
ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
Іменем України
30 червня 2020 рокуСєвєродонецькСправа № 360/2029/20
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Петросян К.Є., розглянувши в порядку спрощеного письмового провадження справу за адміністративним позовом Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
22 травня 2020 року до Луганського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 , в якій позивач просить суд стягнути кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 в рахунок погашення податкової заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 11569,67 грн, що виникла за період з 20.05.2018 по 10.02.2020.
Ухвалою суду від 25.05.2020 позовну заяву Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,- залишено без руху.
01.06.2020 позивачем через канцелярію суду надано клопотання про продовження строку на усунення недоліків позовної заяви до закінчення карантину, запровадженого у зв`язку з запобіганням поширенню гострої респіраторної хвороби (COVID - 19).
Ухвалою суду від 01.06.2020 клопотання Головного управління ДПС у Луганській області про продовження процесуального строку на усунення недоліків позовної заяви, - задоволено. Продовжено процесуальний строк на усунення недоліків позовної заяви головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу.
05.06.2020 позивачем через канцелярію суду усунуто недоліки позовної заяви та надано платіжне доручення № 587 від 01.06.2020 про сплату судового збору в сумі 2102,00 грн.
Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 09.06.2020 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, визначено здійснювати розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.
Представник позивача, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув у судове засідання, через канцелярію суду надав заяву про розгляд справи без його участі.
Відповідач, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи не прибув до суду, причини неявки суду не повідомив.
Відповідно до частини 9 статті 205 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з`явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу у письмовому провадженні у разі відсутності потреби заслухати свідка чи експерта.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про можливість розглянути справу у письмовому провадженні.
Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, суд дійшов такого.
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 (і.н. НОМЕР_1 ), зареєстрований, як фізична особа - підприємець Луганським міським управлінням юстиції, перебуває за основним місцем обліку в Головному управлінні ДПС у Луганській області (Старобільське управління) (а.с.19,20,38,39).
На підставі заяви відповідача від 15.12.2016, до нього з 01.01.2017 застосовувалась спрощена система оподаткування обліку та звітності другої групи, ставка 20% та 29.12.2018 рішенням відповідача анульовано реєстрацію платника єдиного податку, виключений з реєстру 31.12.2018 (а.с.19,20,12,17,18).
Як вбачається з довідки про заборгованість, розрахунку податкового боргу, інтегрованої картки платника податків станом на 29.04.2020 за ФОП ОСОБА_1 наявний податковий борг з єдиного податку на загальну суму 11569,67 грн. (а.с.3-7).
Податкова заборгованість виникла за період з 20.05.2018 по 10.02.2020 року та складається з основного зобов`язання у сумі - 5711,27 грн та штрафних санкцій в загальній сумі 5858,40 грн.
Рішенням №12/9 від 20.12.2016 дванадцятої сесії сьомого скликання Денежниківської сільської ради Новоайдарського району Луганської області затверджено положення про єдиний податок для фізичних осіб - підприємців, відповідно до якого для платників ІІ групи встановлено фіксовану ставку єдиного податку в межах 20% розміру мінімальної зарплати, за календарний місяць (а.с.14-16).
Нараховано, у зв`язку з несплатою грошових зобов`язань згідно поданої відповідачем заяви про застосування спрощеної системи оподаткування:
- по строку сплати 20.05.2018 у сумі 744,60 грн, з урахуванням переплати в сумі - 245,53 грн, сума до сплати - 499,07 грн;
- по строку сплати 20.06.2018 у сумі 744,60 грн;
- по строку сплати 20.07.2018 - 744,60 грн;
- по строку сплати 20.08.2018 - 744,60 грн;
- по строку сплати 20.09.2018 - 744,60 грн;
- по строку сплати 20.10.2018 - 744,60 грн;
- по строку сплати 20.11.2018 - 744,60 грн;
- по строку сплати 20.12.2018 - 744,60 грн;
- 10.02.2020 нараховано у зв`язку з несплатою узгодженого податкового повідомлення-рішення №0000365506 від 10.01.2020 на суму 5858,40 грн по строку сплати 10.02.2020, винесеного на підставі акта №1765/12-32-55-06/2311800270 від 13.12.2019 про результати камеральної перевірки своєчасності сплати єдиного податку у 2017-2018 роках фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 . Дані камеральної перевірки свідчать про несвоєчасну сплату авансових внесків з єдиного податку у 2017-2018 роках по строку: 20.01.2017, 20.02.2017, 20.03.2017, 20.04.2017, 20.05.2017, 20.06.2017, 20.07.2017, 20.08.2017, 20.09.2017, 20.05.2018, 20.06.2018, 20.07.2018, 20.08.2018, 20.09.2018, 20.10.2018, 20.11.2018, 20.12.2018 фізичною особою-підприємцем ОСОБА_1 (а.с.8-11).
Суду не надано доказів щодо оскарження вищевказаного податкового повідомлення-рішення.
Наявність вказаної заборгованості підтверджується інтегрованою карткою платника податків (а.с.4-7,47).
Статтею 67 Конституції України передбачено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Згідно з підпунктом 16.1.4 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України платник податків зобов`язаний сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Підпунктом 14.1.156 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України передбачено, що податкове зобов`язання - сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк).
Відповідно до підпункту 14.1.175 пункту 14.1 статті 14 Податкового кодексу України податковий борг - сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
За правилами пункту 122.1 статті 122 Податкового кодексу України несплата (неперерахування) фізичною особою - платником єдиного податку, визначеною підпунктами 1 і 2 пункту 291.4 статті 291 цього Кодексу, авансових внесків єдиного податку в порядку та у строки, визначені цим Кодексом, тягне за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків ставки єдиного податку, обраної платником єдиного податку відповідно до цього Кодексу.
Статтею 87 Податкового кодексу України визначені джерела сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків.
Пунктом 20.1.34 статті 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, окрім іншого, мають право звертатися до суду щодо стягнення коштів платника податків, який має податковий борг, з рахунків у банках, що обслуговують такого платника податків, на суму податкового боргу або його частини.
Правові засади застосування спрощеної системи оподаткування, обліку та звітності, а також справляння єдиного податку визначені в главі 1 розділу 14 Податкового кодексу України.
Згідно пунктів 291.2. та 291.3. статті 291 Податкового кодексу України спрощена система оподаткування, обліку та звітності - особливий механізм справляння податків і зборів, що встановлює заміну сплати окремих податків і зборів, встановлених пунктом 297.1 статті 297 цього Кодексу, на сплату єдиного податку в порядку та на умовах, визначених цією главою, з одночасним веденням спрощеного обліку та звітності. Юридична особа чи фізична особа - підприємець може самостійно обрати спрощену систему оподаткування, якщо така особа відповідає вимогам, встановленим цією главою, та реєструється платником єдиного податку в порядку, визначеному цією главою.
Підпунктом 10.1.2 пункту 10.1 статті 10 Податкового кодексу України встановлено, що єдиний податок належить до місцевих податків.
За приписами пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України суб`єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності, поділяються на групи платників єдиного податку. Згідно з підпунктом 2 цього пункту до другої групи належать фізичні особи - підприємці, які здійснюють господарську діяльність з надання послуг, у тому числі побутових, платникам єдиного податку та/або населенню, виробництво та/або продаж товарів, діяльність у сфері ресторанного господарства, за умови, що протягом календарного року відповідають сукупності таких критеріїв: не використовують працю найманих осіб або кількість осіб, які перебувають з ними у трудових відносинах, одночасно не перевищує 10 осіб; обсяг доходу не перевищує 1500000 гривень.
Відповідно до положень пунктів 293.1, 293.2 статті 293 Податкового кодексу України, ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - прожитковий мінімум), другої групи - у відсотках (фіксовані ставки) до розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року (далі у цій главі - мінімальна заробітна плата), третьої групи - у відсотках до доходу (відсоткові ставки).
Фіксовані ставки єдиного податку встановлюються сільськими, селищними, міськими радами або радами об`єднаних територіальних громад, що створені згідно із законом та перспективним планом формування територій громад, для фізичних осіб - підприємців, які здійснюють господарську діяльність, залежно від виду господарської діяльності, з розрахунку на календарний місяць:
1) для першої групи платників єдиного податку - у межах до 10 відсотків розміру прожиткового мінімуму;
2) для другої групи платників єдиного податку - у межах до 20 відсотків розміру мінімальної заробітної плати.
Згідно з вимогами пункту 295.1 статті 295 Податкового кодексу України платники єдиного податку першої і другої груп сплачують єдиний податок шляхом здійснення авансового внеску не пізніше 20 числа (включно) поточного місяця. Такі платники єдиного податку можуть здійснити сплату єдиного податку авансовим внеском за весь податковий (звітний) період (квартал, рік), але не більш як до кінця поточного звітного року.
Відповідно до пункту 300.1 статті 300 Податкового кодексу України платники єдиного податку несуть відповідальність відповідно до цього Кодексу за правильність обчислення, своєчасність та повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасність подання податкових декларацій.
Відповідно до довідки про заборгованість по єдиному податку, розрахунку податкового боргу, даних інтегрованої картки платника, заборгованість позивача з єдиного податку станом на 29.04.2020 складає 11 569,67 грн (а.с.3-7).
Таким чином, станом на день розгляду справи за відповідачем наявний податковий борг з єдиного податку з фізичних осіб на суму 11569,67 грн, що виник у зв`язку з несплатою узгоджених сум податкових зобов`язань.
Відповідно до пункту 59.1 статті 59 Податкового кодексу України у разі коли платник податків не сплачує узгодженої суми грошового зобов`язання в установлені законодавством строки, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення.
Головним управлінням ДФС у Луганській області було сформовано податкову вимогу від 22.06.2018 №12660-17, яку надіслано за адресою відповідача 23.06.2018 рекомендованим листом з повідомленням про вручення поштового відправлення та 26.06.2018 вручено особисто під підпис ОСОБА_1 (а.с.13).
Однак, у встановлений законом строк відповідач заборгованість не сплатив, що підтверджується витягом з інтегрованої картки платника єдиного податку (а.с.47).
Згідно пунктом 95.1 статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Стягнення коштів та продаж майна платника податків провадяться не раніше ніж через 60 календарних днів з дня надіслання (вручення) такому платнику податкової вимоги (п. 95.2 статті 95 Податкового кодексу України).
Стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини (пункт 95.3 статті 95 Податкового кодексу України).
Оскільки матеріалами справи підтверджено наявність податкового боргу з єдиного податку з фізичних осіб у розмірі 11569,67 грн за відповідачем, виходячи із змісту заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги - такими, які слід задовольнити.
За приписами статті 139 КАС України судові витрати по сплаті судового збору покладаються на позивача.
Керуючись статтями 2, 9, 139, 189, 241-246, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Головного управління ДПС у Луганській області до фізичної особи - підприємця ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, - задовольнити.
Стягнути кошти з фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , (адреса: АДРЕСА_1 ) в рахунок погашення податкової заборгованості з єдиного податку з фізичних осіб у сумі 11569,67 грн (одинадцять тисяч п`ятсот шістдесят дев`ять грн 67 коп), що виникла за період з 20.05.2018 по 10.02.2020.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Першого апеляційного адміністративного суду через Луганський окружний адміністративний суд.
Суддя К.Є. Петросян