
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
м. Вінниця
30 червня 2020 р. Справа № 120/2097/20-а
Вінницький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Поліщук І.М., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії
ВСТАНОВИВ:
До Вінницького окружного адміністративного суду звернулась ОСОБА_1 (далі - позивач) з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (далі - відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що 11.11.2019 вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення». Разом із тим, рішенням №023830008699 від 21.01.2020 відповідач відмовив у призначенні відповідної пенсії у зв`язку з відсутністю у позивача необхідного пільгового стажу.
Разом із тим, не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Ухвалою від 27.05.2020 відкрито провадження у даній справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження (ст. 263 КАС України). Даною ухвалою також встановлено відповідачу строк на подання відзиву на позовну заяву.
У встановлений судом строк відповідачем подано відзив на позовну заяву, в якому він заперечує щодо задоволення даного адміністративного позову. Зокрема зазначає, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 працювала на посаді огранщика діамантів в ДП «Вінницькому заводі «Кристал» з 04.07.1980 по 12.09.1988, зазначений період зарахований до трудового стажу, проте до спеціального (пільгового) стажу зарахувати не можливо, оскільки позивачем при подачі документів не надано жодного документу, які підтверджують пільговий характер роботи. Також зазначив, що ОСОБА_1 з 19.09.1988 по 13.04.1999 працювала на посаді маляра в Спеціалізованому будівельно-монтажному управлінні «Оздоббуд», а також з 14.04.1990 по 02.07.2001 року, з 10.12.2008 по теперішній час на посаді маляра в ТОВ «Вінницябуд». Вказані періоди зараховані до загального трудового стажу, але до спеціального (пільгового) стажу зарахувати не можливо, оскільки відсутні документи, що підтверджують пільговий характер роботи або умови праці, необхідні для призначення пільгової пенсії за Списком 2. З огляд на викладене, вважає, що підстави для задоволення даного адміністративного позову відсутні, адже у позивача відсутній необхідний пільговий стаж роботи.
Суд, вивчивши матеріали справи та оцінивши наявні у ній докази в їх сукупності встановив, що згідно записів трудової книжки ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 , остання містить наступні записи про трудову діяльність позивача:
- з 01.09.1979 по 03.07.1980 - навчання в Київському ТУ-8;
- з 04.07.1980 по 04.10.1982 ОСОБА_1 прийнята на роботу огранщиком алмазів в діаманти в ДП «Вінницькому заводі «Кристал»;
- 10.01.1983 ОСОБА_1 присвоєно кваліфікацію контролера художніх і ювелірних виробів;
- 01.07.1988 ОСОБА_1 переведено на нові умови оплати контролером художніх виробів;
- 12.09.1988 позивач звільнена в порядку переводу в СБМУ «Оздоббуд» тресту Вінниця промбуд;
- 19.09.1988 ОСОБА_1 прийнята на роботу робітником 1 розряду в СБМУ «Оздоббуд» тресту Вінниця промбуд;
- 02.09.1991 позивачу присвоєно другий розряд маляра;
- 20.03.1992 трест Вінниця промбуд реорганізовано в Орендне підприємство «Вінницябуд»;
- 01.11.1992 присвоєно третій розряд маляра;
- 05.05.1993 Орендне підприємство «Вінницябуд» реорганізовано в Колективне підприємство «Вінницябуд»;
- 01.08.1995 позивачу присвоєно четвертий розряд маляра;
- 13.04.1999 ОСОБА_1 звільнилась з роботи в СБМУ «Оздоббуд» КП «Вінницябуд» за власним бажанням;
- з 14.04.1999 по 02.07.2001 ОСОБА_1 працювала маляром четвертого розряду в КП «Вінницябуд»;
- з 03.07.2001 по 09.12.2008 працювала маляром четвертого розряду в ПП ОСОБА_2 ;
- 10.12.2008 ОСОБА_1 прийнята на посаду маляра четвертого розряду в ТОВ «Вінницябуд», де працює і по сьогоднішній день.
11.11.2019 ОСОБА_1 звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області із заявою про призначення пенсії на пільгових умовах відповідно до 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Разом із тим, листом від 15.04.2020 відповідач повідомив позивача про те, що рішенням №023830008699 від 21.01.2020 їй відмовлено у призначенні відповідної пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.
Не погоджуючись із такою відмовою, позивач звернулась до суду з даним адміністративним позовом.
Визначаючись щодо заявлених позовних вимог, суд виходив із наступного.
Відповідно до пункту "б" статті 13 Закону № 1788-XII, на пільгових умовах право на пенсію за віком незалежно від місця останньої роботи мають працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах зі шкідливими і важкими умовами праці, працівники, зайняті повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці, - за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджуваним Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць - після досягнення 55 років і при стажі роботи не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Аналогічна за змістом норма статті 114 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" передбачає, що право на пенсію за віком на пільгових умовах незалежно від місця останньої роботи мають особи, які працювали на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці за списком № 1 та на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затверджених Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, на роботах, що дають право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, зазначених у частинах другій і третій цієї статті, а пенсії за вислугу років - на умовах, зазначених у частині четвертій цієї статті. Розміри пенсій для осіб, визначених цією статтею, обчислюються відповідно до статті 27 та з урахуванням норм статті 28 цього Закону.
На пільгових умовах пенсія за віком призначається: працівникам, зайнятим повний робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, та за результатами атестації робочих місць, - після досягнення 55 років і за наявності страхового стажу не менше 30 років у чоловіків, з них не менше 12 років 6 місяців на зазначених роботах, і не менше 25 років у жінок, з них не менше 10 років на зазначених роботах.
Процедура подання документів для оформлення пенсій визначається Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим Постановою правління Пенсійного фонду України 25.11.2005 р. № 22-1 (далі - Порядок №22-1).
Відповідно до пункту 1.1 Порядку 22-1, заява про призначення пенсії непрацюючим особам, а також членам сім`ї у зв`язку з втратою годувальника подається заявником особисто або через представника, який діє на підставі виданої йому довіреності, посвідченої нотаріально, безпосередньо до управління Пенсійного фонду України у районі, місті, районі у місті, об`єднаного управління (далі - орган, що призначає пенсію) за місцем проживання (реєстрації).
Згідно пункту 2.1 Порядку 22-1, до заяви про призначення пенсії за віком додаються, серед іншого, такі документи: документ про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган і мають відмітку у паспорті) або свідоцтво про загальнообов`язкове державне соціальне страхування та документи про стаж, що визначені Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637 (далі - Порядок підтвердження наявного трудового стажу). За період роботи, починаючи з 01 січня 2004 року, структурний підрозділ, відповідальний за ведення персоніфікованого обліку (далі - відділ персоніфікованого обліку), надає структурному підрозділу, відповідальному за призначення пенсії, довідку з бази даних реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - реєстр застрахованих осіб) за формою згідно з додатком 1 до Положення про реєстр застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 18 червня 2014 року № 10-1, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 08 липня 2014 року за № 785/25562 (далі - Положення), а у разі необхідності - за формою згідно з додатком 3 до Положення.
Положеннями пунктів 4.1, 4.2, 4.3 Порядку 22-1 визначено, що орган, який призначає пенсію, розглядає питання про призначення пенсії, перерахунок та поновлення виплати раніше призначеної пенсії, а також про переведення з одного виду пенсії на інший при зверненні особи з відповідною заявою (додаток 2).
Заяви осіб про призначення, перерахунок, поновлення, переведення з одного виду пенсії на інший реєструються в журналі реєстрації рішень органу, що призначає пенсію. При прийманні документів орган, що призначає пенсію:
1) перевіряє правильність оформлення заяви, відповідність викладених у ній відомостей про особу даним паспорта та документам про стаж;
2) перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів;
3) перевіряє копії відповідних документів, фіксує й засвідчує виявлені розбіжності (невідповідності).
Орган, що призначає пенсію, має право вимагати від підприємств, установ та організацій, фізичних осіб дооформлення у тримісячний строк з дня подання заяви прийнятих і подання додаткових документів, передбачених законодавством, а також перевіряти обґрунтованість їх видачі.
4) видає пам`ятку пенсіонеру (додаток 3), копія якої зберігається у пенсійній справі.
Не пізніше 10 днів після надходження заяви та за наявності документів, необхідних для призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший та поновлення виплати пенсії (у тому числі документів, одержаних відповідно до абзацу другого підпункту 3 пункту 4.2 цього розділу), орган, що призначає пенсію, розглядає подані документи та приймає рішення щодо призначення, перерахунку, переведення з одного виду пенсії на інший, поновлення раніше призначеної пенсії без урахування періоду, за який відсутня інформація про сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України.
Право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє адміністрації підприємства, установи, організації або особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження (п.4.7 Порядку 22-1).
Суд зазначає, що право на пільгову пенсію виникає у разі, якщо працівник зайнятий робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України.
При цьому, статтею 62 Закону № 1788-XII передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 3 Порядку застосування Списків №1 і №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18.11.2005 №383 (далі - Порядок №383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. При цьому до пільгового стажу роботи зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати внесення цієї посади чи професії до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21 серпня 1992 року та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21 серпня 1992 року.
Пунктом 10 Порядку № 383 визначено, що для підтвердження стажу роботи зі шкідливими і важкими умовами праці необхідно подати трудову книжку з оформленими належним чином записами про займану посаду і період виконуваної роботи, виписку з наказу по підприємству про проведення атестації на відповідному робочому місці та в разі відсутності в трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсію на пільгових умовах, уточнюючу довідку, передбачену пунктом 20 Порядку №637.
Отже, аналіз наведених норм свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Проте, якщо у трудовій книжці не зазначені відомості про умови праці та характер виконуваної роботи, то для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Із положень пунктів 20, 23, 24 Порядку №637 випливає, що у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
У довідці має бути вказано періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, куди включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.
Документи, що подаються для підтвердження трудової діяльності, повинні бути підписані посадовими особами і засвідчені печаткою (у разі наявності).
Для підтвердження трудового стажу приймаються лише ті відомості про період роботи, які внесені в довідки на підставі документів.
У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.
Отже, як видно з наведеного вище, у разі відсутності у трудовій книжці відомостей, що визначають право на пенсії на пільгових умовах, які установлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
В даному ж випадку, в матеріалах справи відсутні будь-які уточнюючі довідки, які б підтверджували пільгових характер роботи позивача, в тому же час, наявна копія трудової книжки серії НОМЕР_1 , в якій містяться записи про періоди роботи (які визначає позивач у позовній заяві, як періоди роботи, що дають право на призначення пенсії на пільгових умовах):
- з 01.09.1979 по 03.07.1980 - навчання в Київському ТУ-8;
- з 04.07.1980 по 04.10.1982 - огранщик алмазів в діаманти в ДП «Вінницькому заводі «Кристал»;
- 19.09.1988 - 21.08.1999 - маляр третього та четвертого розрядів в СБМУ «Оздоббуд» КП «Вінницябуд»;
- з 14.04.1999 по 02.07.2001 - маляр четвертого розряду в КП «Вінницябуд»;
- з 03.07.2001 по 09.12.2008 - маляр четвертого розряду в ПП ОСОБА_2 ;
- 10.12.2008 ОСОБА_1 прийнята на посаду маляра четвертого розряду в ТОВ «Вінницябуд» де працює і по сьогоднішній день.
При цьому, суд звертає увагу на те, що право на пільгову пенсію виникає у разі, якщо працівник зайнятий робочий день на інших роботах із шкідливими і важкими умовами праці за списком № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, тобто має виконуватись певна робота.
Так, постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 №1173 затверджено Список №2 "Виробництв, цехів, професій та посад з важкими умовами праці, робота на яких дає право на державну пенсію на пільгових умовах та у пільгових розмірах", до розділу XV "Металообробка", пункту 6 "виробництво окрасочних робіт", підпункту "а" "Робочі" віднесено: маляри, що працюють з емалевими красками, нітрокрасками, нітролаками і свинцовими красками.
В той же час, Списком №2, затвердженим постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 №1173, не визначено такої посади як «огранщик алмазів в діаманти».
Постановою Кабінету Міністрів України №10 від 26.01.1991 затверджено Список №2 "Виробництв, робіт, професій, посад і показників зі шкідливими умовами праці, зайнятість на яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах", серед яких є:
Позиція 22900000
Розділ. Будівництво, реконструкція, технічне переозброєння, реставрація і ремонт будівель, споруд та інших об`єктів
2290000б-24441 "Виробники робіт"
229010001. Підземні роботи по будівництву і ремонту метрополітенів, підземних споруд (крім професій робітників, передбачених Списком №1):
2290100а а) Робочі
2290100а-13450 Маляри.
Позиція 23000000
Розділ. Транспорт
3.Морский та річковий флот
23003010 1) Плавающий склад:
23003000-13450 - маляри, зайняті на фарбуванні і обшкрябуванні суден у доках.
Позиція 23200000
Розділ XXXIII. Загальні професії
23200000-13450 - маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Постановою КМУ "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" №162 від 11.03.1994 (втрат. чин. 16.01.2003) затверджено Список №2 "Виробництв, робіт, професій, посад і показників з шкідливими та важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", до якого включено:
Позиція 22900000
Розділ XXVII. Будівництво, реконструкція, технічне переоснащення, реставрація та ремонт будівель, споруд та інших об`єктів
22901000 1. Підземні роботи по будівництву і ремонту метрополітенів, підземних споруд (крім професій робітників, передбачених Списком №1)
2290100а а) Робітники
2290100а-13450 Маляри, маляри-пульверизаторники, маляри-штукатури
Позиція 23000000
Розділ. Транспорт
23003000 3. Морський і річковий флот
23003010 1) Плаваючий склад:
Машинна команда суден службово-допоміжного флоту і суден портового флоту, що постійно працюють на акваторії порту (за винятком службово-роз`їздних, приміських і внутрішньо-міського сполучення):
23003000-13450 - Маляри, зайняті на фарбуванні і обшкрябуванні суден у доках
Позиція 23200000
Розділ. Загальні професії
23200000-13450 - Маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Постановою КМУ "Про затвердження списків виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах" від 16 січня 2003 № 36 затверджено Список №2 "Виробництв, робіт, професій, посад і показників на роботах із шкідливими і важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах", у якому значаться:
Розділ XXVII. Будівництво
Підрозділ 1. Підземні роботи з будівництва і ремонту метрополітенів, підземних споруд (крім професій робітників, зазначених у Списку №1)
Позиція 27.1а - а) робітники :
- Маляри
Розділ XXVIII. Транспортні послуги
Підрозділ 3. Морський і річковий флот
позиція 28.3.2 - 2) береговий склад:
- маляри, зайняті фарбуванням та обшкрябуванням судену доках
Розділ XXXIII. Загальні професії ( у всіх галузях господарства
позиція 33 - маляри, зайняті на роботах із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
Із аналізу процитованого видно, що посада маляра включена до Списку №2, що дає право на пільгову пенсію, за умови виконання певних робіт, зокрема із емалевими красками, нітрокрасками, нітролаками і свинцовими красками, із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки, на підземних роботах по будівництву і ремонту метрополітенів, підземних споруд або такий (маляр) має бути зайнятий на фарбуванні і обшкрябуванні суден у доках чи в працювати в закритих камерах, відсіках суден, резервуарах.
Разом із тим, у трудовій книжці позивача жодна з наведених у Списку №2 посада/робота не вказана, що унеможливлює встановити чи виконувала остання роботи із шкідливими і важкими умовами праці за Списком №2.
При цьому, наявні в трудовій книжці записи про трудову діяльність не міститься жодних відомостей про характер виконуваної позивачем роботи, який міг би бути підтверджений відповідними уточнюючими довідками підприємств чи/або їх правонаступників.
В даному ж випадку, в матеріалах справи відсутні будь-які уточнюючі довідки, які б вказували про виконання позивачем робіт із емалевими красками, нітрокрасками, нітролаками і свинцовими красками, із застосуванням шкідливих речовин не нижче 3 класу небезпеки.
При цьому, посилання позивача на Єдиний тарифно-кваліфікаційний довідник робіт і професій робітників, яким, як зазначає позивач, визначено, що маляри 3 та 4 розряду повинні готувати суміші з масляних фарб і лаків, нітрофарб, нітролаків та синтетичних емалей, на думку суду, не можуть бути належним доказом, який би підтверджував характер виконуваної позивачем роботи, адже інформація про те, що маляри 3 та 4 розряду повинні мати відповідні вміння готувати суміші фарб, не може свідчити про те, що така робота безумовно виконувалась особою.
Окрім того, як уже було зазначено судом вище, Списком №2, затвердженим постановою Ради Міністрів СССР від 22.08.1956 №1173, не визначено такої посади як «огранщик алмазів в діаманти», а тому підстав для зарахування до пільгового стажу позивача періоду її роботи на відповідній посаді також відсутні.
Крім того, судом також враховано, що відповідачем направлено запити від 22.11.2019 ДП Вінницький завод «Кристал» із проханням направити довідки, що підтверджують зайнятість позивача на роботі із шкідливими умовами.
У відповідь на даний запит ДП Вінницький завод «Кристал» було надано лише довідки про заробітну плату ОСОБА_1
28.11.2019 відповідачем також було направлено запит до ТОВ «Вінницябуд» із проханням направити довідки, що підтверджують зайнятість позивача на роботі із шкідливими умовами.
У відповідь на даний запит ТОВ «Вінницябуд» повідомило, що в період з 14.04.1990 по 13.04.1999 ОСОБА_1 безпосередньо не працювала в бувшому колективному підприємстві «Вінницябуд», оскільки працювала в бувшому структурному підрозділі СБМУ «Оздоббуд», колективному підприємстві «СБМУ «Оздоббуд». В той же час, з 14.04.1999 по 02.07.2001 ОСОБА_1 працювала маляром в бувшому колективному підприємстві «Вінницябуд», а з 10.12.2008 по теперішній час працює маляром у ТОВ «Вінницябуд». Також повідомлено, що в бувшому колективному підприємстві «Вінницябуд» та в ТОВ «Вінницябуд» не проводилась атестація робочих місць по професії маляр за відсутності підстав, передбачених п. 33 Розділу XXXIII Списку №2 виробництв, робіт, професій, посад і показників, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах.
Надана ТОВ «Вінницябуд» інформація щодо не проведення атестації по посаді маляра в силу відсутності підстав, передбачених п. 33 Розділу XXXIII Списку №2, на думку суду, додатково підтверджує, що посада маляра в бувшому колективному підприємстві «Вінницябуд» та в ТОВ «Вінницябуд» не мала пільгового характеру.
Таким чином, як слідує із матеріалів справи, пенсійний орган вживав заходів з метою встановлення чи виконувала позивач роботи із шкідливими умовами праці, однак факт праці позивача із шкідливими умовами праці не знайшов свого підтвердження.
Із врахуванням наведеного вище, суд доходить висновку про наявність обґрунтованих підстав у відповідача для відмови у призначенні пенсії позивачу, оскільки уточнюючі довідки встановленого зразка, де працювала позивач не надано. Відсутність необхідних підтверджуючих документів виключає можливість призначення пенсії на пільгових умовах.
За таких обставин, враховуючи, що законодавець чітко визначив порядок розгляду питань про призначення пенсій та обов`язковість прийняття відповідного рішення, суд вважає, що відсутні підстави без дотримання такої процедури та за відсутності відповідного рішення зобов`язувати суб`єкта владних повноважень призначати, нараховувати і виплачувати пенсію та фактично підміняти державний орган.
Окрім того, суд наголошує, що орган пенсійного фонду приймає рішення щодо призначення відповідної пенсії виключно на підставі заяви та додатково поданих до неї документів (уточнюючої довідки, в якій має містить відомості про виконання відповідних робіт). Разом із тим, останні позивачем надані не були.
За приписами вимог пункту 4 частини першої статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 КАС України, суд -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову відмовити.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.
Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_2 );
Головне управління Пенсійного фонду України у Вінницькій області (вул. Хмельницьке шосе, 7, м. Вінниця, код ЄДРПОУ 13322403).
Повний текст рішення складено 30.06.2020.
Суддя Поліщук Ірина Миколаївна