
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа№380/3342/20
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 червня 2020 року м. Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Карп`як О.О., секретар судового засідання Лубоцька Н.І. розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Львові справу за позовом Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Виконавчого комітету Уманської міської ради, Уманської міської ради про визнання неправомірними та скасування постанов,-
встановив:
До суду надійшла позовна заява Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Виконавчого комітету Уманської міської ради, Уманської міської ради про визнання неправомірними та скасування постанов, у якій позивач просить:
- визнати неправомірними та скасувати постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про закінчення виконавчого провадження №60493366 від 05.03.2020, №60492861 від 05.03.2020 року;
- судовий збір стягнути з відповідача.
Позиція позивача:
Спірні рішенні мотивовано повним фактичним виконанням судового рішення у справі №2-а/7780/11, що відповідачем встановлено на підставі листа Уманської міської ради від 29.11.2019 та складено акт державного виконавця від 05.03.2020. Однак, жодних доказів того, що боржники виконали дії, визначені «Порядком обліку об`єктів культурної спадщини», затвердженого наказом Міністерства культури України від 11.03.2013 №158, спрямовані на вивчення/дослідження об`єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської в документах виконавчого провадження немає, відсутні і покликання на існування таких документів і в оскаржуваних постановах. Позивач вказує на невиконання боржниками п.3,4 розпорядження КМ України від 20.07.1998 №604-р. На думку позивача, боржником рішення суду не виконано, а тому відсутні підстави, визначені п.9 ч.1 ст.39 Закону України «Про виконавче провадження» для закінчення виконавчого провадження. З огляду на вищенаведене, просить позов задоволити.
Заперечення відповідача: до суду не надходили.
Пояснення третьої особи Виконавчого комітету Уманської міської ради:
01.06.2020 на адресу суду надійшли письмові пояснення Виконавчого комітету Уманської міської ради, у яких проти позову заперечили та просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Щодо виконання судового рішення надала пояснення, що Уманська міська рада виконала частину судового рішення у справі №2-а/7780/11 (ВП№6049366), що підтверджується наступним. 20.09.19 міський голова м. Умань з метою виконання рішення суду видав розпорядження №248, яким створено Комісію для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань. 30.09.19 Комісія обстежила місце, де можливо розташовані давні поховання «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ) та встановила, що зовнішніх ознак стародавнього кладовища виявлено не було. Крім того, вказаним розпорядженням дано розпорядження відділам міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл ., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської), провести роботи з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», у разі наявності слідів давніх поховань здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Тому вважає, що Уманською міською радою та її виконавчим комітетом повністю було виконано вимоги пп.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського ), Володимира Мономаха ( Перовської), про що було повідомлено державного виконавця. Вказані обставини виключають підстави, які б визнали б постанову від 05.03.2020 №60492861 неправомірною та скасували б її.
Щодо твердження позивача стосовно віднесення об`єктів до історичних об`єктів культурної спадщини та проведення досліджень таких об`єктів, повідомляють, що крім обстеження 30.09.2019 об`єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., даний об`єкт вже обстежувався 25.07.2013 року комісією у складі начальника Археології інспекції управління культури Черкаської облдержадміністрації ОСОБА_5 , старшого наукового співробітника Археологічної інспекції ОСОБА_16 та начальника відділу комунального господарства Уманської міської ради ОСОБА_7 , якою було встановлено, що ознак наявності давніх поховань єврейського цвинтаря виявлено не було. Виявлені під час вказаних робіт кілька фрагментів остеологічних решток людей, які знаходилися не в анатомічному порядку і у перевідкладеному стані, свідчать про повне зруйнування давніх поховань єврейського кладовища. Також, у 2016 році співробітником Інституту археології НАН України (за сумісництвом провідний науковий співробітник ДІКЗ «Трипільська культура») Корвін - ОСОБА_8 та директором ДІКЗ «Трипільська культура» ОСОБА_9 було обстежено котлован під будівництвом за адресою: м. Умань, вул. Пушкіна,56 (що фактично знаходиться по центру давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст.) на місці обстеження фрагментів людських кісток та ознак існування кладовища не виявлено. З огляду на викладене, при неодноразовому обстеженні місця, де можливо розташовані давні поховання «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ) не виявлено жодних ознак, які б характеризували даний об`єкт як об`єкт культурної спадщини, тому дія Порядку обліку об`єктів культурної спадщини не розповсюджується на нього. З огляду на викладене, просить відмовити у задоволенні позову у повному обсязі.
Пояснення третьої особи Уманської міської ради:
01.06.2020 на адресу суду надійшли письмові пояснення Уманської міської ради, у яких проти позову заперечили та просили відмовити у задоволенні позовних вимог у повному обсязі. Пояснення викладі аналогічного змісту наданих Виконавчим комітетом Уманської міської ради.
Ухвалою від 07.05.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомлення (викликом) сторін з особливостями, встановленими статтями 268, 287 КАС України; залучено до участі у справі в якості третіх осіб ,які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідач Уманську міську раду та Виконавчий комітет Уманської міської ради; витребувано у відповідача належним чином завірені матеріали виконавчих проваджень №60493366, №60492861 та докази надіслання оскаржуваних постанов позивачу. Встановлено відповідачу строк для подання доказів та відзиву до 18.05.2020 року.
Станом на дату прийняття рішення суду відзиву та витребуваних доказів від відповідача не надходило.
Сторони в судове засідання не з"явились, явки повноважних представників не забезпечили, були належним чином повідомлені відповідно до вимог ст.268 КАС України.
Відповідно до ч.3 ст.268 КАС України, неприбуття у судове засідання учасника справи, повідомленого відповідно до положень цієї статті, не перешкоджає розгляду справи у судах першої та апеляційної інстанції.
Суд, заслухавши вступне слово учасників справи, з`ясувавши обставини, на які учасники справи посилаються як на підставу своїх вимог і заперечень, та дослідивши докази, якими вони обґрунтовуються, встановив наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11 адміністративний позов Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області, Уманської міської ради Черкаської області, за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог на предмет спору, Міністерства закордонних справ України, Міністерства культури України, Управління культури Черкаської облдержадміністрації, Головного управління Держгеокадастру у Черкаській області, Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреслау про зобов`язання замовити проект землеустрою,-задоволено повністю;
визнано протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету щодо невиконання вимог розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, в частині п.п. 2, 3, 4, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської;
визнано протиправною бездіяльність Уманської міської ради Черкаської області щодо не замовлення розробки проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення-об`єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення;
зобов`язано Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської;
зобов`язано Уманську міську раду Черкаської області замовити розробку проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об`єкта «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку, визначеному для земель історико-культурного призначення;
стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області (місцезнаходження: пл.Соборності,1, м. Умань, Черкаська область,20300, ЄДРПОУ 04061613) на користь Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Федорова, 27/1, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 21720365) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві)грн.00 коп.;
стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Уманської міської ради Черкаської області(місцезнаходження: пл.Соборності,1, м. Умань, Черкаська область,20300, ЄДРПОУ 26535796) на користь Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Федорова, 27/1, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 21720365) судовий збір у розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві)грн.00 коп.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2019 апеляційну скаргу виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області залишено без задоволення, а рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21 січня 2019 року по справі №2-а/7780/11 - без змін.
Постановою Верховного Суду від 23.01.2020 року касаційну скаргу Міжнародного благодійного фонду імені Рабі Нахмана з Бреславу - залишено без задоволення, касаційні скарги Уманської міської ради Черкаської області, Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області - задоволено частково; рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2019 у справі №2-а/7780/11 скасовано в частині визнання протиправної бездіяльності Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету щодо невиконання п. 2 розпорядження Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 №604-р та зобов`язання Уманської міської ради Черкаської області та її виконавчого комітету виконати відповідний пункт і прийнято у цій частині нове рішення про відмову у задоволенні цих вимог. В іншій частині рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 і постанову Восьмого апеляційного адміністративного суду від 25.07.2019 у справі №2-а/7780/11 - залишено без змін.
28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом видано виконавчі листи №2-а/7780/11.
04.11.2019 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області відкрито виконавчі провадження з примусового виконання виконавчих листів від 28.08.2019 №2-а/7780/11 - №60493366 - (боржник Уманська міська рада), №60492861 (боржник Виконавчий комітет Уманської міської ради) про зобов`язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
05.03.2020 головним державним виконавцем відділу примусового виконання рішень УДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Вельган О.В. при примусовому виконанні виконавчого листа №2-а/7780/11 від 28.08.2019 Львівського окружного адміністративного суду складено акт, яким встановлено, що 29.11.2019 до відділу примусового виконання рішень управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) надійшов лист Уманської міської ради Черкаської області про те, що рішення суду виконано, а саме: виконано вимоги п.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
Постановою від 05.03.2020 №60493366 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Вельган О.В. виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, - закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з повним фактичним виконанням.
Постановою від 05.03.2020 №60492861 головним державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Черкаській області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) Вельган О.В. виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №2-а/7780/11, виданого 28.08.2019 Львівським окружним адміністративним судом про зобов`язання Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, - закінчено на підставі п.9 ч.1 ст.39, ст.40 Закону України «Про виконавче провадження» у зв`язку з повним фактичним виконанням.
Спірні постанови позивач отримав 24.04.2020, що підтверджується копією листа від 14.04.2020 та копією конверта.
Не погоджуючись з спірними постановами, вважаючи, що боржниками рішення суду не виконано, тому відсутні підстави для закінчення виконавчого провадження, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.
В силу вимог ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Обсяг судового контролю в адміністративних справах визначено у ч. 2 ст. 2 КАС України, де зазначено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Тож адміністративні суди мають з`ясувати, чи були дії відповідача здійснені в межах повноважень, відповідно до закону та з дотриманням встановленої процедури, а також, чи було його рішення прийнято на законних підставах.
Стаття 1 Закону України від 02 червня 2016 року №1404-VIII «Про виконавче провадження»: виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до частини 1 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»: виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.
Пункт 1 частини 2 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»: виконавець зобов`язаний здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом.
Пункт 1 частини 3 статті 18 Закону України «Про виконавче провадження»: виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.
Частина 1 статті 63 Закону України «Про виконавче провадження»: за рішеннями, за якими боржник зобов`язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.
Пункт 9 частини 1 статті 39 Закону України «Про виконавче провадження»: виконавче провадження підлягає закінченню у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом.
Як встановлено судом, виконавчі листи від 28.08.2019 №2-а/7780/11 зобов`язують Уманську міську раду Черкаської області та її виконавчий комітет виконати вимоги п.п. 2, 3, 4 розпорядження Кабінету Міністрів України №604-р від 20.07.1998, щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
Відповідно до висновків, викладених у рішенні Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11:
«Судом встановлено, що територія колишнього єврейського кладовища що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської втратила зовнішні ознаки та є фактично зруйнованою.
Згідно із відповіддю Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області № 01-16/1578 від 15.11.2006 на території, де розташоване єврейське кладовище, розташований житловий квартал.
Об`єкт «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської на даний час не відноситься ні до пам`яток культурної спадщини, ні до щойно виявлених об`єктів, а перебуває в процесі дослідження.
Проте, щоб визначити, чи відноситься зазначене кладовище до об`єктів культурної спадщини, необхідно встановити обставини, які б вказували на те, що цей об`єкт має історичну цінність.
Комісією Сполучених Штатів з питань збереження американської спадщини за кордоном, згадане вище Єврейське кладовище внесено до переліку пам`яток за № UA23030102. Комісією зазначено, що Уряд України ввів негайний і абсолютний мораторій на будь-яку забудову або приватизацію місць, ідентифікованих тепер або в минулому, як єврейські цвинтарі. Доказом цього є Витяг з Реєстру Американської комісії при Держдепартаменті США зі збереження американської культурної спадщини за кордоном, кладовище по вулиці Белінського-Пушкіна в м. Умань зареєстровано за № UA23030102.
Статус зазначеної вище Комісії не викликає у суду сумнівів та підтверджується наявними у матеріалах справи доказами.
Зазначені вище обставини підтверджуються також і паспортом об`єкта, виготовленим на замовлення позивача, а також архівними документами, що є в матеріалах справи, довідкою Уманського краєзнавчого музею № 116 від 11.11.2008, рішенням Черкаського облвиконкому № 2 від 07.02.95 про включення могили цадика Нахмана в м. Умані до переліку пам`яток Історії і культури, які знаходяться під охороною держави (реєстраційний номер 3940).
Судом встановлено, що позивач неодноразово звертався до відповідачів із заявами про вчинення дій щодо організації, обстеження та вивчення місць давніх поховань, що знаходяться на території «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м .Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської.
Обставиною, що визнається сторонами є та, що межі давніх поховань, що знаходяться на території «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл ., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської станом на сьогодні не є визначені.
Додатковим доказом того, що відповідачами визнається той факт, що давні поховання, що знаходяться на території «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської мають історичну цінність є прийняття Уманською міською радою рішення від 14.07.1994 №264 «Про заходи на виконання Указу Президента «Про створення історико-культурного центру в м. Умані», на виконання якого прийнято рішення №375 від 13.10.1994 «Про розгляд зон розвитку історико-культурного центру м.Умані», яким, зокрема, вирішено погодити охоронну зону забудови історико-культурного центру в межах будинковолодінь: по вул . Пушкіна: №№24, 26, 28, 30, 32, 41/24, 43, 45, 47, 49, 51, 53, 55, 57, 54/22, 56, 58, 60, 62, ' 64, 66; по вул. Бєлінського: №№2, 4, 6, 8, 9, 11, 10, 12, 14, 16, 18, 20, 20а, 26, 28, 30, 34, 36, 38, 40; по вул. С. Перовської: №№1, 2, 3, 4, 7, 9, 11; по вул. Прохожій : №№15, 17, 21; по вул . Челюскінців: №№8 , 12.
Сторонами не заперечується також і той факт, що для того, щоб надати вказаному об`єкту офіційного статусу пам`ятки, необхідно внести його до Переліку об`єктів культурної спадщини, Державного реєстру нерухомих пам`яток України.
Водночас, щоб внести давні поховання, що знаходяться на території «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської до Переліку об`єктів культурної спадщини, Державного реєстру нерухомих пам`яток України, необхідно визначити їх межі на поверхні землі, на території.
Оскільки складовими проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об`єкту «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку визначеному для земель історико-культурного призначення є, зокрема, вивчення та аналіз обґрунтування необхідності створення або оголошення території історико-культурного призначення тощо, відтак розробка проекту землеустрою стане передумовою для подальшого визначення статусу зазначеної пам`ятки відповідно до законодавства України.
Відтак, суд дійшов висновку, що проведенню облаштування, утримання та збереження місць давніх поховань, надання їм офіційного статусу пам`ятки, має передувати організація і встановлення меж їх території, а не навпаки, як це стверджує відповідач.»
Судом встановлено, що при винесенні спірних постанов про закінчення виконавчого провадження відповідач виходив з повного фактичного виконання, що встановлено актом державного виконавця на підставі листа боржника від 29.11.2019.
Треті особи стверджують про повне виконання рішення суду у зв`язку з прийняттям розпорядження №248 від 20.09.2019, яким створено Комісію для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань. 30.09.19 Комісія обстежила місце, де можливо розташовані давні поховання «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ) та встановила, що зовнішніх ознак стародавнього кладовища виявлено не було. Крім того, вказаним розпорядженням дано розпорядження відділам міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської), провести роботи з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», у разі наявності слідів давніх поховань здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Тому вважає, що Уманською міською радою та її виконавчим комітетом повністю було виконано вимоги пп.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ), про що було повідомлено державного виконавця.
Відповідно до розпорядження Уманської міської ради №248-р від 20.09.2019 «Про виконання рішення Львівського адміністративного суду від 21.01.2019 по справі №2-а/7780/11»:
- створено та затверджено склад комісії для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань;
- комісії обстежити місце давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха ( Перовської ). За результатами обстеження скласти акт;
- відділу житлово - комунального господарства Уманської міської ради взяти на облік місце, де залишились сліди давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської);
- відділу житлово - комунального господарства Уманської міської ради провести роботу з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського), Володимира Мономаха ( Перовської ). У разі наявності слідів давніх поховань, здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження;
- Відділу державного архітектурно - будівельного контролю Уманської міської ради, відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ).
Вказаним розпорядженням затверджено склад комісії для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань у складі: ОСОБА_12 (перший заступник міського голови, голова комісії); Члени комісії: Гришак А.М. ( начальник юридичного відділу виконавчого комітету Уманської міської ради); ОСОБА_17 ( начальник відділу архітектури, містобудування та кадастру Уманської міської ради); ОСОБА_14 (начальник відділу житлово - комунального господарства Уманської міської ради); ОСОБА_15 (в.о. начальника, головний спеціаліст відділу державного архітектурно - будівельного контролю Уманської міської ради).
Комісією для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань складено акт обстеження давніх поховань Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха ( Перовської ) від 30.09.2019. В акті вказано, що комісія для виконання рішення суду обстежила місце де можливо розташовані давні поховання «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха ( Перовської ) та встановила наступне:
Під час візуального обстеження земельної ділянки у м. Умань, яка обмежена з півночі вул. Володимира Мономаха (Перовської), зі сходу вул. Пушкіна, з півдня вул. Косинки Григорія (Белінського ), а з заходу схилом плато було виявлено, що вона забудована багатоквартирними та приватними будинками, між якими прокладені численні комунікації (водогін, каналізація, зв`язок тощо). Зовнішніх ознак наявності давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська обл., м . Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ) виявлено не було.
Відповідно до листа від 27.11.2020 №01/01-20/9466 Уманська міська рада повідомила Державному виконавцю Відділу примусового виконання рішень управління ДВС Головного територіального управління юстиції у Черкаській області Лисенко М.А. ВП №60493366 про фактичне повне виконання рішення суду у зв`язку з прийняттям розпорядження №248 від 20.09.2019, яким створено Комісію для виявлення та взяття на облік місць, де залишились сліди давніх поховань. 30.09.19 Комісія обстежила місце, де можливо розташовані давні поховання «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл ., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської ) та встановила, що зовнішніх ознак стародавнього кладовища виявлено не було. Крім того, вказаним розпорядженням дано розпорядження відділам міської ради не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м . Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія ( Белінського) , Володимира Мономаха (Перовської), провести роботи з вивчення стану місць, де залишились сліди давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря», у разі наявності слідів давніх поховань здійснити заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Тому вважає, що Уманською міською радою та її виконавчим комітетом повністю було виконано вимоги пп.2,3,4 розпорядження КМ України №604-р від 20.07.1998 щодо місць давніх поховань «Давні поховання Єврейського цвинтаря» ХІХ ст., що знаходяться за адресою: Черкаська обл., м. Умань, вул. Пушкіна, Косинки Григорія (Белінського) , Володимира Мономаха ( Перовської), про що було повідомлено державного виконавця.
Відповідно до висновків, викладених у постанові Верховного Суду від 23.01.2020 у справі №2-а/7780/11:
«Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що волевиявлення Уманської міської ради, втілене у прийнятих рішеннях від 14.07.1994 №264 і від 13.10.1994 №375, свідчить про визнання органом місцевого самоврядування історичної цінності давніх поховань, що розташовані у межах вул. Пушкіна, Белінського, Перовської у м.Умані .
У зв`язку з викладеним, суди дійшли вірного висновку про те, що відмова відповідачів щодо вчинення дій щодо організації, обстеження та вивчення місць давніх поховань, що знаходяться на території «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст. є неправомірною.
Верховний Суд оцінює критично посилання відповідачів на протокол засідання Консультативної ради при управлінні культури облдержадміністрації з питань охорони культурної спадщини від 30.07.2013, де зазначено про неможливість встановити автентичність поховань, оскільки відповідь вказаного органу не може беззаперечно підтверджувати те, що пам`ятка втратила історичну цінність і не потребує охорони.
Твердження Консультативної ради при управлінні культури облдержадміністрації з питань охорони культурної спадщини що на сьогоднішній день автентичність об`єкта на прилеглій території зруйнована повністю не спростовує того, що об`єкт має охоронятися у встановленому законом порядку, а навпаки свідчить про те, що застосування охоронних засобів є необхідним для відновлення історичної пам`ятки.
У силу вимог ч. 3 ст. 32, ч. 1 ст. 34 Закону України «Про охорону культурної спадщини», визначаються межі та режими використання історичних ареалів населених місць, обмеження господарської діяльності на територіях історичних ареалів населених місць.
При цьому, для того, щоб надати об`єкту Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХст., що знаходиться: Черкаська обл., м.Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської офіційного статусу пам`ятки, необхідно внести його до Переліку об`єктів культурної спадщини, Державного реєстру нерухомих пам`яток України необхідно визначити їх межі на поверхні землі, на території.
Право розпорядження землями комунальної власності, прийняття рішень з питань земельних правовідносин, відповідно до вимог п. 34 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ст. 12 Земельного кодексу України, віднесено до компетенції органів місцевого самоврядування.
Згідно з п. 1 п.п. 39, 37 ст. 26 Закону України «Про місцеве самоврядування» прийняття рішення про віднесення міських земель до земель історико-культурного призначення є виключною компетенцією міської ради.
Частиною 2 ст. 47 Закону України «Про землеустрій» передбачено, що проекти землеустрою щодо організації і встановлення меж територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого, рекреаційного, історико-культурного, лісогосподарського призначення, земель водного фонду та водоохоронних зон, обмежень у використанні земель та їх режимоутворюючих об`єктів визначають місце розташування і розміри земельних ділянок, власників земельних ділянок, землекористувачів, у тому числі орендарів, межі територій природно-заповідного фонду та іншого природоохоронного призначення, оздоровчого (округи і зони санітарної (гірничо-санітарної) охорони), рекреаційного та історико-культурного (охоронні зони) призначення, водоохоронних зон та прибережних захисних смуг, смуг відведення та берегових смуг водних шляхів, а також встановлюють режим використання та охорони їх територій.
Верховний Суд погоджується з висновками судів попередніх інстанцій про те, що складовими проекту землеустрою з організації та встановлення меж території історико-культурного призначення об`єкту «Давні поховання Єврейського цвинтаря», ХІХ ст., що знаходиться за адресою: Черкаська область, м. Умань, вул. Пушкіна, Белінського, Перовської, в порядку визначеному для земель історико-культурного призначення є, зокрема, вивчення та аналіз обґрунтування необхідності створення або оголошення території історико-культурного призначення тощо, відтак розробка проекту землеустрою стане передумовою для подальшого визначення статусу зазначеної пам`ятки відповідно до законодавства України.
Тому є законними і обґрунтованими висновки судів про те, що проведенню облаштування, утримання та збереження місць давніх поховань, надання їм офіційного статусу пам`ятки, має передувати організація і встановлення меж їх території, а не навпаки, як це стверджує відповідач.»
Розпорядженням Кабінету Міністрів України від 20.07.1998 № 604-р «Про додаткові заходи щодо збереження місць поховань у населених пунктах України» зобов`язано, зокрема, обласні держадміністрації із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років взяти на облік місця, де залишилися сліди давніх поховань, організувати їх обстеження та вивчення з наступним оприлюдненням результатів досліджень в засобах масової інформації; провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та міць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження; не допускати проведення будівельних робіт у місцях де залишились сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.
Пунктом 3 цього розпорядження зобов`язано Раду міністрів Автономної республіки Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, органи місцевого самоврядування із залученням громадських організацій, у тому числі організацій національних меншин впродовж 1998-1999 років провести роботу з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, продовжувати здійснювати заходи щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження.
Пунктом 4 цього розпорядження зобов`язано Раду міністрів Автономної Республіки, Крим, обласні, Київську та Севастопольську міські держадміністрації, Держбуд, органи місцевого самоврядування не допускати проведення будівельних робіт у місцях, де залишилися сліди давніх поховань, та на території закритих кладовищ.
Виконання зазначеного розпорядження КМУ № 604-р, а саме віднесення земель до категорії історико-культурного призначення проводиться в порядку визначеному ст. 47 Закону України «Про землеустрій», якою передбачено виготовлення проектів землеустрою щодо організації і встановлення меж територій історико-культурного призначення.
Види документації для кожної категорії земель є різними. Так, Закон України «Про землеустрій» передбачає для кожної категорії земель виготовлення певного переліку документів та окремої документації.
Однією із функцій землеустрою, відповідно до п. «в» ч. 1 ст. 2 Закону України «Про землеустрій», є встановлення і закріплення на місцевості меж територій історико-культурного призначення, меж земельних ділянок власників і землекористувачів.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про охорону культурної спадщини», виявлення об`єкта культурної спадщини - сукупність науково-дослідних, пошукових заходів з метою визначення наявності та культурної цінності об`єкта культурної спадщини.
Відповідно до ст.9 Закону України «Про охорону археологічної спадщини», наукові дослідження археологічної спадщини включають: вивчення історико-архівних даних щодо об`єктів археологічної спадщини; польові дослідження (археологічні розвідки, розкопки, інші земляні і підводні роботи); післяпольові дослідження (шифрування, реставрація, замальовування та фотографування знахідок, архівні, лабораторні та інші види вивчення археологічних пам`яток і предметів, знайдених під час польових досліджень тощо).
Пунктом 5 Порядку обліку об`єктів культурної спадщини, затвердженого Наказом МК України від 11.03.2013 №158 (далі - Порядок №158), установлено, що дослідження проводяться з метою виявлення об`єктів культурної спадщини, складення на їх облікової документації, визначення зон охорони або одержання нових знань про пам`ятку, її характерні властивості, територію режим використання, а також у разі змін стану пам`ятки, виникненням загрози для її збереженості.
Відповідно до п.2 розділу 3 Порядку №158, розробником облікової документації є наукові установи, в тому числі заклади культури, одним із основних видів діяльності яких є проведення наукових досліджень у сфері охорони культурної спадщини, та які мають у своєму складі чи залучають для проведення досліджень особу, що має науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук або доктора наук) за спеціальністю «музеєзнавство, пам`яткознавство» або таких наук: мистецтвознавство, культурологія, архітектура - для об`єктів монументального мистецтва; архітектури - для об`єктів архітектури, містобудування, садово-паркового мистецтва, а також ландшафтних; історії - для археологічних, історичних об`єктів та об`єктів науки і техніки.
Відповідно до пп.15,22 ч.2 ст.6 Закону України «Про охорону культурної спадщини», до повноважень районних державних адміністрацій, виконавчого органу сільської, селищної, міської ради відповідно до їх компетенції у сфері охорони культурної спадщини належить: виконання функції замовника, укладення з цією метою контрактів на виявлення, дослідження, консервацію, реставрацію, реабілітацію, музеєфікацію, ремонт, пристосування об`єктів культурної спадщини та інші заходи щодо охорони культурної спадщини; здійснення інших повноважень відповідно до закону.
Однак третіми особами, не подано доказів замовлення та укладення з цією метою договору на виявлення, дослідження об`єкта культурної спадщини.
Покликання третіх осіб на виконання судового рішення у повному обсязі з підстав прийняття розпорядження суд оцінює критично, оскільки таке не може свідчити про проведення роботи з вивчення стану закритих кладовищ, у тому числі кладовищ національних меншин та місць масового розстрілу населення у роки Великої Вітчизняної війни, здійснення заходів щодо облаштування цих місць, їх утримання та збереження. Створення третіми особами комісії з осіб, які не мають необхідної кваліфікації та прийняті акти за результатами такої роботи оцінюються судом критично з врахуванням положень Закону України Про охорону культурної спадщини», Закону України «Про охорону археологічної спадщини», Порядку №158.
Щодо наданих третіми особами копій документів за 2013-2016 роки вже були предметом дослідження судами під час розгляду справи №2-а/7780/11, по суті їм надана оцінка.
Відповідачем не подано відзиву та витребуваних судом доказів. Крім того, відповідачем не подано жодних доказів вжиття ним заходів щодо перевірки факту виконання боржниками рішення суду.
Таким чином, всупереч вимогам ст.18 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець не перевірив фактичне виконання боржниками Рішення Львівського окружного адміністративного суду від 21.01.2019 у справі №2-а/7780/11.
Відтак, з огляду на вищенаведені висновки суду, у державного виконавця були відсутні підстави для винесення постанов про закінчення виконавчого провадження відповідно до п.9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження», державний виконавець не переконався у фактичному виконанні судового рішення та передчасно виніс постанову про закінчення виконавчого провадження, оскаржувані постанови про закінчення виконавчого провадження є такими, що винесені необґрунтовано, без дотримання вимог чинного законодавства, що є підставою для її скасування.
З огляду на вищенаведене, суд дійшов до висновку про обґрунтованість та підставність позовних вимог, відтак позов підлягає до задоволення у повному обсязі.
Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень вказаного Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись ст.ст. 241-246, 250, 268, 271, 272, 287, 297, підпункту 15.5 пункту 15 частини 1 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в :
Позов Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу до Відділу примусового виконання рішень управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області за участю третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмету спору на стороні відповідача Виконавчого комітету Уманської міської ради, Уманської міської ради про визнання неправомірними та скасування постанов, - задоволити повністю.
Визнати протиправними та скасувати постанови державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Черкаській області про закінчення виконавчого провадження №60493366 від 05.03.2020, №60492861 від 05.03.2020 року.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Виконавчого комітету Уманської міської ради Черкаської області (місцезнаходження: пл.Соборності,1, м. Умань, Черкаська область,20300, ЄДРПОУ 04061613) на користь Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Федорова, 27/1, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 21720365) судовий збір у розмірі 2102 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Уманської міської ради Черкаської області(місцезнаходження: пл.Соборності,1, м. Умань, Черкаська область,20300, ЄДРПОУ 26535796) на користь Представництва Американського об`єднання комітетів для євреїв бувшого Радянського Союзу (місцезнаходження: вул. Федорова, 27/1, м. Львів, 79008, ЄДРПОУ 21720365) судовий збір у розмірі 2102 грн.
Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі їх апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом десяти днів з дня їх проголошення до суду апеляційної інстанції через Львівський окружний адміністративний суд.
Повне рішення складено 30.06.2020.
Суддя Карп`як Оксана Орестівна