинкової території:

-          по акту № 29 від 23.01.2009 р. послуги за січень 2009 р. вартістю 17 042,98 грн.;

-          по акту № 66 від 24.02.2009 р. послуги за лютий 2009 р. вартістю 18 491,80 грн.;

-          по акту № 128 від 20.03.2009 р. послуги за березень 2009 р. вартістю 15 648,71 грн.;

-          по акту № 224 від 21.04.2009 р. послуги за квітень 2009 р. вартістю 10 242, 93 грн.;

-          по акту № 247 від 20.05.2009 р. послуги за травень 2009 р. вартістю 9 767,78 грн.;

-          по акту № 307 від 22.06.2009 р. послуги за червень 2009 р. вартістю 9 378, 32 грн.;

-          по акту № 340 від 02.07.2009 р. послуги (ел. енергія) за травень 2009 р. мінус 202,52 грн.;

-          по акту № 397 від 21.07.2009 р. послуги за липень 2009 р. вартістю 9 230,32 грн.;

-          по акту № 489 від 21.08.2009 р. послуги за серпень 2009 р. вартістю 1 814,91 грн.;

-          по акту № 490 від 21.08.2009 р. послуги за серпень 2009 р. вартістю 7 594,57 грн.;

-          по акту № 515 від 22.09.2009 р. послуги за вересень 2009 р. вартістю 7 594,57 грн.;

-          по акту № 546 від 23.09.2009 р. послуги за вересень 2009 р. вартістю 1 596,81 грн., (перерахунок за січень –серпень –2009 р.) мінус 903, 56 грн.

Відповідачем оплата проводилася частково із порушенням п. 3.5. договору, а саме –сплачено 56 099,78 грн., згідно:

-          платіжного доручення № 18 від 30.01.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 100 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за воду зг. акт. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 20 від 30.01.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 100 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл.за охорону зг.акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 16 від 30.01.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 700 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 23.01.09.№29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 17 від 30.01.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 800 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"за опалення зг. акт.про над. посл. від 23.01.09.№29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 19 від 30.01.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 6 000 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –" опл. за ін. ком. послуги зг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 40 від 18.02.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 94,73 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за водузг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 41 від 18.02.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 049,32 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. ком. послуги зг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 38 від 18.02.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 478,03 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 39 від 18.02.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 800 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за опалення зг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 58 від 26.02.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 220 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над.посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 59 від 26.02.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 5 050 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. ком. посл. зг. акт. про. над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 61 від 10.03.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 205,26 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за водопостачання зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 62 від 10.03.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 200 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за електроенергію зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 60 від 10.03.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 600 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за теплопостачання зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 63 від 10.03.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 999,32 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. ком. послуги зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 80 від 26.03.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 4 401,32 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. ком. послуги зг. акт.про над. посл. від 20.03.09. №128, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 98 від 08.04.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 100 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за водопостачання зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, від 20.03.09. № 128, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 97 від 08.04.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 000 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 96 від 08.04.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 700 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за опалення зг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 99 від 08.04.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 2 648 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. ком. послуги зг. акт.про над. посл. від 20.03.09. №128, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 110 від 27.04.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 4 552,04 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. ком. послуги зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 135 від 28.05.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 2 800 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за опалення зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 137 від 28.05.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 100,01 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за водопостачання зг. акт.про над. посл. від 20.03.09. №128, від 21.04.09. №224, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 136 від 20.05.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 1 301,97 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, від 20.03.09. №128, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 138 від 20.05.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 2 497,28 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ін. компослуги зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 163 від 19.06.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 3 800 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за опалення зг. акт.про над. посл. від 23.01.09. №29, від 24.02.09. №66, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 164 від 19.06.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 79,14 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за воду зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, дог. від 31.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 165 від 19.06.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 900 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 20.03.09. №128, дог. від 30.12.08.№3";

-          платіжного доручення № 193 від 15.07.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 800 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, від 20.03.09. №128, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 191 від 15.07.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 3 600 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за оплення зг. акт.про над. посл. від 24.02.09. №66, від 20.03.09. №128, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 233 від 31.08.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 97,58 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за водопостачання зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 232 від 31.08.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 800 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 247 від 24.09.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 10 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за водопостачання зг. акт.про над. посл. від 20.03.09. №128, дог. від 01.04.09.№3";

-          платіжного доручення № 246 від 24.09.2009 р. платником (відповідачем) перераховано на рахунок одержувача (позивача) 515,78 грн., із вказанням у реквізиті цього платіжного доручення "призначення платежу" –"опл. за ел. енергію зг. акт.про над. посл. від 21.04.09. №224, дог. від 01.04.09.№3".

Державне казначейство України в межах своїх повноважень здійснює платежі розпорядників бюджетних коштів з урахуванням вимог постанови Кабінету Міністрів України від 26.11.2008 № 1036 "Деякі питання організації бюджетного процесу" (зі змінами) та відповідно до Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів, затвердженого наказом Державного казначейства України від 04.11.2002 № 205 та зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 26.11.2002 за N 919/7207.

Дані платіжні дорученні прийняті Державним казначейством до виконання.

Відносно заперечень відповідача в частині того, що позивачем не обґрунтовано витрати на оплату праці та витрати на поточний ремонт на 2009 рік, що суттєво впливає на розмір ціни договору, то безпосередньо у даному договорі не встановлено його ціни, з актів про надання послуг вбачається конкретизований перелік наданих послуг, які узгоджуються із п. 3 договору.

Частиною 5 статті 51 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядники бюджетних коштів беруть бюджетні зобов'язання та проводять видатки тільки в межах бюджетних асигнувань, встановлених кошторисами. Згідно ст. 13 даного кодексу бюджет може складатися із загального та спеціального фондів. Загальний фонд бюджету включає: 1) всі доходи бюджету, крім тих, що призначені для зарахування до спеціального фонду; 2) всі видатки бюджету за рахунок надходжень до загального фонду бюджету; 3) фінансування загального фонду бюджету. Пунктом 5 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 встановлено, що установам можуть виділятися бюджетні кошти тільки за наявності затверджених кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, а вищим навчальним закладам та науковим установам також за наявності затверджених планів використання бюджетних коштів і помісячних планів використання бюджетних коштів.

До матеріалів справи відповідачем долучено кошторис на 2009 рік та план асигнувань загального фонду бюджету на 2009 рік (за винятком надання кредитів з бюджету) Головного управління економіки облдержадміністрації, згідно яких надходження коштів з загального фонду бюджету становить 1 547 603 грн.

Даним кошторисом встановлено розмір наступних поточних видатків:

1)          придбання предм. пост. і матеріалів оплата послуг та інші видатки на суму 41 103 грн., в т.ч. зокрема:

-          оренда та експлуатаційні послуги –3 грн.;

-          оплата інших послуг та інших видатків –8 700 грн. (код 1139).

2)          оплата комунальних послуг та енергоносіїв (код 1160) на суму 106 400 грн., в т.ч.:

-          теплопостачання –17 100 грн.;

-          водопостачання і водовідведення –1 300 грн.;

-          енергоносії –12 900 грн.;

-          інші комунальні послуги –75 100 грн.

Пунктом 3.1. договору встановлено, що орендар відшкодовує свою частку вартості наданих балансоутримувачем послуг по здійсненню охорони адмінбудинку, утриманню в частоті приміщень, прибудинкової території, вивозу сміття, обслуговування ліфтів, а також за теплопостачання, електропостачання, водопостачання та водовідведення пропорційно до займаної ним займаної ним загальної площі в адмінбудинку.

Згідно актів про надані послуги надавалися послуги вартістю 105 700,81 грн. із:

-          теплопостачання (по актах –опалення) вартістю 19 535,55 грн.;

-          енергоносіїв (по актах –ел. енергія) вартістю 15 991,44 грн.;

-          водопостачання та водовідведення (по актах –вода) вартістю 1 822,69 грн.;

-          інших комунальних послуг вартістю 63 443,88 грн.;

-          охорони вартістю 4 907,25 грн.

До категорії 1160 відносяться платежі з оплати бюджетними установами (організаціями) комунальних послуг та енергоносіїв, включаючи оплату енергоносіїв для виробничих та громадських потреб, у тому числі оплату видатків на утримання та експлуатаційне обслуговування орендованого нерухомого майна (код 1161 - оплата теплопостачання - здійснюється оплата теплопостачання; код 1162 - оплата водопостачання і водовідведення - здійснюється оплата водопостачання і водовідведення; код 1163 - оплата електроенергії - здійснюється оплата електроенергії (у тому числі по освітленню вулиць), включаючи оплату послуг з її транспортування; код 1165 - оплата інших комунальних послуг –здійснюється оплата інших комунальних та експлуатаційних послуг (утримання в чистоті будівель, дворів, доріг, вивіз сміття; прибирання парків, скверів, площ, майданчиків, місць загального користування, кладовищ; ліквідація стихійних звалищ, миття, утеплення, дезінсекція, дезинфекція та дератизація приміщень; обслуговування ескалаторів, ліфтів, сміттєпроводів, антен тощо). Відносно послуг з охорони застосовується код код 1139 - оплата інших послуг та інші видатки (за охорону (у т. ч. позавідомчу охорону), монтаж і установку охоронної та пожежної сигналізацій) (Наказ|Роз'яснення, Державне казначейство України, від 04.11.2004, № 194 "Про затвердження Роз'яснень щодо застосування економічної класифікації видатків бюджету та Роз'яснень щодо застосування класифікації кредитування бюджету").

Отже, із 01.01.2009 по 30.09.2009 р. надано послуг на суму 105 700,81 грн., кошторисом передбачено на 2009 рік 115 100 грн. витрат на оплату послуг за кодами 1139,1161,1162,1163,1165. У погодженому плані асигнувань, який фактично розподіляє помісячно бюджетні асигнування, затверджені у загальному фонді кошторису вказана загальна сума (КЕКВ 1160) 106 400 розподілена помісячно. За період січень – вересень (включно) 2009 року 84 900 грн. передбачено на витрати по оплаті комунальних послуг та енергоносіїв та 8 700 грн. на витрати на оплату інших послуг. В даному плані як інші видатки КЕКВ 5000 значиться сума 30 201 грн.

Щодо вартості наданих послуг, фактичної їх оплати по відношенні до помісячного розподілу бюджетних асигнувань мало місце порушення плану асигнувань. Це зокрема випливає і з пояснень відповідача, який вказує, що ним на умовах договору № 3 від 30.12.2008 р. прийнято до оплати видатки, передбачені у договорі на І квартал 2009 року в сумі 38 994,46 грн., які виходячи з плану асигнувань на 2009 рік оплачено, а саме 28 700 грн. сплачено у першому кварталі 2009 р., 10 000 грн. у квітні 2009 р. та 224 грн. у травні 2009 р.

Так, відповідачем здійснювалась оплата за надані послуги в попередньому місяці за рахунок асигнувань на наступний місяць, мотивуючи це вартістю послуг, яка була належним чином не погоджена сторонами. Втім, Закон не виключає можливості внесення змін у кошторис та план асигнувань на протязі всього року, а п. 4 Постанови КМ України, від 26.11.2008, № 1036 "Деякі питання організації бюджетного процесу" рекомендовано розпорядникам коштів державного бюджету оперативно управляти відкритими бюджетними асигнуваннями, зокрема спрямовувати залишки невикористаних асигнувань в першу чергу на погашення кредиторської заборгованості, в тому числі шляхом перерозподілу бюджетних призначень.

Пункт 3.4. договору встановлює, що розмір орендної плати та комунальних, інших комунальних послуг переглядаються на вимогу однієї із сторін у разі зміни методики її розрахунку, змін централізованих цін і тарифів та в інших випадках, передбачених чинним законодавством. Орендар відшкодовує балансоутримувачу свою частку вартості комунальних послуг за діючими розцінками і тарифами комунальних служб (п. 3.2. договору). У поданому запереченні відповідач просить зобов’язати позивача внести зміни до додатку № 2 договору від 30.12.2008 р. № 3, у зв’язку із міною ціни на газ природній (1161 Теплопостачання 14,64 грн. х 778,93 = 11403,55 на 1161 Теплопостачання 19,64 грн. х 778,93 = 15305,97). При цьому, доказів перегляду розміру вартості послуг наданих по актах сторонами не подано, в свою чергу останні підписані представниками сторін, підписи скріплені відтисками печаток, що у достатній мірі свідчить про відповідні зобов'язання сторін.

Також, при запереченнях проти позову відповідач акцентує увагу на припиненні 01.04.2009 р. дії договору №3 від 30.12.2008 р. Проте, вони зроблені без врахування ст. 17 Закону України "Про оренду державного та комунального майна" де передбачено, що після закінчення терміну договору оренди орендар, який належним чином виконував свої обов'язки за договором, має переважне право, за інших рівних умов, на укладення договору оренди на новий термін, крім випадків, якщо орендоване майно необхідне для потреб його власника, і у разі якщо власник має намір використовувати орендоване майно для власних потреб, він повинен письмово попередити про це орендаря не пізніше ніж за три місяці до закінчення терміну договору.

Відповідно до статті 73 Закону України "Про Державний бюджет України на 2009 рік" орендар, який належно виконує свої обов'язки за договором оренди нерухомого майна, строк дії якого закінчується, має право на продовження договору оренди на новий строк, але не більше ніж на два роки. Орендар, який має намір скористатися таким правом, повинен повідомити про це орендодавця не пізніше ніж за місяць до спливу строку договору оренди нерухомого майна.

Згідно ст. 764 ЦК України, якщо наймач продовжує користуватися майном після закінчення строку договору найму (оренди), то за відсутності заперечень наймодавця протягом одного місяця договір вважається поновленим на строк, який був раніше встановлений договором. Аналогічна норма міститься і в ч. 2 ст. 17 Закону про оренду держмайна, відповідно до якої у разі відсутності заяви однієї із сторін про припинення або зміну умов договору оренди протягом одного місяця після закінчення строку дії договору він вважається продовженим на той самий строк і на тих самих умовах.

Договору, який зазначений у вищеперелічених платіжних дорученнях - № 3 від 01.04.2009 р. сторонами на неодноразову вимогу суду не подано. При цьому, у листі заступника голови Тернопільської обласної державної адміністрації адресованому голові Тернопільської обласної ради зазначено про неврегульованість ситуації на 2-4 квартали 2009 року. В платіжному дорученні № 164 від 19.06.2009 р. зазначено договір від 31.12.08. №3, який як і договір від 01.04.2009 р. № 3 не долучений до матеріалів справи.

Платіжні доручення (додаток 44) подаються до органів Державного казначейства України в кількості примірників, необхідних для всіх учасників безготівкових розрахунків. Форма, обов'язкові реквізити платіжних доручень та вимоги щодо заповнення розрахункових документів на паперових носіях визначено Інструкцією про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті, затвердженою постановою Правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 29.03.2004 за № 377/8976. (Наказ|Порядок, Державне казначейство України, від 25.05.2004, № 89 "Про затвердження Порядку обслуговування державного бюджету за видатками та операціями з надання та повернення кредитів, наданих за рахунок коштів державного бюджету"). Пунктом 3.8. Інструкції про безготівкові розрахунки в Україні в національній валюті (затверджена Постановою правління НБУ від 21.01.2004 р., № 22) встановлено, що реквізит "призначення платежу" платіжного доручення заповнюється платником так, щоб надавати повну інформацію про платіж та документи, на підставі яких здійснюється перерахування коштів отримувачу. Повноту інформації визначає платник з урахуванням вимог законодавства України. Згідно п. 12.11. порядку розпорядники та одержувачі бюджетних коштів відповідають за правильність заповнення розрахункового документа, у тому числі номерів рахунків і кодів банків, суми податків, кодів бюджетної класифікації тощо. В свою чергу, органи Державного казначейства України здійснюють контроль за відповідністю загальних сум, указаних у зазначених документах, сумам, зазначеним у річному розписі асигнувань місцевих бюджетів. У разі невідповідності даних кошторисів, планів асигнувань та планів використання бюджетних коштів даним розпису місцевих бюджетів розпорядники та/або одержувачі повинні привести зазначені документи у відповідність до розпису бюджету (Наказ|Порядок, Державне казначейство України, від 04.11.2002, № 205 "Про затвердження Порядку казначейського обслуговування місцевих бюджетів").

Станом на час розгляду справи орендар надалі орендує приміщення в будинку за адресою вул. М.Грушевського, 8 в м. Тернополі та продовжує отримувати визначені договором № 3 від 30.12.2008 р. послуги, що не заперечується сторонами. Витрати на весь 2009 рік згідно кошторису покривають вартість послуг наданих за період з 01.01.2009 р. по 30.09.2009 р., однак відповідачем не дотримано помісячного розподілу бюджетних асигнувань та не вчинено відповідних дій направлених на внесення змін до кошторису та плану асигнувань. При не вчиненні цих дій та наданні послуг у жовтні, листопаді та грудні 2009 року не виключене утворення заборгованості по їх оплаті в зв’язку з визначеним у кошторисі обсягом надходжень із загального бюджету. За надані послуги вартістю 105 700,81 грн. відповідач розрахувався частково в сумі 56 099,78 грн., відтак несплаченою є сума заборгованості в розмірі 49 601,03 грн., в зв’язку з чим позов підлягає до задоволення.

Згідно вимог ст. ст. 32, 33 ГПК України, доказами у справі є будь-які фактичні дані, на підставі яких господарський суд у визначеному порядку встановлює наявність чи відсутність обставин, на яких ґрунтуються вимоги і заперечення сторін, а також інші обставини, які мають значення для правильного вирішення господарського спору. Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається, як на підставу своїх вимог та заперечень.

У відповідності до вимог ст. ст. 44 –49 ГПК України, витрати по сплаті державного мита та витрати на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу покладаються на відповідача.

Враховуючи викладене, керуючись ст. ст. 1, 2, 32-34, 43, 49, 82-85, ГПК України, господарський суд,

ВИРІШИВ:

1.          Позов задовольнити.

2.          Стягнути з Головного управління економіки Тернопільської обласної державної адміністрації (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, р/р 35213001000388 в ГУДКУ в Тернопільській області, МФО 838012, код ЄДРПОУ 02741551) на користь Управління з експлуатації майнового комплексу Тернопільської обласної ради (вул. Грушевського, 8, м. Тернопіль, р/р 26003302683241 в ЦВ "Промінвестбанку" м. Тернопіль, МФО 338426, код ЄДРПОУ 30165302):

-          49 601 (сорок дев'ять тисяч шістсот одну) грн. 03 коп. боргу;

-          496 (чотириста дев’яносто шість) грн. 01 коп. державного мита;

-          118 (сто вісімнадцять) грн. витрат на інформаційно –технічне забезпечення судового процесу;

3.          Наказ видати стягувачеві після набрання судовим рішенням законної сили.

Сторони вправі подати апеляційну скаргу, а прокурор внести апеляційне подання на рішення місцевого господарського суду, яке не набрало законної сили протягом десяти днів з дня його прийняття (підписання), через місцевий господарський суд.

Суддя